Jump to content

Η Εφημεριδα Του Φυτεμένου.


Χρήστος

Recommended Posts

Απ οτι βλεπω μοιαζει αρκετα με το glossostigma και αν ειναι και πιο ευκολο απο αυτο τοτε θα ειναι μια καλη ευκαιρια για καποιον αρχαριο να δοκιμασει την τυχη του με αυτο το γρασιδακι.Αν και εγω πιστευω οτι αν εχεις τις καταλληλες συνθικες στο ενυδρειο ακομα και αρχαριος να εισαι μπορεις να τα καταφερεις με τα γρασιδια.Προσωπικα,θεωρω τον εαυτο μου αρχαριο,γιατι καθε μερα μαθαινω και κατι νεο πανω στα φυτα αλλα και συνολικα στο ενυδρειο.Εχω κανει τους πειραμτισμους μου με καποια γρασιδια και γενικα μου αρεσει πολυ να παρατηρω τα φυτα που εχω στο ενυδρειο μου.Αλλωστε πιστευω οτι η παρατηρηση ειναι οτι καλητερο για εμας που ασχολουμαστε με τα φυτα γιατι αρχιζεις σιγα σιγα να διαβαζεις τα φυτα σου και μαθαινεις τι ακριβως θελουν να σου πουν με την εμφανιση τους. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι όντος ένα εύκολο φυτό ξέχωσα όμως να αναφέρω ένα του μειονέκτημα το οποίο είναι και προτέρημα.

Επειδή είναι ευρωπαϊκό φυτό και όχι τροπικό δεν αντέχει σε θερμοκρασίες πάνω από 26 C

Αλλά μπορεί να αναπτύσσετε σε θερμοκρασίες τον 16 C, ενώ κάτω από 16C δεν χαλνά απλά σταματαει να αναπτύσσετε, ότι κάνουν δηλαδή όλα τα μεσογειακά υδρόβια φυτά τον Χειμώνα.

Στης παρακάτω φωτογραφίες ο τύπος έστησε ένα μήνη ενυδρείο χωρίς ψάρια, χωρίς φίλτρο, co2, λίπανση και φως. Απλά το έστησε στο παράθυρο του και κάμνει αλλαγές νερού για να εμπλουτίσει το νερό με θρεπτικά συστατικά, τόσο εύκολο φυτό είναι.

Θυμηθείτε ότι το φυτό αυτό θα αντικαταστήσει την κουβα και την γλοσο σε λίγα χρόνια.

125191094.ZkAWDugk.Elatine02.jpgelatine-hydropiper-anubias-foreground-plant-2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναπτυσετε γρηγορα η αργα αυτο το φυτο?

Αν το εβρισκα θα με ενδιεφερε να δοκιμασω κατι...

Link to comment
Share on other sites

Έχει μέτρια ανάπτυξη

Και λογικά όσο ποιο καλές συνθήκες έχουμε τόσο ποιο γρήγορα θα αναπτύσσεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα καποια στιγμη να δοκιμασω μια μεθοδο για την οποια ειχαμε μιλησει λιγο και σε ενα θεμα που ειχα ανοιξει,την dry start method.

Γι αυτο το πειραμα ψαχνω ενα ευκολο γρασιδακι για να δοκιμασω,αν δεν βρω κατι μαλλον θα παω σε glossostigma.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα μιας και το φυτό αυτό αναπτύσσεται και εκτός νερού.

Κάποτε κάποιο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη έφερνε φυτά από την εταιρεία ανουμπιας δεν ξέρω αν συνεχίζει να φέρνει ή δεν ξέρω ποια άλλα μαγαζιά φέρνουν φυτά από την συγκεκριμένη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια μου λοιπουν καποια υλικα ακομη για να κανω το πειραμα,αλλα μεχρι να βρω το φυτο πιστευω θα τα εχω μαζεψει ολα.

Μηπως εχεις τιποτα πληροφοριες για τα υλικα που εχει χρησιμοποιησει ο τυπος στο ενυδρειο της φωτογραφιας?

Θα με βοηθουσε πολυ αν ξεραμε τι υποστρωμα εχει βαλει,αν και απ οτι εχω διαβασει,στη μεθοδο αυτη χρειαζεσε καλο υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρινίζει κάτι παραπάνω εκτός από αυτά που έγραψα

πάντος απο την φοτω δεν βλέπω να εχει κατι το ιδιετερο σε βυθό.

Link to comment
Share on other sites

rastafarian σχετικά με το υπόστρωμα είναι όπως το λες.. Θέλει σίγουρα κάποιο καλό για dry start.προσωπικά σε πείραμα που είχα κάνει με cuba όμως(χωρίς βέβαια μετέπειτα να βάλω ψαράκια) είχα χρησιμοποιήσει τύρφη μαζί με φυλλόχωμα (χάριν οικονομίας ) αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν ικανοποιητικά. Ίσως και να βιάστηκα όμως να προσθέσω νερό και μετά δεν υπήρχε και το απαραίτητο co2 εντός νερού και μου είχε πάρει κατηφόρα το όλο project.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι βλεπω αλλα σκεφτομαι να βαλω κατι απο κατω αλλα ακομα δεν εχω καταληξει καπου.Ακομα ειμαι στο ψαξιμο σε πολλα πραγματα πρν αρχισω το πειραμα.

Link to comment
Share on other sites

rastafarian σχετικά με το υπόστρωμα είναι όπως το λες.. Θέλει σίγουρα κάποιο καλό για dry start.προσωπικά σε πείραμα που είχα κάνει με cuba όμως(χωρίς βέβαια μετέπειτα να βάλω ψαράκια) είχα χρησιμοποιήσει τύρφη μαζί με φυλλόχωμα (χάριν οικονομίας ) αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν ικανοποιητικά. Ίσως και να βιάστηκα όμως να προσθέσω νερό και μετά δεν υπήρχε και το απαραίτητο co2 εντός νερού και μου είχε πάρει κατηφόρα το όλο project.

Μπορεις να μου πεις λιγο τι ακριβως εκανες?Αναπτυξη ειχες?σε ποσο καιρο εβαλες νερο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα,περιληπτικά,ήταν το εξής:σε ένα ενυδρειο 30 λίτρα(60*20*25) έστρωσα υπόστρωμα γύρω στα 5εκ από τα υλικά που σου είπα και από πάνω έβαλα 2εκ λεπτοκοκο χαλικι. Νερό ίσα ίσα να καλύψει το υπόστρωμα,και από πάνω το είχα τυλιξει με σελοφαν φαγητού στο οποίο είχα κάνει τρύπες για να αεριζεται. 2-3 φορές τη μέρα ψεκαζα με νερό για να υπάρχει απαραίτητη υγρασία. Στην αρχή το είχα έξω στο μπαλκόνι με φυσικό φως ήλιου αλλά μετά το έβαλα μέσα με καπάκι από 2 λάμπες 24w grolux. Ανάπτυξη είχα μπορώ να πω αλλά δεν είχε γίνει τελείως χαλί κάτω. Όπως σου είπα στο μήνα πάνω έβαλα νερό και πήρε την κατηφόρα μάλλον λόγω αποτομης αλλαγής καταστάσεων του φυτου που δεν υπήρχε το απαραίτητο διοξείδιο και έτσι τελείωσε άδοξα. Κάποια στιγμή όμως θα το επαναλάβω μιας και απέκτησα μπουκαλα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι γνωρίζεται τα Gecko αυτές της χαριτωμένες σαύρες.

Πόσοι γνωρίζετε το φυτό Gecko;

Ένα όμορφο φυτό από την οικογένεια των cryptocoryne αρκετά γνωστό στο εξωτερικό και λίγο γνωστό στην Ελλάδα και για αυτό το παρουσιάζω. Το φυτό αυτό δεν μεγαλώνει πολύ σε ύψος αν ο φωτισμός είναι καλώς και έχει χώρο να αναπτυχτεί, τότε περισσότερο απλώνει παρά ψηλώνει και δεν ξεπερνά τα 8-10 εκ. Αν ο φωτισμός είναι ανεπαρκής φτάνει τα 20 εκ.

Το φυτό είναι μια μετάλλαξη από την Cryptocoryne Wendtii Green και θα το βρείτε κάτω από την ονομασία

Cryptocoryne Green Gecko

Cryptocoryne sp. Gecko

Cryptocoryne Wendtii Green Gecko

Η ιδιαιτερότητα του φυτού είναι στους χρωματισμούς που έχει και βλέπετε στην φωτογραφία

Επίσης το φυτό αυτό προτιμά ένα κρυστάλλινο νερό με σχεδόν μηδενικά νιτρικά, όχι όμως ότι ενοχλείτε από τα αυξημένα νιτρικά, γενικά είναι ένα εύκολο φυτό που στην φροντίδα μοιάζει αρκετά με τη Cryptocoryne Wendtii Green, όσοι ενδιαφέρονται για το φυτό μπορούν να το ψάξουν λίγο

IMG_4781.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα ομορφο φυτο το οποιο δεν εχω δει ποτε μου.

Λογικα φανταζομαι οτι θα ειναι ευκολο στη διατηρηση σου οπως και οι υπολοιπες κρυπτοκορινες.

Link to comment
Share on other sites

αδερφε διψαμε για νεα,μας ξεχασες; ;)

αχαχαχαχ ειμαι σιγουρος οτι ο Χρηστος κατι θα ετοιμαζει....

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα λίγο μήπως και διαβάσω και εγώ κανένα νέο, αλλά εν πέσει περιπτώσει σήμερα θα κάνω μια παρουσιάσει ενός φυτού που νομίζω πως λίγοι το γνωρίζουν.

Πολύ που έχουν σαν χόμπι τα λουλούδια δεν τους λείπει από την συλλογή τους τουλάχιστον ένα είδος ορχιδέας. Για εμάς που έχουμε χόμπι τα υποβρύχια φυτά/λουλούδια υπάρχει και μια υποβρύχια ορχιδέα, ή Spiranthes odorata, ένα φυτό που δεν ξεπερνά τους 15 πόντους και μεγαλώνει με αργούς ρυθμούς όπως όλες η ορχιδέες.

Η ρίζες του φυτού μοιάζουν πολύ με αυτές των κλασικών ορχιδέων (σαρκώδης και χοντρές), και είναι όλες κι όλες 5-7.

Αφού φτάσει στο ύψος τον 15 εκατοστών και με φύλα μόλις 6-9 παραμένει στάσιμο για ένα χρονικό διάστημα και μετά ξαφνικά μέσα σε λίγες μέρες πετά ένα στέλεχος το οποίο όταν βγει έξω από την επιφάνεια του νερού βγάζει όμορφα λευκά άνθη.

Αν το ενυδρείο μας είναι αρκετά ψηλό και δεν μπορεί το στέλεχος να φτάσει στην επιφάνεια ή αν έχουμε κλειστό ενυδρείο τότε σε αυτήν την φάση το φυτό το βγάζουμε από το νερό και το φυτεύουμε σε κοινό φυλόχωμα για να δούμε τα άνθη του. Ταυτόχρονα από της άκρες της κάθε ρίζας σχηματίζεται ένα νέο φυτό, όσες ρίζες έχει το φυτό τόσα νέα φυτά θα βγάλει.

Αφού ανθήσει το φυτό και πέσουν τα άνθη του (όπως όλες οι ορχιδέες αργούν να πέσουν τα άνθη) ο κύκλος ζωής του φυτού ολοκληρώνεται και αρχίζει να ξεραίνεται το μητρικό φυτό ο κύκλος αυτός κρατάει ένα χρόνο και από ένα αρχικό φυτό έχουμε 5-7 νέα φυτάκια.

Spiranthesodorata.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φυτο και τα φυλλα του μοιαζουν λιγο με εχινοδορο!Το ειχες αυτο το φυτο στο ενυδρειο σου Χρηστο?

ΥΓ Ψαχνοντας πληροφοριες για το φυτο Elatine hydropiper,ειδα οτι το λενε και mini glosso :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα για 2-3 χρόνια περίπου.

Ξέρεις έχω την τρέλα να δοκιμάζω συνέχεια φυτά αλλά ο χώρος μου δεν μου επιτρέπει να τα κρατώ όλα. Έτσι τα φυτά που έχω τώρα δεν θα τα έχω σε ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις προσωπικά θα το χαρακτήριζα μέτριας δυσκολίας προς το εύκολο.

Θέλει μέτριο φωτισμό και καμιά ιδιαίτερη απαίτηση στον βυθός απλά θέλει μια νορμάλ λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

Ένα διαδικτυακό κανάλι για τους aquaristes, έχει πολλά ενδιαφέρων βιντεακια για φυτά και όχι μόνο.

Σας στέλνω ένα δήγμα από όμορφες υποβρύχιες λήψης φυτών, βέβαια κολυμπούν και ψαράκια στο νερό αλλά αυτά δεν μας ενδιαφέρουν.

http://en.aquanet.tv/Video/219-plantahunter-chris-lukhaup-and-stefan-hummel-en-route-in-brazil-south-of-pantanal

Τα βιντεακια μπορείτε να τα δείτε στην σελίδα

http://en.aquanet.tv/Categories

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μας έχεις τρελλάνει..!!!!! :AAGGGHHH:

Δώσε παρουσίαση στο λαό..!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...