Jump to content

Η Εφημεριδα Του Φυτεμένου.


Χρήστος

Recommended Posts

Τελευταίο για σήμερα αύριο πάλι

Όσοι έχετε τρέλα με την τεχνολογία και συγκεκριμένα με τα apps τότε αυτό θα σας είναι χρήσιμο

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tropica&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50cm9waWNhIl0.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα ‘’καθυστερημένο’’ φυτό.

Lomariopsis lineata η επιστημονικά ποιο ορθά Lomariopsis Prothallium

Δείτε την φωτογραφία

lomariopsis.jpg

lomariopsis_lineata_1.jpg

Μοιάζει με κάποια μοος (βρύα) αλλά δεν είναι, μοιάζει με φύκι αλλά ούτε και φύκι είναι, ρίζες δεν έχει και αναπτύσσεται όπως η ριτσια αλλά δεν επιπλέει, μοιάζει με το Monosolenium tenerum αλλά ούτε καν έχει συγγένεια. Αν το εξετάσουμε προσεκτικά έχει στοιχεία πάνω του που θυμίζουν παλεοντοβοτανολογία και μοιάζει αρκετά με της φτέρες!!!

Τη στο καλό είναι θα αναρωτιέστε

Ας το δούμε λίγο αναλυτικά. Όλες οι φτέρες στην ποριά των χιλιάδων χρόνων από απλά φυτά όπως στην φωτογραφία εξελιχτήκαν σε πλήρες φτέρες όπως της γνωρίζουμε σήμερα. Όταν ένας σπόρος μιας φτέρης πέσει σε υγρό χώμα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα σχηματίζεται ένα καρδιοειδές ας το πούμε φυτό το λεγόμενο prothallus από το οποίο μετά εξελίσσεται η φτέρη. (βλέπε φωτο)

WF011BL.GIF

WF011BR.GIF

Η lomariopsis Prothallium αναπτύσσετε παρόμοια όπως μια φτέρη αλλά η εξέλιξη της σταματά στο στάδιο του prothallus. Αντί από το prothallus να σχηματιστή μια φτέρη αυτό διαιρείτε συνέχεια και πολλαπλασιάζεται σχηματίζοντας το φυτό που βλέπουμε στις πρώτες δυο φωτογραφίες.

Με απλά λόγια ξέχασε να αναπτυχτεί σε μια πλήρες φτέρη και παρέμεινε στάσιμη στην εξέλιξή της.

Το 2007 έγιναν αναλύσεις DNA και διαπίστωσαν ότι το φυτό αυτό είναι το prothallus από την φτέρη Lomariopsis lineata (βλέπε φωτο κάτω) η όποια είναι μια αναρριχόμενη φτέρη στα δάση της Ασίας.

Lomariopsis+lineata.jpg

Το τρελό με το φυτό αυτό είναι ότι πρώτα ανακαλύφθηκε στο ενυδρείο και μετά στην φύση.

Το 2001 περίπου κάποιος χομπιστας είχε στο ενυδρείο του το συγκεκριμένο φυτό και διαπίστωσε πως έμοιαζε πολύ με την κοινή Pellia δεν ξέρουμε αν αυτός έδωσε το αγγλικό όνομα round Pellia ή κάποιος άλλος, το θέμα είναι ότι το φυτό διαδόθηκε από χομπιστα σε χομπιστα κοκ.

Όπως ανέφερα μόλις το 2007 το φυτό κατηγοριοποιήθηκε επίσημα, και πρόσφατα λένε πως το φυτό το ανακάλυψαν στα δάση της Ασίας να αναπτύσσετε μέσα στα νερά ή και εκτός νερού σε πολύ υγρό κλήμα.

Τώρα πως βρέθηκε το φυτό στον χομπιστα είναι άγνωστο αλλά εικάζεται ότι θα ήρθε κατά λάθος στο ενυδρείο του με την αγορά κάποιου άλλου ασιατικού φυτού.

Ας δούμε κάποιες πληροφορίες συντήρησης στο ενυδρείο

Θερμοκρασία : 18-28

PH: 6,0-8,0

Ένταση φωτισμού : μέτριος έως υψηλός

Ανάπτυξη : αργή (μπορούμε να αυξήσουμε την ανάπτυξη του φυτού με προσθήκη CO2 και συχνές αλλαγές νερού)

Απαιτήσεις : εύκολο

απαιτήσεις σε από καθόλου έως πολύ

Καλλιέργεια εκτός νερού: Ναι μόνο σε μεγάλη υγρασία

Τελικά η φύση έχει πολλά μυστικά ακόμη και πιστεύω πως στο μέλλον όλο και καινούργια φυτά θα εισχωρούν στο χόμπι μας.

Όταν το 1983 προαγόρασα το πρώτο μου φυτό η επιλογή μου ήταν εύκολη μιας και τότε δεν υπήρχαν στην αγορά πολλά φυτά παρόλο που βρισκόμουν την περίοδο εκείνη στην Γερμανία, και τώρα τα φυτά έχουν ξεπεράσει τα 600 είδη που φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας. Τελικά το χόμπι μας είναι ατελείωτο.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να!κατι τετοια διαβαζω και βλεπω και λεω,αντι να κανουμε σεμηναρια στα παιδακια,δεν κανετε πρωτα σεμηναρια σε εμας να ξεστραβοθουμε!!!!

Ευγε Χρηστο, εισαι απ΄ τους καλητερους στον χωρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω κατι τετοια μου κανεις ρε φιλε πρωι πρωι και καθομαι και σκεφτομαι καινουριους πειραματισμους...ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια και αξιζει ενα ακομα μπραβο!

Τα θεματα, ειλικρινα, ειναι ενα και ενα.

Η ιδεα με το cuba μετραει, συνεχισε να μας εμπνεεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θέλω να μιλήσουμε για ένα φυτό φάντασμα το οποίο σε κάποια φάση υπήρξε στην Ευρώπη αλλά πλέον δεν υπάρχει και μάλλον υπάρχει μόνο σε κάποιους χομπιστες στην Ασία.

Κόντεψα να πιστέψω πως το φυτό είναι fake. Αλλά εδώ και εκεί διάβασα σποραδικά ότι το φυτό το είχαν κάποιοι χομπιστες.

Η πληροφορίες για το φυτό είναι λίγες και αυτές που μπόρεσα να βρω μιλούν για ένα φυτό με τρομερή ανάπτυξη το κερατοφυλο μπροστά του είναι σαλιγκάρι.

Μάληστα ισχυρίζονται αυτοί που το είχαν ότι λόγο της ραγδαίας ανάπτυξης του το ξεφορτωθήκαν παρά το εντυπωσιακό του σχήμα και χρώμα. Από φωτισμό δεν θέλει και πολλά και αρκείτε σε ένα μέτριο έως πολύ φωτισμό και στο ph δεν απαιτεί πολλά γιατί μιλάμε για ένα ph από 6-8. Μόνο λίγο στην θερμοκρασία μας κάνει νερά, 18-23C

Είναι το ιδανικό φυτό για όσους θέλουν να το παίξουν sherlock holmes ψάχνοντας πληροφορίες :)

Ποιος θα βρει πληροφορίες παραπάνω από όσες αναφέρω; :P

imageurl_2_item217.JPG

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ ομορφο Χρηστο, και ομολογώ πως δεν το ειχα ξαναδει αλλα για να εφυγε γενικος απο την αγορα φανταζομε οτι καποια ανωμαλια θα επρεπε να κρυβει το συγκεκριμενο φυτο γιατι κατα τα αλλα οσο και γρηγορα να αναπτυσονταν δεν παυει να ειναι πανεμορφο και να ειχε ισχυρους οπαδους της.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω πως κάτι θα τρέχει έτσι εύκολα δεν αφήνουν το κέρδος οι εταιρείες, πάντως το φυτό σαν φυτό υπαρχή.

Αααα… ξέχασα το όνομα του Utricularia sp και άλλοι το φωνάζουν Utricularia pink

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο φυτακι αυτο Χρηστο!Μπορουμε να το βρουμε?

ΥΓ Καθε πρωι που μπαινω στο φορουμ,εχεις βαλει και κατι νεο στο θεμα,σαν να διαβαζω εφημεριδα φυτεμενου ειναι! :)

+1000000

Τα συγχαρητήρια και από εμένα για το θέμα μιας που πολλοί από εμάς ούτε που τα έχουμε ξαναδεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θέλω να σας παρουσιάσω ίσος το ποιο άσχημο και ποιο ανεπιθύμητο φυτό για τα ενυδρεία μας.

Λίγοι χομπιστες έχουν αυτό το φυτό συνειδητά στα ενυδρεία τους.

Μάλιστα πολύ νομίζουν πως είναι ένα είδους αλγης και το ξεπατώνουν γιατί ουκ ολίγες φορές έρχεται στα ενυδρεία μας καταλάθος. Πρόκειται για το φυτό Utricularia gibba.

Είναι ένα φυτό που κανονικά επιπλέει αλλά πολλές φορές λόγο των διακλαδώσεων του μπλέκετε με άλλα φυτά οπότε μπορούμε να το συναντήσουμε από τον βυθό έως την επιφάνια του νερού.

ugibbaleu.jpg

Τώρα ποια είναι η ιδιαιτερότητα αυτού του φυτού.

Είναι ένα υποβρύχιο σαρκοφάγο φυτό.

Το φυτό δεν έχει φύλα η έχει κάποια υποτυπώδη υποανάπτυκτα σπειροειδή τοποθετημένα φύλα στα οποία πάνω υπάρχουν κάποιες κολλώδες φυσαλίδες η οποίες παγιδεύουν τους διάφορους μικροοργανισμούς.

utricinfla005.jpg

Τα ψάρια μας ακόμη και τα ποιο μικρά νεογέννητα δεν κινδυνεύουν από το φυτό αντιθέτως το φυτό δίνει προστασία στα μικρά νεογέννητα ψαράκια και στις γαρίδες.

1228.jpeg

Όπως προανέφερα το φυτό αυτό πολύ χομπιστες που το είχαν καταριόταν την στιγμή που το απέκτησαν γιατί αναπτύσσετε πολύ γρήγορα και μπερδεύεται με τα άλλα φυτά του ενυδρείου μας με αποτέλεσμα να δείχνει το ενυδρείο μας σαν ένα κουβάρι από φυτά. Έστω και ένα μικρό κομματάκι να ξεχάσουμε μέσα είναι ης θέση να αναπτυχτεί ολόκληρο φυτό γιατί αυτό το φυτό δεν έχει αρχή και τέλος.

Και μην ξεχνάτε, δεν είναι αλγη αλλά φυτό, οπότε η τέλειες συνθήκες επιβίωσης του συμπίπτουν με της συνθήκες επιβίωσης όλων των υπολοίπων φυτών. Ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης του είναι η υπομονετική αφαίρεση του φυτού.

5400879.jpg

Το φυτό αυτό μπορεί να σκαρφαλώσει και εκτός ενυδρείου και με την κατάλληλη υγρασία βγάζει πανέμορφα κίτρινα λουλούδια τα οποία σε σχέση με το φυτό είναι πολύ μεγάλα.

0386.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Να γραψω και εγω κατι στο θεμα!Εγω δεν θα σας πω για καποιο αγνωστο φυτο αλλα για ενα γνωστο που καποιοι απο εμας μπορει να το εχουν δοκιμασει η και να το εχουν αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο τους.Το φυτο αυτο ειναι το Fissidens Fontanus.Μοιαζει με ειδος μοςς και στην ουσια κατι τετοιο ειναι με την μονη διαφορα οτι αυτο το φυτο δεν ψηλωνει πολυ οπως τα ειδη των μοςς οπωτε και μπορει να μην το κλαδεψουμε ποτε! Η δυσκολια οσων εχουν μοςς στο ενυδρειο τους ειναι το πως θα την κλαδεψουν για να παρει ωραιο σχημα,με το Fissidens Fontanus δεν εχουμε τετοια προβληματα.Στο εξωτερικο οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν αυτο το φυτο αντι για μοςς και αυτα τα ωραια aquascape που βλεπουμε με ομοιομορφα ντυμενα ξυλα εχουν αυτο το φυτο πανω τους.Αν θελετε να φτιαξετε δεντρακι με φυλλωμα,τοτε καλητερα να χρησιμοποιησετε Fissidens Fontanus,ακομα μ αυτο μπορουμε να φτιαχουμε χαλι στο ενυδρειο μας το οποιο θα μενει κοντο σε υψος!Εχω στο ενυδρειο μου αυτο το φυτο και το εχω δεσει σε μια πετρα,τωρα εχει δημιουργηθει μια ομορφη μπαλα και χωρις να κανω τιποτα,ουτε καν εχω κλαδεψει!

Θα το βρειτε δυσκολα στα Ελληνικα μαγαζια αλλα οχι και στα ξενα.Αν τυχει και πεσει στα χερια σας μη δυστασετε να το δοκιμαστε :)

images.jpg

PL-FI04-03.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα αγαπημένα φυτά αλλά δυστυχώς μεγαλώνει πολύ αργά, ποτέ δεν είχα την υπομονή να το επεκτείνω σε μεγάλες επιφάνειες, είναι ένα φυτό για αυτούς που έχουν μεγάλη υπομονή και όχι για έμενα που αλλάζω φυτά κάθε 6-12 μήνες. :)

Link to comment
Share on other sites

Οντως μεγαλωνει αρκετα αργα αλλα μ αυτο το φυτο μπορεις να κανεις πολλα πραγματα!Εγω το εχω και εχει γινει μια ωραιο θαμνακι,αν εξερεσεις λιγο την αλγη που εχει πιασει!:P

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειδα οτι ο φιλος μου ο Χρηστος δεν εβαλε κατι στη εφημεριδα μας,ειπα να βαλω κατι εγω. :)

Θα σας δειξω ενα φυτο που βρικα ψαχνοντας στο ιντερνετ το οποιο πλεον ειναι πολυ σπανιο να βρεθει ακομη και στη φυση.

Το φυτο αυτο λεγετε Aldrovanda vesiculosa

2188.jpeg

mujina2.jpeg

Το φυτο αυτο ειναι τοσο σπανιο πλεον, που βρισκετε στη red list και ειναι ειδος προς εξεφανιση γι αυτο και προστατευεται.

Ειναι ενα φυτο επιφανειας,το οποιο δεν εχει ιδετερες απαιτησεις σε φωτισμο αλλα ειναι δυσκολο στη διατηρηση του οσον αφορα τις συνθικες νερου.

Χρειαζεται μαλακο νερο,με ph 5-6.5 και αρκετο co2.

Αν βρει τις καταλληλες συνθικες,δινει ομορφα λευκα λουλουδια.

Aldrovanda_fiore.jpg

Επεισης ειναι ενα ακομη υδροβιο σαρκοφαγο γυτο το οποιο τρεφεται με μικροοργανισμους που βρισκει στο νερο.

Aldrovanda_vesiculosa_04.jpg

Οπως καταλαβαινετε.πολυ δυσκολα θα βρειτε αυτο το φυτο για αγορα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο με τα σπανια φυτα αλλα δεν παμε σε αυτα που εχουμε ευκολα στα ενυδρεια μας?Πως να κλαδευουμε για να τα δυναμωσουμε και να τα κανουμε πιο θαμνωδη,να κανουμε νεα φυτα για να γινουν καλυτερα τα ενυδρεια μας?Νομιζω ο χρηστος μπορει να μας βοηθησει πολυ απο αυτη την πλευρα με μικρα tips ευκολων φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν θέλω να το έχω μονοπώλιο και χαίρομαι που ανεβάζεις και εσύ θέματα και μακάρι να ανεβάσουν και άλλοι.

Μόνο για το συγκεκριμένο θέμα δεν χαίρομαι γιατί είχα σκοπό να το ανέβαζα αύριο το πρωί σαν συνέχεια από το πρώτο σαρκοφάγο φυτό που ανέβασα. :bigemo_harabe_net-72:

Τώρα πρέπει να ανεβάσω αύριο άλλο θέμα :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο με τα σπανια φυτα αλλα δεν παμε σε αυτα που εχουμε ευκολα στα ενυδρεια μας?Πως να κλαδευουμε για να τα δυναμωσουμε και να τα κανουμε πιο θαμνωδη,να κανουμε νεα φυτα για να γινουν καλυτερα τα ενυδρεια μας?Νομιζω ο χρηστος μπορει να μας βοηθησει πολυ απο αυτη την πλευρα με μικρα tips ευκολων φυτων.

Φίλε μου όλα στον καιρό τους θα έρθουν και τα TIP για διάφορα φυτά και όχι μόνο.

Όποιος βρει και διαβάσει κάτι το ενδιαφέρων μπορεί να το μοιραστή μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν θέλω να το έχω μονοπώλιο και χαίρομαι που ανεβάζεις και εσύ θέματα και μακάρι να ανεβάσουν και άλλοι.

Μόνο για το συγκεκριμένο θέμα δεν χαίρομαι γιατί είχα σκοπό να το ανέβαζα αύριο το πρωί σαν συνέχεια από το πρώτο σαρκοφάγο φυτό που ανέβασα. :bigemo_harabe_net-72:

Τώρα πρέπει να ανεβάσω αύριο άλλο θέμα :bigemo_harabe_net-86:

αχαχαχαχαχαχ σοβαρα μιλας τωρα? Εγω κατα τυχη το βρικα αυτο το φυτο ψαχνοντας για κατι αλλο .

Σορρυ ρε συ Χρηστο που στο χαλασα αλλα δεν περιμενα να το βαλεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Ως συνήθως πολλές εφημερίδες έχουν και κάποια αινίγματα ή ερωτήματα που υπαντούνται στο επόμενο φύλο. Έτσι και εδώ θα σας θέσω ένα ερώτημα και περιμένω την απάντηση του.

Λίγος φωτισμός λίγο λίπασμα

Πολύς φωτισμός, λίγο παραπάνω λίπασμα

Αλλά

Λίγος φωτισμός λίγο CO2 => μικρή παραγωγή Ο2.

Πολύς φωτισμός, πολύ CO2 => μεγάλη παραγωγή Ο2.

Τη συμβαίνει όμως αν έχουμε μεγάλη παραγωγη Ο2 και λίγα ψάρια ή καθόλου;

Μήπως το πολύ Ο2 βλάπτει τα φυτά;

Η απάντηση είναι Ναι

Πως όμως και σε τη βαθμό;

Αυτό θα ήθελα να το ψάξετε κα να απαντήσετε εσείς.

Έχετε διορία 24 ώρες :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο θεματακι ανοιξατε... :bigemo_harabe_net-64:

Να συμπληρωσω και εγω για την Fissidens Fontanus , είναι ευκολο με φως και co2 αναπτυσεται αρκέτα γρήγορα...

Αναπτυσει ριζίδια τα οποια μπορουν να πιαστουν σε επιφανειες ξυλου , πετρας η κάτι άλλο.

Το ειχα δοκιμασει παλιοτερα με dry start είχα πιασει αρκετη ποσοτητα την ψιλοέκοψα με το ψαλίδι και την απλωσα πάνω στον κορμό..

Το αποτελεσμα ητανε πολύ κάλο , σε περιπου 2-3 εβδομάδες ειχε ειδη πιαστει πάνω στον κορμό...

Μερικές φωτος.. .

Η τρίτη φωτο ειναι απο το σιτε.. http://www.aquamoss.net

post-47325-0-02261400-1355155634_thumb.jpg

post-47325-0-47429600-1355155636_thumb.jpg

post-47325-0-57110900-1355155637_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...