Jump to content

Η Εφημεριδα Του Φυτεμένου.


Χρήστος

Recommended Posts

Πολύ ωραιο θεματακι ανοιξατε... :bigemo_harabe_net-64:

Να συμπληρωσω και εγω για την Fissidens Fontanus , είναι ευκολο με φως και co2 αναπτυσεται αρκέτα γρήγορα...

Αναπτυσει ριζίδια τα οποια μπορουν να πιαστουν σε επιφανειες ξυλου , πετρας η κάτι άλλο.

Το ειχα δοκιμασει παλιοτερα με dry start είχα πιασει αρκετη ποσοτητα την ψιλοέκοψα με το ψαλίδι και την απλωσα πάνω στον κορμό..

Το αποτελεσμα ητανε πολύ κάλο , σε περιπου 2-3 εβδομάδες ειχε ειδη πιαστει πάνω στον κορμό...

Μερικές φωτος.. .

Η τρίτη φωτο ειναι απο το σιτε.. http://www.aquamoss.net

Ασχετο με το θεμα,η dry start σου πηγε καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο χαράς την υπομονή σου να την μεγαλώσεις, :thumbup:

(βλέπω να την ξανά παραγγέλνω γιατί δεν θέλω και πολύ για να μπριζοθώ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω πως πρεπει να την κανω,απλα δεν εννοω μονο για την fissidens αλλα γενικα αν σου πηγαν καλα τα φυτα που εβαλες στην dry start.

Θελω να κανω ενα πειραματακι με την dry start γι αυτο σε ρωταω.

Φτιαξαμε και ενα σχετικο αρθρακι με την βοηθεια του Tom Barr

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θεμα,η dry start σου πηγε καλα?

Γιατί άσχετο Κώστα ο σκοπός της εφημερίδας είναι να μας παρέχει πληροφορίες πάσης φύσεως γύρο από το φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άσχετο Κώστα ο σκοπός της εφημερίδας είναι να μας παρέχει πληροφορίες πάσης φύσεως γύρο από το φυτεμένο.

Σωστος ο Χρηστος!:)

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα διαβασει παλαιοτερα .

Οχι δεν ετυχε να έχω κάτι αλλο μαζί ... αλλα απο τι έχω διαβάσει δουλευει μια χαρα,τωρα ξεκινησα τα emersed με τα γκαζονακια για να υπαρχουν στην ακρη :bigemo_harabe_net-82:

Προτειμώ να φυτευω και να γεμίζω νερό , απλα το μπουμπουνιζω με co2 στην πρωτη εβδομάδα και μετα μπαινουν ψαρια και τα υπόλοιπα..

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω ενα μικρο ενυδρειακι και να δοκιμασω την dry start με γρασιδι και αντι για co2 να ριχνω excel.

Απλα ακομη μαζευω υλικα και εχω κολλησει και στο τι υποστρωμα να χρησιμοποιησω.Οι περισσοτεροι στα ξενα φορα που διαβαζω βαζουν υποστρωμα ADA δεν ειμαστε για τετοια τωρα :P

Link to comment
Share on other sites

Εσύ βάλε υπόστρωμα ελλADA και άσε τον γιαπωνέζο να κάνει χαρακίρι :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ βάλε υπόστρωμα ελλADA και άσε τον γιαπωνέζο να κάνει χαρακίρι :)

Χααχαχαχαχαχχ εισαι θεος ρε φιλε! :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa, γεια σου ρε Χρησταρα, σας παρακολουθω και περιμενω το καινουργιο τευχος καθημερινα!!!

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa, γεια σου ρε Χρησταρα, σας παρακολουθω και περιμενω το καινουργιο τευχος καθημερινα!!!

Μας παρακολουθεις αλλα δεν γραφεις τιποτα. :P

Link to comment
Share on other sites

Ασε Κωστη, τωρα παω να βαλω να γραψει τα μαθηματα του ο γιος μου για το σχολειο...... :D

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ωραία και σπάνιας ομορφιάς φυτά υπάρχουν, μπράβο παίδες

Link to comment
Share on other sites

Ασε Κωστη, τωρα παω να βαλω να γραψει τα μαθηματα του ο γιος μου για το σχολειο...... :D

Κύριε επιστήμονα περιμένω αρθρο σου :P:bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω ενα μικρο ενυδρειακι και να δοκιμασω την dry start με γρασιδι και αντι για co2 να ριχνω excel.

Απλα ακομη μαζευω υλικα και εχω κολλησει και στο τι υποστρωμα να χρησιμοποιησω.Οι περισσοτεροι στα ξενα φορα που διαβαζω βαζουν υποστρωμα ADA δεν ειμαστε για τετοια τωρα :P

Φετος δοκίμασα της tropica plant substrate , εβαλα ενα 1 cm στον πάτω του ενυδρείου και απο επάνω εχω φλουριτε αναμιγμένο με χαλικάκι μεχρι στιγμης ολα τα δυσκολά φυτα που έχω πανε βολίδα.

Εψαχνα για ada και εγω για τις crs αλλα πανάκριβο...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Κύριε επιστήμονα περιμένω αρθρο σου :P:bigemo_harabe_net-82:

Συντομα κοντα σας με ενα καινουργιο θεμα επανω στις αλγες και τις βακτηριακες ανωμαλιες σε συνεργασια με το Dream Green Team!

nutty.jpg

Link to comment
Share on other sites

η σηνέχεια απο το ποστ #74

Βλέπω πως μάλλον δεν σας αρέσουν η αινιγματικές ερωτήσεις, εν πάση περιπτώσει εγώ θα απαντήσω όσο μπορώ απλά χωρίς πολλές επιστημονικές ορολογίες και τα συναφή.

Τα φυτά τους αδιάφορο αν το ενυδρείο μας έχει πολύ ή λίγο οξυγόνο, δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και για το ενζυμο που είναι απαραίτητο για την παρασκευή των υδατανθράκων.

Το αυξημένο Ο2 αναγκάζει το ένζυμο να παράγει Phosphoglycolate.

Το glycolate είναι άχρηστο για τα φυτά αλλά και δεν μπορούν να το αποβάλουν, για αυτό τα φυτά πρέπει να το μετατρέψουν σε μια μορφή που να μπορούν να την χειριστούν. Προκειμένου να το μετατρέψουν σε κάτι άχρηστο το μετατρέπουν σε δυο χρήσιμα στοιχεία σε Σερίνη και διοξείδιο. Κάθε μετατροπή σημαίνει όμως δουλειά και η δουλειά χρειάζεται χρόνο και κατανάλωση ενέργειας. Η ενέργεια που καταναλώνεται για την μετατροπή αυτή μπορεί να είναι τόσο μεγάλη που σε μερικές περιπτώσεις και ανάλογα με το φυτό κάνει το φυτό να αναπτύσσεται κατά 50% ποιο αργά.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το πολύ οξυγόνο έχει σαν αποτέλεσμα το φυτό να αναπτύσσεται ποιο αργά αλλά εξίσου σωστά.

Που μας βοηθά αυτή η πληροφορία πέρα από της γενικές γνώσεις.

Αρκετή χομπιστες έχουν παρατηρήσει ότι ορισμένα φυτά τους μεγάλωναν ποιο αργά όταν το ενυδρείο τους βρίσκονταν στην φάση στρωσίματος ή όταν δεν το είχαν πλήρες φορτωμένο με ψάρια. Μόλις το φόρτωσαν με ψάρια τα φυτά λίγο πολύ αυξησαν τον ρυθμό ανάπτυξη τους.

Εκτός αυτού το κρύο νερό έχει περισσότερο οξυγόνο από το ζεστό έτσι λοιπόν εκτός από την θερμοκρασία ένας ακόμη παράγοντας που τα φυτά μεγαλώνουν ποιο αργά στο κρύο νερό είναι και το αυξημένο οξυγόνο σε συνάρτηση με την χαμηλή θερμοκρασία.

Φυσικά όλα τα παραπάνω ισχύουν για τα ***** φυτά που αποτελούν την πλειοψηφία των ενυδρειακων φυτών.

ΥΓ.

Μην ρωτάτε τη είναι τα ***** φυτά θα αναφερθώ σε αυτά μάλλον αύριο εκτός απροόπτου επιγραμματικά και επί της ουσίας χωρίς επιστημονική ανάλυση γιατί είναι μεγάλο θέμα.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Χρηστο,αν καποιος εχει αεραντλια στο ενυδρειο του, τα φυτα του μεγαλωνουν πιο αργα,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό και με το διώξιμο του CO2 από την αεραντλία σίγουρα, όπως είπα παιδιά το 50% δεν αφορά όλα τα φυτά το κάθε φυτό έχει το δικό του ποσοστό απλά μεταφέρω γνώσεις που ίσος στην πράξει να μην της αντιληφτούμε ποτέ. Απλά θέλω να εμβαθύνω γενικά της γνώσεις μας και επί την ευκαιρία να πω ότι παρακολουθώ αρκετά ξένα σοβαρά φόρουμ (κυρίως γερμανόφωνα λίγα αγγλόφωνα) και παρατήρησα ότι το επίπεδο των θεμάτων, των πληροφοριών, η επιστημονικές τους αναλύσεις και αναφορές είναι αρκετά να μην πω πολλά level πάνω από τα δικά μας.

Αυτό με κάνει να ζηλεύω και θα ήθελα να ανέβει το επίπεδο των συζητήσεων και στην Ελλάδα αρκετά επίπεδα.

Ας μην επαναπαυτούμε μόνο στην ξερή επιλύσει των διάφορών προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό και με το διώξιμο του CO2 από την αεραντλία σίγουρα, όπως είπα παιδιά το 50% δεν αφορά όλα τα φυτά το κάθε φυτό έχει το δικό του ποσοστό απλά μεταφέρω γνώσεις που ίσος στην πράξει να μην της αντιληφτούμε ποτέ. Απλά θέλω να εμβαθύνω γενικά της γνώσεις μας και επί την ευκαιρία να πω ότι παρακολουθώ αρκετά ξένα σοβαρά φόρουμ (κυρίως γερμανόφωνα λίγα αγγλόφωνα) και παρατήρησα ότι το επίπεδο των θεμάτων, των πληροφοριών, η επιστημονικές τους αναλύσεις και αναφορές είναι αρκετά να μην πω πολλά level πάνω από τα δικά μας.

Αυτό με κάνει να ζηλεύω και θα ήθελα να ανέβει το επίπεδο των συζητήσεων και στην Ελλάδα αρκετά επίπεδα.

Ας μην επαναπαυτούμε μόνο στην ξερή επιλύσει των διάφορών προβλημάτων.

Αυτο το εχω παρατηρησει και εγω Χρηστο στα Αγγλοφωνα φορουμ που παρακολουθω.

Οπωτε,υπαρχει αλλος ενας λογος που η αεραντλια δεν κανει πολυ καλο στα φυτεμενα ενυδρεια.

Βεβαια,μια αεραντλια παντα πρεπει να υπαρχει στο ντουλαπι μας για καλο και για κακο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα απλο παραδειγμα, μολις πριν καμια δεκαρια μερες αρχισε η ηλεκτρομαγνητικη να κανει νουμερα και στο τελος με αφησε ο κινεζος και γεμισα με γουμαροτριχοειδη, Αυτη την στιγμη το φυτεμενο τρεχει χωρις διοξειδιο και περιμενω να κατεβω μετα τα χριστουγεννα Αθηνα καποια στιγμη για να παω να μου την αλλαξουν μια που ειναι ακομα στην εγγυηση. Επιπλέον οταν δεν κλαδευω και πεφτει αισθητα η κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο επισης αρχιζουν τα προβληματα περι αλγεων και αναπτυξης των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Συντομα κοντα σας με ενα καινουργιο θεμα επανω στις αλγες και τις βακτηριακες ανωμαλιες σε συνεργασια με το Dream Green Team!

nutty.jpg

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Συντομα κοντα σας με ενα καινουργιο θεμα επανω στις αλγες και τις βακτηριακες ανωμαλιες σε συνεργασια με το Dream Green Team!

nutty.jpg

περιμένουμε με ανυπομονησία....... ^_^:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...