Jump to content

Η Εφημεριδα Του Φυτεμένου.


Χρήστος

Recommended Posts

On 12/11/2016 at 4:13 PM, Χρήστος said:

Σήμερα θέλω να σας γνωρίσω ένα νέο φυτό που δίνει την μάχη του να ενταχθεί ή όχι στα ενυδρεία μας είναι το Schismatoglottis prietoi  

μιαζει με ανουμπια αλλά δεν είναι και μπορεί να φυτευτή χωρίς πρόβλημα το φυτό ανακαλύφτηκε νομίζω 2013 αλλά μέχρι να ταξινομηθεί κτλ φτάσαμε στο 2016, στην Γερμανία το φυτό έγινε γνωστό για τα ενυδρεία στις αρχές του 2016 μέσω ενός περιοδικού για ενυδρεία.

Schismatoglottis_prietoi-fit-999x756.jpg

 

Πάρα πολύ όμορφο! Πού το βρίσκουμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@invisiblesurfer αυτό δεν το γνωρίζω.

 

Link to comment
Share on other sites

Όλοι γνωρίζουμε πως οι θαλασσινοί οργανισμοί έχουν μπόλικο χρώμα, παρόλο αυτά υπάρχουν και στο γλυκό νερό οργανισμοί που έχουν και αυτοί το χρώματα τους.

Μιλώ για τα σαλιγκάρια Nerite που κάνουν πολύ καλή δουλειά στα φυτεμένα ενυδρεία τρώγοντας αλγες.

 

Αν σας ενοχλούν τα μονόχρωμα σαλιγκάρια τότε είναι καιρός να βάλλεται χρώμα στο ενυδρείο σας, με την μοναδική προϋπόθεση ότι θα τα βρήκε στην ελληνική αγορά (αυτό είναι λίγο ανέκδοτο)

Έκανα ένα μικρό καρποσταλ για να πάρετε μια γεύση.

Απολαύστε τα πανέμορφα σαλιγκάρια της σειράς nerite

karpostal nerite.jpg

 

  • Like 6
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος Διαβασα ολο το θεμα σου απο την αρχη μεχρι το τελος. Τι να πω? Ενα μπραβο ειναι πολυ λιγο. 

Μια ερωτηση μονο για τα σαλιγκάρια αν γνωριζεις. Ολα τα ειδη της οικογένειας nerite θελουν υφάλμυρο νερο για  την εκκόλαψη των αυγων τους?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο βίντεο και μάλιστα, πολύ όμορφο τοπίο! Μήπως μπορούμε να μάθουμε για ποιόν ποταμό μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Χρηστάρα υποκλείνομαι!!!Πολλά μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος George K έγραψε:

Πολύ όμορφο βίντεο και μάλιστα, πολύ όμορφο τοπίο! Μήπως μπορούμε να μάθουμε για ποιόν ποταμό μιλάμε;

Απλά όχι.

Συγνώμη δεν είναι προσωπικό αλλά επειδή τα ποτάμια τα έχουν σακατέψει με δίχτυα που τα φράζουν απο την μιά όχθη έως την άλλη ή πάνε με ρεύμα και σκοτώνουν τα πάντα δεν θέλω να πω που είναι για λόγους προστασίας. Πάντως είναι βόρια Ελλάδα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , μπορείς να μας πεις και 2 λογάκια για τα φυτά που είδαμε ; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο απλα φανταστικό! Μας μάγεψε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Απλά όχι.

Συγνώμη δεν είναι προσωπικό αλλά επειδή τα ποτάμια τα έχουν σακατέψει με δίχτυα που τα φράζουν απο την μιά όχθη έως την άλλη ή πάνε με ρεύμα και σκοτώνουν τα πάντα δεν θέλω να πω που είναι για λόγους προστασίας. Πάντως είναι βόρια Ελλάδα :)

Ευχαριστώ πολύ, καταλαβαίνω απόλυτα! Εάν μπορούσες να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες για τα φυτά πάντως θα ήταν φανταστικά! Εγώ μόνο το κερατόφυλλο αναγνώρισα!

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι αδύνατον χωρίς δείγματα να αναγνωρίζω τα φυτά για αυτό με κάθε επιφύλαξη θα κάνω μια προσπάθεια αναγνώρισης των φυτών.

 

Αυτά που φαίνονται σαν δάσος πρέπει να είναι κατά 80% Berula erecta ή κατά 20% Sium latifolium.

Συναντάμε Myriophyllum αλλά είμαι 50-50% μεταξύ του verticilatum και του spicatum

Παρατήρησα τρις διαφορετικές μοος ή μια είναι fontinalis antipyretica η άλλες δυο μου είναι τελείως άγνωστες.

Κάτι χόρτα σαν μεγάλες σαγκιταριες δεν ξέρω τη είναι μπορεί να είναι και κάποιο είδος καλαμιού.

Προς το τέλος σίγουρα είναι κάποιο Potamogeton αλλά ποιο δεν μπορώ να καταλάβω, ίσος να είναι το lucens

Στο ρηχό τμήμα τα φυτά μοιάζουν με κάποιο Callitriche ίσος και να κάνω λάθος  

Στο τέλος λίγο φαίνεται και ένα Ceratophyllum echinatum

Δύο φυτά δεν μπορώ να τα κατατάξω πουθενά.

 

τα ψάρια που φαίνονται και αυτά δεν μπόρεσα να καταλάβω ποια είναι, το μόνο που αναγνώρισα είναι ότι είναι γλυκού νερού. :)

 

Σκοπεύω προς το τέλος την άνοιξης που θα βγουν και άλλα φυτά (ιδιαίτερα στις όχθες) να κάνω μια δειγματοληψία για καλύτερη αναγνώριση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

Ρε τρελε εσυ το τραβηξες?

Πολυ ωραιο βιντεο, τι φυτα ειναι ?

Ναι Νίκο το είχα απωθημένο ώσπου πείρα μια action cam και την άνοιξη με καλοκαίρι έχω να κάνω πολλές βουτιές :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο βίντεο και καταπληκτικά υποβρύχια τοπία που δεν έχουν πράγματι να ζηλέψουν απ τα γνωστά του εξωτερικού, πάντως παρατήρησα μεγάλες ροές στα νερά και πανέμορφα φυτά, μπράβο για τον κόπο σου. 

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να βουτηξες και να μην πηρες εστω και κατι να δοκιμασεις στο ενυδρειο...

Οποτε και περιμενω , τα φυτα παρουσιαση στο ενυδρειο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε ότι:

…τα φυτά του ενυδρείου αποτελούνται κατά 45% από άνθρακα

…ο οργανικός άνθρακας είναι άνθρακας προσκολλημένος σε κάποιες οργανικές ύλες και όταν οξειδωθεί απελευθερώνεται και έχουμε το κοινό co2

…ενυδρεία με μπόλικο co2 η οργανικό άνθρακα έχουν καλύτερη νιτροποίηση γιατί τα βακτήρια χρησιμοποιούν και αυτά άνθρακα.

…ενυδρεία με μπόλικα ιζήματα έχουν ανάγκη λιγότερης παροχής CO2 γιατί τα ιζήματα παράγουν CO2.

…στην φύση το μεγαλύτερο μέρος του CO2 προέρχεται από οργανικό άνθρακα ο οποίος προκύπτει από διάφορες αποσυνθετικές διαδικασίες.

…δεν έχει αποσαφήνισή επιστημονικά η πλήρες διαδικασία της ταχείας ή της σιγανής  απελευθέρωσης του οργανικού άνθρακα σε άνθρακα, σημαντικό ρόλο παίζουν κάποια προς το παρόν άγνωστα ένζυμα και οι μετατροπή των διάφορων οργανικών ενώσεων σε ανόργανες ενώσεις (ορυκτοποίηση).

 

                                                            Ακόμη έχουμε να μάθουμε πολλά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2016 at 4:26 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αρκετές φορές εντυπωσιαζόμαστε από όμορφα υποβρύχια τοπία του Αμαζονίου ή άλλων τροπικών ποταμών, νομίζω όμως πως και οι ελληνική ποταμοί εντυπωσιάσουν.

Απολαύστε ένα βίντεο με όμορφα φυτά και λίγα ψάρια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

μπουρ μπουρ μπουρ ο Μαρίνος...., άντε να γράψω και εγώ στο θέμα μου.

θα σας πω για την anumbia Snow King ή  White Ghost.

προήρθε απο απο την anumbia nana και είναι μια λευκή ανούμπια δεν είναι νέο φυτό αλλά λίγο άγνωστο στο ευρύ κοινό για αυτό την αναφέρω.

Πλέον την βρίσκουμε και στην Ελλάδα αλλά σε διπλάσια έως τριπλάσια τιμή απο την κανονική.

υπάρχουν πολλές εκδοχές απο λευκή με πράσινες αποχρώσεις κιτρινωποί έως τέρμα λευκή.

παραθέτω κάποιες φωτογραφίες.

Anubias_Snow_White.jpg

anubias-barteri-var-nana-snow-white-.jpg

s-l1600.jpg

Anubias white

Anubias-broad-white-nana-aquatic-plant_1

 

 

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Από βαθμό δυσκολίας στο ενυδρείο θα είναι όπως όλα τα anumbia η δυσκολότερη?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Σπύρος Χαλκιδική said:

Από βαθμό δυσκολίας στο ενυδρείο θα είναι όπως όλα τα anumbia η δυσκολότερη?

 

Εβαλα να το δοκιμασω και μπορω να πω οτι στη δικια μου εμπειρια δεν ειναι οσο ευκολες ειναι οι αλλες ανουμπιες...Εβγαλα 6 φυτακια απο το ποτηρακι και τα μισα μου λιωσανε....τωρα τα εχω στο φυτεμενο με δυνατο φως πολλα λιπασματα και Co2. Πανε καλυτερα γενικα αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο φυτο....

 

Παρολα αυτα, ειναι πολυ ομορφο φυτο! Αν και διπλα στα αλλα δεν φαινεται καθολου φυσικο...Εννοω οτι το ασπρο κανει πολυ μπαμ και ειναι καπως ξεκαρφωτο....αλλα αν καταφερω να το κρατησω και να το πολλαπλασιασω στο μελλον σκεφτηκα να κανω ενα bonzai με μονο αυτο το φυτο και ludwigia κοκκινη γυρω γυρω....παλι δε θα φαινεται καθολου φυσικο αλλα νομιζω θα ηταν πολυ ομορφο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...