Jump to content

Recommended Posts

Δημιουργήθηκε αυτό το θέμα για να δούμε τι υλικό χρησιμοποιεί κάθε ένας μας σε τι ενυδρείο και πόση ποσότητα.

Έτσι θα υπάρχει και μια ακόμη γραμμή καθοδήγησης για να καταλάβουμε την δύναμη του κάθε υλικού και της ανάγκες του κάθε τύπου συστήματος.

Αυτή θα είναι και η φόρμα συμπλήρωσης

Λίτρα: (Συνολικός όγκος νερού)

Τύπος ενυδρείου: (Με ποσοστά για Soft - LPS - SPS)

Stock level: (Χαμηλό - Μεσαίο - Υψηλό + τα μεγέθη των κοραλλιών)

Υλικό: (Ποιο και από που, σκόνες ή υγρά)

Διάλυση: (ΧΧgr στα XX λίτρα + αν χρησιμοποιείτε ιχνοστοιχεία, μάρκα/ποσότητα)

Συνολική ημερήσια ποσότητα ml:

Mg:

Ca:

KH:

Συχνότητα: (Μέρες, ώρες)

Mg:

Ca:

KH:

Μετρήσεις: (Μάρκα τεστ / αποτελέσματα)

Mg:

Ca:

KH:

Αλλαγές νερού: (Ποσοστό και συχνότητα)

Παρατηρήσεις: (Οτιδήποτε πιστεύετε ότι είναι αξιοσημείωτο)

Τα ποσοστά δοσολογιών είναι πολύ σχετικά διότι το κάθε ενυδρείο έχει τις δικές του ανάγκες.

Ανάλογα με τι οργανισμούς, πόσους και σε τι μέγεθος φιλοξενεί, το τι ανάγκες έχουν και πόσο καταναλώνουν αυτά τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λίτρα: 750 (συνολικού όγκου νερού)

Τύπος ενυδρείου:

Reef, 50% soft corals 50% lps

Stock level: Μεσαίο

Υλικό (ποιο, από που):

mgcl2 (Αquaristik .net)

Mgso4 (Δίγκας)

Cacl (Δίγκας)

Sodium biocardonate (Δίγκας)

Διάλυση:

Mgso4 20gr/Lit

Mgcl2 180gr/Lit και τα δυο μαζί.

Cacl 380gr/Lit

Kh 100gr/Lit

Συνολική Ποσότητα ml:

Mg 90ml

Kh 24 ml

Ca 11ml

Συχνότητα (μέρες, ώρες):

Mg 3Χ την μέρα

Kh 4Χ την μέρα

Ca 1Χ την μέρα. (05:00)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικό άρθρο και θα βοηθήσει πολλούς! Μόλις αρχίσω κ γω την μέθοδο θα βάλω τα δικά μου στοιχεία..

Link to comment
Share on other sites

Λίτρα: +/-220

Τύπος ενυδρείου:

Reef, 30% Soft - 20% LPS - 50% SPS

Stock level: Υψηλό (αν και τα SPS ακόμη είναι μικρού μεγέθους)

Υλικό: (ποιο, από που)

Mgcl2 (Αquaristik .net)

Mgso4 (Αquaristik .net)

Cacl (Δίγκας)

Sodium biocardonate (Δίγκας)

Διάλυση:

Mgcl2=200gr/Lit + Mgso4=50gr/Lit και επιπρόσθετα ιχνοστοιχεία (Ultra Trace Β - Iodine/Fluorine complex 5ml)

Cacl=300gr/Lit και επιπρόσθετα ιχνοστοιχεία (Ultra Trace Β - Heavy metal complex 5ml και Ultra Trace Β - Strontium / Barium complex 10ml)

KΗ=100gr/Lit

Συνολική Ποσότητα ml:

Mg 20ml

Ca 16ml

KΗ 56ml

Συχνότητα: (μέρες, ώρες)

Mg 2Χ την μέρα (μοιρασμένο στις 18:00 και 21:00)

Ca 2Χ την μέρα (μοιρασμένο στις 00:01 και 06:00)

KΗ 8Χ την μέρα (μοιρασμένο ανά 3 ώρες)

Μετρήσεις: (Salifert)

Mg: 1330

Ca: 430

KH: 7,5

Sr: 10

I2: 0,06

K: 400

Αλλαγές νερού:

+/-10% (20 λίτρα) κάθε εβδομάδα (την μια με φυσικό θαλασσινό νερό και την άλλη με αλάτι της Fauna Marin)

Σύμφωνα με την ανάπτυξη των κοραλλιών και τις ανάγκες τους σε στοιχεία, οι δοσολογίες διαμορφώνονται κατάλληλα ανάλογα με τα αποτελέσματα των μετρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Λίτρα: (συνολικού όγκου νερού)

240 ονομαστικα λιτρα

Τύπος ενυδρείου:

70%sps 30%lps

Stock level: Μεσαίο

Υλικό (ποιο, από που):

Ca aquario+ιχνοστοιχεια fauna marin(Trace B heavy metals complex+strodium-barium)

Kh buffer aquario

Διάλυση:

Ca 360gr/1lt νεου

kh 130gr/1lit νερου

Συνολική Ποσότητα ml:

Ca 15ml/ημερα

Κη 60ml/ημερα

Συχνότητα (μέρες, ώρες):

Ca 3x5ml

Kh 12x5ml.

ασβεστιο 430

kh 7.7

μαγνησιο 1350

αλλαγες νερου 50% την εβδομαδα απο θαλασσα.συμπληρωμα 2 φορες την εβδομαδα μαγνησιο με το χερι aquavitro.

συντομα τοποθετηση τριπλης δοσομετρικης για την προσθηκη διαλυμματος μαγνησιου aquario+ιωδινη της fauna marin.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη γιατί τόσο πολύ mg κάθε μέρα? Έχεις τόσο μεγάλη κατανάλωση σε μαγνήσιο ? Αν ναι που ωφελείται? Πρώτη φορά βλέπω η κατανάλωση μαγνησίου να είναι μεγαλύτερη του ασβέστιου. Στον Θοδωρή ξέρω ότι προσπαθεί να το ανεβάσει γι'αυτό δεν με παραξένεψε.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα των μετρήσεων αυτά τα ποσοστά δείχνουν ότι χρειάζονται. Ένας λόγος της κατανάλωσης πρέπει να είναι και τα δυο μεγάλα κομμάτια νεκρού βράχου που είχα βάλει πριν μερικούς μήνες και άρχισαν να πιάνουν για τα καλά κοραλλίνη.

Ο Θοδωρής προσπαθεί να το ανεβάσει.... εγώ να το κρατήσω σταθερό !!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα παίζει και σημαντικό ρόλο κ η πυκνότητα του κάθε υγρού που παρασκευαζουμε..

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοείτε, εγώ ακολούθησα τις αναλογίες από το άρθρο του Άλεξ,

Ο Θοδωρής το έχει σε άλλη αναλογία.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν βλεπω το λογο να τα γραφουμε.αφου καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο σε συνθηκες,κοραλια,λιτρα κλπ.ποιος ο λογος?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν βλεπω το λογο να τα γραφουμε.αφου καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο σε συνθηκες,κοραλια,λιτρα κλπ.ποιος ο λογος?

Αντιθέτως νομίζω θα βγουν πολλά χρήσιμα συμπεράσματα στην πορεία κ θα βοηθήσει πολύ νέους στη μέθοδο..

Link to comment
Share on other sites

και ''αλλοι'' που πηγαν να το εφαρμοσουν δεν οδηγησε πουθενα.

οταν ο αλλος απλως διαβαζει χωρις να εχε δει απο κοντα για τι ενυδρειο μιλαει ο καθενας μας και με τι κοραλια μεσα το πιο πιθανο ειναι να μπερδευτει περισσοτερο.

και για να το κανω ακομη πιο λιανα.

γραφουμε ολα τα παραπανω,μα μονο πχ στην αλλαγη νερου και την συχνοτητα,και μονο αλατι με αλατι μπορει να μας δειξει λαθος ποσοτητες η μεθοδος....

πχ βλεπω τις ποσοτητες του αιολου....πραγματικα ειναι περιεργες.μας εξηγησε το αξιοπεριεργο με το μαγνησιο,αλλα εγω εξακολουθω να βλεπω μεγαλη ποσοτητα ασβεστιου για τα δεδομενα του ενυδρειου του.και αυτο γιατι εγω με περισσοτερα λιτρα αλλα και πληθυσμο σε sps βαζω πολυ λιγοτερο μαγνησιο και ασβεστιο.για πειτε μου,εαν εγω τωρα καπου μπερδευομαι με αυτα που διαβαζω,ο αρχαριος τι θα κανει...?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ποσότητα των δοσολογιών, έχει να κάνει με το πόσο αραιωμένο ή συμπυκνωμένο είναι κάποιο στοιχείο.

Το ότι προσθέτω αυτές τις ποσότητες δεν μπορούν να συγκριθούν (αν είναι λίγο ή πολύ) με ένα σκεύασμα του εμπορίου που είναι γνωστή εξ αρχής η δοσολογία και τα ποσοστά αύξησης σε συγκεκριμένα λίτρα.

Τα αποτελέσματα των δοσολογιών βγήκαν μετά από μετρήσεις και μετά από δοκιμές 2 μηνών και βάλε.

Αν ήταν πιο αραιωμένα από ότι είναι τώρα, η δοσολογία θα ήταν πολύ μεγαλύτερη... άρα δεν χρειάζεται να απορεί κάποιος ότι ρίχνω πολύ!!!

Φυσικά η δοσολογίες έχουν να κάνουν με τον αριθμό των κοραλλιών, το αλάτι, και ένα σωρό άλλους παράγοντες, και γιαυτό άλλωστε αναφέρονται οι περισσότεροι από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο δεν λεω και εγω?

για ποιον λογο να μπερδευουμε ο καθενας με τις ρουτινες του ολους αυτους που ψαχνονται και πιθανως να ειναι και αρχαριοι..?

στα λογια μου ερχεσαι βαγγελη.

τεσπα,αφου θελετε να τα αναφερετε,πειτε τα.

Link to comment
Share on other sites

Αιτιολογώντας την άποψη μου ότι θα βοηθήσει πολλούς, πρώτο βάζω τον εαυτό μου, όχι για να ακολουθήσω έναν μπούσουλα σαν κάποιο από αυτούς που θα αναφερθούν αλλά κρίνοντας πχ το ενυδρείο του Αιολου κ τις δοσολογίες του και βλέποντας το δικό μου, να έχω ένα μέτρο σύγκρισης στο πως πρέπει να ξεκινήσω εγώ με τι δοσολογιες κ πόσο πικτα ζουμιά..

Link to comment
Share on other sites

Από τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα θα βγει ένας "μπούσουλας" όχι για τα ποσοστά που χρειάζεται ένα ενυδρείο, (αυτό δεν μπορεί να καθοριστεί με τίποτα), αλλά για τα υλικά που χρησιμοποιεί ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν βλεπω το λογο να τα γραφουμε.αφου καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο σε συνθηκες,κοραλια,λιτρα κλπ.ποιος ο λογος?

ειναι η σκεψη που εκανα αμεσως μετα το ποσταρισμα των δικων μου δοσολογιων.συμφωνω μαζι σου Κωστα.παντως και τα ιδια υλικα να χρησιμοποιηουν ολοι φανταζομαι πως το καθε ενυδρειο βγαζει τις δοσολογιες του.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

τι πηκτα και αραια ρε γιαννη.η light baling φιξ ποσοτητα σκονης ανα λιτρο δεν ειναι...?το μειγμα ιδιο δεν ειναι συμφωνα με σκονη/λιτρο?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι.. γιατί αν είναι έτσι τότε όλοι σας τα βάζετε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήθηκε αυτό το θέμα για να δούμε τι υλικό χρησιμοποιεί κάθε ένας μας σε τι ενυδρείο και πόση ποσότητα.

Έτσι θα υπάρχει και μια ακόμη γραμμή καθοδήγησης για να καταλάβουμε την δύναμη του κάθε υλικού και της ανάγκες του κάθε τύπου συστήματος.

Διαβάζετε η απλά γράφετε?????

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά εγώ δεν θα έπρεπε να έχω άποψη μιας κ ότι λέω είναι από διάβασμα που έχω κάνει. Αλλά αν είναι έτσι όπως τα λες Κώστα ότι είναι φιξ οι δοσολογιες τότε βάση της παρουσίασης του balling από τον Nerva λέει για ca και mg 2 κιλά σκόνη ανά 4 κιλα νερό και για το kh 500γρ σκόνη στα 4 κιλά νερό το οποίο θα πρέπει να είναι κ χλιαρό κ όχι κρύο..

Link to comment
Share on other sites

Οι δοσολογίες που γράφει ο Θοδωρής είναι στο λίτρο όμως Γιάννη.

Ένας παράγοντας που θέλει πολύ προσοχή είναι το αλάτι και το νερό της αλλαγής.Φυσικά όσο καλές τιμές και να έχουμε είναι δύσκολο να τις διατηρήσουμε αν το νερό της αλλαγής έχει διαφορετικές τιμές,γιαυτό όπως είναι κατανοητό θέλει σταθερή ρουτίνα δηλαδή 5-10% αλλαγή και τιμές όσο το δυνατόν πιο κοντά στις τιμές του ενυδρείου.Η θάλασσα έχει καλή αλκαλικότητα αλλά απο μαγνήσιο έχει κοντά στο 1200 πράγμα που δικαιολογεί την έξτρα προσθήκη που φυσικά δεν είναι μόνο η κατανάλωση.

Από όσα αλάτια έχω δοκιμάσει έχω απογοητευτεί...αλλιώς τα άκουσα αλλιώς ήταν...τελευταία έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στο Bio-Actiff της Tropic Marin και περιμένω ένα 10κιλο να κάνω μετρήσεις.

Συμφωνώ με τον Κώστα οτι τα χημικά αυτά είναι σταθερά και δεν δείχνουν τίποτα αλλά έτσι για τους τύπους το χλωριούχο ασβέστιο αν είναι άνυδρο καταναλώνεται πολύ πιο εύκολα σε αντίθεση με το φαρμακευτικό που αγοράζουμε απο τον Δίγκα.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι χ4 να κανεις τις ποσότητες που βάζουν στο λίτρο Άλεξ πάλι δεν φτάνει τις ποσότητες που είπε ο Γιώργος, είναι σχεδόν οι μισές!

Και ρωτάω εγώ σαν άσχετος, μήπως δεν είναι κ τόσο σωστές οι ποσότητες ανά λίτρο για το ίδιο το μείγμα? Δηλ τι θέλω να πω... αν βάλεις 100γρ στο ένα λίτρο οκ. Αν βάλεις 700γρ μήπως το διάλυμα σου θα "χαλάσει" ?

Γιατί κάλλιστα μπορεί κάποιος να βαριέται να φτιάχνει διαλύματα kh πχ κάθε τρεις κ λίγο κ να κάνει ένα διάλυμα με περισσότερη σκόνη για να ρίχνει λιγότερη ποσότητα..

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά εγώ δεν θα έπρεπε να έχω άποψη μιας κ ότι λέω είναι από διάβασμα που έχω κάνει. Αλλά αν είναι έτσι όπως τα λες Κώστα ότι είναι φιξ οι δοσολογιες τότε βάση της παρουσίασης του balling από τον Nerva λέει για ca και mg 2 κιλά σκόνη ανά 4 κιλα νερό και για το kh 500γρ σκόνη στα 4 κιλά νερό το οποίο θα πρέπει να είναι κ χλιαρό κ όχι κρύο..

κάτσε λίγο γιατί εσύ θα μας τρελλάνεις...

Αυτο που κάνουμε όπως έχουμε γράψει είναι ένα μίγμα απο τις οδηγίες της Fauna,του Randy Holmes (2part) και την πρωτότυπη συνταγή του Balling.

Κάνε λίγο τις προσθαφαιρέσεις και διάβασε λίγο τις οδηγίες της Fauna και τις οδηγίες που γράψαμε για να καταλάβεις...

Τα δοχεία της fauna είναι 5λιτρα...Τυχών απορίες σου πάνω στην μέθοδο στο ανάλογο θέμα γιατί το γ...με το θέμα...

Οι δικές μου καταναλώσεις στο φτωχικό μου 130λιτρο με 30 sps 10 lps και καμιά 25αριά είδη ζοάνθους είναι:

Σόδα 12ml

Ασβέστιο άνυδρο 12ml

Μαγνήσιο 7ml στην παρούσα φάση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελλαινω κανέναν Άλεξ. Αυτά που έχω διαβάσει λέω.Η Fauna και η κάθε Fauna μπορεί να λέει ότι θέλει για τα ΔΙΚΆ της προϊόντα.Αλλά οκ στοπ εδώ.

Περιμένω να έρθουν κ οι δικές μου δοσομετρικες κ θα βάλω κ γω τα δικα μου στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...