Jump to content

Προβληματισμός!


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι στο "παρά πέντε" να μπω στο χώρο του ενυδρείου που ονειρεύομαι από πολλά χρόνια. Ασχολούμαι με πολλά χόμπυ και γι αυτό έμαθα να είμαι πολύ σχολαστικός. Ακόμα "φρενάρω" για να ξεκινήσω -σωστά τουλάχιστον- επειδή 3 μήνες κάθε καλοκαίρι μένω σε άλλο σπίτι, οπότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Ακόμα και με δεύτερο ενυδρείο -από ένα σε κάθε σπίτι- δεν θα είναι πρόβλημα; Περιμένω συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

αααα

ωραια

σκεφτηκα 2λυσεις

1)ενα μικρο ενυδρειακη 20λιτρα με ενα μονομαχο ή ενα κοπαδακι τετρα ή γκαππυ

και το καλοκαιρι τα παιρνεις μαζι σου βεβαια η αποσταση του αλλου σπιτιου να μην ειναι πολλη μακρια δηλαδη σε αλλη πολη για να μην παιδευεσαι και ολας

η αλλη λυση ειναι

ενα μικρο 10λιτρο ενυδρειακη φυτεμενο και το μονο ζωντανο να ειναι τα φυτα σου

αν μας εξηγησεις λιγο καλυτερα την κατασταση σου θα μπορουμε να σε βοηθησουμε κτλ....ελπιζω

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δύσκολα τα πράγματα. 3 μήνες είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Και δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει κάτι. 3 μήνες ποιος θα ταϊζει τα ψάρια; Το νερό ποιος θα το αλλάζει; Επίσης το καλοκαίρι έχουμε και άλλα προβληματάκια λόγω ζέστης. Το νερό ζεσταίνεται πολύ και πρέπει να επέμβουμε. Επίσης έχουμε και εξάτμιση του νερού το οποίο πρέπει να συμπληρώνεται. Όλα αυτά ποιος θα τα κάνει;

Γι' αυτό λέω ότι είναι δύσκολα τα πράγματα. Αν έλειπες για 1-2 βδομάδες, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Συμπληρώνω μερικά ακόμα στοιχεία και σκέψεις μου.

Το σπίτι που μένω το καλοκαίρι απέχει 45 λεπτά, και τον χειμώνα το επισκέπτομαι τουλάχιστον μια φορά τον μήνα. Θα μπορούσε εκεί να στηθεί και να συντηρηθεί ένα 80άρι μόνο με φυτά για να υποδέχεται τα ψαράκια μου το καλοκαίρι, ενώ στη μόνιμη κατοικία μου (και των ψαριών μου) να υπάρχει ένα άλλο 100 – 150 l.; Η καλοκαιρινή μετακίνηση των ψαριών από το ένα στο άλλο –και πάλι πίσω το φθινόπωρο- θα δημιουργούσε πρόβλημα στα ψάρια; Αν προϋπόθεση για όλα αυτά είναι σχεδόν διπλασιασμός του κόστους, σκέφτομαι να το επωμισθώ προκειμένου να απολαύσω κάτι σωστό. Αν πάλι έχει επιπτώσεις στα ψάρια δεν θέλω να κάνω όνειρα! Τι λέτε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά σίγουρα στρεσσάρει τα ψάρια και αρκετά μάλιστα. Ειδικά σε συνθήκες δύσκολες όπως η ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα ψάρια δεν είναι κάποιο διακοσμητικό αντικείμενο ώστε να μεταφέρονται κατά βούληση και ανάλογα με τις ανάγκες μας. Επίσης δεν είναι οικόσιτο ζώο της κατηγορίας σκύλος, γάτα, παπαγαλάκια κλπ, ώστε χωρίς προβλήματα να μπορεί επίσης κάποιος να τα παίρνει μαζί του στις διακοπές.

Τα ψάρια είναι ευαίσθητοι οργανισμοί και χρειάζονται χρόνο για να προσαρμοστούν σε κάποιο περιβάλλον. Δεν είναι σωστή κίνηση να τα μεταφέρεις από το ένα ενυδρείο στο άλλο, άσε που είναι πολύ δύσκολο και από τεχνικής απόψεως. Θα πρέπει δηλαδή οι συνθήκες να είναι ίδιες κλπ κλπ. Ομως ακόμα και αυτό αν εξασφαλίσεις, μόνο και μόνο η μεταφορά τους από το σπίτι τους (που θα έχουν μάθει να ζουν) στο "εξοχικό" τους δύο φορές το χρόνο (είναι και η επιστροφή) με τις ανάλογες διαδικασίες προσαρμογής κλπ κλπ, με βρίσκει κατηγορηματικά αντίθετο και σου προτείνω να μην το σκέφτεσαι καν.

Εάν δεν μπορείς να είσαι πίσω τουλάχιστον ανά τριήμερο για μια ματιά και συντήρηση και με την προϋπόθεση βέβαια ότι έχεις τον κατάλληλο γι' αυτό εξοπλισμό, ή αν δεν έχεις κάποιον με σχετικές γνώσεις για να τα φροντίζει όσο καιρό θα λείπεις, καλύτερα να το ξεχάσεις.

Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις τη ζωή και την υγεία των οργανισμών που θα ξεκινήσεις να φροντίζεις και να συντηρείς. Και αυτά θα υποφέρουν και εσύ θα στεναχωρηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα ψάρια δεν είναι κάποιο διακοσμητικό αντικείμενο ώστε να μεταφέρονται κατά βούληση και ανάλογα με τις ανάγκες μας. Επίσης δεν είναι οικόσιτο ζώο της κατηγορίας σκύλος, γάτα, παπαγαλάκια κλπ, ώστε χωρίς προβλήματα να μπορεί επίσης κάποιος να τα παίρνει μαζί του στις διακοπές.

Τα ψάρια είναι ευαίσθητοι οργανισμοί και χρειάζονται χρόνο για να προσαρμοστούν σε κάποιο περιβάλλον. Δεν είναι σωστή κίνηση να τα μεταφέρεις από το ένα ενυδρείο στο άλλο, άσε που είναι πολύ δύσκολο και από τεχνικής απόψεως. Θα πρέπει δηλαδή οι συνθήκες να είναι ίδιες κλπ κλπ. Ομως ακόμα και αυτό αν εξασφαλίσεις, μόνο και μόνο η μεταφορά τους από το σπίτι τους (που θα έχουν μάθει να ζουν) στο "εξοχικό" τους δύο φορές το χρόνο (είναι και η επιστροφή) με τις ανάλογες διαδικασίες προσαρμογής κλπ κλπ, με βρίσκει κατηγορηματικά αντίθετο και σου προτείνω να μην το σκέφτεσαι καν.

Εάν δεν μπορείς να είσαι πίσω τουλάχιστον ανά τριήμερο για μια ματιά και συντήρηση και με την προϋπόθεση βέβαια ότι έχεις τον κατάλληλο γι' αυτό εξοπλισμό, ή αν δεν έχεις κάποιον με σχετικές γνώσεις για να τα φροντίζει όσο καιρό θα λείπεις, καλύτερα να το ξεχάσεις.

Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις τη ζωή και την υγεία των οργανισμών που θα ξεκινήσεις να φροντίζεις και να συντηρείς. Και αυτά θα υποφέρουν και εσύ θα στεναχωρηθείς.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

καλα 45 λεπτα ειναι 1φορα τις δυο μερες αντε τις τρεις δε μπορεις να πηγαινεις να εξεταζεις τρα ψαρακια σου

ενταξει θε θα βαλεις "απαιτητικα"¨ψαρια

δηλαδη θα επιλεξεις καποια που να μην ειναι ευαιστητα στις αλλαγες της χημεια του νερου

με πολλα φυτακια που θα βοηθανε και αυτα αρκετα ος παρα πολυ

πηστευω οτι θα μπορεις να το καταφερει με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν μπορείς να είσαι πίσω τουλάχιστον ανά τριήμερο για μια ματιά και συντήρηση και με την προϋπόθεση βέβαια ότι έχεις τον κατάλληλο γι' αυτό εξοπλισμό, ή αν δεν έχεις κάποιον με σχετικές γνώσεις για να τα φροντίζει όσο καιρό θα λείπεις, καλύτερα να το ξεχάσεις.

Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις τη ζωή και την υγεία των οργανισμών που θα ξεκινήσεις να φροντίζεις και να συντηρείς. Και αυτά θα υποφέρουν και εσύ θα στεναχωρηθείς.

:lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όπως μας τα περιγράφεις, νομίζω ότι η διατήρηση ενυδρείου στη θερινή κατοικία μάλλον είναι ανέφικτη όπως φυσικά και η μεταφορά ψαριών από δω και από κει δεν συζητάται.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να στήσεις ένα ενυδρείο μόνο στη μόνιμη κατοικία σου υπό την προϋπόθεση ότι θα αναλάβεις τη δέσμευση κατά τη θερινή περίοδο να ελέγχεις το ενυδρείο σε εύλογο χρονικό διάστημα και να μην το αφήσεις στην τύχη του για τρεις μήνες. Αυτό για μένα σημαίνει έλεγχο κατά μέσο μία φορά την εβδομάδα ΤΟ ΠΟΛΥ με βέλτιστο χρόνο καλύτερα ανά τριήμερο όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι.

Αυτό όμως εφόσον διατηρείς ψάρια και φυτά τα οποία δεν θα απαιτούν την καθημερινή σου φροντίδα. Αυτό συνεπάγεται ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ επιλογή εξοπλισμού, προσεκτικές ρυθμίσεις των ηλεκτρολογικών, εξοπλισμό υψηλής ποιότητας τόσο σε φίλτρα όσο και σε θερμαντήρες, ταίστρες και κάποιους επιπλέον αυτοματισμούς.

Για παράδειγμα δεν θα ήθελες να σου κολλήσει ταϊστρα και να γίνει το ενυδρείο βάλτος μέσα σε δυο μέρες ούτε φυσικά να κολλήσει θερμαντήρας ή αντλία φίλτρου ούτε η θερμοκρασία σου το καλοκαίρι να φτάσει στο ενυδρείο τους 40 βαθμούς!!

Σε κάθε περίπτωση η μακροχρόνια απουσία (μία εβδομάδα και παραπάνω) είναι ένα πρόβλημα που το αντιμετωπίζουμε όλοι μας και ευχόμαστε να μην πάει κάτι στραβά (ως γνωστόν αν είναι να πάει κάτι στραβά ....ΘΑ ΠΑΕΙ) αλλά δεν φτάνουν μόνο οι ευχές χρειάζεται και πρόληψη.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θες είναι εφικτό μόνο αν έχεις την δυνατότητα να τα φροντίζει κάποιος άλλος όταν θα λείπεις!

Αλλα πρέπει να είναι σωστά ενημερωμένος και να κάνει ότι είναι απαραίτητο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους και πάλι. Απλά όλοι επιβεβαιώσατε αυτό που φοβόμουν: Να περιμένω προς το παρόν και να μην προχωρήσω ακόμα, γιατί και τα ψαράκια αγαπάω για να μην θέλω να τους κάνω ζημιά, αλλά και την ομορφιά του χόμπυ θέλω να απολαμβάνω σε όλο της το μεγαλείο. Ίσως να σκεφτώ πλέον για κανένα μικρό φυτοενυδρείο, που να μπορώ να το μεταφέρω κατά βούληση, και μέχρι να αρχίσω να ζώ μόνιμα στο εξοχικό (ελπίζω σε δυο-τρία χρόνια) να ετοιμάζω το έδαφος - και τις γνώσεις μου- για ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παραπάνω, σκέφτομαι σαν υποκατάστατο ένα ενυδρείο μόνο με φυτά, που ίσως δεν θα απαιτεί τόσο σχολαστική φροντίδα, ώστε να ικανοποιήσει σε κάποιο βαθμό -προς το παρόν τουλάχιστον- την επιθυμία μου να ασχοληθώ με τον βυθό. Γι αυτό παρακαλώ να έχω τη γνώμη σας κατά πόσο θα μπορούσε να "περπατήσει" η ιδέα μου και για υποδείξεις για είδος ενυδρείου (κατά προτίμηση 50-80λ), εξοπλισμό και τα κατάλληλα φυτά.

Ευχαριστώ για την αναταπόκριση,

Κώστας - coronet

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

και εγώ πιστευω πως με λιγη πιστη (καλά πολυ πιστη) δεν θα εχει πρόβλημα αρκει να επισκέπτεται το μερος το χειμώνα καθε εβδομάδα και το καλοκαιρι 2 φορες την εβδομαδα. αυτά με αυτοματη ταϊστρα βεβαια. εγώ το εχω κανει αυτό και ολα ηταν οκ (δεν εχω δυσκολα ψαρια και φυτά). οσο για τις αλλαγές και να χασει καμμια δεν θα πεθανουμε κιολας, εγώ δεν κανω ποτέ (αφου κατι δουλέυει σωστα, δεν επειχιρεις να το διορθώσεις) μονο που συμπληρώνω καθε 3 μερες μισό λιτρο που χανεται. βεβαια να ξερεις οτι πρεπει να ελέγχεις σωστα τη θερμοκρασία του νερού, θα πρεπει να δοκιμασεις πρώτα μια καλη αυτοματη μεοδο για το καλοκαιρι και το χειμώνα να εχεις παντα σωστα ρυθμισμένους τους θερμοστατες και σταθερη θερμοκρασια στο δωματιο σου. (εστω και αν ειναι χαμηλη, καλυτερα απο το να παιζει 5-8c πανω κατω την ημερα, δεν θα μπορεις να βρεις καλη ρυθμιση για τον θερμοστατη ετσι). εγω θα ελεγα να το κανεις αν σου αρεσει, (και θα ελεγα επισης οτι και να ψοφησει κανα ψαρι δεν πειραζει αλλα θα με κραξουν οι υπολοιποι)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι στο "παρά πέντε" να μπω στο χώρο του ενυδρείου που ονειρεύομαι από πολλά χρόνια. Ασχολούμαι με πολλά χόμπυ και γι αυτό έμαθα να είμαι πολύ σχολαστικός. Ακόμα "φρενάρω" για να ξεκινήσω -σωστά τουλάχιστον- επειδή 3 μήνες κάθε καλοκαίρι μένω σε άλλο σπίτι, οπότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Ακόμα και με δεύτερο ενυδρείο -από ένα σε κάθε σπίτι- δεν θα είναι πρόβλημα; Περιμένω συμβουλές.

αν θες πραγματικα να αποκτησεις ενυδρειο μπορεις με ενα ελαφρως μεγαλυτερο κοστος να λειπεις ανετα απο το σπιτι για 3 μηνες.υπαρχουν αρκετοι αυτοματισμοι που βοηθουν σε αυτο και θα τους βρεις ψαχνοντας στο aquazone.ευχομαι καλη αρχη!!!!

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

MOD NOTE: Η δημοσιευση εχει ξεφυγει εντελως απο το θεμα της! Παρακαλω για οποιες συζητησεις δεν αφορουν τον προβληματισμο του coronet να ανοιξετε αλλο θεμα! Οι εκθεσεις επι παντος επιστητου ειναι προσβολη προς τον δημιουργο αυτης της δημοσιευσης που σιγουρα δεν ενδιαφερεται για ολα αυτα...

Για να μεινει το θεμα μονο με τις σχετικες απαντησεις ολες οι εκτος θεματος δημοσιευσεις μεταφερθηκαν στο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8801

Link to comment
Share on other sites

Φίλε coronet φοβάμαι ότι το ενυδρείο που μπορείς να έχεις με αυτές τις συνθήκες που επικρατούν στη ζωή σου είναι ένα 20λιτρο, δυστυχώς. Ακόμα και σύστημα αυτόματης αλλαγής να κάνεις δε γλιτώνεις από τις τροφές (οι αυτόματες ταΐστρες γύρω στις 10-14 μέρες έχουν αυτονομία) και επίσης υπάρχει πάντα το αναπάντεχο, μα να πέσει μια ασφάλεια, μα να σταματήσει το φίλτρο και το κακό έγινε... Πιστεύω λοιπόν πως στην παρούσα φάση ένα μικρό ενυδρειάκι θα ήταν ότι πρέπει, τόσο ώστε να ασχοληθείς, γνωρίσεις και αγαπήσεις το χώρο και το χόμπυ ώστε στο μέλλον με τις ευνοικές συνθήκες να προχωρήσεις σε κάτι μεγαλύτερο.

Επειδή έγινε split το θέμα και χάθηκε κάπως η συνοχή, να πω στο φίλο aquamania που ισχυρίζεται ότι μπορείς να λείπεις και τρεις μήνες από το σπίτι ότι είναι μεγάλο ρίσκο, δεν ξέρω αν ισχύει ο νόμος του Μέρφυ, αλλά όποιος έχει φύγει για διακοπές ή οτιδήποτε τότε θα συμβούν όλες οι αναποδιές. :) Υπάρχουν πάμπολα παραδείγματα φίλων που την έχουν πάθει, με καταστροφικές συνέπειες για το ενυδρείο και τα ψαράκια μας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...