Jump to content

Calvus 200 Λίτρα


dpap

Recommended Posts

όμορφο το ενυδρείο σου και οι ψαρούκλες φυσικά :)

θα πρότεινα να τσιμπήσεις λίγο τη θερμοκρασία προς τα πάνω γύρω στους 26 δηλαδή, για να επιταχύνεις λίγο τωρα στην αρχή την ανάπτυξή τους

Link to comment
Share on other sites

Πάνο , σε ποιες ώρες είσαι τώρα ;

17:30 - 24:30(Επειδή κοιμάμαι πιο αργά).

@ΠαναγιώτηςCR7: έχω την εντύπωση ότι εμένα ρώτησε.. :P :P

@DPap: πλέον είναι από τις 15:00 μέχρι τις 24:00 για τη μια λάμπα (28W) και για τις άλλες δυο τις πιο δυνατές (2x28W) από τις 16:00 μέχρι τις 23:00 [σύνολο 84W]

Στο μικρό που έστησα σήμερα από τις 12:00 μέχρι τις 22:00

Link to comment
Share on other sites

όμορφο το ενυδρείο σου και οι ψαρούκλες φυσικά :)

θα πρότεινα να τσιμπήσεις λίγο τη θερμοκρασία προς τα πάνω γύρω στους 26 δηλαδή, για να επιταχύνεις λίγο τωρα στην αρχή την ανάπτυξή τους

Αφού βοηθάει θα το ρυθμίσω! :)

@ΠαναγιώτηςCR7: έχω την εντύπωση ότι εμένα ρώτησε.. :P :P

@DPap: πλέον είναι από τις 15:00 μέχρι τις 24:00 για τη μια λάμπα (28W) και για τις άλλες δυο τις πιο δυνατές (2x28W) από τις 16:00 μέχρι τις 23:00 [σύνολο 84W]

Στο μικρό που έστησα σήμερα από τις 12:00 μέχρι τις 22:00

Εσένα ρώτησα ναι ! :P Αλλά όλες οι ιδέες-απόψεις μόνο καλό κάνουν. ;)

84W ; απαπα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εσένα ρώτησα ναι ! :P Αλλά όλες οι ιδέες-απόψεις μόνο καλό κάνουν. ;)

84W ; απαπα ! :)

xaxaxa!! ήθελα πολύ φωτισμό είναι η αλήθεια και τη δυνατότητα προσομοίωσης ανατολής-δύσης με χρήση διαφορετικών διακοπτών στις λάμπες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

@ΠαναγιώτηςCR7: έχω την εντύπωση ότι εμένα ρώτησε.. :P :P

@DPap: πλέον είναι από τις 15:00 μέχρι τις 24:00 για τη μια λάμπα (28W) και για τις άλλες δυο τις πιο δυνατές (2x28W) από τις 16:00 μέχρι τις 23:00 [σύνολο 84W]

Στο μικρό που έστησα σήμερα από τις 12:00 μέχρι τις 22:00

Εγώ πιστεύω ότι αυτοί η φωτοπερίοδος είναι πολύ μεγάλη...και με αρκετά βατ..όση εναλλαγή και να κάνεις πιθανώς να έχεις εξαρση της άλγης...κατά τη δική μου άποψη η μέγιστη φωτοπερίοδος για ένα φυτεμένο ενυδρείο (χωρίς ιδιαίτερα φυτά ) δεν πρέπει ν υπεβαίε\νει τις εφτά ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι αυτοί η φωτοπερίοδος είναι πολύ μεγάλη...και με αρκετά βατ..όση εναλλαγή και να κάνεις πιθανώς να έχεις εξαρση της άλγης...κατά τη δική μου άποψη η μέγιστη φωτοπερίοδος για ένα φυτεμένο ενυδρείο (χωρίς ιδιαίτερα φυτά ) δεν πρέπει ν υπεβαίε\νει τις εφτά ώρες...

Στην αρχή νόμισα ότι αναφερόσουν στο δικό μου σύστημα και λεω μα πόσα βατ έχουν τα καημένα τα led. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι αυτοί η φωτοπερίοδος είναι πολύ μεγάλη...και με αρκετά βατ..όση εναλλαγή και να κάνεις πιθανώς να έχεις εξαρση της άλγης...κατά τη δική μου άποψη η μέγιστη φωτοπερίοδος για ένα φυτεμένο ενυδρείο (χωρίς ιδιαίτερα φυτά ) δεν πρέπει ν υπεβαίε\νει τις εφτά ώρες...

Καλημέρα Αντώνη!

Φίλε μου εννοείται ότι έχω βάλει και κόκκινα και κάποια απαιτητικά φυτά μέσα (Ludwigia Repens Rubin, Rotala Rotundifolia, Ludwigia Αrcuata, Polygonum / Persicaria Sp. Sao Paolo) :D. Το πρώτο και βασικότερο κριτήριο για την αγορά του ενυδρείου μου και για τον εξοπλισμό ήταν ο πολύ καλός φωτισμός με περισσότερες λάμπες από 2 για να έχω 2 διαφορετικούς διακόπτες/χρονοδιακόπτες για προσομοίωση ανατολής-δύσης όσο μπορούσα εννοείται...

Η φωτοπερίοδός μου πιστεύω δεν είναι ούτε μικρή ούτε πάρα πολλές ώρες (9 ώρες συνολικά= 7 ώρες "μέρα", 1 ώρα "πρωΐ", 1 ώρα "απόγευμα")

Link to comment
Share on other sites

από τα φυτά που μου είπες μόνο το τελευταίο χρειάζεται παραπάνω από μισό βατ ανά λίτρο..και συ δουλεύεις με 84w για 7 ώρες σε 125 λίτρα ενυδρείο...είναι πολύ απο κει και πέρα όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος και αφού πάει καλά το ενυδρείο τα λόγια περισεύουν...για να μη χαλάμε και την παρουσίαση του φίλου ....wink.png

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή πέρασα από ένα κατάστημα για να πάρω τροφή και χάζευα τα Neolamprologus Ocellatus. (Σκέφτομαι μήπως κάνω μια προσθήκη 1 αρσενικού και 2 θηλυκών μετά από μικρή αλλαγή στο aquascape )

Τελικά έφυγα με την τροφή και ένα κοχύλι που μου άρεσε και είπα να το προσθέσω ανάμεσα στις 2 στοίβες.

Σήμερα το απόγευμα καθώς κοιτούσα το ενυδρείο από μακρυά παρατήρησα ότι ένα ψαράκι ήταν κοντά στο κοχύλι και κάτι έκανε...

Τοποθέτησα κάμερα και απομακρύνθηκα να μην το ενοχλώ. Το υλικό βγήκε 22 λεπτά και προσπάθησα να το κόψω με το movie maker των windows.

//edit Δεν έχει πάρει speed το ζωντανό , απλώς το έχω βάλει στο επί 1.25 της ταχύτητας... :P

Να με συμπαθάτε για την ποιότητα. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

φοβερα τα μικρα!!!

Link to comment
Share on other sites

φοβερα τα μικρα!!!

Αυτό που σκάβει είναι στα 5 εκατοστά περίπου. Από τη συγκεκριμένη ενέργεια μπορεί να μαντέψει κανείς φύλο ή είναι ακόμα πολύ νωρίς ;

Link to comment
Share on other sites

όμορφο ενυδρείο και πολύ ωραία ψάρια.

Γνώμη μου είναι πως και η φωτοπερίοδος αλλά και η θερμοκρασία είναι μιά χαρά.

Σε ότι αφορά τα occelatus, εγώ δεν ξέρω αν θα τα έβαζα καθώς πρόκειται για αρκετά επιθετικό είδος.

Για το γένος, είναι ακόμα νωρίς. Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Απόστολε ! :)

Οπότε απορρίπτονται τα μαχίμια. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ ομορφα ειναι...μπραβο και για το στησιμο....καλες γιορτες να εχεις Δημητρη και καλη χρονια!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά ! Καλές γιορτές να έχουμε , με υγεία πάνω από όλα.

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ που είναι το ρεβεγιόν τι έχει το μενού?

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ που είναι το ρεβεγιόν τι έχει το μενού?

Μακαρόνια με κρέας Νίκο ! :) Απλά πράγματα και λιτά ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...