Jump to content

Πρώτες μετρήσεις


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Ειμαι αρχάριος στο χώρο, και αφου διάβασα τα σχετικά άρθρα έχω μόλις ξεκινήσει το στρώσιμο του ενυδρείου (100λ) με αμμωνία. Οι πρώτες μετρήσεις που έκανα έχουν τα εξής αποτελέσματα:

PH=8

NH3=5 mg/l

gH=15

kH=13

Ηθερμοκρασία του ενυδρείου ειναι 32 βαθμοί, (σύμφωνα με κάποια άρθρα θερμοκρασία 30-35 βαθμών βοηθάει στο γρηγορότερο στρώσιμο του ενυδρείου).

Έχω τρεις βασικές απορίες.

1. Στο βιβλίο οδηγιών του τεστ αμμωνίας (sera) αναφέρει ότι το kH πρέπει να είναι μεταξύ 5-10. Η τιμή που έχω (13) θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια; Πρέπει μήπως να προτιμήσω συγκεκριμένα ψάρια ανθεκτικότερα στο σκληρό νερό; Αν χρειαστεί υπάρχει τρόπος να μειωθεί το kH;

2. Δεν έχω βάλει στο ενυδρείο αληθινά φυτά και προβληματίζομαι αν πρέπει. Θα είναι καλύτερα για την ισοροπία του ενυδείου αν βάλω; Αν ναι μπορώ να βάλω από τώρα ή πρέπει να περιμένω να τελιώσει το στρώσιμο;

3. Έχω μπερδευτεί λίγο με το τεστ αμμωνίας (sera). Στο μπουκαλάκι αναγράφει ότι μετράει ΝΗ3/ΝΗ4. Δε θα έπρεπε να μετράει μόνο ΝΗ3; Επίσης, υπάρχει κάποιος πίνακας που δίνει την τιμή της τοξικής αμμωνίας σε σχέση με το PH (για τις δικές μου μετρήσεις είναι 0.27mg/l).Δεν εξηγεί όμως ποιά είναι η διαφορά της αμμωνίας από την τοξική αμμωνία. Η τιμή που γράφω στην αρχή είναι η τιμή που προκύπτει από το χρωματικό πίνακα με βάση το χρώμα το νερού μετά το τέστ). Ποιό από τα 2 νούμερα πρέπει να λάβω υπ'όψιν;

Ελπίζω να μην κούρασα,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εχεις διαβασει μεχρι τωρα αλλα διαβασε καλατο αρθρο το στρωσιμο του ενυδρειου που υπαρχει στο φορουμ.Φυτα να βαλεις αληθινα βοηθανε γενικα στην χημεια του νερου.Για το ph ναλογα τι ψαρια θα βαλεις.Μην βιαστεις ομως τα ψαρια μπαινουν τελευταια.Το τεστ ΝΗ3/ΝΗ4=5 ειναι το σωστο και σημαινει οτι το ενυδρειο δεν εχει στρωθει ακομα .Αυτο το τεστ πρεπει να δειχνει μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

oso gia kh/gh ama leei pano sto test auto pou leei ine mono gia ta pio polla psaria auto(sto diko mou mpoukalaki ph leei pos to 7 ine panta kalo gia glikou nerou ki gia thalasino 8)gia thalsino simphono alla gia gliko ochi,iparxoun polles ekseresis

Link to comment
Share on other sites

1. Στο βιβλίο οδηγιών του τεστ αμμωνίας (sera) αναφέρει ότι το kH πρέπει να είναι μεταξύ 5-10. Η τιμή που έχω (13) θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια; Πρέπει μήπως να προτιμήσω συγκεκριμένα ψάρια ανθεκτικότερα στο σκληρό νερό; Αν χρειαστεί υπάρχει τρόπος να μειωθεί το kH;

2. Δεν έχω βάλει στο ενυδρείο αληθινά φυτά και προβληματίζομαι αν πρέπει. Θα είναι καλύτερα για την ισοροπία του ενυδείου αν βάλω; Αν ναι μπορώ να βάλω από τώρα ή πρέπει να περιμένω να τελιώσει το στρώσιμο;

3. Έχω μπερδευτεί λίγο με το τεστ αμμωνίας (sera). Στο μπουκαλάκι αναγράφει ότι μετράει ΝΗ3/ΝΗ4. Δε θα έπρεπε να μετράει μόνο ΝΗ3; Επίσης, υπάρχει κάποιος πίνακας που δίνει την τιμή της τοξικής αμμωνίας σε σχέση με το PH (για τις δικές μου μετρήσεις είναι 0.27mg/l).Δεν εξηγεί όμως ποιά είναι η διαφορά της αμμωνίας από την τοξική αμμωνία. Η τιμή που γράφω στην αρχή είναι η τιμή που προκύπτει από το χρωματικό πίνακα με βάση το χρώμα το νερού μετά το τέστ). Ποιό από τα 2 νούμερα πρέπει να λάβω υπ'όψιν;

1. Το kH θα πρέπει να είναι πάνω απο 4 (τουλάχιστον) για να μην υπάρχει ο κίνδυνος για pH-crash (πτώση)! Η ακριβής τιμή του είναι συνέπεια των ειδών που φιλοξενούμε και των απαιτήσεων τους! Η τιμή αυτή είναι άμεσα συνδεδεμένη με την παράμετρο gH!

Δες εδώ για τις μεταβολές των παραμέτρων:

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

2. Θα σου το πρότεινα ανεπιφύλακτα μια και κάνουν μόνο καλό (και στο στρωσιμο και στα ψάρια στη συνέχεια) για πολλούς και διάφορους λόγους που θα καταλάβεις όσο πιο πολλά μαθαίνεις!

:lol:

3. Για να καταλάβεις τις μεταβολές που συμβαίνουν στις παραμέτρους του νερού και πώς αυτές επιρεάζουν τα ψάρια δες εδώ:

Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να βαλεις φυτα ζωντανα, μονο προσεξε να μην αφησεις τη θερμοκρασια στους 32ο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

3. Έχω μπερδευτεί λίγο με το τεστ αμμωνίας (sera). Στο μπουκαλάκι αναγράφει ότι μετράει ΝΗ3/ΝΗ4. Δε θα έπρεπε να μετράει μόνο ΝΗ3; Επίσης, υπάρχει κάποιος πίνακας που δίνει την τιμή της τοξικής αμμωνίας σε σχέση με το PH (για τις δικές μου μετρήσεις είναι 0.27mg/l).Δεν εξηγεί όμως ποιά είναι η διαφορά της αμμωνίας από την τοξική αμμωνία. Η τιμή που γράφω στην αρχή είναι η τιμή που προκύπτει από το χρωματικό πίνακα με βάση το χρώμα το νερού μετά το τέστ). Ποιό από τα 2 νούμερα πρέπει να λάβω υπ'όψιν;

Link to comment
Share on other sites

3. Έχω μπερδευτεί λίγο με το τεστ αμμωνίας (sera). Στο μπουκαλάκι αναγράφει ότι μετράει ΝΗ3/ΝΗ4. Δε θα έπρεπε να μετράει μόνο ΝΗ3; Επίσης, υπάρχει κάποιος πίνακας που δίνει την τιμή της τοξικής αμμωνίας σε σχέση με το PH (για τις δικές μου μετρήσεις είναι 0.27mg/l).Δεν εξηγεί όμως ποιά είναι η διαφορά της αμμωνίας από την τοξική αμμωνία. Η τιμή που γράφω στην αρχή είναι η τιμή που προκύπτει από το χρωματικό πίνακα με βάση το χρώμα το νερού μετά το τέστ). Ποιό από τα 2 νούμερα πρέπει να λάβω υπ'όψιν;

Η αμμωνια μετατρέπεται σε αμμώνιο και αντίστροφα πολύ εύκολα σε υδατικό περιβάλλον

ΝΗ3 + Η2Ο <--> ΝΗ4 + ΟΗ

είναι δύο οψεις του ίδιου νομίσματος :bowdown:

Συγνώμη για το παραπάνω λάθος post... γερασα κ εγω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...