Jump to content

Στήσιμο Νέου Ενυδρείου 125Λτ - Συμβουλές & Γνώμες


Lambretta

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πετρούπολη μένω
το ξέπλυνα με νερο του ενυδρειου πριν κανω το τεστ
Θα το ξανακανω...

Δεν μπορω να προχωρησω με ψαρια αν δεν βελτιωθει το ph μου -_-

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τεστ και με δεύτερο τεστ.

Κάνε και τεστ με ακουα φορτε στο χαλικι και αν εχεις και στις πετρες

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τεστ και με δεύτερο τεστ.

Κάνε και τεστ με ακουα φορτε στο χαλικι και αν εχεις και στις πετρες

μου το εξηγείς λίγο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

μου το εξηγείς λίγο αυτό?

αν εχεις κατι ασβεστολιθικό στο ενυδρειο σου οπως πετρες ή αμμο, σου ανεβαζει τις σκληροτητες φιλε μου!!

περνεις λιγο απο την αμμο σου, μια πετρα(αν ειναι ολες ιδιες, αν δεν ειναι τοτε θα πρεπει να τις ελεγξεις και εκεινες) και ριχνεις νιτρικό οξυ(ακουα-φορτε), αν αφρίζει δεν ειναι καλο σημάδι(σημαινει οτι ειναι ασβεστολιθικά), αν οχι τοτε δεν σου επιρεαζουν τις τιμες και πρεπει να βρεις ενα τροπο να κατεβασεις το ΡΗ!

οι τροποι μειωσης ειναι:

προσθηκη CO2

χρηση Α/Ο(νερο αντίστροφης ώσμωσης)

χρηση τυρφης

προσθηκη χημικών(δεν την συστήνω)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, το fluval105 το εχω βρει used στα 25€ απο μέλος

εχει λιγους μηνες λειτουργιας αλλα επειδη ηταν θαλασσινο θα αλλαξω ολα τα υλικα φιλτρανσης για σιγουρια

το θεμα ειναι, αν συμφερει να το παρω αυτο και να αγορασω τα υλικα του

και άμεσα να προχωρησω στην αγορα ενος ακομη φιλτρου,

ή να δωσω ένα κατοστάρικο μια καλή να πάρουμε μια φιλτράρα? :mellow:

αγαπητέ φίλε καλησπέρα θα σου πρότεινα να παρακάμψεις την ιδέα του να στήσεις RIO 125 με μόνο 1 fluval 105 (είναι αυτοκτονία για οτιδήποτε ζωντανό βάλεις μέσα!!!)

χρειάζεσαι τουλάχιστον 1 fluval 205 για να υποστηρίξεις και βιολογικά αλλά και σε θέμα ροής αυτά τα λίτρα του ενυδρείου....άκουσε μας και θα δείς πάρα πολύ καλά αποτελέσματα

χωρίς κανένα πρόβλημα....το 105 δεν μπορεί ούτε κατ ελάχιστον να υποστηρίξει σε καμία παράμετρο αυτό το ενυδρείο....θα κρασάρει άμεσα το σύστημα καθότι η ποσότητα της βιολογίας που θα αποικήσει

δεν θα επαρκεί για να κράταει το ενυδρείο και θα τα ψήνεις όλα μέσα στην αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά μετρήσεις, κατ εμέ ξεκίνα πάρε ενα Fluval 205 γέμισε το Siporax (βιολογικό υλικό)

ξεκίνα στρώσιμο ή πάρε μπόλι (στρωμένο βιολογικό υλικό) απο κάποιον συνχομπίστα εδώ πέρα, αν θες και νερό απο αλλαγή του μαζί με τα πρώτα 1-2 ψαράκια για

να κρατηθεί ζωντανή η αποικία των βακτηριδίων

και ξεκίνα μετρήσεις

1.Αμμωνία (θέλουμε να βγάζεις 0)

2.Νιτρώδη (θέλουμε να βγάζεις επίσης 0)

3.Νιτρικά (να τα κρατάμε μέχρι 10, μηδενίζουν με αλλαγές νερού)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε καλησπέρα θα σου πρότεινα να παρακάμψεις την ιδέα του να στήσεις RIO 125 με μόνο 1 fluval 105 (είναι αυτοκτονία για οτιδήποτε ζωντανό βάλεις μέσα!!!)

χρειάζεσαι τουλάχιστον 1 fluval 205 για να υποστηρίξεις και βιολογικά αλλά και σε θέμα ροής αυτά τα λίτρα του ενυδρείου....άκουσε μας και θα δείς πάρα πολύ καλά αποτελέσματα

χωρίς κανένα πρόβλημα....το 105 δεν μπορεί ούτε κατ ελάχιστον να υποστηρίξει σε καμία παράμετρο αυτό το ενυδρείο....θα κρασάρει άμεσα το σύστημα καθότι η ποσότητα της βιολογίας που θα αποικήσει

δεν θα επαρκεί για να κράταει το ενυδρείο και θα τα ψήνεις όλα μέσα στην αμμωνία

το rio125 το δουλεύω με ένα 306 και έχω αφήσει τα δικά του υλικά μέσα

αντικαθιστώντας τη μία θήκη με full siporax

μετρήσεις εχω κάνει ήδη

ΝΗ3/ΝΗ4 = 0

ΝΟ2 = 0

gH= 9

pH = 8.5 :(

Link to comment
Share on other sites

update B)

σήμερα πήρα τα απαραίτητα για το στήσιμο

φυτά πήρα ελάχιστα γιατί θέλω πρώτα να καταλήξω πως τα θέλω στημένα, ποιο θέλω που... κλπ κλπ

οι λάμπες θα είναι 28βατ έκαστη Τ5, μια Day και μια Nature της Juwel, με ανακλαστήρες

για αρχή θα ξεκινήσω με ένα φίλτρο τελικά και προτίμησα το 306 Fluval που το βρήκα σε φανταστική τιμή (νομίζω)

και στην πορεία θα αγοραστεί κι ένα αρκετά μικρότερο εξωτερικό

για το 306 προμηθεύτηκα και Siporax

αν και σκοπεύω να βάλω φυτά, επειδή θα το πάω στο χαλαρό και όχι σε φυτά με πολλές πολλές απαιτήσεις και δυσκολίες δε θα βάλω υπόστρωμα και θα παίζω με υγρό λίπασμα όταν χρειάζεται

Κάτω θα μπει χαλαζιακή άμμος (πόσο πάχος πρέπει να έχει?)

εννοείται πως προμηθεύτικα και αντιβακτήρια, αντιχλώρια, τέστς κλπ κλπ

ό,τι χρειάζεται για το ξεκίνημα

μέσα στις επόμενες μέρες πιστεύω θα έχω καταλήξει στο τι ακριβώς φυτά θέλω να μπουν τελικά, στο πως θα τοποθετηθούν ξύλα κλπ και πως θα φτιάξουμε κρυψώνες για τα apisto

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κατι ασβεστολιθικό στο ενυδρειο σου οπως πετρες ή αμμο, σου ανεβαζει τις σκληροτητες φιλε μου!!

περνεις λιγο απο την αμμο σου, μια πετρα(αν ειναι ολες ιδιες, αν δεν ειναι τοτε θα πρεπει να τις ελεγξεις και εκεινες) και ριχνεις νιτρικό οξυ(ακουα-φορτε), αν αφρίζει δεν ειναι καλο σημάδι(σημαινει οτι ειναι ασβεστολιθικά), αν οχι τοτε δεν σου επιρεαζουν τις τιμες και πρεπει να βρεις ενα τροπο να κατεβασεις το ΡΗ!

οι τροποι μειωσης ειναι:

προσθηκη CO2

χρηση Α/Ο(νερο αντίστροφης ώσμωσης)

χρηση τυρφης

προσθηκη χημικών(δεν την συστήνω)

thanks Σταθη

θα κοιταξω αυριο

Έγινε επεξεργασία - Lambretta
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η καλητερη λύση για την μείωση του ph είναι είτε Α/Ο είτε τυρφη ,γιατί με τόσο υψηλό ph αν το κατεβάσεις μόνο με co2 θα έχεις μεγάλες αυξομειώσεις κατα τις αλλαγές νερού σου και θέλει και κάποιες ώρες μέχρι να πέσει πάλι...

Ενώ με την χρήση τυρφης ή αναμηξεις νερού βρυσης/νερο απο Α/Ο το ph σου θα είναι συνέχεια σταθερό και τα ψάρια σου και τα φυτά σου(ανάλογα τα είδη) δεν θα έχουν κανενα πρόβλημα....

Και τα δυο είναι συν έξοδο πάντως...η στέγη προς την αγορά της και η Α/Ο προς την κατανάλωση νερού και την μεβρανη καθε κάποια λίτρα(αυτο παει ανάλογα το μοντέλο και την χρηση)....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά μετρήσεις, κατ εμέ ξεκίνα πάρε ενα Fluval 205 γέμισε το Siporax (βιολογικό υλικό)

ξεκίνα στρώσιμο ή πάρε μπόλι (στρωμένο βιολογικό υλικό) απο κάποιον συνχομπίστα εδώ πέρα, αν θες και νερό απο αλλαγή του μαζί με τα πρώτα 1-2 ψαράκια για

να κρατηθεί ζωντανή η αποικία των βακτηριδίων

και ξεκίνα μετρήσεις

1.Αμμωνία (θέλουμε να βγάζεις 0)

2.Νιτρώδη (θέλουμε να βγάζεις επίσης 0)

3.Νιτρικά (να τα κρατάμε μέχρι 10, μηδενίζουν με αλλαγές νερού)

Φιλε μου εδω εισαι υπερβολικος...τα νιτρικα μεχρι 20-25 ειναι καλα και οταν κανουμε αλλαγη καλο ειναι να πηγαινουν στο 5-10 και οχι 0.Το 0 ειναι λαθος γιατι ο φιλος εχει και φυτα στο ενυδρειο του και ως γνωστων τα νιτρικα ειναι το φαι των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

τελικά αφου διασταυρωσα και με οργανο φιλου, το pH είναι 8,4
ουτε η χαλαζιακη αμμος ούτε οι πέτρες το ανεβάζουν

πήρα την τύρφη της sera να τη δοκιμάσω
την εχω βαλει μεσα σε καλτσα στο 306

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πρώτη φορά ακούω για τόσο μεγάλο Ph στην Αθήνα... :bigemo_harabe_net-88: Το δικό σου είναι πιο μεγάλο και από της Σαλόνικας!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πρώτη φορά ακούω για τόσο μεγάλο Ph στην Αθήνα... :bigemo_harabe_net-88: Το δικό σου είναι πιο μεγάλο και από της Σαλόνικας!

έλα μου ντε... όντως!

Link to comment
Share on other sites

τελικά αφου διασταυρωσα και με οργανο φιλου, το pH είναι 8,4

σε ποιά περιοχή μένεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ερανος υπερ νερου προς μερησει...

Οκ αρκετα με την πλακα...οντως ακουγεται πολυ υψηλο και πρεπει να παιξεις με τυρφη γιατι δεν νομιζω να μπορεις να περνεις απ αλλου νερο αλλαγης καθε βδομαδα....

Διαβασε το θεμα που σου ποσταρε ο Ρασταφιαν, ειναι ο καλητερος οδηγος για τυρφη και την σωστη χρηση της....

Αλλα αμα βαλεις και συστημα co2 προσπαθησε να το ph σου μην πεσει στο 5 και τα δεις ολα ανασκελα...

Αυτο στο λεω γιατι και η τυρφη αλλα και το co2 ριχνουν αρκετα εως πολυ το ph....

:-)

Link to comment
Share on other sites

Σαν την Αντίστροφη Όσμωση φίλε μου δεν έχει.Πίστεψε με δεν υπάρχει πιο οικονομικό σε βάθος χρόνου και αξιόπιστο μέσο

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια που επεμβαινω ετσι αποτομα στη συζητηση αλλα νομιζω οτι εχετε ΟΛΟΙ ξεχασει μια μεθοδο φθηνη και με μηδενικη συντηρηση που ριχνει το ph, η μεθοδος δεν ειναι αλλη απο την προσθηκη ξυλων ή/και ριζων!!! τα ξυλα αυτα ως γνωστον:

-μαλακωνουν το νερακι μας,

-ριχνουν το ph μας,

-οι τανινες που παραγουν κανουν καλο στα ψαρακια μας (αφου μιλαμε για βιοτοπο Νοτιου Αμερικης παντα)

προσωπικα εχω βαλει στο δικο μου καποια μεγαλα κομματια απο κορμους mangroove και το ph μου ειναι 6,5 σταθερα εδω και ενα χρονο χωρις καποια προσθηκη τυρφης ή χημικου φυσικα, να σημειωσω οτι το νερο της περιοχης μου εχει ph 7,4

αν δεν θελεις να γινει blackwater το περιβαλλον του ενυδρειου σου (οχι οτι ειναι κακο αλλα μπορει εσυ να μην το θες) κοιτα να προετοιμασεις το ξυλο πριν το βαλεις μεσα στο ενυδρειο, καλο πλυσιμο πολλες φορες και με καλο ξεβγαλμα μεχρι να βγαινει νερο διαφανο, οτι αλλο θες ρωτα.

υποθετω οτι και οι λοιποι συναδελφοι θα συμφωνησουν με τα λογια μου...

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια που επεμβαινω ετσι αποτομα στη συζητηση αλλα νομιζω οτι εχετε ΟΛΟΙ ξεχασει μια μεθοδο φθηνη και με μηδενικη συντηρηση που ριχνει το ph, η μεθοδος δεν ειναι αλλη απο την προσθηκη ξυλων ή/και ριζων!!! τα ξυλα αυτα ως γνωστον:

-μαλακωνουν το νερακι μας,

-ριχνουν το ph μας,

-οι τανινες που παραγουν κανουν καλο στα ψαρακια μας (αφου μιλαμε για βιοτοπο Νοτιου Αμερικης παντα)

προσωπικα εχω βαλει στο δικο μου καποια μεγαλα κομματια απο κορμους mangroove και το ph μου ειναι 6,5 σταθερα εδω και ενα χρονο χωρις καποια προσθηκη τυρφης ή χημικου φυσικα, να σημειωσω οτι το νερο της περιοχης μου εχει ph 7,4

αν δεν θελεις να γινει blackwater το περιβαλλον του ενυδρειου σου (οχι οτι ειναι κακο αλλα μπορει εσυ να μην το θες) κοιτα να προετοιμασεις το ξυλο πριν το βαλεις μεσα στο ενυδρειο, καλο πλυσιμο πολλες φορες και με καλο ξεβγαλμα μεχρι να βγαινει νερο διαφανο, οτι αλλο θες ρωτα.

υποθετω οτι και οι λοιποι συναδελφοι θα συμφωνησουν με τα λογια μου...

Δηλαδη θες να μας πεις οτι τα ξυλα και μονο σου εριξαν μια μοναδα κατω το ph?

Το ενυδρειο σου ποσο καρο τρεχει ?Ποσο καιρο εκανε να πεσει το ph?

Τι σκληροτητες ειχες και τι εχεις τωρα?

Με τι μετρας?

Παντως θα σου πω οτι εχω ξυλασε ολα μου τα νυδρεια αλλα σε κανενα δεν εριξε το ph μου τοσο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...