Jump to content

ειναι καλα;


Recommended Posts

εκανα σημερα γενικο τεστ και μου εδιξε:

PH:7.5

KH:9dkh

GH:12dgh

NO2:<0.3mg/l

NO3:50mg/l

CU:0.0mg/l

FE:1mg/l

NH4-NH3:0.50mg/l

PO4:1mg/l

καλα ειναι ή θελει καποια τιμη να διορθωθει; :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχω γκαπι,γατοψαρα , πλεκο,αλογομουρι,γλιφτι,τιν-φοιλ,χειρες,μωρα γκαπι(σε γεννηστρα),σερπα τετρα,σιλβερ τιπς,παπαγαλοψαρο

την αμμωνια με sera nitrivec βακτηρια μπορω να τη διωρθωσω ή χρειαζετε ειδικο φαρμακο ammonia stop;

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνία θα έπρεπε να είναι μηδέν

και τα νιτρικά νομιζω είναι αυξημένα

βεβαια μπορεί να είναι επειδή μικρό το ενυδρείο για τα ψάρια

δεν παίρνω κ όρκο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των ΝΗ3-4 και ΝΟ2 θα πρέπει να μηδενιστούν!

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να υπάρχει η σωστή ιχθυοφόρτωση (δεν αρκεί να κάνουμε τακτικές αλλαγές νερού)!

Έχεις αρκετά ψάρια για τα λίτρα σου και το φίλτρο σου δεν μπορεί να τα σηκώσει!

Θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να δώσεις κάποια σε φίλους ή στο τοπικό κατάστημα που ψωνίζεις!

Μετά με την σωστή συντήρηση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τις μετρήσεις αυτές!

Για τις παραμέτρους του νερού (pH, kH & gH) όπως αναφέρθηκε ήδη θα πρέπει να αρχίζεις να μαθαίνεις τις συνθήκες που απαιτεί το κάθε είδος και να φτιάξεις έναν βιώσιμο συνδιασμό!

:lol:

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

εχω γκαπι,γατοψαρα , πλεκο,αλογομουρι,γλιφτι,τιν-φοιλ,χειρες,μωρα γκαπι(σε γεννηστρα),σερπα τετρα,σιλβερ τιπς,παπαγαλοψαρο

την αμμωνια με sera nitrivec βακτηρια μπορω να τη διωρθωσω ή χρειαζετε ειδικο φαρμακο ammonia stop;

horseface loach,papagalopsaro ki tin-foil barb prepi na figoun :bowdown::lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κοιτα υπαρχουν δυο λυσεις. Η μια ειναι να δωσεις καποια ψαρια και να κρατησεις μονο αυτα που ταιριαζουν μεταξυ τους και θελουν την ιδια ποιοτητα νερου. Η αλλη ειναι να βαλεις το ενυδρειο σε καποιο ματι της κουζινας και να κανεις μια ωραιοτατη κακαβια.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΛΑ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ... ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ !!!!

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ !!!

Κανε κατι γρηγορα και μαλιστα πολυ γρηγορα ... αυτο δεν ειναι ενυδρειο ειναι ΚΟΝΣΕΡΒΑ ...

Κανεις διαφορες ερωτησεις για καποια προβληματα που σου παρουσιαζοντε κατα καιρους και σου εχουμε πει χιλια ατομα οτι εχεις πολλα ψαρια και εσυ συνεχιζεις να μη κανεις τιποτα ...

Τα πειραματα που κανεις για να διεκδικεις καποια πρωτια του στυλ ειμαι ο πιο μικρος που ασχολειτε με ενυδρεια ή ειμαι ο πρωτος που εχω παπαγαλοψαρο με guppy για να τα κανεις θα πρεπει να εχεις εξασφαλισει οτι δε ταλαιπωρεις ουτε στο ελαχιστο τους οργανισμους που φιλοξενεις πραγμα που αυτο στη δικη σου περιπτωση δεν ειναι εφικτο ....

Τελος θα παρακαλεσω να ειμαστε πιο προσεκτικοι σε αυτα που λεμε και σε αυτα που κανουμε ....

Ευχαριστω

Dartman

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΛΑ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ... ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ !!!!

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ !!!

Κανε κατι γρηγορα και μαλιστα πολυ γρηγορα ... αυτο δεν ειναι ενυδρειο ειναι ΚΟΝΣΕΡΒΑ ...

Κανεις διαφορες ερωτησεις για καποια προβληματα που σου παρουσιαζοντε κατα καιρους και σου εχουμε πει χιλια ατομα οτι εχεις πολλα ψαρια και εσυ συνεχιζεις να μη κανεις τιποτα ...

Τα πειραματα που κανεις για να διεκδικεις καποια πρωτια του στυλ ειμαι ο πιο μικρος που ασχολειτε με ενυδρεια ή ειμαι ο πρωτος που εχω παπαγαλοψαρο με guppy για να τα κανεις θα πρεπει να εχεις εξασφαλισει οτι δε ταλαιπωρεις ουτε στο ελαχιστο τους οργανισμους που φιλοξενεις πραγμα που αυτο στη δικη σου περιπτωση δεν ειναι εφικτο ....

Τελος θα παρακαλεσω να ειμαστε πιο προσεκτικοι σε αυτα που λεμε και σε αυτα που κανουμε ....

Ευχαριστω

Dartman

simfono,simfono.anarotieme ti tha gini ton martio pou tha pari to ipotithemeno inedrio pou tha ine 1,5 metra.

Link to comment
Share on other sites

την τριτη θα φτιαξω 3 ενυδρεια 30,60,40εκ. μηκος και θα βαλω μεσα καποια απο τα ψαρια μου.ποια λετε;το πρωτο βαιβεα θα ειναι ο πλεκο ο μεγαλος 18εκ. θα μπει στο 60αρι μονος του για να ειναι ανετος.

Link to comment
Share on other sites

ta enidria sou auta pou tha ftiaksis den ftanoun oute gia species tank me ta pio polla sou psaria

:lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το θεμα δεν ειναι να τα βαλεις μεσα σε ενυδρεια με τον τροπο που βολεύει εσενα αλλα με τον τροπο που θα ηταν ο καταλληλος για να μπορεσουν να ζησουν εκείνα...θα πρεπει να αποφασισεις τι ψαρια θα κρατησεις(τα οποια θα ειναι συμβατα μεταξυ τους) και συμφωνα με το ενυδρειο που εχεις(η το νεο που θα αποκτησεις) να δεις και τον καταλληλο αριθμο ψαριων που θα βαλεις...σιγουρα ολα τα παιδια που σου εδωσαν τις συμβουλες τους,κατι παραπανω θα ξερουν...σε οτι κι αν αποφασισεις καλη επιτυχια!!! :lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αεγω θα εβαζα να μην ειναι ενα σκετο ενυδρειο

θα εβαζα και φυτα γιατι να μην βαλεις

μονο η γεννηστρες ειναι καλο να μην εχουν χαλικι για να μπορεις να βλεπεις τα μωρα και να μη τα χανεις εσυ και οι γονεις τους

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα βαλω χαλικι και φυτα στα δυο μεγαλυτερα και στο μικρο δεν θα βαλω γιατι θα βαλω μεσα μωρα γκαπι.

επειδι δεν θα εχουνε καπακι αν βαλω λαμπα απο επανω κρεμαστη γινεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει να μη το ξερω αλλα πειστευω οτι γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...