Jump to content

Συμπεριφορα Ραμιρεζι


water fun

Recommended Posts

σημερα παρατηρησα το ζευγαρι ραμιρεζι μια παραξενη συμπεριφορα. κυνηγουσαν ολα τα ψαρια στο ενυδρειο το αρσενικο εκανε τα σκαλαρια να τρεχουν και μιλαμε για σκαλαρια 2 ετων. κοιταξα μηπως εχουν γεννηση αλλα δεν ειδα πουθενα αυγα. ετοιμαζονται να γεννησουν και οριοθετουν περιοχη? η ειναι κατι αλλο?

Έγινε επεξεργασία - water fun
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι τέτοιο είναι.Το θηλυκό μήπβς κρύβεται?Ο αρσενικός κυνηγάει το θηλυκό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχω ένα παρόμοιο θέμα, το ένα ράμι είναι κρυμμένο εδώ και 2-3 μέρες σε μιά γωνίτσα κάτω από το φίλτρο.

(επειδή μοιάζουν και αλλάζουν χρώματα ανάλογα τη διάθεση δεν ξέρω το φύλλο του, περισσότερο μου φαίνεται για το αρσενικό χωρίς να είμαι σίγουρος)

Το είχε κάνει και παλιότερα για 2-3 μέρες και έπειτα βγήκε και όλα καλά.

Με το φόβο μήπως έχει αρρωστήσει έκανα μερικές κινήσεις να βοηθήσω (αλλαγή νερού, βιταμίνη, οξυγώνο, pimafix, θερμοκρασία στους 27) αλλά παραμένει εκεί.

Φαίνεται να αναπνέει κανονικά και με σχετικά καλό χρώμα (όταν είχε πρωτομπεί ήταν λίγο πιο μαυρισμένο)

έχει κανείς καμια εκτίμιση τί μπορεί να είναι / πως αλλιώς θα μπορούσα να το βοηθήσω;

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτε εκει κοντα σε πλατιες λειες επιφανειες μηπως δειτε γονο!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την απάντηση, θα ξαναψάξω καλύτερα απόψε..

Το ένα ράμι είναι ακόμα χωμένο εκεί (!), ενώ από χρώματα και συμπεριφορά/αναπνοή φαίνεται ΟΚ απ΄'όσο καταφέρνω να δώ με το ..φακό!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να μας βάλεις καμιά φωτογραφία αλλά άμα το βλέπεις μόνο με φακό... :(

Εγώ από την μικρή μου εμπειρία με τα ψαράκια αυτά μπορώ να σου πω ότι τη συγκεκριμένη συμπεριφορά την είχε μόνο το θηλυκό.

Κάποιες μέρες δεν το έβλεπα σχεδόν καθόλου και ξαφνικά άρχισε πάλι να κόβει βόλτες σε όλο το ενυδρείο , αρκετά ζωηρό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για τι ειδος ραμ μιλαμε! Εμενα τα bolivian δεν κρυβονται ποτε.

Η γεννα εχει ως εξης: Γεννανε σε λειες επιφανειες οπως πετρες και ξυλα (προτιμανε πετρες) και μετα μεταφερουν τον γονο σε κοιλοτητες στον βυθο. Ο αρσενικος σκαβει μια λακουβα και τα ριχνουν εκει. Ισως η θυληκια να τον απωθει λιγο αλλα σε γενικες γραμμες μαζι φυλανε τα αυγα και αργοτερα τα μωρα και τα εχουν σε ανοιχτους χωρους (open water breeding).

Τι αλλο υπαρχει μεσα στο ενυδρειο, μηπως καποιο αλλο ψαρι τα στρεσσαρει, εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγος;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον

προσπάθησα να βγάλω φωτό (από κινητό) αλλά δε φαίνεται καθόλου καλά λόγω του σημείου, με το μάτι όμως και με φακό καταφέρνω να δώ ότι το ράμι φαίνεται ΟΚ τουλάχιστον απο χρώμα, αναπνοή και κίνηση.

Παραμένει εκεί για μιά ακόμα μέρα, δεν έχει βγεί ούτε μία φορά.

Δεν βρήκα πουθενά αυγά, ούτε κατάφερα να παρατηρήσω κάτι παραπάνω

Ούτε για το ότι είναι ζεύγος είμαι σίγουρος, αλλά κατά κανόνα το ένα (θεωρώ αρσενικό, εμφανίζει έντονη βούλα) κυνηγούσε συχνά το άλλο (θεωρώ θηλυκό). Σπάνια έπεφτε κανένας τσακωμός (σκούραιναν και τα δύο)

Στο ενυδρείο κατά τα άλλα υπάρχουν και 9 cardina tetras, και 2 οτόκυκλοι (τώρα τους βλέπω συχνά γιατί το ράμι έχει πάει στην καβάτζα τους), και αυτό το σετάπ είναι έτσι εδώ και κάνα χρόνο και πλέον

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την συμπεριφορά που περιγράφεις, μπορεί να είναι και τα 2 αρσενικά και ο ηττημένος να κρύβεται, μπορεί και να είναι θηλυκό βέβαια, μια φώτο θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστη εξέλιξη !!!

Από χτές το κρυμμένο ράμι βγήκε και είναι έξω !!!

είναι λίγο καταβεβλημένο και χλωμό.. τρώει αλλά όχι με βουλιμία.. έριξα και βιταμίνη..

το άλλο το "κυνηγάει" σπάνια, φαίνεται σα να το σέβεται (του έστηνε καρτέρι μπροστά από εκεί που κρυβόταν τις τελευταίες μέρες! )

Το μυστήριο του φύλλου πάντως παραμένει..

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα! Τώρα είναι ευκαιρία για μια φώτο μπας και βρούμε το φύλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...