Jump to content

Φωτογραφίες Από Άλγες


rastafarian

Recommended Posts

Φιλοι μου φυτεμενοι και μη,χρειαζομαι την βοηθεια σας! :)

Οπως θα εχετε προσεξει,η ομαδα δημιουργιας φυτεμενου δουλευει αυτη τη στιγμη στην καταγραφη των ειδων αλγης γλυκου νερου. Αυτο που θα ηθελα απο εσας ειναι η βοηθεια σας οσον αφορα φωτογραφιες απο αλγες που εχετε η ειχατε στο ενυδρειο σας για να πλεσιωσουμε τα αρθρα που φτιαχνει η ομαδα.Αυτη τη στιγμη μας λειπουν φωτογραφιες απο Green water και απο Green dust algae για να ολοκληρωσουμε και αυτα τα αρθρα.Αν καποιος εχει φωτογραφιες απο αυτες τις 2 αλγες θα μας βοηθουσε αφανταστα!

Εννοειτε πως οτι φωτογραφιες απο αλγες εχετε, που λειπουν απο το παραπανω αρθρο,θα ηταν για εμας μεγαλη βοηθεια.

Τις φωτογραφιες σας μπορειτε να τις ποσταρετε στο παρων θεμα.

Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κίνηση χρειαζόταν γιατί ενώ έχουμε έτοιμα θέματα και αυτές που μας καθυστερούν είναι οι φωτογραφίες...

Επίσης ζητούνται φωτογραφίες και από την Spirogyra - SilkAlgae - WaterSilk που αναλαμβάνω τη συγγραφή της...

Ο Raven από το τεράστιο αρχείο φωτογραφιών του μήπως κατά τύχη έχει και από άλγες ??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, νομίζω πως έχω λίγη Green Beard Algae πάνω στο ξύλο...

στην αρχή νόμιζα πως ήτανε παχιά στρώση green spot άλγης αλλά τελικά κατέληξα ότι είναι η green beard από αυτή την πρόταση "...είναι πολύ μαλακό πράσινο "χαλί", έχει γλιστερή υφή και είναι αδύνατο να αφαιρεθεί μηχανικά..." άσε που συμφωνεί και με τις περιγραφές...

όμως από τότε που έβαλα μπουκάλα διοξειδίου έχει αρχίσει και μειώνεται κατά πολύ, αλλά έχω αρκετή ποσότητα ορατή ακόμα, να επισυναψω φώτο αύριο που θα ανάψουν τα φώτα??

Link to comment
Share on other sites

Οτι φωτογραφιες υπαρχουν απο αλγες που λειπουν απο το αρθρο ειναι ευπροσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καλύτερες φωτογραφίες μακάρι να βρείτε ποιο καθαρές, η δικές μου είναι τραβηγμένες από την fuji η οποία είναι στα τελευταία της και βγάζει όπως θέλει, και όποτε θέλει.

post-2663-0-91690400-1359020281_thumb.jpg post-2663-0-69145000-1359020284_thumb.jpg

post-2663-0-81782700-1359020288_thumb.jpg post-2663-0-80247600-1359020291_thumb.jpg

post-2663-0-86181300-1359020295_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μια χαρα ειναι οι φωτο σου,νομιζω οτι ειναι απο Green dust algae ετσι? Η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάμε παιδιά ένα up για να συγκεντρωθούνε όσο περισσότερες φωτογραφίες μπορούμε για να ολοκληρωθεί επιτυχώς ο κατάλογος Άλγεων του φόρουμ μας!! :bigemo_harabe_net-195:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όλοι είμαστε λίγο πολύ γνωστοί με την μαύρη (καφέ) τριχωειδή άλγη! Καφε/Μαυρες τούφες ξεφυτρώνουν από τις άκρες των φίλων , τις πέτρες, τα ξύλα. Σπάνια εμφανίζεται σε πλαστικά διακοσμητικά. Και ΝΑΙ αυτό είναι το δικό μου ενυδρείο στην παρούσα κατάσταση. Όπως μπορείτε να διακρινετε εύκολα....έχω θεματάκι.
Λέγεται οτι αυτό το είδος άλγης καταπολεμάται από αυξημένη δόση Excel για μικρό χρονικό διαστημα, και συχνές αλλαγές νερού. Προσωπικά δεν έχω δει αποτέλεσμα από αυτό...Και τα 4 μικρά μου Sae fish δεν τρώνε από αυτή την "αηδία" προτιμάνε την ψαροτροφη... :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...