Jump to content

Emersed Μέθοδοι Καλλιέργειας Για Moss


Recommended Posts

Το θέμα αυτό είναι συνέχεια της ιδέας για emersed καλλιέργεια moss που ανοίχτηκε στο θέμα ''Η Εφημεριδα Του Φυτεμένου.''.Εδώ θα παρουσιαστούν τρεις τρόποι emersed καλλιέργειας moss με την βοήθεια κάποιου άλλου υλικού, του ξινόγαλου ,της μπύρας και του γιαουρτιού.Οι παρουσιάσεις θα γίνουν από εμένα και τον χρήστη Χρήστος καθώς και από όποιον άλλο ασχοληθεί με το πείραμα.

 

Πείραμα 1

 

Έτοιμος εγώ!

ΚΑΛΛΙΈΡΓΕΙΑ ΜΟSS EMERSED ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ BUTTERMILK

Υλικά

-Moss ποσότητας περίπου όσο 3 μπαλάκια του πινγκ πονγκ

-1 κούπα νερό ενυδρείου

-1 κούπα ξινόγαλο

- 1/2 κουταλάκι του τσαγιού ζάχαρη

-Μίξερ

-Ένα πλαστικό δοχείο

-Ένα πινέλο

-Ξύλο ή πέτρα για να βάλουμε πάνω το μείγμα

-Σύριγγα

-Δοκιμαστική Χρήση κάποιων υγρών λιπασμάτων (Seachem Excel , FlorinMulti Brightwell Aquatics)

-Φωτισμός τις περισσότερες ώρες του 24ωρου 

 

Φώτος:

Τα υλικά:

post-39178-0-36571200-1359208436_thumb.jpg

 

Όλα τα υλικά μέσα στο μίξερ:

post-39178-0-92823500-1359208457_thumb.jpg

 

Χρήση πινέλου για να απλώσω το μείγμα στην επιφάνεια:

post-39178-0-58212200-1359208477_thumb.jpg

Τελικό αποτέλεσμα 1ης μέρας του πειράματος στις 26/1/13:

post-39178-0-81991200-1359208492_thumb.jpg

Καλυμμένο με σελοφάν:

 

post-39178-0-45835200-1359208506_thumb.jpg

 

ΥΓ Λέτε να προσθέσω κι άλλο από το μείγμα ξινόγαλο-νερό-ζαχαρη?(δεν το έχω βάλει όλο)

Αυτά από μένα............  :bigemo_harabe_net-134:

 

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το παράκανες με το γάλα.

Στην θέση σου θα έβαζα τόσο ξινόγαλα και τα υπόλοιπα υλικά ώστε

μαζί με την μοος να μου έβγαινε ένα παχύρευστο μίγμα ποιο χαλαρό από μέλη
και μετά θα το άλειφα στο ξύλο. Εκτός αυτό δεν θα το άφηνα μέσα στο γάλα γιατί σε λίγο το γάλα θα πιάσει κάθε είδους μύκητα πάνω. Και τέλος όσο έχω δει οι περισσότεροι την μοος την κάνουν αλοιφή στο μπλέντερ όχι χοντρά κομμάτια όπως φαίνονται στην φωτογραφία σου.



Link to comment
Share on other sites

Αν βρήκες λινκ από ξένα φόρουμ στειλτα να τα διαβάσουμε.



Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο Χρηστος εχει δικιο,τοσο για τις αναλογιες αλλα και για το περισιο γαλα.

Στα ειπα και στο αλλο θεμα,το μειγμα θα πρεπει να ειναι παχυρευστο ωστε να το αλειψεις πανω στο ξυλο.

Βεβαια ποτε δεν ξερεις τι θα βγει..:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφαίρεσα όλο το γάλα εκτός αυτού που είναι πάνω στο ξύλο και κολλημένο με την moss.Χρήστο βρήκα με το κινητό 1-2 φωτογραφίες και βγάζω τα συμπεράσματα μου.Όντως έπρεπε να υπάρχει άλλη αναλογία αλλά αυτή τη στιγμή είμαστε κάπως καλύτερα.Στις φώτο που έβλεπα η moss ήταν Πιο χοντροκομμένη ή καθόλου κομμένη.Εγώ λέω να αλλάξω κάπως την τακτική μου.Σκέφτομαι την προσθήκη φυτοχώματος και λίγου νερού.Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απ οτι ξερω,στην απλη emersed καλλιεργεια της μοςς δεν βαζουν χωμα,απλα την βαζουν πανω σε ξυλο η πετρα και απλα την ψεκαζουν με νερακι.

Τωρα το χωμα δεν ξερω αν θα βοηθησει σε κατι,αν μιλαγαμε για αλλο φυτο τοτε θα σου ελεγα απο την αρχη να βαλεις χωμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το παράκανες με το γάλα.

Στην θέση σου θα έβαζα τόσο ξινόγαλα και τα υπόλοιπα υλικά ώστε

μαζί με την μοος να μου έβγαινε ένα παχύρευστο μίγμα ποιο χαλαρό από μέλη

και μετά θα το άλειφα στο ξύλο. Εκτός αυτό δεν θα το άφηνα μέσα στο γάλα γιατί σε λίγο το γάλα θα πιάσει κάθε είδους μύκητα πάνω. Και τέλος όσο έχω δει οι περισσότεροι την μοος την κάνουν αλοιφή στο μπλέντερ όχι χοντρά κομμάτια όπως φαίνονται στην φωτογραφία σου.

Αν και πάντα μου άρεσαν τα φυτεμένα, αλλά και τα πειράματα που διαβάζω ποτέ δεν "τόλμησα" να ασχοληθώ με κάτι και προτιμούσα τα... έτοιμα.

Γι' αυτό αν η ερώτηση φαντάζει γελοία μην απαντηθεί.

Τα βάζουμε όλα μαζί στο μπλέντερ και η moss γίνεται αλοιφή? Και όταν γίνει "αλοιφή" ξαναφυτρώνει?

Link to comment
Share on other sites

Αν και πάντα μου άρεσαν τα φυτεμένα, αλλά και τα πειράματα που διαβάζω ποτέ δεν "τόλμησα" να ασχοληθώ με κάτι και προτιμούσα τα... έτοιμα.

Γι' αυτό αν η ερώτηση φαντάζει γελοία μην απαντηθεί.

Τα βάζουμε όλα μαζί στο μπλέντερ και η moss γίνεται αλοιφή? Και όταν γίνει "αλοιφή" ξαναφυτρώνει?

Ναι ακριβως ετσι,γινετε σαν μιλκσεικ ενα πραμα,το αλειφεις πανω στην πετρα η το ξυλο και αυτο φυτρωνει κανονικα,μιλαμε για καλλιεργεια εκτος νερου ετσι?

Link to comment
Share on other sites

αν το δω λογικά το θέμα το γάλα ή το γιαούρτη ή η μπύρα πιστεύω πως λειτουργούν ως απόθεμα ενέργειας για να αναπτυχτεί το φυτό και όχι ότι έχουν μαγικές ιδιότητες. Εκτός και αν συμβαίνει κάτι χημικό που δεν γνωρίζω.

Λογικά λοιπόν αν βάλουμε στο νερό μπόλικο λίπασμα και αλέσουμε την μοος ίσος να έχουμε παρόμοια αποτελέσματα. Για να δώσουμε και λίγες κολλητικές ιδιότητες στο μίγμα ίσος μερικές κουταλιές αλεύρι να βοηθήσουν.

Πάντως εγώ θα κάνω μπόλικα πειράματα με διάφορες συνταγές μόλις κλαδέψω την γιαβα μου.



Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά άλλη moss δεν θα βάλω στο εγχείρημα επειδη εχω ελάχιστη.Αν πανε σε μένα ολα καλ το γάλα που εχει μείνει θα δράσει ίσα ίσα ως τονωτικό μέχρι να φτάσουμε σε φάση κλασικής emersed στο ξύλο( να δω τι θα κάνω και με το Μποστανι....).Καθε λίγες ώρες ρίχνω νερο με συριγγα στην moss απο ενα ποτήρι με νερο ενυδρείου το οποίο θα εμπλουτιστεί με λιπάσματα .Παροχη φωτός υπάρχει όλο το 24h

Link to comment
Share on other sites

Ας το αναλύσουμε το θέμα γιατί ίσος κάποιοι το κατάλαβαν στραβά και αναρτιούνται ‘’γιατί να μπω σε αυτόν τον κόπο και να μη δέσω με μιας την μοος στην πέτρα και στο ξύλο’’.


Επίσης το θέμα δεν είναι αν η μοος πιάσει ή όχι σίγουρα θα πιάσει ακόμη και με σκέτο νεράκι.


Το θέμα είναι να μπορέσουμε να αναπτύξουμε και να καλύψουμε ομοιόμορφα χωρίς κενά μια μεγάλη επιφάνια χρησιμοποιώντας μια μικρή ποσότητα μοος Αν έχω μεγάλη ποσότητα μος τότε δεν χρειάζεται καν να μπω σε αυτόν τον κόπο, απλά καλύπτω όλη την πέτρα με μιας και τέλος.

Θα το πω αλλιώς αν έχουμε μια ποσότητα μοος όσο ένα κέρμα του ενός ευρώ και θέλουμε να καλύψουμε μια επιφάνεια 20Χ20 τότε δεν μπορούμε με την απλή γνωστή μέθοδο να καλύψουμε με μιας την επιφάνεια. Εδώ τώρα θα μπορούσε να δέσει η μέθοδος του γιαουρτιού.


Για να μπορέσουμε όμως να καλύψουμε μια μεγάλη επιφάνια με μια μικρή ποσότητα μοος πρέπει η μος να τεμαχιστεί σε πάρα πολύ μικρά κομμάτια ώστε να απλωθούν παντού ομοιόμορφα, αυτό το πετιχένουμε μόνο αν την μοος την κάνουμε αλοιφή, δηλαδή στο μπλέντερ.



Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτα που γραφει ο Χρηστος και ειναι πολυ σωστα,απ οτι διαβαζω με αυτον τον τροπο η μοςς μεγαλωνει και πιο γρηγορα απο την κλασικη μεθοδο αλλα και πιο ομοιομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το βραδυ θα κανω την μεθοδο με την μπυρα και θα σας πω πως παει....για αυτο ρωτησα για αναλογιες κατα προσεγκισει,για να μην βγει νερουλο ή τιποτα τετοιο,νομιζω καταλαβα πως πρεπει να ειναι.....

Αναμονη μεχρι να σχολασω και παω σπιτι :-)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θέλει υπομονή, πιστεύω πως θα αρχίσεις να βλέπεις τα πρώτα αποτελέσματα μετά από 1-2 εβδομάδες ανάλογα με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος, και μην ξεχνάς να τα διατηρείς υγρά.



Link to comment
Share on other sites

Ερωτησει τωρα....αμα βαλουμε λαμπα για τεραριουμ που βγαζει και θερμοτητα και αφησουμε λιγο νερο(1 ποντο πχ) δεν θα πετυχουμε καλη υγρασια απ οσο νερο θα εξατμιζεται;;;γιατι οι λαμπες αυτες βγαινουν σε κελβιν 3000-4500 οποτε ζεστο λευκο και οχι ψυχρο....γιατι σε ενα παλουνταριουμ που προσπαθησα να φτιαξω ειχε τρελη εξατμισει και τα τζαμια και το καπακι ηταν συνεχεια θαμπα....

Χωρις να ακυρονουμε τον ψεκασμο...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Αν θες υγρασια βαλε ενα φογγερ,οι λαμπες που λες ειναι πανακριβες και δεν νομιζω να αξιζει ο κοπος..

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι κατάλαβα έχεις ήδη την λαμπα.Στην θέση σου θα το έκανα όπως είπες και θα το σκέπαζα με νάυλον για να αυξήσω την υγρασία

***Κωστα το φογγερ περιπου ποσο κάνει και αν έχεις στείλε κανά λινκ

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις στο ebay θα βρεις πολλα και δεν ειναι ακριβα.

Με την λαμπα υπαρχει ρισκο ομως μην ανεβει πολυ η θερμοκρασια και χαλασουν τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα δεν ξερω ποσο θα το πληρωσεις παντως στο ebay θα βρεις πολυ φθηνα,με 5-6 ευρω εχεις καθαρησει!

Η λαμπα που λεει ο Αγγελος κανει περιπου 25 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

30 βατ ειναι Κωστα και την ειχα παρει 8 ευρω απο γνωστη αλυσιδα πετ σοπ....ναι Βασιλη την εχω ηδη γιατι οταν την πηρα σκευομουνα τη θα κανω με την θερμοκρασια γιατι χωρις τιποτα θα εφτανε θερμοκρασια δωματιου, δηλαδη 20-24 περιπου και δεν ξερω αν ειναι καλα μεχρι εκει ή θελουν παραπανω...με την λαμπα αυτη εφτανε στους 28 με 10 ωρες φωτοπεριοδο...αλλα το χωμα εμενε 2 ποντους απο την επιφανει στεγνο και νερο εμενε στον πατο....και ειχα 7 ποντους χουμο...επισης τα φυτα εμεναν και αυτα στεγνα μετα απο λιγο οποτε ισχυει αυτο που λεει ο ραστα...μπορει να ειχε καλη θερμοκρασια και υγρασια,αλλα ηταν δυνατη και στεγνωναν τα φυτα....

Δεν ξερω αν αυτο λυνεται με αναβοσβημα της λαμπα κατα την διαρκεια της ημερα...πχ 1ωρα αναμενη 2ωρεσ σβηστη κτλπ....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...