Jump to content

ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΕΡΟΥ


umb

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε τι είναι καλύτερο για τις αλλαγές νερού στο ενυδρείο:

Νερό από τη βρύση, από τον θερμοσίφωνα έτσι ώστε να το φέρνω στην επιθυμητή θερμοκρασία ή δεν παίζει ρόλο, διαλέγω ότι θέλω;

ευχαριστώ :lol:

UMB

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι το νερο του θερμοσίφωνα δεν είναι αρκετά καθαρό.

Νομίζω ότι είναι κάπως "στάσιμο" και ότι μαζεύει άλατα, σκουπίδια και σκουριές από τις σωληνώσεις. Μπορεί να κάνω λάθος πάντως εγώ δεν το χρησιμοποιώ.

Ζεσταίνω νερό σε κατσαρόλα για τις αλλαγές μου οι οποίες είναι σχετικά μικρές (περίπου 50-60 λίτρα την εβδομάδα)

Μια καλή περίπτωση πιστεύω ότι είναι ο ταχυθερμαντήρας στον οποίο δεν "αποθηκεύεται" νερό και κατά την γνώμη μου είναι καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι το νερο του θερμοσίφωνα δεν είναι αρκετά καθαρό.

Νομίζω ότι είναι κάπως "στάσιμο" και ότι μαζεύει άλατα, σκουπίδια και σκουριές από τις σωληνώσεις. Μπορεί να κάνω λάθος πάντως εγώ δεν το χρησιμοποιώ.

Ζεσταίνω νερό σε κατσαρόλα για τις αλλαγές μου οι οποίες είναι σχετικά μικρές (περίπου 50-60 λίτρα την εβδομάδα)

Μια καλή περίπτωση πιστεύω ότι είναι ο ταχυθερμαντήρας στον οποίο δεν "αποθηκεύεται" νερό και κατά την γνώμη μου είναι καθαρό.

απο κακες σωληνωσεις περνουν και κρυο και ζστο νερακι.

αν ο θερμοσιφωνας ειναισχετικα νεος δεν εχεις προβλημα αλλιως τον αποφευγουμε.

παντα λεμε οτι το νερο απο θερμοσιφωνα δεν πινετε , αλλα για αλλαγες στην γυαλα μας δεν αποκλειετε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φτιάχνω το κρύο νερό σε ένα πλαστικό βαρέλι 50 λίτρων.

Εχω στον πάτο του κολλημένο εναν κυκλοφορητή, τον οποίο χρησιμοποιώ και για να ανακατεύω

το νερό μεχρι να ερθει στην σωστή θερμοκρασία με την βοήθεια θερμαντήρα αλλα και για να βάζω

το νερό στο ενυδρείο μετέ από 3-4 ώρες που είναι έτοιμο.

Επίσης βάζω και το αντιχλώριο εκεί. Πολλές φορές βάζω νερό το πρωί και το βράδυ που γυρνάω

απο την δουλειά είναι έτοιμο για την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που χρησιμοποιείς ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ για τις αλλαγές σου είναι κατα τη γνώμη μου Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, γιατί γίνεται και μια σχετική "παλαίωση" του νερού.

Πολλοί, αντί για κυκλοφορητή χρησιμοποιούν μια αεραντλία για να ανακατέβουν το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που χρησιμοποιείς ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ για τις αλλαγές σου είναι κατα τη γνώμη μου Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, γιατί γίνεται και μια σχετική "παλαίωση" του νερού.

Πολλοί, αντί για κυκλοφορητή χρησιμοποιούν μια αεραντλία για να ανακατέβουν το νερό.

Σωστό και αυτό, απλώς στον κυκλοφορητή κοτσάρεις πολύ εύκολα έναν σωλήνα και ρίχνεις το νερό στο ενυδρείο όταν είναι έτοιμο

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μάλλον θα ακολουθήσω τον τρόπο του Αλέξανδρου.

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

umb

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...