Jump to content

Mesonauta Festivus


Κώστας φ

Recommended Posts

καλησπέρα έχω βάλει (juwel rio 125) ένα ζευγάρι Mesonauta festivus . Τελικά όμως δεν είναι ζευγάρι , ενώ στην αρχή ( περίπου 15 μέρες) ήταν όλο μαζί και ήταν όλα μια χαρά.Το τελευταίο καιρό όμως ο αρσενικός κάθεται στη μέση του ενυδρείου και το παίζει μάγκας και νταής , με το που πάει να βγει η θηλυκιά από τα φυτά , της κάνει επίθεση και αυτή ξανά κρύβεται. ( παίζει να είναι και τα δύο αρσενικά). τι να κάνω με τα δύο ψαράκια μου;Ο ένας όπως είπα είναι ο νταής το άλλο το κακόμοιρο είναι συνέχεια κρυμμένο και όταν βγαίνει προς τα έξω το κυνηγάει αμέσως( φοβάμαι μην το χάσω από στρες). Επειδή μου αρέσουν σαν ψάρια να κρατήσω το ένα από τα δύο; ( και ποιο; το φοβισμένο ή τον
νταή) με τα sae τα πάει μια χαρά ( έτσι και αλλιώς δε μπορεί να τα κυνηγήσει) ή να τα δώσω και τα δύο; δεν ξέρω τι να κάνω. εσείς τι θα κάνατε; ακούω γνώμες.........ευχαριστώ

επίσης τα ψάρια που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο είναι το υποτιθέμενο ζευγάρι. 3 sae και 2 ancistrus albino

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα!

Δε γνωρίζω να σου απαντήσω 100% περί του θέματος που ρωτάς, αυτό όμως το οποίο γνωρίζω να σου πω είναι ότι τα SAE χρειάζονται απαραιτήτως να διατηρούνται σε κοπάδι άνω των 6-8 ατόμων και χρειάζονται ενυδρείο πολλών λίτρων με μήκος ενυδρείου 1,50 μέτρο το λιγότερο!! Άρα όπως καταλαβαίνεις είναι ακατάλληλο το ψάρι για το ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...