Jump to content

Πως Μπορω Να Καταλαβω Εαν Ο Θερμοστατης Μου Δουλευει ?


costantis

Recommended Posts

Βάλτου υψηλή θερμοκρασία 28 βαθμούς ας πούμε μετά από λίγη ώρα βγάλτον από το νερό και αν δεις ατμούς τότε δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να εχει ενδεικτικη λυχνια που αναβει οταν δουλευει και οχι οταν ειναι σβηστος.

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν παλιό που έχω, όταν τον βάζεις στην πρίζα, ανάβει για κάποια δευτερόλεπτα η ενδεικτική λυχνία και μετά σβήνει, συνεχίζει όμως να θερμαίνει κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Εάν η θερμοκρασία του ενυδρείου σου είναι κοντά σε αυτήν που έχεις ρυθμίσει τον θερμοστάτη σου ίσως και να μην σου δείξει(να μην

ανάβει η ενδεικτική λυχνία).Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τον τοποθετήσεις σε έναν κουβά με παγωμένο νερό και εκεί να δείς αν

σου ζεστάνει το νερό(ή αν σου ανάβει η λυχνία).

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα,εχει λυχνια που αναβει.Η θερμοκρασια του νερου σου ποια ηταν οταν εβαλες τον θερμαντηρα και ποια η επιθυμητη θερμοκρασια;Ποση ωρα μεσολαβησε καιδεν ειδες διαφορα;Αν τον ακουμπησεις με προσοχη,θα δεις αν ειναι αναμμενος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κάθε θερμοστάτης έχει ένα μικρό κύκλωμα κ μπορεί να δουλεύει για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα ή πρέπει να δουλεύει μέχρι να πιάσει την θερμοκρασία που του ορίζεις? Γιατί ενώ το stc-1000 που έχω μου δείχνει 25,2 κ το έχω ρυθμίσει στους 26 με απόκλιση 0,3 δεν μου ανάβει ο θερμοστάτης...

Link to comment
Share on other sites

@mpampis81

Φίλε μου αν θέλεις για να μην παιδεύεσαι άνοιξε ένα νέο θέμα για να συζητήσουμε όλες τις απορίες σου περί θερμαντήρα κτλ.

 

Το συγκεκριμένο topic που "ανάστησες" είναι του 2013 :(

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης πρέπει να είναι ρυθμισμένος σε υψηλότερη θερμοκρασία απ΄ότι ο STC. Αν ο θερμοστάτης σου είναι ρυθμισμένος περίπου στην ίδια θερμοκρασία με τον STC είναι λογικό να μην ανάβει. Πιθανόν ο θερμοστάτης να έχει μεγαλύτερο εύρος +/- και γιαυτό δεν ανάβει. Ψάξτο λιγάκι μήπως συμβαίνει αυτό που σου λέω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...