Jump to content

Αντικατάσταση νερού


Xenos

Recommended Posts

Για την αντικατάσταη του νερού ποιά είναι η σωστή διδικασία; Εγώ χρησιμοποιώ συγκεκριμένο κουβά στον οποίο βάζω νερό κοντά στη θερμοκρασία του ενυδρείου, έχω καινούργιο θερμοσίφωνα οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημαμε σκουριές κλπ, ρίνω το Aqutan της Sera, περιμένω μία ώρα και μετά το χρησιμοποιώ. Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι περιμενεις μια ωρα,για το αντιχλωριο?

Και γω απο θερμοσιφωνα ριχνω νερο αλλα κατευθειαν στο ενυδρειο και παραλληλα ριχνω και αντιχλωριο,το οποιο πιανει σχεδον αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι περιμενεις μια ωρα,για το αντιχλωριο?

Και γω απο θερμοσιφωνα ριχνω νερο αλλα κατευθειαν στο ενυδρειο και παραλληλα ριχνω και αντιχλωριο,το οποιο πιανει σχεδον αμεσως.

Έχω την εντύπωση και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος ότι έτσι μπορεί να καταστρέψεις τις αποικίες των βακτηρίων. Δεν προλαβαίνει να δράσει το αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο. Πριν από λίγο το επιβεβαίωσα σε μια ξένη ιστοσελίδα. Μπράβο. Μαθαίνουμε καινούρια πράγματα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο. Πριν από λίγο το επιβεβαίωσα σε μια ξένη ιστοσελίδα. Μπράβο. Μαθαίνουμε καινούρια πράγματα! :lol:

Δώσε το URL της ιστοσελίδας

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να περιμένουμε;;; Εγώ βάζω αντιχλώριο σε 1.5 λίτρο νερό, το ανακατεύω και το ρίχνω αμέσως στο ενυδρείο...

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Εγω Προσωπικα εχω ενα δοχειο 50λτ το οποιο το γεμιζω με νερο, ριχνω το απαιτουμενο αντιχλωριο, βαζω ενα κυκλοφορητη και ενα θερμοστατη, το αφηνω ενα βραδυ και την αλλη μερα κανω την αλλαγη μου με το νερο που ειναι ετοιμο και στην θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου..Αυτο βεβαια κανω εγω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος ότι έτσι μπορεί να καταστρέψεις τις αποικίες των βακτηρίων. Δεν προλαβαίνει να δράσει το αντιχλώριο.

Να τις καταστρεψει γιατι?Να χασεις μπορει,αφου κανεις αλλαγη νερου!

Και τα φιλτρα γιατι τα εχεις.

Το σωστο ειναι βεβαια να κανεις αλλαγες με τον κουβα(μικρα ενυδρεια) ή ενα βαρελι(για μεγαλα ενυδρεια) προσθετοντας τα απαραιτητα.

Πολλοι μπορει να εχουν προβλημα να βαλουν ενα βαρελι για διαφορους λογους οπως ελλειψη χωρου.

(Λιγοι απο σας τον ξερεται τον δικο μου λογο).

Οσο για το αντιχλωριο(το ξαναλεω) δεν πιανει αμεσως αλλα σχεδον αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Για την αντικατάσταη του νερού ποιά είναι η σωστή διδικασία; Εγώ χρησιμοποιώ συγκεκριμένο κουβά στον οποίο βάζω νερό κοντά στη θερμοκρασία του ενυδρείου, έχω καινούργιο θερμοσίφωνα οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημαμε σκουριές κλπ, ρίνω το Aqutan της Sera, περιμένω μία ώρα και μετά το χρησιμοποιώ. Κάνω κάτι λάθος;

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΑΠΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...