Jump to content

Συμβατότητα & Black Water


Cerebrus

Recommended Posts

Καλησπέρα.Μετα την αλλαγή σε κάποια θέματα στο ενυδρείο κράτησα 2 ruby clown και ενα cory.το θεμα μου ειναι οτι θέλω να βάλω και άλλα ψαράκια μεσα και θελω να ξερω την συμβατότητα.Το ενυδρειο ειναι 80αρι σε λύτρα.Σκεφτομαι να βαλω 5-6 cardinal ή neon ή ροδοστομους.Τι ταιριαζει περισσότερο ?

Επισης για να γινει το νερο καφε καφε ομως χωρις χημεια ( πχ black water ) μόνο με τύρφη μπορει ?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να γινει καφετι μονο με τυρφη

τα κορυ δε γινεται μονο ενα ειναι κοπαδοψαρα θελει ομαδα των 6 και ανω , και τα νεον απο 8 και πανω οπως και οι ροδοστομοι επισης ολα αυτα θελουν φυτεμενο για να νιωθουν σιγουρια

νεον και ροδοστομοι ειναι καλος συνδυασμος

Link to comment
Share on other sites

μπορει να γινει καφετι μονο με τυρφη κάποια προταση σε μαρκα ?

τα κορυ δε γινεται μονο ενα ειναι κοπαδοψαρα θελει ομαδα των 6 και ανω , και τα νεον απο 8 και πανω οπως και οι ροδοστομοι επισης ολα αυτα θελουν φυτεμενο για να νιωθουν σιγουρια δεν θα ειναι πολλα σε 80αρι ενυδρειο ?

νεον και ροδοστομοι ειναι καλος συνδυασμος 6 & 6 ειναι καλα ?

Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω της jbl

τα κορυ μπαινουν σε ομαδα οπως σου ειπα τωρα αν χωρανε στο δικο σου ενυδρειο αυτο ειναι αλλο θεμα (διαβασε το προφιλ των ψαριων δε θυμαμαι ποσο χρειαζονται)

8 και 8 ειναι καλα τουλαχιστον εγω θα εβαζα απο 10

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το νερό μου ειναι αρκετά σκούρο με την χρήση catappa leaves

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα.

Ruby clown εννοεις τα Microgeophagus altispinosus;

Εγω θα προτεινα οπως λεει κι ο dimos να κανεις κοπαδι κορυ και καρδιναλιους η νεον. Οι ροδοστομοι θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε cerebrus θελεις να κρατησεις και τα ruby clown?

Aν ναι η αποψη μου ειναι οτι ειναι πολλα τα ψαρια για να βαλεις και cory και cardinal ή νεον!

Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω της jbl

τα κορυ μπαινουν σε ομαδα οπως σου ειπα τωρα αν χωρανε στο δικο σου ενυδρειο αυτο ειναι αλλο θεμα (διαβασε το προφιλ των ψαριων δε θυμαμαι ποσο χρειαζονται)

8 και 8 ειναι καλα τουλαχιστον εγω θα εβαζα απο 10

θα την δοκιμάσω γιατι ξερω η JBL έχει καλά πράγματα.

Εμένα το νερό μου ειναι αρκετά σκούρο με την χρήση catappa leaves

δεν την ξερω εχεις καποιο link

Φιλε μου καλημερα.

Ruby clown εννοεις τα Microgeophagus altispinosus;

Εγω θα προτεινα οπως λεει κι ο dimos να κανεις κοπαδι κορυ και καρδιναλιους η νεον. Οι ροδοστομοι θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο.

ναι αυτούς εννοώ.οκ οποτε οι ροδοστομοι αργοτερα αν παρουμε μεγαλυτερο ενυδρειο

Φιλε cerebrus θελεις να κρατησεις και τα ruby clown?

Aν ναι η αποψη μου ειναι οτι ειναι πολλα τα ψαρια για να βαλεις και cory και cardinal ή νεον!

Ναι θελω να τα κρατησω αν και ωρες ωρες μου σπανε τα νευρα γιατι τις παίζουν μεσα στο ενυδρειο και δεν μου αρεσει.λες ε.απλα ελεγα να βαλω αλλο ενα cory και αργοτερα να εβαζα αλλα 2 και να εβαζα συντομα ενα κοπαδακι neon ετσι για να εχει κίνηση

Link to comment
Share on other sites

Αν τις παιζουν ισως να ειναι 2 αρσενικα. Εγω εχω 6 και δεν εχω κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να βαλεις 5 cory για να γινουν κοπαδι μιας και ειναι κοπαδοψαρο!

Αλλα αν βαλεις και neon και κρατησεις και τα ruby clown πυστευω ειναι πολλα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Τι φιλτρανση εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν τις παιζουν ισως να ειναι 2 αρσενικα. Εγω εχω 6 και δεν εχω κανενα προβλημα!

:( το θηλυκό πως το αναγνωρίζεις ?

Τι φιλτρανση εχεις?

ενα μικρό fluval το οποιος θα γίνει αλλαγή με eheim 2213

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρος τα εχεις; Ειναι δυσκολο το ξεχωρισμα. Πιο πολλα χρωματα, πιο μακριες ουρες, πιο κυρτο κεφαλι και πιο μεγαλα ειναι ατα αρσενικα αλλα αν δεν τα δεις να γινονται ζευγαρι ποτε δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρος τα εχεις; Ειναι δυσκολο το ξεχωρισμα. Πιο πολλα χρωματα, πιο μακριες ουρες, πιο κυρτο κεφαλι και πιο μεγαλα ειναι ατα αρσενικα αλλα αν δεν τα δεις να γινονται ζευγαρι ποτε δεν ξερεις.

1 χρονο

Link to comment
Share on other sites

Ενα χρονο τις παιζουνε; Ε τοτε χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια αλλα μαλλον ειναι αρσενικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην όμορφη παρέα. Λοιπόν εχθές έγινε η τοποθέτηση ενός eheim 2215 γεμάτο υλικό.Σφουγγάρι - Eheim Mechpro - σφουγγάρι - Εheim substrat pro - Τύρφη της JBL και τελος αλλο ενα σφουγγάρι. Αυτο που θελω να ρωτήσω είναι:

1. Η ροη πρέπει να είναι δυνατή επάνω στην επιφάνεια η απλα να κανει εναν παφλασμό?

2.Μου δείχνει το νερό λίγο θολό και λερώνει τα τζάμια σαν να έχει σκόνη μεσα το ενυδρείο

3.Τα υλικα ετσι οπως τα εχω βαλει ειναι οκ ?

Θα βγάλω ενα βιντεο το απόγευμα να το δειτε και να μου πείτε την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Νικο η ροη στην επιφανεια πρεπει να εχει εναν παφλασμο.

Εχω μια ενσταση για την τυρφη φιλε,για μενα καλυτερα να μην χρησιμοποιεις τυρφη μεσα στο φιλτρο αλλα μεσα στο βαρελι που φτιαχνεις το νερο της αλλαγης σου.Ετσι θα εχεις πιο σταθερες συνθικες και θα μπορεις να παιξεις και με τις ποσοτητες της τυρφης.Κανε ενα κοπο και διαβασε εδω μερικα πραγματακια για το πως χρησιμοποιουμε την τυρφη τα οποια θα σε βοηθησουν πολυ.:)

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα τα ξεπλυνες πριν τα βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτών που είπαν οι προηγούμενοι θα ήθελα να επισυμάνω ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με την χρήση της τύρφης καθώς (ανάλογα με την μάρκα) μπορεί να έχει άμεσες και 'δραστηκές' αλλαγές στην χημεία του νερού με όχι ευχάριστα αποτελέσματα.

Μετά από χρόνια στα 'μαυρόνερα' :) έχω να σου πώ ότι άν θέλεις μόνο την σκούρα όψη του νερού και όχι τόσο τα αποτελέσματα που έχει η τύρφη στην χημεία του νερού προτείνω την χρήση ξύλων που έχουν πολλές τανίνες όπου θα σου δημιουργήσουν ένα ωραίο BlackWater effect.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτών που είπαν οι προηγούμενοι θα ήθελα να επισυμάνω ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με την χρήση της τύρφης καθώς (ανάλογα με την μάρκα) μπορεί να έχει άμεσες και 'δραστηκές' αλλαγές στην χημεία του νερού με όχι ευχάριστα αποτελέσματα.

Μετά από χρόνια στα 'μαυρόνερα' :) έχω να σου πώ ότι άν θέλεις μόνο την σκούρα όψη του νερού και όχι τόσο τα αποτελέσματα που έχει η τύρφη στην χημεία του νερού προτείνω την χρήση ξύλων που έχουν πολλές τανίνες όπου θα σου δημιουργήσουν ένα ωραίο BlackWater effect.

Συμφωνω με τον Δημητρη και γι αυτο το λογο ειπα να βαλεις την τυρφη στο βαρελι προετοιμασιας νερου και οχι στο φιλτρο.

Ετσι θα μπορεις να παιξεις μετην ποσοτητα και θα φερεις το νερο στις σκληροτητες που θες,αν την αφησεις στο φιλτρο σου ομως θα ειναι πιο δυσκολο να το πετυχεις αλλα και να τις κρατησες σταθερες.Μη ξεχνας οτι οι αυξομειωσεις στις σκληροτητες εντος ενυδρειου δεν κανουν καλο στα ψαρια μας.

Αν την τυρφη της εβαλες μονο για να σκουρινεις το νερο σου τοε επραξες λαθος,εκτος απο τα ξυλα που εγραψε πιο παω ο Δημητρης μπορεις να βαλεις φυλλα καταπα,η ξερα φυλλα βελανιδιας,καστανιας και πλατανου οπου και αυτα θα σου δοσουν σκουρο χρωμα στο νερο.Εναλλακτικα μπορεις να βρασεις λιγο τυρφη και να κρατησεις το ζουμι της το οποιο μπορεις να προσθετεις λιγο σε καθε αλλαγη νερου.Ετσι θα εχεις ενα φυσικο ζουμι για black water σαν και αυτα του εμποριου.

Link to comment
Share on other sites

:( το θηλυκό πως το αναγνωρίζεις ?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23708

Από προσωπική πείρα, ακόμα και αν είναι ένα ερσενικό και ένα θηλυκό μπορεί να μη ταιριάξουν ποτε και το ένα να κυνηγάεις συνεχώς το άλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το νερό μου ειναι αρκετά σκούρο με την χρήση catappa leaves

αυτά σου δείνουν χρώμα χωρίς να αλλαζουν τις συνθηκες στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

αυτά σου δείνουν χρώμα χωρίς να αλλαζουν τις συνθηκες στο ενυδρειο ?

Νικο αλλαζουν λιγο την χημεια του νερου αλλα οχι τρελα πραγματα.Αν την τυρφη την εβαλες μονο για χρωμα τοτε καλυτερα να βαλεις καταπα μαζι με ξυλα.Θα δωσεις και ενα βιοτοπικο στιλ στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου πειτα για τον παφλασμο αν σας ειναι ευκολο αν ειναι οκ,επισης σκεφτομαι να βαλω τα φυλλα που μου ειπατε και στην επιφανεια αν βρω ποτε Pistia.

Έγινε επεξεργασία - Cerebrus
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο. Αν και ξεραιλα μου αρεσει. Βαλε λιγο νερακι παραπανω. Νομιζω πως θελει λιγο περισσοτερο αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...