Jump to content

Από Γούρνα Σε Λίμνη


Recommended Posts

Μπραβο σου αρχοντα!Ειδα και το βιντεακι με το στησιμο,πολλη δουλεια. Μονο που έβλεπα το βιντεακι κουραστηκα!!! :bigemo_harabe_net-101: Και παλι συγχαρητηρια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι ωραία φαίνεται στο βίντεο έτσι γρήγορα :bigemo_harabe_net-76:

πολύ ωραία δουλειά. Ο καταρράκτης-φίλτρο σου δουλεύει πλέον? Αν ναι βάλε κανένα βιντεο να το χαζέψουμε

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update.

 

Φίλτρο…..

 

Πήρα έναν μεγάλο πλαστικό σωλήνα. Έχει ~1 μέτρο ύψος. 5 εκατοστά πριν το τέλος έκανα 4 μεγάλες τρύπες. Από εκεί θα φεύγει το νερό. 15 εκατοστά πριν το τέλος έκανα 8 μικρές τρύπες. Εκεί φτιάχτηκε ένα πλέγμα. Ο σκοπός του είναι να αποτρέψει το βιολογικό υλικό Κ1 να πάει από το ένα μέρος του σωλήνα στον άλλον. Σε αυτό το σημείο πρέπει να βάλω και την μια έξοδο από την αεραντλία η οποία να ανοίγει με διακόπτη όποτε θέλω. Όλος ο σωλήνας γέμισε με το Κ1. Το νερό μπαίνει από την πάνω πλευρά. Περνάει όλο το βιολογικό υλικό και βγαίνει από την κάτω (τις 4 μεγάλες τρύπες). Ο σκοπός τις αεραντλίας είναι όταν θέλω να το καθαρίσω θα ανοίγω την αεραντλία. Το βιολογικό υλικό με το νερό από την μια και τον αέρα από την άλλη θα ανακατεύεται και θα καθαρίζει. (στην πράξη θα φανεί αν όντος δουλέψει ο τρόπος που σκεφτικά με την αεραντλία για τον καθαρισμό),

 

image.jpeg.e2588dfae4aa28ebaa6aa9366be94185.jpeg

 

 

image.jpeg.b41255332790c4e3deffccf0899310fb.jpeg

 

Το μεγάλο μπλε βαρέλι το θυμάστε (βλέπε video)? Χωρητικότητα 150 λίτρα.

image.jpeg.dcd3dffa7b5bd955e74e28607dba12e1.jpeg

 

 

Στο κάτω μέρος έγινε τρύπα. Βιδώθηκαν και κολλήθηκαν οι σωλήνες. Μπήκε τσιμέντο στο πάτο του βαρελιού κάνοντας μια ρήση προς την τρύπα με τον σωλήνα. Το βαρέλι θάφτηκε με χώμα και μπήκε alpha block. Στο κάτω μέρος του alpha block προεξέχει η βρύση που θα αδειάζει όλο το περιεχόμενο του βαρελιού. Επειδή τα 150 λίτρα είναι πολλά, βιδώνω ένα λάστιχο και ποτίζω τον κήπο με αυτό το νερό.

image.jpeg.9757008ac3b3b5211756857a4fe77bbf.jpeg

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Ο πλαστικός σωλήνας με το Κ1 μπήκε μέσα στο βαρέλι. Μέσα στα 150 λίτρα βαρέλι μπήκε χύμα 50 λίτρα βιολογικό υλικό K1. Τοποθετήθηκε το ένα άκρο της αεραντλίας 70 λίτρα / λεπτό μέσα στο βαρέλι. Στο πάνω μέρος του βαρελιού έγινε μια τρύπα για να φεύγει το νερό (με τελικό προορισμό την λίμνη). Τι έχουμε τώρα?

Όπως φαίνεται στην φωτό το νερό έρχεται από την λίμνη και πέφτει μέσα στον σωλήνα. Περνάει όλο τον σωλήνα (με το σταθερό Κ1)και βγαίνει στο κάτω μέρος του σωλήνα από τις 4 μεγάλες τρύπες. Εκεί το νερό αρχίζει να ανεβαίνει περνώντας πάλι από Κ1 και την αεραντλία. Αυτό λέγεται στα αγγλικά moving bed. Το νερό ανακατεύεται και βγαίνει από την τρύπα στο πάνω μέρος του βαρελιού. Εκεί υπάρχει ένα δίχτυ για να μην φεύγει το υλικό και πέφτει μέσα στην λίμνη.

Όταν θέλω να το καθαρίσω…. Θα κλίσω την παροχή νερού. Θα κλίσω την αεραντλία που είναι στο χύμα Κ1. Θα ανοίξω την αεραντλία στο σταθερό Κ1 που είναι μέσα στον σωλήνα. Μετά θα ανοίγω την βρύση από κάτω να αδειάζει ΟΛΟ το νερό από το βαρέλι. Ελπίζω να δουλέψει.

image.jpeg.0480c27cbf77279067574fd5f02d1dac.jpeg

Στο πάνω μέρος του βαρελιού έγινε η τρύπα. Το νερό βγαίνει από τον σωλήνα και πέφτει σε 2 κεραμίδια και μετά σε ένα 2ο βαρέλι. Είχα κάποιες μικρές απώλειες από νερό. μπήκε ένας μικρός σωλήνας 3-4 εκατοστά. Και πάλι στο σημείο μεταξύ σωλήνα και κεραμιδιού είχα απώλειες. Το νερό που έπεφτε στο κεραμίδι έφευγε και στην μπροστινή πλευρά (σωστά) και στην πίσω (απώλειες). Έβαλα κόλλες και σιλικόνες. Δυστυχώς είχα απώλειες από νερό (παραλίγο ένα βράδυ να μου αδειάσει η λίμνη). Τσαντίστηκα, έκοψα ένα κομμάτι liner και το έβαλα μεταξύ βαρελιού και σωλήνα. Το liner συνεχίζει πάνω από τα κεραμίδια και καταλήγει στο 2ο βαρέλι. Τώρα δεν παίζει με τπτ να έχω απώλειες. Έβαλα έναν πλαστικό σωλήνα πάνω από το liner. Ελπίζω γρήγορα να πρασινίσει γιατί δεν δείχνει και πολύ ωραίο. Πάντως είναι πλέον πρακτικό.

image.jpeg.6bc08732171ab82c839cd4bf82bfae48.jpeg

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα χάλκινα-μπρούτζινα εξαρτήματα κάτω από το βαρέλι με φοβίζουν...

πάντως μπράβο για το μεράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά.Φαντάζομαι σε παίδεψε μέχρι να το τελειώσεις. Το λειτουργείς μέρες? Είδες αποτέλεσμα?

Αν μου επιτρέπεις να πώ ένα δύο πραγματάκια γιατί το είχα κάνει και εγώ αυτό το σύστημα παλαιότερα για την λιμνούλα..

1) Το πιο βασικό πρόβλημα που είχα ήταν ότι η οπή εξόδου απο το βαρέλι λόγω του ότι είχε σίτα για να μην φεύγει το κ1 μετά απο λίγο καιρό μπούκωνε με αποτέλεσμα να υπερχειλίζει το βαρέλι. Αυτό βέβαια εξαρτάται απο τα λίτρα της αντλίας σου την συντήρηση του συστήματος το μέγεθος της σίτας και πολλά άλλα. Αν το αντιμετωπίσεις θα σου πρότεινα αυτό:

96qi.th.jpg[/url]

Αυτή η υπέροχη ζωγραφιά :bigemo_harabe_net-74: δείχνει ένα κομμάτι σωλήνα διάτρητο (φυσικά να μην χωράει απο τις οπές κ1 ) με μια τάπα στο τέλος ώστε να αυξήσεις δραματικά την επιφάνεια εξόδου και να προλαβαίνει να φεύγει το νερό.

2) στον σωλήνα εκκένωσης που βρίσκεται στο πυθμένα φαντάζομαι έβαλες πάλι σήτα για να μην φεύγει το υλικό. Αν όχι να περιμένεις να σφηνώσει ένα κ1 και να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Κατά τα άλλα πάρα πολύ ωραία δουλειά.Μπράβο και εύχομαι να σε ανταμείψει :bigemo_harabe_net-54: Ενημέρωσε οπωσδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Τα χάλκινα - μπρούτζινα εξαρτήματα ελπίζω να μην μου δημιουργήσουν πρόβλημα. Εκεί που βρίσκονται δεν είναι προσβάσιμα πλέον. Ελπίζω από την στιγμή που δεν έχουν συνέχεια επαφή με το νερό να μην μου δημιουργήσουν κάποιο θέμα. Θα χρησιμοποιούνται μόνο για να αδειάζει / καθαρίζει το βαρέλι. Απο κατάστημα με υδραυλικά τα πείρα και τους εξήγησα ότι τα θέλω για βαρέλι - νερό.

Το φίλτρο με παίδεψε και δεν το έχω τελειώσει ! Το λειτουργό λίγες μέρες. Στην αρχή είχα βάλει Κ1 μόνο στον σωλήνα και μου μπούκωσε μια φορά. Τουλάχιστον το νερό έπεφτε στο βαρέλι. Τώρα γεμίζω το βαρέλι. Προσθέτω σταδιακά υλικό επειδή δεν βυθίζεται.
Επίσης χρησιμοποιώ και το παλιό φίλτρο.
Το φοβήθηκα μην μπουκώσει η σήτα του βαρελιού και για αυτό ακριβώς από κάτω έβαλα την αεραντλία. Με προβλημάτισες. Θα το βελτιώσω.
Ναι, έβαλα και στον πάτο του βαρελιού σήτα για να μην βγαίνει το υλικό έξω όταν το αδειάζω.
Link to comment
Share on other sites

Το νερό από τα κεραμίδια πέφτει στο 2ο βαρέλι. Είναι φυτεμένο στο χώμα με χωρητικότητα 200 λίτρα. Κόπηκε το πάνω μέρος για να φτάσει το ύψος του βαρελιού στην επιφάνεια που είναι το χώμα. Από την πλευρά προς την λίμνη έγινε μια τρύπα για να συνεχίζει το νερό στον τελικό του προορισμό. Μέσα το βαρέλι τι περιέχει ? Τίποτα !!! Σκεφτόμουν να έβαζα φυτά επιφανείας. Φοβάμαι μην βουλώσουν οι ρίζες καμιά τρύπα και δεν χύνεται το νερό στην λίμνη. Σκεφτόμουν κανα νούφαρο. Μπας και βάλω πάπυρο ή Θάλεια. Έχει βάθος 1 μέτρο. Θα δω πως θα το εκμεταλλευτώ….

Καταρράκτης…

Στην τρύπα προς την λίμνη μπήκε / βιδώθηκε πάλι ένας μικρός σωλήνας. Μεταξύ βαρελιού και σωλήνα μπήκε liner. Το liner συνεχίζει και κατεβαίνει προς την λίμνη. Μηδέν απώλειες νερού !!! Κάτω από το liner μπήκαν 3 στρώσεις με γεωύφασμα και 2 στρώσεις με πλαστική χοντρή σακούλα. Πάνω από το liner τοποθετήθηκαν κάποιες από τις πέτρες τις παλιάς λίμνης.

image.thumb.jpeg.74029b94d46a3670c745712033400231.jpeg

Το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο. Έχω 2 θέματα. :(

1) φαίνεται ακόμα το μαύρο liner και δεν μπορώ να το κρύψω με τις πέτρες.

2) Το νερό πέφτει στην 1η πέτρα και ακολουθεί τον νόμο της βαρύτητας. Δηλαδή πέφτει κάτω, στο liner. Περνάει κάτω από όλες τις πέτρες και καταλήγει στην λίμνη. Κανονικά έπρεπε να πέφτει από την μια πέτρα πάνω στην άλλη.

Θέλω να αντιγράψω την κατασκευή του xmode. Ευχαριστώ φίλε για τις οδηγίες. Δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και θα το αφήσω μάλλον για.... του χρόνου……

Αυτή την στιγμή έχω 3 φυτά για τον καταρράκτη. Ελπίζω να κρύψουν τις ατέλειες. Πρέπει όμως να κάνω κάποιες διορθωτικές κινήσεις πριν τα βάλω. Έχω πελαγώσει !!!

Υ.Γ. Η ροή του νερού είναι η μισή από την κανονική. Η άλλη μισή ροή πάει αυτή την στιγμή στο παλιό φίλτρο. Όταν τελειώσω τον καταρράκτη και δημιουργηθεί βιολογία στο Κ1 θα καταργήσω το παλιό φίλτρο και όλη η ροή θα πηγαίνει στο Κ1 / καταρράκτη.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

1) φαίνεται ακόμα το μαύρο liner και δεν μπορώ να το κρύψω με τις πέτρες.


Οταν η αλγη κανει την εμφάνιση της σε 10 μερες.....θα βλεπεις πρασινο λινερ αν αυτο σε καλυπτει.....χαχα.



2) Το νερό πέφτει στην 1η πέτρα και ακολουθεί τον νόμο της βαρύτητας. Δηλαδή πέφτει κάτω, στο liner. Περνάει κάτω από όλες τις πέτρες και καταλήγει στην λίμνη. Κανονικά έπρεπε να πέφτει από την μια πέτρα πάνω στην άλλη.


Αν αυξηθει ξ ροη τοτε καποιο νερο θα περναει και πανω απο τις πετρες,γενικα προσπαθησε να κλείσεις τον δρομο αναμεσα σε λινερ και πετρες και το νερο αναγκαστικά θα περάσει απο πανω...χρησιμοποιησε πλατιές πετρες και δωσε το σχημα της σκαλας πιστευω οτι θα ειναι καλύτερο.


Link to comment
Share on other sites

1)

Υπάρχουν σημεία που δεν πέφτει νερό οπότε δεν θα πρασινίσει εκεί. Έχω και φυτά να βάλω… αλλά θέλω να το καλύψω πρώτα με κάποιον τρόπο :)

2)

Εύκολος τρόπος να κλείσω τον δρόμο ανάμεσα από πέτρες και liner υπάρχει? Κάτι μου λέει ότι δυστυχώς το τσιμέντο δεν θα το αποφύγω.

Το άλλο που είπες με το σχήμα της σκάλας πολύ καλό. Το σκεφτόμουν , αλλά δεν ήθελα να πάνε τόσες πέτρες χαμένες… Ίσως να φτιάξω μόνο το 1ο σκαλοπάτι για να απλώνετε ποιο πολύ το νερό.

Link to comment
Share on other sites

1)

Υπάρχουν σημεία που δεν πέφτει νερό οπότε δεν θα πρασινίσει εκεί. Έχω και φυτά να βάλω… αλλά θέλω να το καλύψω πρώτα με κάποιον τρόπο :)

2)

Εύκολος τρόπος να κλείσω τον δρόμο ανάμεσα από πέτρες και liner υπάρχει? Κάτι μου λέει ότι δυστυχώς το τσιμέντο δεν θα το αποφύγω.

Το άλλο που είπες με το σχήμα της σκάλας πολύ καλό. Το σκεφτόμουν , αλλά δεν ήθελα να πάνε τόσες πέτρες χαμένες… Ίσως να φτιάξω μόνο το 1ο σκαλοπάτι για να απλώνετε ποιο πολύ το νερό.

Νομίζω οτι η λυση στο πρώτο θέμα ειναι τα φυτά φυτεψε οσα μπορεις να κριψεις το liner...

Για το δευτέρο νομίζω θέλει αρκετό σχεδιασμό στο πως θα μπουν οι πέτρες και μετά φυσικά μαύρος διαστελομενος αφρός για καταρράκτες...τι άλλο θα μπορουσες να βαλεις?

Η αντλία ποσά λίτρα την ώρα είναι?

Έγινε επεξεργασία - xmode
Link to comment
Share on other sites

"μαύρος διαστελομενος αφρός για καταρράκτες" ???
Πως το ζητάω? Πολύ ποιο εύκολο από το τσιμέντο μου ακούγεται. Ελπίζω να μην έχει θέμα που 8α είναι μέσα στο νερό? Κάτι σαν πολυουρεθάνη μου ακούγετε.
Η αντλία είναι 3.000λτ/ώρα. Μόλις το τελειώσω το φίλτρο - καταρράκτη θα είναι 6.000λτ/ώρα.
Link to comment
Share on other sites

"μαύρος διαστελομενος αφρός για καταρράκτες" ???

Πως το ζητάω? Πολύ ποιο εύκολο από το τσιμέντο μου ακούγεται. Ελπίζω να μην έχει θέμα που 8α είναι μέσα στο νερό? Κάτι σαν πολυουρεθάνη μου ακούγετε.

Χτύπα στο you tube "black foam aquascape" . Χρησιμοποιείται πάρα πολύ στο εξωτερικό για να καλύψουν ατέλειες. Μπαίνει κανονικότατα στο νερό. Είναι απόλυτα ασφαλές και στην περίπτωση σου μια πολύ καλή λύση όπως σου είπε ο xmode. Μόνο που αμφιβάλω αν θα βρείς Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

"μαύρος διαστελομενος αφρός για καταρράκτες" ???

Πως το ζητάω? Πολύ ποιο εύκολο από το τσιμέντο μου ακούγεται. Ελπίζω να μην έχει θέμα που 8α είναι μέσα στο νερό? Κάτι σαν πολυουρεθάνη μου ακούγετε.

Χτύπα στο you tube "black foam aquascape" . Χρησιμοποιείται πάρα πολύ στο εξωτερικό για να καλύψουν ατέλειες. Μπαίνει κανονικότατα στο νερό. Είναι απόλυτα ασφαλές και στην περίπτωση σου μια πολύ καλή λύση όπως σου είπε ο xmode. Μόνο που αμφιβάλω αν θα βρείς Ελλάδα.

Ελλάδα σιγουρα δεν θα το βρείς αλλα οπως σου ειπα απο ebay το βρισκεις ανετα...και κανειι και πολυ καλη δουλεια,,,,

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να χρησιμοποιησεις και σιλικονη μη τοξικη μαζι με μικρες πετρες ωστε να μειωσεις την ροη κατω απο αυτες....αυτο δηλαδη που κανει ο αφρος....θα βρισκεις μια πετρα στο μεγεθος που θες να κλεισιες την τρυπα θα βαζεις σιλικονη και θα την κολλας οπυ το κενο ειναι μικρο θα βαζεις απλα σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να χρησιμοποιησεις και σιλικονη μη τοξικη μαζι με μικρες πετρες ωστε να μειωσεις την ροη κατω απο αυτες....αυτο δηλαδη που κανει ο αφρος....θα βρισκεις μια πετρα στο μεγεθος που θες να κλεισιες την τρυπα θα βαζεις σιλικονη και θα την κολλας οπυ το κενο ειναι μικρο θα βαζεις απλα σιλικονη.

Το έχω δοκιμάσει και αυτό και δεν ήταν οσο αποτελεσματικό νόμιζα και εγώ πριν το δοκιμάσω....η ποσότητα της σιλικόνης που απαιτεί αυτή η δουλειά είναι πολύ μεγάλη....το καλό με το άλλο ειναι οτι διαστελλετε...ετσι πατάς λίγο και αυτό πάει εκεί που πρέπει....

Link to comment
Share on other sites

“μαύρος διαστελλόμενος αφρός για καταρράκτες - black foam waterfall”

Απίθανο προϊόν. Είδα βίντεο και έπαθα την πλάκα μου. Ακριβώς αυτό που χρειάζομαι. Ευχαριστώ xmode και όσους μου το πρότειναν !!! Όσο και να έψαξα στην Ελλάδα δεν το βρήκα. Έτσι αναγκάστηκα να το παραγγείλω από το εξωτερικό. Περιμένω πως και πώς να το παραλάβω. Από τα βιντεο έμαθα και κάποια κόλπα πώς να τοποθετείς τις πέτρες για είναι ποιο πρακτικό και ποιο όμορφο το αποτέλεσμα. Τον ξέστησα όλο το καταρράκτη και το ξανά έστησα. Μόλις μου έρθει και το προϊόν θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Διπλασίασα την ποσότητα νερού που πάει στο φίλτρο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να

υπερχειλίζει το φίλτρο - βαρέλι. Το Κ1 μπλόκαρε την έξοδο του νερού. Για να μην έχω

πρόβλημα στο να μπουκώνει η έξοδος φτιάχτηκε η παρακάτω πατέντα για να έχω το

κεφάλι μου ήσυχο. Σωστή η παρατήρησή σου Spond.

image.jpeg.ffdf2d86d31695a60b733441880e98fd.jpeg

image.jpeg.0dfd1c87be9a1209cfe6b477e8d8924f.jpeg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 μπουκάλια με black foam for waterfall έφτασαν. Επιτέλους το ΣΚ βρήκα χρόνο και τα τοποθέτησα. Το 1ο μπουκάλι τέλειωσε πριν καν καταλάβω ότι το είχα ανοίξει. Το άφησα καμιά ώρα για να στεγνώσει. Μου έκανε εντύπωση που συνέχισε να φουσκώνει. Ενεργοποίησα για λίγο τον καταρράκτη να βρω ατέλειες. Το 2ο μπουκάλι τοποθετήθηκε με μεγαλύτερη σύνεση και εμπειρία. Αφού το άφησα κάποια ωρίτσα, ενεργοποίησα και πάλι τον καταρράκτη. Το αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό. Δυστυχώς είχε βραδιάσει και δεν μπόρεσα να πάρω φωτό. Σε μερικά σημεία έκαναν λιμνούλες τα νερά. Κάτι σαν τις βάθρες της Σαμοθράκης ( σε μικρογραφία).

Το επόμενο πρωί …. απογοήτευση !!!!! Ο αφρός είχε συρρικνωθεί. Οι βάθρες είχαν εξαφανιστεί. Αφού μάζεψα τα κομμάτια μου συνειδητοποίησα ότι το +95% έχει τουλάχιστον καλυφθεί. Με μικρή ποσότητα σιλικόνης ελπίζω να καλύψω τις μικρές ρωγμές που υπάρχουν και χάνετε το νερό.

Όταν πρασινίσει από την άλγη και έχει ένα ενιαίο χρώμα θα δείξει ακόμα περισσότερο. Σύντομα θα μπούνε και φυτά. Δεν έχει τελειώσει αλλά έχω καλό προαίσθημα.

Το πριν και το μετά

Υ.Γ. Το βαρέλι ακριβώς πριν το καταρράκτη περιέχει ένα σωρό λάβρες από λιβελούλα !!!

image.jpeg.a1ae46e52970818c4943f16782d1f36d.jpeg

image.jpeg.713b5262616d921e9b34023f58a55c4e.jpeg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασα όλο τον καταρράκτη με ένα μπουκάλι σιλικόνη. Έκλισα όλες τις μικρές ρωγμές που θα μπορούσε να πέρναγε το νερό. Το άφησα μια μέρα να στεγνώσει και ενεργοποίησα τον νερό. Ο θόρυβος (φενγκ σούι) από τον καταρράκτη έχει αυξηθεί αρκετά. Οι βάθρες δημιουργήθηκαν πάλι. Βρήκα κάποιες ατέλειες που τις διόρθωσα την επομένη. Αφού το νερό έτρεχε ομοιόμορφα, αποφάσισα να προσθέσω επιτέλους τα φυτά. Είναι 3 διαφορετικά είδη (Parrot feather , Hydrocotyle verticillata και άλλο ένα). Τώρα πρέπει να τους δώσω χρόνο να μεγαλώσουν….

image.jpeg.7221d06d4bf4bf7db673d1266a5f82b2.jpeg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αν και χειμώνας τα φυτά έχουν μεγαλώσει. Δείτε πως έγιναν μετά από 4μήνες. Που να πιάσουν και οι ζέστες.

632014-01-11142720_zps96c7a509.jpg.c9051bf6ed4f88ccbd68490c6268bd84.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα καμια σχεση με την απο πανω! Μπραβο αυτο ειναι φουντωμα! Το υπολοιπο που ειναι;

Αυτος ο μουσαμας με χαλαει λιγο! Δεν μπορει κατι θα εχεις σκεφτει να τον καλυψεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια αραιοποίηση στα alpha block που είναι γύρο από τον καταρράκτη χρειαζόταν.

642014-02-21141302_zpsa3f136bc.JPG.e30a3c15bef8e88df5cc49294232e99c.JPG

652014-02-25165848_zps8b600ba5.JPG.3f6648d2ac0b1d627710f550648e7b34.JPG662014-02-26162228_zpsc699aa9e.JPG.288fd8bdd361597d172b1ed8fafa13de.JPG

 

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...