Jump to content

ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΨΑΡΙΑ ΦΥΤΑ ΚΛΠ...ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΕΤΣΙ ΣΤΟ 200 ΛΙΤΡΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΘΑ ΡΙΣΑ ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΑ ΚΤΛΠ....ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΓΛΥΦΤΕΣ...ΤΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΕΧΩ ΗΔΗ 4 Π/Ψ ΚΑΙ 4 ΓΛΥΦΤΕΣ ΑΑΑΑΑΑΑΑ...ΠΙΟ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΨΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΛΥΦΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΑΛΓΗ ΣΤΗΝ ΡΙΖΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ....ΧΕΧΕΧΕΧ..ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΡΑ (ΕΧΩ PH 7,5 ,ΝΙΤΡΙΚΑ 0,25 ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 0,ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ STREES COAT.),ΓΙΑΤΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΑΤΟΨΑΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ....,ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΣΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΙΑΣΩ?

Link to comment
Share on other sites

file stefplak,ta nitrika opos ipes prepi na mideniostoun,den eprepe na balis psaria prin to strosimo bebea alla telos panton.to ph ine mia xara ki den xriazonte idikes sinthikes ta papagalopsara.afou ta nitrika midenistoun se parakalo na min balis alla papagalopsara(gia na mathis to logo pigene stin ipografi mou).tha sou sinistousa merikes firemouth kixlides(megethos=13 ek,ph=6,5-8,gh=5-18(i 19) ki kanena severum(megethos 20 ek,ph=6,5-8,gh=8-18) i anti gia severum ena green terror kixlid to opio ine eksisou panemorfo ki theli tous idious parametrous me to nero twn severums.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΓΑΥΡΕ (ΑΣΧΕΤΟ ΚΑΙ ΓΩ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΥΡΟ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ....)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ,ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΣΗ ΜΕ ΤΑ Π/Ψ ΗΞΕΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΜΜΕΝΑ ΨΑΡΙΑ....ΟΠΟΤΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ....ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΓΙΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ....ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΦΥΤΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΘΑ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΛΥΦΤΕΣ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΤΑ ΦΑΝΕ.........ΑΑΑ ΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ PHOTO ....H KATI ΑΛΛΟ ...

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

;):D ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΙΤΡΙΚΑ (ΣΤΑΓΟΝΕΣ )ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ 0 ΟΛΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΡΤΥ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ .......
Link to comment
Share on other sites

lipon ,autes i dio ine severum.to kitrino ine to albino ki to allo ine to kanoniko i allios green severum

firemouth:

green terror(prosoxi ine poli epithetiko!)auti ine foto arsenikou(i moni diafora ine pos megalonoun ligo pio polli apo ta thilika,exoun pio polli xroma ki kanoun karoubalo afou enilikiothoun).

(i foto ine apo www.centralpets.com ki www.thetropicaltank.com)

post-2923-1170709556_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΤΟ ΓΡΕΕΝ ΤΕΡΡΟΡ ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ?ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ?ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΑΛΛΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

file stefplak,ta severum ine apo tis ligotero epithetikes kixlides(alla oti ki na gini ine kixlides,ara genika epithetika),ta firemouth den pirazoun megalitera ki pio epithetika psaria,ine genika as poume irema(sxetika).tora,to green terror ine arketa epithetiko giauto sou sinisto na to balis teleuteo sto enidrio,genika tsakonete me ta alla psaria,oso gia to papagalopsaro den iparxi periptosi na exei problima me ta parapano.to mopno problima ine pos diskoleuete akomi ki na fai mias ki den ine fisika ftiagmeno to soma tou gia na to kani me eukolia.sou sinisto na balis 1 green terror,2 severum ki 4 firemouth(i arseniko ki ta ipolipa thilika)

erotisi:posa papagalopsara exeis

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΒΑΣΙΚΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟTΙ ΕΙΧΑ ΤΕΣΣΕΡΑ Π/Ψ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΙΤΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΩ 2 PARROT CICHLID (http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/parrotci.htm) ,2 CONVICT CICHLID(http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/convict.htm) TΑ ΟΠΟΙΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Π/Ψ....ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ 4 ALGAE EATER/CHINESE (http://www.centralpets.com/animals/fish/freshwater_fish/fwf4474.html)

ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 200 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ.... ;):D

ΑΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ?

Υ.Σ:ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ISTELLAS ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΜΠΗΚΑ ΣΤΟ SITE....

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΒΑΣΙΚΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟTΙ ΕΙΧΑ ΤΕΣΣΕΡΑ Π/Ψ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΙΤΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΩ 2 PARROT CICHLID (http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/parrotci.htm) ,2 CONVICT CICHLID(http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/convict.htm) TΑ ΟΠΟΙΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Π/Ψ....ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ 4 ALGAE EATER/CHINESE (http://www.centralpets.com/animals/fish/freshwater_fish/fwf4474.html)

ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 200 ΛΙΤΡΑ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ.... ;):D

ΑΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ?

ME ΦΥΤΑ ?,ΛΕΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ANUBIAS?

Υ.Σ:ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ISTELLAS ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΜΠΗΚΑ ΣΤΟ SITE....

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

ΑΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ?

ama exeis ta dio convict me dio papagalopsara,pare ena green terror ki 2-3 severum ,tipota parapano ;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω ενα προβλημα με τα π/ψ.μου εβγαλαν ασπρεσ κηλιδες στο κεφαλη στο ραχιαιο και ουριαιο πτερυγιο.βασικα ανεβασα την θερμοκρασι απο 25 σε 27 εκανα και αλλαγη νερου οπως διαβασα σε ενα σιτε σχετικα με τα π/ψ.επισησ ελεγε οτι πρεπει να ριξω αλατι,υποθετω ενυδρειακο....συγνωμη για τη ερωτηση ασχετοσυνης αυτο το αλατι ειναι το αλατι που χρησιμοποιουμε σε ενυδρεια με θαλασσινο νερο η ειναι καποιο αλλο συγκεκριμενο για αυτο το λογο....?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αυτό.

Δοσολογίες ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε τη θερμοκρασία 2 βαθμούς ακόμα (28-29) και πρόσθεσε για κάθε καθαρό λίτρο νερού του ενυδρείου σου, 3 γραμμάρια αλάτι. Πρώτα θα το διαλύσεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σε ένα μικρό κουβά και μετά το ρίχνεις μέσα. Πρέπει να μείνει αυτή η κατάσταση για 10 ημέρες (θερμοκρασία και αλάτι) ανεξάρτητα του αν καθαρίσουν τα ψάρια νωρίτερα.

Αν κάνεις ενδιάμεσα αλλαγή νερού, να προσθέσεις και το ανάλογο αλάτι που θα βγει με το παλιό νερό (3 γραμμάρια για κάθε λίτρο). Δεν χρειάζεται άνθρακας μετά το τέλος της θεραπείας. Μια καλή αλλαγή νερού (40-50%) και το υπόλοιπο θα φύγει σιγά-σιγά.

]

Αν έχεις ευαίσθητα φυτά μέσα (ανούμπιες και τέτοιου είδους φυτά δεν χαμπαριάζουν και πολλά), μπορεί να τα χαλάσει το αλάτι. Το ίδιο ισχύει και για κάποια ψάρια (τέτρα, corydoras και άλλα τέτοια γατόψαρα κλπ). Σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα να κάνεις θεραπεία με ανάλογο φάρμακο και όχι με αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε τη θερμοκρασία 2 βαθμούς ακόμα (28-29) και πρόσθεσε για κάθε καθαρό λίτρο νερού του ενυδρείου σου, 3 γραμμάρια αλάτι. Πρώτα θα το διαλύσεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σε ένα μικρό κουβά και μετά το ρίχνεις μέσα. Πρέπει να μείνει αυτή η κατάσταση για 10 ημέρες (θερμοκρασία και αλάτι) ανεξάρτητα του αν καθαρίσουν τα ψάρια νωρίτερα.

Αν κάνεις ενδιάμεσα αλλαγή νερού, να προσθέσεις και το ανάλογο αλάτι που θα βγει με το παλιό νερό (3 γραμμάρια για κάθε λίτρο). Δεν χρειάζεται άνθρακας μετά το τέλος της θεραπείας. Μια καλή αλλαγή νερού (40-50%) και το υπόλοιπο θα φύγει σιγά-σιγά.

]

Αν έχεις ευαίσθητα φυτά μέσα (ανούμπιες και τέτοιου είδους φυτά δεν χαμπαριάζουν και πολλά), μπορεί να τα χαλάσει το αλάτι. Το ίδιο ισχύει και για κάποια ψάρια (τέτρα, corydoras και άλλα τέτοια γατόψαρα κλπ). Σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα να κάνεις θεραπεία με ανάλογο φάρμακο και όχι με αλάτι.

;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε τη θερμοκρασία 2 βαθμούς ακόμα (28-29) και πρόσθεσε για κάθε καθαρό λίτρο νερού του ενυδρείου σου, 3 γραμμάρια αλάτι. Πρώτα θα το διαλύσεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σε ένα μικρό κουβά και μετά το ρίχνεις μέσα. Πρέπει να μείνει αυτή η κατάσταση για 10 ημέρες (θερμοκρασία και αλάτι) ανεξάρτητα του αν καθαρίσουν τα ψάρια νωρίτερα.

Αν κάνεις ενδιάμεσα αλλαγή νερού, να προσθέσεις και το ανάλογο αλάτι που θα βγει με το παλιό νερό (3 γραμμάρια για κάθε λίτρο). Δεν χρειάζεται άνθρακας μετά το τέλος της θεραπείας. Μια καλή αλλαγή νερού (40-50%) και το υπόλοιπο θα φύγει σιγά-σιγά.

]

Αν έχεις ευαίσθητα φυτά μέσα (ανούμπιες και τέτοιου είδους φυτά δεν χαμπαριάζουν και πολλά), μπορεί να τα χαλάσει το αλάτι. Το ίδιο ισχύει και για κάποια ψάρια (τέτρα, corydoras και άλλα τέτοια γατόψαρα κλπ). Σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα να κάνεις θεραπεία με ανάλογο φάρμακο και όχι με αλάτι.

προς το παρον δεν εχω φυτα μεσα στο ενυδρειο αλλα απο την αλλη βδομαδα σκεφτομαι να βαλω...οταν αννοεισ αλλη θεραπεια?το μονο που διβασα για αυτην την θεραπειαειναι αυτοσ ο τροποσ που προανεφερα....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φάρμακα για το ιχθυοσπορίδιο. Από πολλές εταιρείες του χώρου. Ψάξε στα σχετικά με το ick θέματα να ενημερωθείς. Κατά τη γνώμη μου το πιο αποτελεσματικό είναι το Super Ick Cure της A.P.I.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φάρμακα για το ιχθυοσπορίδιο...

Θέλω να κάνω και μια διόρθωση γιατί μπορεί να μπερδέψει - τι μπορεί δηλαδή, σίγουρα θα μπερδέψει!

Από κεκτημένη ταχύτητα και λόγω του ότι τις τελευταίες ημέρες ψάχνω εντατικά και συγκεντρώνω πληροφορίες σχετικά με το ιχθυοσπορίδιο για την περίπτωση ενός φίλου, αντί να γράψω ick έγραψα ιχθυοσπορίδιο (ichtyosporidium), που είναι άλλη ασθένεια (μύκητας) και καμία σχέση δεν έχει με το ick (ichthyophthirius - πρωτόζωο, παράσιτο).

Το ίδιο λάθος έκανα και σε άλλο ποστ όπου επίσης θα διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

ευχααριστω φιλε μου για την βοηθεια σημερα πηγα σε ενα Pet shop και αγορασα τησ sera to costapur.αναμενω αποτελεσματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...