Jump to content

Ενυδρείο 15 Λίτρων Απο Τα Jumbo (Παρουσίαση)


Yiannhs

Recommended Posts

μου βγάζει κάτι φυσαλίδες τι να κάνω? Κάθε φορά 5-6 μέρες το αλλάζω νερό και το καθαρίζω με ξύδι.

Φιλε μου αυτο που κανεις δεν ειναι καλο..ξυδι ριχνουμε μονο οταν το ενυδρειο ειναι καινουριο και θελουμε να το καθαρισουμε,δεν το κανουμε σε καθε αλλαγη νερου.Δεν κανει να μενει ξυδι μσα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τις φυσαλιδες δημιουργει φωλια,δεν κανουμε αλλαγη ολο το νερο αλλα 20% με 30% και οπως σου ειπα και ο rastafarian

καθαρισμο με ξυδι στην αρχη πρωτου βαλουμα ψαρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και με τι να το καθαρίζω? με νερό σκέτο? Κάθε πόσες μέρες να του αλλάζω το νερό?

Link to comment
Share on other sites

και με τι να το καθαρίζω? με νερό σκέτο? Κάθε πόσες μέρες να του αλλάζω το νερό?

Τι θέλεις να καθαρίζεις ακριβώς ; Το νερό από τη στιγμή που είναι στρωμένο το ενυδρείο , μπορείς να το αλλάζεις μια φορά την εβδομάδα σε ποσοστό 25 με 30%.

Link to comment
Share on other sites

οκ. Πειράζει που δεν έχω βάλει ακόμα Βιολογικό Υλικό (siporax) ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

οκ. Πειράζει που δεν έχω βάλει ακόμα Βιολογικό Υλικό (siporax) ακόμα?

Αν έχεις ψάρια στο ενυδρείο πειράζει πολύ. :)

Αν δεν έχεις , πειράζει γιατί δεν θα υπάρχει επιφάνεια ανάπτυξης των βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο φιλος ραφας πρεπει να ανοιξει ενς καινουργιο θεμα με το ενυδρειο του και να αναλυθουν εκει ολες οι αποριες του ωστε να μηνει καθαρο το θεμα(για παει οφ τοπικ σιγα σιγα) και να λυσουμε ολες τις αποριες του....

Ραφα φιλικα το λεω,γιατι απ' οτι καταλαβαινω υπαρχουν "κενα" και πρεπει να γινει σωστη επεξηγειση...:-)

Yiannis τπτ ρε 'συ, για να ανταλαζουμε γνωμες και αποψης ειμαστε εδω και να αληλοβοηθειομαστε :-)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

rafas επειδη μαλλον το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο καλο ειναι να αρχισεις να διαβασεις τα απαραιτητα .. αν ειναι να γινει ας γινει σωστα..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83958

και δωσε ιδιαιτερη σημασια στον κυκλο του αζωτου οπου ειναι και η αρχη της λειτουργιας του ενυδρειου σου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

και οπως προαναφερθηκε και απο τους φιλους πανω καλο ειναι να ανοιξεις ενα καινουργιο θεμα ωστε να τα παρουμε ολα απ την αρχη.

φιλικα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Στο ενυδρείο αυτό, κάθε πότε και τί ποσοστό νερού θα έκανες αλλλαγή;

Σκέφτομαι να το αγοράσω, να βάλω μια-δυο ανούμπιες σε καμιά πέτρα η ξύλο δεμένες, φίλτρο με τις τροποποιήσεις που προτείνεις και

μπλουμ τον μονομάχο μου μεσα.

(ΥΣ, νομίζω ψιλοταιριάζει στην παρουσίαση του προιόντος αυτου η ερώτηση)

ΥΣ2, Έχεις προχωρήσει στις μετατροπές; Περιμένω Φωτογραφίες!

Έγινε επεξεργασία - Badbreath
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Στο ενυδρείο αυτό, κάθε πότε και τί ποσοστό νερού θα έκανες αλλλαγή;

Σκέφτομαι να το αγοράσω, να βάλω μια-δυο ανούμπιες σε καμιά πέτρα η ξύλο δεμένες, φίλτρο με τις τροποποιήσεις που προτείνεις και

μπλουμ τον μονομάχο μου μεσα.

(ΥΣ, νομίζω ψιλοταιριάζει στην παρουσίαση του προιόντος αυτου η ερώτηση)

ΥΣ2, Έχεις προχωρήσει στις μετατροπές; Περιμένω Φωτογραφίες!

φιλε badbreath καησπερα. στο 15 αρι καλο ειναι μια φορα την εβδομαδα να φρεσκαρεις το νερο με ενα 30% ή 5 λιτρα.

ξυλο να βαλεις αλλα ενα αρκετα μικρο για να μεινει και λιγος χωρος.με ανουμπιες μια χαρα. εγω εχω moss και κερατοφυλλο.

υποσχομαι να ανεβασω φωτος μεσα στις επομενες μερες με το ενυδρειο στην σημερινη του φαση.. που τρεχει με γαριδες γιατι ο μονομαχος μου αναβαθμηστικε σε μεγαλυτερο πανω που αρχισαν να σκανε μυτη τα μικρα γαριδακια και φοβηθηκα γι αυτα.

προχωρα στην αγορα κι αν ειναι το πρωτο σου ενυδρειο κανε απο τωρα σχεδια και για το επομενο σου... :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Τις περιμένω με αγωνία!

Τι υπόστρωμα χρησιμοποίησες;

Λέω να έχω τον μονομάχο μόνο του εκεί χωρίς τίποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τις περιμένω με αγωνία!

Τι υπόστρωμα χρησιμοποίησες;

Λέω να έχω τον μονομάχο μόνο του εκεί χωρίς τίποτε αλλο.

Και να ηθελες και κατι αλλο μαζι του δεν γινετε δυστοιχος..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια αννανεωση του 15 λιτρου μονομαχοενυδρειου μου το οποιο αυτη την στιγμη φιλοξενει μονο γαριδες. με 15 περιπου ξεκινησα πριν κανενα μηνα και τωρα εχω χασει το μετρημα.. καμοια 30 αρια μικρα και ακομα δινουν οι γαριδομαμαδες... ετοιμαζω ενα 30 λιτρο που θα μεταφρεθουν (προλαβαινω τα σχολια για το χαλικι) :bigemo_harabe_net-82:

post-53540-0-85463000-1372358654_thumb.jpg

post-53540-0-97382600-1372358687_thumb.jpg

το D.I.Y. καπακι, με μια λαμπα οικονομιας 11 Watt, το οποιο κατασκευαστικε απο γυαλι και "ντυθηκε" με αυτοκολλητο στυλ ξυλου

post-53540-0-61393500-1372358805_thumb.jpg

post-53540-0-68594000-1372358812_thumb.jpg

και τελος ο μονομαχος μου που μεταφερθηκε στο 120 λιτρο και γουσταρειιι.......

post-53540-0-37810700-1372358916_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Yiannhs
Link to comment
Share on other sites

Πανέμοφρα και τα 2 , μπράβο !! Ο μονομάχος ΑΡΧΟΝΤΑΣ ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Απο οτι ειδα αυτο που εχεις παρει απο τα Jumbo το φιλτρο ειναι εσωτερικο και εχεις βαλει και το καλωδιο μεσα???καλα ειδα??δεν εχει φοβο μην βραχυκυκλωση τιποτα η καποιο ηλεκτρολογικο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

πριν 4.5 χρονια το αγορασα και μεχρι να σοβαρευτω εβαλα πολλλλαααααα ψαρια....

καταρχην εκοψα τζάμι με γωνια να περναει το καλώδιο του φίλτρου και του του θερμοστάτη που πρόσθεσα...εβαλα μονωτικη ταινία γύρω γύρω να μην αίνεται η στάθμη του νερού, χαλικάκι και άμμο αργότερα, και ενα φωτιστικό των 15 ευρώ απο τα Λερόυ ....το φίλτρο μου δεν ειχε τοσα πολλα τότε οποτε ειχα μόνο σφουγγάρι

εδω καποιες φωτο απο καποια σταδια

ξεκινησα με ενα χυσόψαο και εναν κογκολεζο, τα εχασα σε μια εβδομαδα, μετα δυο ζεβρακια, barbus

DSCN2573a.jpg

μονομαχο ζευγαρι, ''καθαριστη'' gurami,χειρες, ολα μαζι!!!!!!!κοκκινο καβουρι , γκαπυ (το ενα το επιασε ο καβουας μπροστα στα ματια μου και το εφαγε...) γαριδα,

εζησε μονο ο καθαριστης και μετα ξεκινησε το μικροβιο να ενεργει μου εφερε ο κουμπαρος μια red zebra η οποια εστειλε το καθαριστη πανω απο το φίλτρο για μια εβδομαδα οποτε και πεθανε...μετα αρχισε να σκαβει σαν τρελη κι εγω γραφτηκα σε φόρουμ και αρχισα να διαβαζω σαν τρελος για το ψαρι που εχω....

εμαθα για τις κιχλίδες αφρικης και το μικρόβιο εδρασε....πάντρεψα τον κουμπαρο και φυσικα το δώρο γαμου που μου εκαναν τα παιδια (να ναι ολοι καλα)

μαζι με την σύμφωνη γνώμη της γυναίκας μου ηταν ενα ενυδρείο 100λιτρων στο οποιο εβαλα ζευγάρι red zebra κλπ κλπ...

στην συνεχεια δουλεψε πειραματικα

κυριως σαν γεννήστρα με μια εξαίρεση

για λίγο διάστημα κράτησα μεσα κοχυλοψαρα και λελεουπι τα οποια μετα εστειλα σε 40αρι στην μανα μου

DSC01753_zpsefb61841.jpg

απο τοτε μονο για μπουκωμένες και τίμωρημενα ατακτα ψαρακια....

τωα ειναι αδειο αλλα θα το απρω στην δουλεια και σκεφτομαι με ενα μικό φιλτράκι να το κανω γαριδάδικο...

παντως αν και μικρό η χάλια ποιότητα βάζει ενα καλό μικρόβιο στο σπίτι , στρώνει βιολογία θα έλεγα για τα μεγαλύτεραα....

για ένα χόμπυ που με κράτάει νόρμαλ σε μια σχημη και δύσκολη εποχη για όλους μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγινε κι η μετατροπη στο φιλτρο

κρατησα το μισο μαυρο σφουγγαρι

στην συνεχεια εβαλα το βιολογικο υλικο (εγω χρησιμοποιησα κεραμικους κυλινδρους που χωρεσε μετα βιας 12)

και τελος ενα μικρο κομματι λευκο σφουγγαρι.

attachicon.gifIMG_1334.JPG

επισης δοκιμασα την ροη του φιλτρου και στο min ειναι σχεδον εως τελειως κλειστο. οποτε παω για την μεση ροη...

Η σειρά από κάτω προς τα πάνω είναι όπως την περιέγραψες; Μαύρο σφουγγάρι-βιολογικό υλικό-βαμβάκι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Κάτι άλλο, στο ίδιο ενυδρείο με ίδιο φίλτρο, γιατί μου χώρεσαν 20 κυλινδράκια χωρίς να σπάσω κανένα, ενώ στον φίλο 16 μετά βίας;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις μια φωτογραφία από το υλικό ;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις μια φωτογραφία από το υλικό ;

Εδώ είμαστε:

IMG_20141111_102057.jpg

IMG_20141111_102217.jpg

IMG_20141111_102234.jpg

Έχουν μπει 4 στρώματα των 5 κυλίνδρων, όρθια όλα!

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! :) Βάλε το σε λειτουργία και παρακολούθησε λίγο την ροή του φίλτρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα χωρις διχτακι θα ειναι δυσκολο να βγαλεις και να ξαπλενεις το σφουγγαρι κατω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...