Jump to content

ΝΗ4 = 0, ΝΟ2 = 0,8 mg/l


Xenos

Recommended Posts

Φίλοι βοήθεια,

Οι μετρήσεις του νερού μου ενώ βελτιώνονται ως προς την αμμωνία με το NH4 να έχει πέσει στο 0, έχουν ξεφύγει ως προς το νιτρώδες οξύ με το ΝΟ2 να έχει φτάσει τα 0,8 mg/l. Άλλαξα 70% του νερού επειγόντως και το NO2 έπεσε στα 0,4 mg/l. Το NO3 είναι 15 mg/L. Σήμερα θα κάνω και άλλη αλλαγή του νερού. Το ενυδρείο είναι 200 L (τα 180 L καθαρά). Το νερό στους 26,5 C, pH 7,2. Από σήμερα μειώνω δραστικά το φαγητό. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - Xenos
Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ σου βλέπω 2 ενυδρεία. Το 40αρι είναι στρωμένο?

Τι φίλτρο έχει? Μπορείς να πάρεις λίγο υλικό από αυτό και να το βάλεις στο 200αρι ή αν έχει σφουγγάρι στίψτο μέσα στο 200αρι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένεις να κλείσει ο κύκλος του αζώτου και να αναπτυχθούν βακτήρια στο φίλτρο σου. Θα σου πρότεινα αφού έχεις ψάρια μέσα να ρίχνεις βακτήρια και αναγκαστικά να κάνεις συχνές αλλαγές νερού για να έχεις τον έλεγχο του ενυδρείου σου. Σταμάτα το τάισμα για 2-3 μέρες, και αναγκαστικά μετρήσεις καθημερινά...

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ σου βλέπω 2 ενυδρεία. Το 40αρι είναι στρωμένο?

Τι φίλτρο έχει? Μπορείς να πάρεις λίγο υλικό από αυτό και να το βάλεις στο 200αρι ή αν έχει σφουγγάρι στίψτο μέσα στο 200αρι.

Και στα τρία ενυδρεία που έχω, έχω βάλει μακαρόνι από το ίδο στρωμένο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...