Jump to content

Πολύ τροφή και απώλεια :(


Recommended Posts

Εχθές το βράδυ, την ώρα που τάιζα τα ψαράκια μου, μου γλίστρησε από το χέρι το κουτάκι με την τροφή (Tetra Prima - Discus (bits) Granuales) με αποτέλεσμα να πέσει μεγάλη ποσότητα τροφής μέσα. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να μαζέψω αρκετή κι επειδή αυτή βυθίζεται, έχει πάει στον πάτο κι έχει ανακατευθεί με τα χαλίκια. Η ποσότητα που έπεσε μέσα είναι περίπου όσο τους βάζω σε 2-3 ημέρες ;)

Το αποτέλεσμα, είναι σήμερα το πρωί να είναι σχεδόν όλη εκεί που έπεσε και ένα τιγράκι ψόφιο το οποίο το βρήκα στην επιφάνεια με την κοιλίτσα του φουσκωμένη :D:thumbup:

Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε απο το πολυ φαι?Δεν εχω ακουσει ποτε κατι τετοιο

αλλα μπορει και να γινει.

Μπορεις να καθαρισεις το σημειο που επεσε πολυ τροφη με μια σκουπα βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Σκούπισμα βυθού και αλλαγή νερού ΑΜΕΣΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου κανε χρηση της τρομπας βυθου και αλλαγη νερου κατα 20% για να μην ανεβουν τα ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι βρίσκομαι σπίτι με πυρετό και δεν έχω τη δυνατότητα να βγω έξω για να αγοράσω κάποια ;)

Αν μαζέψω με την απόχη την τροφή και μερικά χαλίκια μαζί, φαντάζομαι δεν είναι πρόβλημα, σωστά? Απλά εκεί που έχει πέσει έχει διακόσμηση και φυτά, οπότε θα με δυσκολέψει αρκετά και ίσως ξεριζωθούν τα φυτά αν και το πάχος του χαλικιού είναι 3-4 πόντοι.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το λαστιχο να κανει αναρροφησει και να ρουφηξει τα υπολλειματα τροφης.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα εκανα αλλαγες νερου 20-30% ΚΑΘΕ ημερα για μια εβδομαδα, στο τελος της εβδομαδας θα εκανα τεστ για 2-3 ημερες και αν ολα δειξουν οκ τοτε λογικα εχει περασει το κακο

δεν ξερω τι γνωμη εχουν οι πιο εμπειροι αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο να μετακινησεις την διακοσμηση και να μην το χαλασεις οριστικα, φαντασου ποσο θα τρομαξουν τα ψαρια

μια αλλη ιδεα ειναι να βαλεις μεσα το χερι σου και να το κουνας αποτομα λιγο πανω απο το χαλικι, θα δημιουργησεις ενα κυμα νερου που θα παρασυρει εν μερη και λιγα χαλικα αλλα κυριως θα ανασηκωσει την πιο ελαφρια τροφη την οποια θα πιασεις με με την αποχη

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλλεσαι η τροφή δεν είναι δηλητήριο, εξάλλου η ποσότητα που έπεσε όπως λες (τριών ημερών) δεν είναι και πολλή.

Μπορεί ο θάνατος του ψαριού να ήταν συμπτωματικώς. Σε 24 ώρες το μόνο που θα προκάλεσε η τροφή είναι να ανεβάσεις το PO4 και αυτό λιγάκι για να καταλάβεις 100mg τροφής περιέχουν 2mg PO4. Σε ένα καλοστρωμένο ενυδρείο δεν τρέχει το παραμικρό πρόβλημα. Εμένα μου ρίξανε τα παιδιά μου όταν ήταν μικρά ένα ολόκληρο κουτί και δεν έπαθαν τα ψάρια τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε προληπτικά, κάνω καθημερινές αλλαγές και ελέγχω τις τιμές.

Κι όχι τίποτα άλλο, ήταν το πιό όμορφο που είχα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...