Jump to content

Chiller Hailea Hl-080Chv


yonigrn

Recommended Posts

Προσφατα πηρα το chiller της Hailea HL-080CHV. Σημερα μολις το συνδεσα πρωτη μερα και αναρωτιομουν εαν το εχει και καποιος αλλος για να μου λυσει καποιες αποριες που εχω.

Ευχαριστω πολυ

post-50333-0-97478900-1368796094_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας τι ερωτησουλες εχεις!!!Ποτε δεν ξερεις.... :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

το chiller εχει 4 κουμπια. Ενα πανω, ενα κατω για την ρυθμιση της θερμοκρασιας και αλλα δυο τα οποια γραφουν heat και cold. Η βασικη μου ερωτηση ειναι εαν απλα ρυθμιζω μια θερμοκρασια και μετα το μηχανημα αναλαμβανει να την διατηρησει ειτε ζεσταινωντας ειτε ψυχωντας το νερο ή εαν πρεπει να ρυθμισω διαφορετικη για το cold και διαφορετικη για το heat (παιρνωντας ως δεδομενο οτι το πρωτο αφορα την ψυξη και το δευτερο την θερμανση). Το ξερω οτι μπορει να ακουγεται χαζη ερωτηση αλλα εαν εχει καποιος το ιδιο μηχανημα ή ακομα καλυτερα το manual θα με βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχε manual η το πηρες μεταχειρισμενο? Παντως ενα γρηγορα ψαξιμο που εκανα δεν βρηκα manual.... :ranting2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο μηχάνημα αλλά θα σου πω την άποψή μου. Είχα έναν controller που είχε παρόμοια κουμπιά. Στον controller αυτό λοιπόν είχε δυο λειτουργίες. Η μια ήταν heat και η άλλη cold. Οι ρυθμίσεις ήταν διαφορετικές για κάθε λειτουργία. Όταν το έβαζες στο cold ανοιγόκλεινε το ρεύμα τις πρίζας σύμφωνα με τις θερμοκρασίες που είχα ρυθμίσει στη λειτουργία cold και αντίστοιχα στην heat.

Μήπως και σε εσένα γίνεται κάτι ανάλογο; Ρυθμίζεις δηλαδή τις θερμοκρασίες για κάθε λειτουργία και μετά το βάζεις να δουλεύει είτε σαν ψυκτικό, είτε σαν θερμαντικό (αναλόγως την εποχή). Έχει μέσα κάποια αντίσταση ή κάποιο θερμαντικό σώμα εκτός από το σύστημα ψύξης του; Αν όχι, μήπως έχει πάνω του κάποια πρίζα που μπορείς να βάλεις επάνω θερμαντήρα και το μηχάνημα να δουλεύει απλά σαν controller θερμοκρασίας στην λειτουργία heat;

Έγινε επεξεργασία - Skydiver
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχε manual η το πηρες μεταχειρισμενο? Παντως ενα γρηγορα ψαξιμο που εκανα δεν βρηκα manual.... :ranting2:

Το πηρα μεταχειρισμενο. Κι εγω εψαξα για manual online αλλα δεν βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο μηχάνημα αλλά θα σου πω την άποψή μου. Είχα έναν controller που είχε παρόμοια κουμπιά. Στον controller αυτό λοιπόν είχε δυο λειτουργίες. Η μια ήταν heat και η άλλη cold. Οι ρυθμίσεις ήταν διαφορετικές για κάθε λειτουργία. Όταν το έβαζες στο cold ανοιγόκλεινε το ρεύμα τις πρίζας σύμφωνα με τις θερμοκρασίες που είχα ρυθμίσει στη λειτουργία cold και αντίστοιχα στην heat.

Μήπως και σε εσένα γίνεται κάτι ανάλογο; Ρυθμίζεις δηλαδή τις θερμοκρασίες για κάθε λειτουργία και μετά το βάζεις να δουλεύει είτε σαν ψυκτικό, είτε σαν θερμαντικό (αναλόγως την εποχή). Έχει μέσα κάποια αντίσταση ή κάποιο θερμαντικό σώμα εκτός από το σύστημα ψύξης του; Αν όχι, μήπως έχει πάνω του κάποια πρίζα που μπορείς να βάλεις επάνω θερμαντήρα και το μηχάνημα να δουλεύει απλά σαν controller θερμοκρασίας στην λειτουργία heat;

ειναι και θερμαντηρας και ψυκτικο. τωρα μου κραταει την θερμοκρασια στους 25 αλλα δεν ξερω για το καλοκαιρι για την ψυξη εαν πρεπει να κανω κατι διαφορετικο. Αναγκαστικα , αν δεν βρω καποιον που να εχει το ιδιο, θα περιμενω να δω...

Link to comment
Share on other sites

ειναι και θερμαντηρας και ψυκτικο. τωρα μου κραταει την θερμοκρασια στους 25 αλλα δεν ξερω για το καλοκαιρι για την ψυξη εαν πρεπει να κανω κατι διαφορετικο. Αναγκαστικα , αν δεν βρω καποιον που να εχει το ιδιο, θα περιμενω να δω...

Αν συνεχίσει και στην κρατάει χαμηλά μην το πειράξεις καθόλου. Αν όχι, δοκίμασε απλά να πατήσεις το κουμπί cold.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...