Jump to content

Rio 400


rockxk

Recommended Posts

καλημερα,

τελικα πηρα αυτο που ηθελα.ειναι το rio 400 και εχει διαστασεις 151 x 51 x 62cm

το πηρα μεταχειρισμενο 4 χρονων,αδειο και μαζι το 2217 αδειο....

ομως το εσωτερικο φιλτρο ο κατοχος το ειχε βγαλει.

ερωτηση κρισεως : μπορει π.χ με ενα συρμα να κρεμαστει το εσωρικο από το τζαμι?

διαφορετικα μονο με ειδικη σιλικονη πρεπει να το κολλησω και να περιμενω κανα 3ημερο?

ποια μου προτεινετε?

μονο το 2217 μπορει να κανει δουλεια η θα τα ''φτυσει''?

ειδα στο βιβλιο του ριο πως βαζουν και μαυρο σφουγγαρι-ανθρακα.απο οτι εχω διαβασει δε θα βαλω σε κανενα απο τα δυο φιλτρα.καλα δε θα κανω?

επισης αυτος που μου το εδωσε μου ειπε πως δε χρειαζεται να βαλω υποστρωμα για τα φυτα.ετσι του ειπαν απο το μαγαζι που το ειχε παρει λογω οτι ειναι juwel και δε χρειαζεται.

καλα λεει η εμενα μου φαινεται αδιανοητο?

οποτε ποσο υποστρωμα να παρω και ποσο χαλικι και τι προτεινετε απο τα δυο?συνολο υψους 6-7εκ ετσι?

εκανα ελεγχο του πατου και ειμαι οκ. λετε να το γεμισω ολο και να δω μηπως χανει νερα?

αν χανει απο ψηλα τι κανω?βαζω σιλικονη και ειμαι οκ?

τα ριο ποσα χρονια ''κρατανε'' για να ξερω τι γινεται....

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό γιατί να το βάλεις πάλι μέσα;

Δεν υπάρχει λόγος.

Αν θες περισσότερη φίλτρανση αγόρασε ένα φτηνό εξωτερικό Seacem να

κάνεις την δουλειά σου.

Εν τούτοις αν επιμένεις στο παλιό εσωτερικό,όντως με σιλικόνη ενυδρειακής

χρήσης είναι ο πιο σωστός τρόπος να το βάλεις.

Αν και το ενυδρείο ήταν σε χρήση,καλό θα είναι να το γεμίσεις και να το αφήσεις

για κάποιες ώρες.Για να σου φύγει το άγχος αλλά και να σιγουρευτείς και

να μην τρέχεις μετά.

Για το υπόστρωμα αυτό που σου είπε δεν είναι κανόνας.

Υπάρχουν φυτά που χρειάζονται υπόστρωμα γιατί απο εκεί τρεφονται,

και άλλα όχι.

Βέβαια και το υπόστρωμα μετά από κάποιους μήνες είναι "άχρηστο" και

θα χρειαστεί να προσθέτεις ταμπλέτες σε ορισμένα φυτά.

Άνθρακα τοποθετείς μετά απο θεραπεία(χρήση φαρμάκων).Αυτή τουλάχιστον είναι η μία άποψη.

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα δε πιστευω να λεω πατατα....

ο θερμοστατης δε θα πρεπει να ειναι μεσα στο ενυδρειο?

διοτι αν τον κολλησουμε με βεντουζα δε θα καιει τα ψαρια?

και μια αλλη πατατα...μου ηρθε

το φιλτρο του ριο ειναι ενα κλειστο κουτι...

οποτε μπορω να βαλω το θερμοστατη μεσα σε ενα στογγυλο κουτι να το κολλησω με βεντουζ αμεσα στο ενυδρειο και την αντλια με το βιολογικο υλικο εξω

γιντε η ειπα πατατα?

Link to comment
Share on other sites

O θερμοστάτης δεν καίει τα ψάρια.

Το πολύ πολύ να σου κάψει κάποιο φυτό που έχει κολλήσει επάνω του.

Επομένως δεν υπάρχει λόγος να καλύψεις με κάτι το θερμοστάτη.

Να το κρύψεις με φυσικό τρόπο(φυτά,ξύλα), οκ.

Αν "κλειστό κουτί" εννοείς το εξωτερικό φίλτρο,τότε δεν μπορείς αυθαίρετα

να βάλεις τον θερμοστάτη μέσα.

Εν τούτοις υπάρχουν εξωτερικά φίλτρα με θερμοστάτη τα οποία είναι λίγο

ακριβά...

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

το ριο 400 εχει ενα μαυρο κουτι που εσωκλειει το θερμοστατη,την αντλια και το βιολογικο φιλτρο σωστα?(το μαμισιο το οποιο ο κατοχος το ειχε αφαιρεσει)

οποτε σκεφτομαι εαν κολλησω το θερμοστατη με βεντουζα μεσα στο ενυδρειο, θα μπορεσω να το μετατρεψω σε εξωτερικο οπως ειναι το 2217?

τωρα οσο αφορα το 2217 αυτο εχει δυναμη ροης 1000lt/h και κανει μεχρι 600lt μεγεθος ενυδρειου.

ομως το δικο μου ειναι 400lt.οποτε δε πρεπει να εχει δυναμη ροης 1600lt/h?

αρα τι λετε? να ξανακολλησω το εσωτερικο ή να προβω σε αγορα ενος ακομα 2213 η 2215 και γιατι?

σημειωση τα ψαρια που ηδη εχω στο 120λιτρο ειναι:

2 σκαλαρια

6 μελανοταινιες

2 λαμπεο

2 κις γκουραμι

λετε να κανει και μονο του το 2217 και αργοτερα προσθετω το 2ο εξωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με 'γεια το νεο ενυδρειο.

το οτι ειναι ριο δεν σημαινει οτι δεν θελει υποστρωμα , τα φυτα απαιτησεων θελουν παντα υποστρωμα ενω καποια "ευκολα" οχι.

το φιλτραρισμα που χρειαζεσαι εξαρταται απο αυτο που λεμε ιχθυακο φορτιο , αν ειναι μικρο τοτε το 2217 θα ειναι αρκετο (το οτι λεει 1000λ/ω δεν σημαινει οτι τα δινει κιολας ,παντα υπαρχουν απωλειες στην ροη του απο βρωμικους σωληνες μπουκωμενα υλικα και το υψος που πρεπει να ανεβει το νερο που εδω ειναι 1,5μετρο)

αν σκεφτεσαι να βαλεις αρκετα ψαρακια η χρηση ενος ακομα φιλτρου ανω των 700λ/ω επιβαλετε .

ιδανικο ειναι ενα εξωτερικο φιλτρο για να κερδιζεις χωρο μεσα στη γυαλα αλλα και για να το συντηρεις ευκολοτερα.

αν θελεις να ξαναβαλεις μεσα το δικο του πρεπει να το κολησεις με ενυδρειακη[/u σιλικονη απο καταστημα που αγοραζεις και τα αλλα σου ειδη και να το κολησεις οσο πιο κολητα στα τζαμια της γωνιας γινεται.

αν το βαλεις με αλλο τροπο υπαρχει σοβαρος κινδυνος καποιο ψαρι να παει και να παγιδευτει αναμεσα φιλτρο και ενυδρειο.

το "μαμισιο" φιλτρο δεν μπορει με τιποτα να γινει εξωτερικο μιας και η εισαγωγη νερου γινεται απο τις σχισμες που εχει στο κατω μερος του και αρα πρεπει να βρισκεται εντος του νερου.

τελος θα σου πω οτι αυτα τα τανκ ειναι γερμανικα , θεωρουνται απο τα κορυφαια αλλα η ζωη τους εξαρταται απο το ποσο καιρο εμεινε αδειο και σε τι συνθηκες ηταν αποθηκευμενο , μιας και η σιλικονη ειναι ενα υλικο που μπορει σε κακες συνθηκες πχ ηλιος να καταστραφει.

και να σου θυμισω να στρωσεις τα φιλτρα σου πριν φιλοξενισεις ψαρακια στο νεο υπεροχο ενυδρειο σου

:thumbup::D;)

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ''printioa''

κοιτα, ο πρων κατοχος του μου ειπε πως το ειχε 4 χρονια και το τελευταιο εξαμηνο το αδειασε και το χρησιμοποιουσε ως φωτιστικο.....διοτι το ειχε στο σαλονι.

εγω αυριο πρωι πρωι θα το γεμισω να δω αν χανει νερα που πιστευω οτι ειναι οκ.

μεχρι τωρα απο αυτα που διαβασα μαλλον δε θα ξανακολλησω το εσωτερικο.εδω ολοι το βγαζουν για να εξοικονομησουν χωρο και γω παω να το βαλω?

θα μεταφερω τα ψαρια που γραφω παραπανω και επειδη ολα ειναι μικρα πιστευω το 2217 να αντεξει μεχρι να παρω μαλλον το ιδιο.τι λετε?

ερωτηση κρισεως: εφοσον πρεπει να γυρνα το νερο 4 φορες το καθαρο νερο τοτε γιατι δινουν τωσο μικρα φιλτρα?

γιατι τοτε εγω πρεπει να εχω ενα 1600lt/h σωστα?

και κανουν τετοια κολπα οι γερμανοι?

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρίες βάζουν ένα φίλτρο που να γυρνάει το νερό του ενυδρείου περίπου τρις φορές. Το σκεπτικό είναι ότι θα έχεις αρκετά φυτά σωστό βυθό και όχι πολλή φορτωμένο με ψάρια ενυδρείο. Τώρα εάν θέλεις να κάνης παράδειγμα ένα μαλαβι ενυδρείο με πολλά ψάρια τότε σαφώς το φίλτρο δεν αρκεί, εάν πάλη το φλομώσεις με φυτά μπορεί να σου έρθει και πολλή.

Πρέπει λοιπόν να γνωρίζουμε εκ τον προτέρων τη είδους ενυδρείο θέλουμε να έχουμε και βάζουμε το ανάλογο φίλτρο. Το να βάζουμε αυθαίρετα μεγαλύτερα ή περισσότερα φίλτρα στο ενυδρείο μας χωρίς να έχουμε προηγουμένως προγραμματίσει τη ενυδρείο θέλουμε, είναι λάθος σκεπτικό.

Η άνθρωποι αυτά τα έχουνε μελετήσει καλύτερα από εμάς και κατέληξαν εκεί που κατέληξαν. Πιστέψτε με εάν ήταν άκρος απαραίτητο να έχουμε τεράστιο φίλο δεν θα ήταν δύσκολο στην εταιρία να το τοποθετούσε στο ενυδρείο είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι αν βοηθησα.

το να το ειχε σαν φωτιστικο αδειο απο νερο δεν ειναι και πολυ καλη προιστορια για τη σιλικονη.

τωρα το εσωτερικο φιλτρο γυρναει με 1000λ/ω και επειδη δεν εχει σωληνες αλλα και υψος να ανεβει διατηρει την ροη κοντα σε αυτες τις προδιαγραφες οποτε σου γυρναει το νερο σου ,που θα ειναι μετα απο χαλικι και αλλα γυρω στα 380 καθαρα λιτρα , πανω απο 2,5 φορες ,με λογικο φορτιο ψαριων αυτο ειναι ικανοποιητικο.

απο εκει και περα σε αφηνει να προσθεσεις η οχι εξτρα φιλτρο.

παντως η αποφαση σου γαι εξωτερικο φιλτρο ειναι σωστη και θα σε ωφελησει.

σε αυτο ειναι πολυ καλη αλλη κατασκευαστρια (ρενα) οπου σε τετοια λιτρα σου δινει μονο ενα δυνατο εξωτερικο φιλτρο.

τελος θα σου πω και ενα ακομα σημειο οπου χρειαστηκε να βελτιωσω το δικο μου ριο και ειναι αυτο του φωτισμου μιας και το 2Χ36 βατ για ενα καλοφυτεμενο ενυδρειο ειναι λιγα.

( και παλι εδω η ρενα δινει το διπλασιο με 2 σετ των 3Χ36 αλλα σε διπλασια τιμη ολα αυτα ;) )

καλη συνεχεια

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

''

το να το ειχε σαν φωτιστικο αδειο απο νερο δεν ειναι και πολυ καλη προιστορια για τη σιλικονη.''

τι γινετε δηλαδη....

διοτι με ενα φιλο το ανεβασαμε στο 2ο οροφο του σπιτιου μου και ειναι στο σαλονι οπου και θα εγκατασταθει....

ο θεος βοηθος λοιπον!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω το τεστ στεγανότητας να διαρκέσει τουλάχιστον 48 ώρες και όχι "μερικές ώρες". Και να βάλεις μέσα τόσο νερό όσο θα έχεις και με στημένο το ενυδρείο (για το ύψος του νερού μιλάω και όχι για τον όγκο).

Link to comment
Share on other sites

''filoxene'' με εσωσες. εδω και κανα μισαωρο το εχω γεμισει μεχρι τη μεση μη γινει καμια στραβη διοτι θα γινει πισινα το σαλονι...

αλλα ''για το ύψος του νερού μιλάω και όχι για τον όγκο'' τι εννοεις?

οποτε θα το γεμισω μεχρι εκει που πρεπει και θα κοιμηθω-αν κοιμηθω- στο καναπε να βλεπω τι γινεται.

συμφωνα με τις προδιαγραφες 151*51*62 ποσο υποστρωμα και ποσο χαλικι χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μη βιάζεσαι. Αφού το έβαλες μέχρι τη μέση, εγώ θα το άφηνα έτσι 48 ώρες. Θα σημείωνα και τη στάθμη και μετά θα το γέμιζα τελείως και θα το άφηνα άλλες 48 ώρες. Ετσι σε περίπτωση που τυχόν χάνει από κάπου ψηλά, θα ήξερα μέχρι που μπορεί να αντέξει σε περίπτωση ανάγκης. Αν δεν χάσει πουθενά για όλο το διάστημα, είσαι ok και απλώς θα καθυστερήσεις 2 ημέρες το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

τωρα παει.το γεμισα.οτι ειναι να γινει υα γινει.

ουτος η αλλος η μεταφορα απο το παλιο στο νεο θα γινει απο εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... Ισως να ήταν και λίγο υπερβολικό αυτό που σου πρότεινα... ;)

Καλή επιτυχία.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα ωραία επιλογή

έχοντας το ίδιο ενυδρείο το υπόστρωμα που θα χρειαστείς είναι στα 20κιλά και περίπου 50-60 χαλαζιακό χαλίκι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μεχρι στιγμης ολα καλα.εχω και 2 πλαστικα τα οποια κουμπωνουν απο κατω-ξερουν οι κατοχοι ριο- εκει που τελειωνει το νερο για να μην ''ανοιξει'' το ενυδρειο.αυτα να τα αφησω ετσι?

διοτι ο πρων κατοχος μου προτεινε να τα κολλησω με ενυδρειακη αμμωνια.

θα πρεπει να το κανω λετε αυτο? εαν το κάνω αργοτερα και αφου ριξω για λιγο τη σταθμη εχοντας μεσα τα φυτα-ψαρια θα υπαρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που το ενυδρείο είναι επώνυμο με οδηγίες δεν θα σου πρότεινα για κανένα μα κανένα λόγο να πειραματιστής σε σχέση με τη δομή του

ενυδρειακή αμμωνία πρώτη φορά το ακούω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μεχρι στιγμης ολα καλα.εχω και 2 πλαστικα τα οποια κουμπωνουν απο κατω-ξερουν οι κατοχοι ριο- εκει που τελειωνει το νερο για να μην ''ανοιξει'' το ενυδρειο.αυτα να τα αφησω ετσι?

διοτι ο πρων κατοχος μου προτεινε να τα κολλησω με ενυδρειακη αμμωνια.

θα πρεπει να το κανω λετε αυτο? εαν το κάνω αργοτερα και αφου ριξω για λιγο τη σταθμη εχοντας μεσα τα φυτα-ψαρια θα υπαρξει προβλημα?

???

ενοεις μαλλον το κατω εξωτερικο πλαισιο.

να το αφησεις οπως ειναι, αν επρεπε να ειανι κολημενο θα το ειχε κανει ο κατασκευαστης.

τι ειναι η ενυδρειακη αμωνια?

μηπως ηθελες να πεις ενυδρειακη σιλικονη?

ΠΡΟΣΟΧΗ αφου βαλεις εστω και 100 λιτρα νερο το να το μετακινησεις πολυ περισσοτερο δε το να το σηκωσεις ειναι εξαιρετικα επικινδυνο να ανοιξει η και να σπασει.

το σταθεροποιουμε , το αλφαδιαζουμε , βαζουμε χαλικι υποστρωμα κλπ και τελος νερακι.

προσεχτικα ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια sorry.και βεβαια σιλικονη εννουσα.στο βιβλιο που εχω απλα δειχνει οτι μπαινει στη μεση και ενα κιολας.στο πανω μερος που τελειωνει το νερο κατω απο τις λαμπες ειναι.ειναι για οταν ειναι γεματ ομε νερο το ενυδρειο να μην ανοιξει απο την πιεση μπροσ πισω για την ακριβεια.για αυτο ειπα και για τους κατοχους που θα γνωριζουν σιγουρα.οποτε ''πριντιοα'' τι λες να κανω? να προσθεσω ακομα δυο και να τα κολλησω η και με δυο χωρις κολλημα κανω δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

για να συνοψισω εχουμε:

1.απο κατοχους ριο 400 και συναφη εχουν κολλησει με ενυδρειακη σιλικονη τα πλαστικα συγκρατησης τζαμιων του ενυδρειου?

αν ναι :

i.ποσες ωρες-μερες χρειαζεται να περιμενω ετσι ωστε να εχουν κολλησει σιγουρα?

ii.παιζει ρολο αν κατα τη διαρκει του κολληματος το ενυδρειο ειναι γεματο με ψαρια-φυτα κ.τλ?

2.θα μπει μονο το εξωτερικο φιλτρο 2217. επαρκει συμφωνα με αυτα που εχω:

i. 2 σκαλαρια

ii. 2 λαμπεο -ενας μπικολορ και ενας αλπινο =

iii. 2 κις γκουραμι

iv. 6 μελανοταινιες -2 πικοκ και 4 μποεσμανι

3.η διαταξη των υλικων φιλτραρισματος του 2217 απο κατω προς τα πανω θα ειναι:

ι..Υαλοβάμβακας ετσι ωστε το νερο να βρισκει πρωτα τον υαλοβαμβακα ο οποιος θα κραταει ολα τα μικρα σωματιδια και ετσι δεν θα μπουκωνουν τα μακαρονια ή το σιποραξ

ιι.ehfimech (μακαρόνι) ή σιποραξ

ιιι.σφουγγάρι μπλε

iv.substrat pro ή biochem stars

v.Υαλοβάμβακας = θα κρατα οτι και αν περασε

και ερωτω:

σωστα καταρχην?

στα ii και iv = ποιο απο τα δυο προτεινετε και γιατι?

στα ii και iv = αν βαλω και τα δυο απο λιγο θα υπαρξει προβλημα και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικά αυτά κακώς είναι ξεκολλημένα φίλε rock!!! Είναι τα νεύρα συγκράτησης του ενυδρείου ώστε να μην ανοίξει από την ασκούμενη πίεση. Στο RIO400 έχει δύο τέτοια, στα μικρότερα μοντέλα που πιθανόν αναφέρεται η εικόνα στο βιβλίο, ήταν με ένα νεύρο. Θα σου πρότεινα να μην κολλήσεις αυτά, καθότι πλαστικά και περιορισμένης αντοχής, αλλά να πάρεις 2 γυάλινα, όσο το πλάτος του ενυδρείου μετρώντας το εσωτερικά και να τα κολλήσεις. Εϊναι πολύ καλύτερη κατασκευή με ασύγκριτα μεγαλύτερη αντοχή. Τώρα, αν θες να κάνεις τη δουλειά σου με αυτά, η σιλικόνη πιάνει από ελάχιστα έως καθόλου στο πλαστικό. Να πάρεις μια κόλλα κατάλληλη, η οποία δεν χρειάζεται να έχει ιδιαίτερες προδιαγραφές καθότι εκεί πάνω δε θα έρχεται σε επαφή με το ενυδρείο. Τα κολλάς, αφήνεις μια μέρα να τραβήξει καλά και μετά ξέπλυνε (για τα μάτια του κόσμου) τις κολλήσεις και είσαι μια χαρά! Ότι από τα δύο κι αν επιλέξεις το ενυδρείο θα είναι οπωσδήποτε άδειο καθότι παραμορφώνεται όταν έχει νερό και στεγνές οι επιφάνειες κόλλησεις. Αν προτιμήσεις την πρώτη λύση τα λέμε αναλυτικότερα για οδηγίες κόλλησης με γυαλί και σιλικόνη.

Αν θυμάμαι καλά το 2217 πρέπει να είναι καθαρά γύρω στα 300lt/h άρα είναι εξαιρετικά λίγο...

EDIT:για τα ψαράκια ας απαντήσουν οι πιο αρμόδιοι.... ;)

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

για να συνοψισω εχουμε:

1.απο κατοχους ριο 400 και συναφη εχουν κολλησει με ενυδρειακη σιλικονη τα πλαστικα συγκρατησης τζαμιων του ενυδρειου?

αν ναι :

i.ποσες ωρες-μερες χρειαζεται να περιμενω ετσι ωστε να εχουν κολλησει σιγουρα?

ii.παιζει ρολο αν κατα τη διαρκει του κολληματος το ενυδρειο ειναι γεματο με ψαρια-φυτα κ.τλ?

2.θα μπει μονο το εξωτερικο φιλτρο 2217. επαρκει συμφωνα με αυτα που εχω:

i. 2 σκαλαρια

ii. 2 λαμπεο -ενας μπικολορ και ενας αλπινο =

iii. 2 κις γκουραμι

iv. 6 μελανοταινιες -2 πικοκ και 4 μποεσμανι

3.η διαταξη των υλικων φιλτραρισματος του 2217 απο κατω προς τα πανω θα ειναι:

ι..Υαλοβάμβακας ετσι ωστε το νερο να βρισκει πρωτα τον υαλοβαμβακα ο οποιος θα κραταει ολα τα μικρα σωματιδια και ετσι δεν θα μπουκωνουν τα μακαρονια ή το σιποραξ

ιι.ehfimech (μακαρόνι) ή σιποραξ

ιιι.σφουγγάρι μπλε

iv.substrat pro ή biochem stars

v.Υαλοβάμβακας = θα κρατα οτι και αν περασε

και ερωτω:

σωστα καταρχην?

στα ii και iv = ποιο απο τα δυο προτεινετε και γιατι?

στα ii και iv = αν βαλω και τα δυο απο λιγο θα υπαρξει προβλημα και γιατι?

ν καταλαβα σωστα ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε κοψει τις κοντρες (πλαστικοι πηχοι στο επανω μερος συγκρατουν τις 2 μεγαλες πλευρες), αυτο ειναι σιγουρα επικινδυνο και καλα θα ητα να βρεις τροπο να το αποκαταστησεις και να τις ξανακολησεις στεγνη με στεγνη επιφανεια με σιλικονη καταλληλη , θα στεγνωσει πληρως σε 2 ημερες αν και διαφερει απο σιλικονη σε αλλη.

το 2217 δινει στα χαρτια 1000λ/ω και προτεινετε για 600αρι ενυδρειο παντα ιδανικα .

παντως για τα ψαρακια που εχεις εγω θα το εμπιστευομουν μονο του και θα εβαζα στο προγραμμα ενα ακομα και μαλιστα ιδιο καλο ειναι να το εχεις ομως πριν το χρειαστεις γιατι σιγουρα θα θελεις να προσθεσεις και αλλα ψαρακια.

η σειρα των υλικων ξεκιναει λαθος καθως υαλοβαμβακας μπαινει μονο στο τελος δηλ πανω πανω ενω πρωτο μπαινει το μακαρονι και μετα το μπλε σφουγγαρι που μαζι αυτα κανουν και μηχανικο καθαρισμο .

οχι οτι ειναι κακο να εχεις και στην αρχη (κατω κατω) υαλοβαμβακα αλλα σιγουρα μειωνεις την ροη του φιλτρου σου χωρις κερδος, δες σχημpost-2238-1171220504_thumb.jpg

καλη συνεχεια

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

οκ. και ελεγα να μη τα κολλησω διοτι εχω βαλει νερο που με την ανωση σπρωχνει προς τα πανω οποτε αυτα κουμπωνουν.

τελος παντων μαλλον θα παω να παρω τεσσερα καινουργια και θα τα κολλησω.

και ελεγα αυριο να κανω τη μεταφορα...

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και σε άλλο ποστ, θα το γράψω και εδώ...

"Για μένα πάντως είναι λάθος να μπαίνει υαλοβάμβακας σαν τελευταίο στη σειρά υλικό και αμέσως πριν τη φτερωτή. Οποιος θέλει να έχει κάτι εκεί, μπορεί να βάλει μια πολύ ψιλή φέτα από σφουγγάρι, που θα την έχει κόψει με ξυράφι και η οποία πρέπει να εφαρμόζει πολύ καλά στα πέριξ τοιχώματα για να μην υπάρχει περίπτωση να μετακινηθεί από τη δύναμη της αντλίας."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...