Jump to content

My Nano Reef


gmarbel

Recommended Posts

..αν και εκει που είναι το ΑΤS...δεν θα καταλάβεις πολλά.είναι όλα στριμωγμένα..Σε ένα διαμέρισμα της πλάτης το έχω και απο πάνω του chaeto με μία λάμπα κοινή ψυχρού (σύντομα θα αντικατασταθεί απο led) ..To ats το έχω χύμα κοντά στο πίσω τζάμι..και απο την έξω πλευρά μία λάμπα αρχικά μια απλή θερμού φωτός κια τώρα τελευταία έβαλα μία λάμπα led για οικονομία και να περιορίσω τη θερμοκρασία...

Απο οτι καταλαβα δεν exeis ATS, αλλα UAS (upflow algae scrubber)? Αεραντλια που δεν ανφερεις, ποσων λιτρων την ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα δεν exeis ATS, αλλα UAS (upflow algae scrubber)? Αεραντλια που δεν ανφερεις, ποσων λιτρων την ωρα?

μαλλον έχεις δίκιο...αεραντλία εχω της eheim 100λτ/ωρα με 10εκ αερόπετρα (φτηνιάρικη)..και θέλει προσοχή γιατί πετάει νερά.Εγώ του έχω βάλει πλαστικο καλυμα απο πάνω +chaeto για να κόβει..με ύψος ενυδρείου 50εκ

Link to comment
Share on other sites

μαλλον έχεις δίκιο...αεραντλία εχω της eheim 100λτ/ωρα με 10εκ αερόπετρα (φτηνιάρικη)..και θέλει προσοχή γιατί πετάει νερά.Εγώ του έχω βάλει πλαστικο καλυμα απο πάνω +chaeto για να κόβει..με ύψος ενυδρείου 50εκ

κατι αναλογο σκεφτομαι να κανω και εγω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87170 σε μικροτερο υψους (30cm) ενυδρειο.... απο την αρχη χρησιμοπειεις και χαετο και uas? ή δεν εμεινες ευχαριστημενος απο το ενα και προσθεσες και το αλλο?

Αν και βλεπω οτι τρεχεις και αντιφοσφωρο...σκεφτηκες να τον κοψεις αφου οι μετρησεις σου ετσι και αλλιως ειναι πολυ καλες?Τι εννοεις οτι πεταει νερα? η αεραντλια κανει τοσες πολλες φουσκαλες?

τις διαστασεις 10*15 του πλεγματος και το φωτισμο του uas ,τhς εκανες με βαση αυτο

http://algaescrubber.net/forums/forumdisplay.php?17-Upflow-Algae-Scrubber-pictures?

Se zalisa αλλα ειναι κατι πολυ καινουργιο που μου αρεσε πολυ σαν ιδεα, γαιτι θα ηθελα να δουλευω το ενυδρειο με οσο λιγοτερα χημικα γινετε, και οι πληροφοριες στο νετ ειναι λιγες, οποτε ενθουσιαστηκα οταν ειδα οτι καποιος στην ελλαδα και σε νανo ρεεφ το χρησιμοποιει, ηδη...Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σου

Link to comment
Share on other sites

απο την αρχή χρησιμοποιώ και chaeto και uas και αντιφώσφορο χωρις καποιο λόγο...Απλά επειδή στην αρχή ειχα για skimmer της resun πίστευω οτι δεν με καλύπτει και το έφτιαξα...Tώρα άλλαξα skimmer αλλα εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ και πάμε καλά...Για τον αντιφώσφορο έχω σκεφτεί να τον σταματήσω έστω δοκιμαστικά αλλά απο την άλλη δεν είναι και μεγάλο έξοδο σε αυτά τα λίτρα..

Η αεραντλία βγάζει αρκετές φυσαλίδες και αν δεν συναντα εμπόδιο πετάγονται σταγόνες εξωτερικά και με τόσο αλάτι γίνεται χαμός +το γεγονός οτι απο πάνω και στο πλάι υπάρχουν τα φωτά.Φυλάω τα ρούχα μου....Απο πάνω στο υas έχω ένα πλαστικό κομμάτι απο μπουκάλι κόλα και πάνω απο όλο το διαμέρισμα ενα κομμάτι πλεξι..και όλα μια χαρα...καθαρίζω περιοδικά το πλεξι απο τα αλατια και μια χαρα...Το πρόβλημα είνια έντονο οταν έχω κουρέψει τη chaeto αφου δεν βρίσκει αντίσταση...Οταν μεγαλώσει η chaeto δεν πετάει τόσο νερό...

Τις διαστάσεις τις πήρα απο ένα ξένο site δεν θυμάμαι πιο..υπολόγιζε με βάσει το τι και πόσο ταϊζεις.και αν θα έχει φωτισμό και απο τις δύο πλευρές..

Ωστόσο στην αρχή το έφτιαξα πιο ψηλό..για να είμαι και καλα super αλλά το έκοψα τελικά γιατι δεν έφτανε το φως στα ψηλά.και δε ήθελα να μπέξω με μεγαλυτερες λάμπες......

Link to comment
Share on other sites

απο την αρχή χρησιμοποιώ και chaeto και uas και αντιφώσφορο χωρις καποιο λόγο...Απλά επειδή στην αρχή ειχα για skimmer της resun πίστευω οτι δεν με καλύπτει και το έφτιαξα...Tώρα άλλαξα skimmer αλλα εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ και πάμε καλά...Για τον αντιφώσφορο έχω σκεφτεί να τον σταματήσω έστω δοκιμαστικά αλλά απο την άλλη δεν είναι και μεγάλο έξοδο σε αυτά τα λίτρα..

Η αεραντλία βγάζει αρκετές φυσαλίδες και αν δεν συναντα εμπόδιο πετάγονται σταγόνες εξωτερικά και με τόσο αλάτι γίνεται χαμός +το γεγονός οτι απο πάνω και στο πλάι υπάρχουν τα φωτά.Φυλάω τα ρούχα μου....Απο πάνω στο υas έχω ένα πλαστικό κομμάτι απο μπουκάλι κόλα και πάνω απο όλο το διαμέρισμα ενα κομμάτι πλεξι..και όλα μια χαρα...καθαρίζω περιοδικά το πλεξι απο τα αλατια και μια χαρα...Το πρόβλημα είνια έντονο οταν έχω κουρέψει τη chaeto αφου δεν βρίσκει αντίσταση...Οταν μεγαλώσει η chaeto δεν πετάει τόσο νερό...

Τις διαστάσεις τις πήρα απο ένα ξένο site δεν θυμάμαι πιο..υπολόγιζε με βάσει το τι και πόσο ταϊζεις.και αν θα έχει φωτισμό και απο τις δύο πλευρές..

Ωστόσο στην αρχή το έφτιαξα πιο ψηλό..για να είμαι και καλα super αλλά το έκοψα τελικά γιατι δεν έφτανε το φως στα ψηλά.και δε ήθελα να μπέξω με μεγαλυτερες λάμπες......

Ara ολα καλα με το uas, soy doyleyei entajei με μονο προβλημα τις φυσαλιδες...Οποτε μαλλον ετσι θα προχωρησω και θα βαλω και χαετο για το λογο που ειπες. Απλα στα ξενα φορα αναφερουν οτι δουλευει τοσο καλα το ats ή uas που στο τελος η χαετο πεθαινει απο ελειψη θρεπτικων, πιστευεις οτι ειναι πιθανο να συμβει κατι τετοιο? Επισης με τις φυασαλιδες εγω που σκεφτομαι να επιστρεφω το νερο με υπερχειληση στο κυριως ενυδρειο απο το διαμερισμα με χαετο και uas, λες να εχω προβλημα περα απο τις πιτσιλιες εξωτερικα μ ε κυκλοφορια πολλων φυσαλιδων στο κυριως ενυδρειο που απο οτι διαβαζω μειωνουν την φωτοσυνθεση για τα κοραλια?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το έχω διαβάσει αλλα προς το παρόν η chaeto φουντώνει..κάθε δύο εβδομάδες διπλασιάζεται και την κουρεύω...

για τις φυσαλίδες δεν ξέρω αν θα πέφτουν στο κυρίως αλλα υποψιάζομαι οτι απο την πλευρά του χωρίσματος που θα είναι το uas μέχρι το κυρίως με παράλληλη παρουσία chaeto θα διαλύονται οι φυσαλίδες...Επίσης αν σε πέρνει μπορεις να βάλεις πιο μεγάλη αερόπετρα ή πιο μικ΄ρη αεραντλία ώστε να μειώσεις τις φυσαλίδες μιας και το ύψος θα είναι χαμηλό..

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το έχω διαβάσει αλλα προς το παρόν η chaeto φουντώνει..κάθε δύο εβδομάδες διπλασιάζεται και την κουρεύω...

για τις φυσαλίδες δεν ξέρω αν θα πέφτουν στο κυρίως αλλα υποψιάζομαι οτι απο την πλευρά του χωρίσματος που θα είναι το uas μέχρι το κυρίως με παράλληλη παρουσία chaeto θα διαλύονται οι φυσαλίδες...Επίσης αν σε πέρνει μπορεις να βάλεις πιο μεγάλη αερόπετρα ή πιο μικ΄ρη αεραντλία ώστε να μειώσεις τις φυσαλίδες μιας και το ύψος θα είναι χαμηλό..

αμλλον θα χρησιμοποιησω 7*10cm πλεγμα, και 1λιτρο/λεπτο αεαρντλια, οπως μου συνιστα το πιο πανω σιτε, αλλα η πιο μικρη αεραντλια που βλεπω ον-λινε ειναι 1.2λ/m, πιο μεγαλη αεροπετρα τι εννοεις σε μηκος ή διαμετρο (ασχετος ειμαι ετσι? απλα διαβαζω πολυ πριν ξεκινησω)

Και κατι τελευταιο...γαιτι για χαετο συνιστουν 6500Κ=ψυχρο ενω για ΑΤς ή UAS 2700Κ=θερμο? Αφου και οι 2 αλγες ειναι φωτοσυνθετικες δεν θα ητνα καλυτερα με 2700Κ και οι 2?

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

πιο μεγάλο μήκος εννοώ 15εκ, άσχετα αν θα σου το κάλυπτε ο φωτισμός ώστε να μετριάζεται ο αέρας...Για τις διαστάσεις θα σου έλεγα να πας σε πιο μεγάλες...καλυτερα μεγαλύτερο παρά μικρό και να μη σε καλύπτει...Βεβαια όπως σου είπα εξαρτάται και απο τον φωτισμό σου...Σε διαφορα site ή μαλλον στα περισσότερα προτείνουν led κοκκινου φάματος..αλλα και μια λάμπα περίπου 1watt/τετρ.εκ είναι μια χαρά..2700Κ καθώς πρόκειται για ''ανεπιθύμητη'' που εννοούνται απο τα θερμά χρώματα..κιτρίνο προς κοκκινο...Γι'αυτο στα φυτεμένα βάζουμε ψυχρού φάσματος για να μην έχουμε άλγες...
Η chaeto απο την αλλη νομίζω οτι είναι φύκια..και γενικά της συμπεριφερόμαστε σαν υδροβιο φυτό..Με ψυχρό φωτισμό τα πάει καλα...σίγουρα και με θερμό φως θα αναπτυχθεί αλλα θα αναπτυχθουν γύρω της και μέσα της τριχοειδής άλγη. (τα τελευταία σου τα γράφω με επιφύλαξη για την ορθότητά τους)

Link to comment
Share on other sites

1watt/τετρ.εκ είναι μια χαρά

Μαλλον τετρ/ιντσα ηθελες να γραψεις...Το μονο που ξεχασα να σε ρωτησω και ευχαριστω και παλι για τις πολυ κατατοπιστικες και γρηγορες απαντησεις σου, απο επιπεδο θορυβου εξαιτιας του UAS πως παει? Αεραντλια και φυσαλιδες σε ζαλιζουν πολυ, υποφερετε, ή δεν ακους τιποτα που θα ηταν και το πιο ιδανικο?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τετρ/ιντσα ηθελες να γραψεις...Το μονο που ξεχασα να σε ρωτησω και ευχαριστω και παλι για τις πολυ κατατοπιστικες και γρηγορες απαντησεις σου, απο επιπεδο θορυβου εξαιτιας του UAS πως παει? Αεραντλια και φυσαλιδες σε ζαλιζουν πολυ, υποφερετε, ή δεν ακους τιποτα που θα ηταν και το πιο ιδανικο?

Εισαι καλά διαβασμένος ..νια σωστά..3*4ιντσες=12, αρα 12 watt λάμπα σωστά..Η 11ή 13 watt ήταν αυτή που έβαλα..Τώρα έχω μια Led 7watt. Θορυβο δεν έχει ..ισως αν εισαι κοντά ακούς τις φυσαλίδες στην επιφάνεια να σκάνε..αλλα υποφέρεται....Δεν το έχω στο υπνοδωμάτιο στο σαλόνι είναι το ενυδρείο..οπότε δεν με χαλάει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέλω να κλαδέψω μία xenia που μεγάλωσε (για να ακριβολογώ να την ξεπαστρέψω απο εκει)...αλλά είναι δίπλα απο μια seriatopora και pocillopora...

Σκέφτομαι να την κόψω σύριζα στο βράχο με νυστερι.. αλλα φοβάμαι τις βλέννες και τα σκληρα...

Να το κάνω σταδιακά ή μπαμ και έξω (είναι 4-5 μίσχοι);

Μετά το κόψιμο να αλλάξω τον άνθρακα;

Και για να μην ξαναβγει να την καλύψω με εποξικη (δύο στοιχείων σα πλαστελίνη που ειναι) ή δεν θα πιάσει;..

Προς το παρόν πάντως δεν μου πειράζει τα σκηρά και ας τα ακουμπαει...αλλα στο σημείο εκεινο θα θελα να βάλω καποιο σκληρό απο Σεπτέμβρη..

Τι προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κλαδέψω μία xenia που μεγάλωσε (για να ακριβολογώ να την ξεπαστρέψω απο εκει)...αλλά είναι δίπλα απο μια seriatopora και pocillopora...

Σκέφτομαι να την κόψω σύριζα στο βράχο με νυστερι.. αλλα φοβάμαι τις βλέννες και τα σκληρα...

Να το κάνω σταδιακά ή μπαμ και έξω (είναι 4-5 μίσχοι);

Μετά το κόψιμο να αλλάξω τον άνθρακα;

Και για να μην ξαναβγει να την καλύψω με εποξικη (δύο στοιχείων σα πλαστελίνη που ειναι) ή δεν θα πιάσει;..

Προς το παρόν πάντως δεν μου πειράζει τα σκηρά και ας τα ακουμπαει...αλλα στο σημείο εκεινο θα θελα να βάλω καποιο σκληρό απο Σεπτέμβρη..

Τι προτείνεται;

Η ξένια και τα είδη της οικογένειας ξένια, είναι τελείως άκακα και δεν πειράζουν, παρα μόνο ότι μπορεί να γεμίσουν το ενυδρείο αν δεν προσέξουμε.

Μπορείς να την βγάλεις με 2 τρόπους. 1) Ή να σπάσεις το κομμάτι βράχου που πατάει, ή 2) να την κόψεις απο όσο πιο χαμηλά μπορείς. Στην 2η περίπτωση θα είναι προσωρινό μέχρι να ξαναφυτρώσει με τον καιρό. Να ξέρεις ότι αν δεν σπάσεις το κομμάτι αυτή θα ξαναβγαίνει. Εγώ την κλαδεύω με ψαλίδι(αυτό που κόβουμε χαρτιά). Δεν χρειάζεται ούτε άνθρακας ούτε τίποτα. Απλά αν την κόψεις να προσέξεις να μην την κομματιάσεις. Μια και έξω. Αν την κομματιάσεις θα γεμίσεις παντού. Και να την στοκάρεις αυτή θα ξαναβρεί διέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...όταν έρθει η ώρα για καμιά προσθήκη...(απο Σεπτέμβρη) θα κοπεί, και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενα photo update μιας και έβγαλα μερικές για να τις στείλω στην ανιψιά....πρόχειρα....και μέχρι να βάλω μερικά σκληρά που θέλω ....χωρίς την μασκότ cleaner shrimp μιας και μας άφησε ξαφνικά χθές RIP

post-52424-0-48824700-1378140499_thumb.jpg

post-52424-0-41018900-1378140507_thumb.jpg

post-52424-0-84042000-1378140512_thumb.jpg

post-52424-0-70364200-1378140518_thumb.jpg

post-52424-0-81875300-1378140525_thumb.jpg

post-52424-0-86828600-1378140531_thumb.jpg

post-52424-0-07870100-1378140538_thumb.jpg

post-52424-0-35144100-1378140544_thumb.jpg

post-52424-0-84030300-1378140551_thumb.jpg

post-52424-0-65073500-1378140560_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τώρα που τις βλέπω σε μεγέθυνση....έπρεπε να καθαρίσω λίγο τα τζάμια.... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται κουκλι!

Το αδικούν πολύ οι φωτός!

Κράτα σταθερά την κάμερα και προσπάθησε να βγάλεις καλύτερες φωτός με καθαρά τζάμια! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιωργο....πολλα πολλα μπραβο!

Το ενυδρειο ειναι παρα πολυ ομορφο και μου αρεσει πολυ η ποικιλια των κοραλιων και το πως τα εχεις τοποθετησει!

Να'σαι καλα να το χαιρεσαι το διαμαντι σου! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Θέλω να μοιραστώ μερικές σκέψεις...

Λοιπόν, επειδή βλέπω οτι τα μαλακά κοράλια μεγαλώνουν και καλύπτουν μεγάλο κομμάτι του ενυδρείου...(8 στον αριθμό-σινουλάριες, σαρκόφυτα, γοργόνια, σταρ πολιπς) και φοβάμαι τις μάχες και τις τοξίνες, σκέφτομαι να τα δώσω, ώστε να αδειάσει λίγο και με μερικές ανακατατάξεις (να κατέβουν οι εφύλιες χαμηλά) να προστεθούν περισσότερα σκληρά και μια τραχυφύλια που την λιγουρεύομαι καιρό...

ΥΓ Η xenia αφαιρέθηκε και αδειασε ο βράχος..

Το βράδυ θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες και να βάλω και την αντίστοιχη αγγελία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να μοιραστώ μερικές σκέψεις...

Λοιπόν, επειδή βλέπω οτι τα μαλακά κοράλια μεγαλώνουν και καλύπτουν μεγάλο κομμάτι του ενυδρείου...(8 στον αριθμό-σινουλάριες, σαρκόφυτα, γοργόνια, σταρ πολιπς) και φοβάμαι τις μάχες και τις τοξίνες, σκέφτομαι να τα δώσω, ώστε να αδειάσει λίγο και με μερικές ανακατατάξεις (να κατέβουν οι εφύλιες χαμηλά) να προστεθούν περισσότερα σκληρά και μια τραχυφύλια που την λιγουρεύομαι καιρό...

ΥΓ Η xenia αφαιρέθηκε και αδειασε ο βράχος..

Το βράδυ θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες και να βάλω και την αντίστοιχη αγγελία...

Ήταν λογικό να γεμίσει μιας και λίγα τα λίτρα!

Βάλε λίγα κοράλια και ωραία ώστε να φαίνεται και όμορφο και φυσικό!

Link to comment
Share on other sites

Τα μαλακά φύγανε..Τώρα πρέπει να κάνω μερικές ανακατατάξεις και να βάλω μερικά σκληρά που θέλω.

Οσο για φωτό, θα ανεβάσω μόλις τακτοποιήσω τα κοραλάκια.

Εσύ vales_red να περάσεις απο το σπίτι να το δεις απο κοντά...

Έγινε επεξεργασία - gmaravelisvet
Link to comment
Share on other sites

Τα μαλακά φύγανε..Τώρα πρέπει να κάνω μερικές ανακατατάξεις και να βάλω μερικά σκληρά που θέλω.

Οσο για φωτό, θα ανεβάσω μόλις τακτοποιήσω τα κοραλάκια.

Εσύ vales_red να περάσεις απο το σπίτι να το δεις απο κοντά...

Ωραία!

Περιμένουμε εξελίξεις! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά απο μία αλλαγή συσκευασίας αυγών αρτέμιας λόγω μειωμένης εκκολαπτικότητας (η εταιρεία ξυγήθηκε όπως το λέει), σήμερα πήρα την πρώτη επιτυχημένη εκκόλαψη χιλιάδων αρτεμιών με καλλιέργεια εντός του ενυδρείου...και τα ζωντανά ευχαριστήθηκαν μία δόση..(οχι και οι αρτέμιες βέβαια)...Το υπόλοιπο μπήκε ψυγείο..Θα φάνε καλά αυτή την εβδομάδα..... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...