Jump to content

Σκαλαρι Κολυμπα Πλαγια


TRIBAL

Recommended Posts

καλημερα εδω και 2 μηνες εχουμε ενα 220 λιτρ φυτεμενο....με 4 σκαλαρια (10 cm) . οι μετρησεισ ειναι ολεσ αψωγες.....αλλα απο χτεσ παρατηρω οτι το ενα απο τα 4 σκαλαρια κολυμπα σχεδον συνεχεια και στεκετε ελαφροσ πλαγια.......ισως να ειναι και η υποψια μου αλλα μερικες φορες το κανουν και τα αλλα....το πρωτο που σκεφτηκα ειναι η βαρυστομαχια....επειδη κανουν μεγαλο πεσιμο και τρωνε τα φυτα, περαν τησ τροφησ τουσ...αλλα και την καψουλα (τροφη) που ειναι για τουσ γλυφτες(2). παρακαλω οποιος γνωρηζει κατι επι αυτου να βοηθησει....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εδω και 2 μηνες εχουμε ενα 220 λιτρ φυτεμενο....με 4 σκαλαρια (10 cm) . οι μετρησεισ ειναι ολεσ αψωγες.....αλλα απο χτεσ παρατηρω οτι το ενα απο τα 4 σκαλαρια κολυμπα σχεδον συνεχεια και στεκετε ελαφροσ πλαγια.......ισως να ειναι και η υποψια μου αλλα μερικες φορες το κανουν και τα αλλα....το πρωτο που σκεφτηκα ειναι η βαρυστομαχια....επειδη κανουν μεγαλο πεσιμο και τρωνε τα φυτα, περαν τησ τροφησ τουσ...αλλα και την καψουλα (τροφη) που ειναι για τουσ γλυφτες(2). παρακαλω οποιος γνωρηζει κατι επι αυτου να βοηθησει....ευχαριστω

υπαρχει περιπτωση να εχει παθει σοκ απο τις πολλες ωρες φωταγωγιασ? τα φωτ ασβηνουν στισ 12 το βραδυ.....σημερα τα αλλαξα προσ τα πισω και θα σβηνουν στισ 22.οο ... να προλαβενουν να ξεκουραστουν και να ηρεμησουν με σβηστα φωτα....

Link to comment
Share on other sites

Πες μας διαστάσεις ενυδρείου θερμοκρασία και πόσες ώρες είναι ανοιχτό το φως, γλύφτες δεν υπάρχουν, φαντάζομαι εννοείς τους κλασικούς πλέκο και καλύτερα να ρίχνεις τις κάψουλες το βράδυ για να μην τις βλέπουν τα σκαλάρια και τις τρώνε, κατά τ'άλλα πες μας πόσες φορές την ημέρα ταίζεις τα ψάρια και τι τα ταίζεις και πες μας τι άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου και τις μετρήσεις, αυτά από εμένα καλή συνέχεια.

Α βάλε και καμιά φωτογραφία εάν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας διαστάσεις ενυδρείου θερμοκρασία και πόσες ώρες είναι ανοιχτό το φως, γλύφτες δεν υπάρχουν, φαντάζομαι εννοείς τους κλασικούς πλέκο και καλύτερα να ρίχνεις τις κάψουλες το βράδυ για να μην τις βλέπουν τα σκαλάρια και τις τρώνε, κατά τ'άλλα πες μας πόσες φορές την ημέρα ταίζεις τα ψάρια και τι τα ταίζεις και πες μας τι άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου και τις μετρήσεις, αυτά από εμένα καλή συνέχεια.

Α βάλε και καμιά φωτογραφία εάν μπορείς.

95χ58χ40(υ) ταιζει η γυναικα μου κοκκουσ 2 φορεσ την μερα απο περιπου 10 κοκουσ την φορα..θερμοκρασια εχει καταμεσο ορο 25-27 βαθμουσ και με τισ λαμπεσ αναμενεσ παει 28 λογο ανεμηστηρων το κραταμε σταθερο...οι λαμπεσ ειναι αναμενεσ 7.5 ωρεσ απο τισ 16.00 και μετα. ναι πλεκο λεγωνται οι δυο μικροι που κανουν την δουλεια (οκ μπορω ν αριχνω τισ καψουλεσ το βραδυ οταν κλεισουν τα φωτα αυτο ειναι το μονο ευκολο)

μετρησεισ

NO2 0

NO3 0

GH >7D

KH 6D

PH 7,2

CL O

NH3 O

NH4 O

post-3938-0-48675600-1371803130_thumb.jpgpost-3938-0-69225300-1371803217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο όμως το ύψος είναι πολύ μικρό (40cm) ενώ θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 55cm καθαρά, από μετρήσεις είσαι μια χαρά μόνο το ph αν μπορείς ρίξτο στο 6,5 από διακόσμηση είσαι μια χαρά, τις κάψουλες να τις ρίχνεις καλύτερα πριν πας για ύπνο και εννοείται τα φώτα να είναι κλειστά, από φαγητό νομίζω πως ρίχνεις πολύ λίγο για 4 ψάρια τα οποία γίνονται γομάρια ουσιαστικά και άρα δεν χορταίνουν με 10 κόκους και καλύτερα να αλλάξεις τροφή, πάρε καλύτερα τροφή σε φυλλαράκια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εδω και 2 μηνες εχουμε ενα 220 λιτρ φυτεμενο....με 4 σκαλαρια (10 cm) . οι μετρησεισ ειναι ολεσ αψωγες.....αλλα απο χτεσ παρατηρω οτι το ενα απο τα 4 σκαλαρια κολυμπα σχεδον συνεχεια και στεκετε ελαφροσ πλαγια.......ισως να ειναι και η υποψια μου αλλα μερικες φορες το κανουν και τα αλλα....

Το κανει αυτο, μονο οταν ειναι σβηστα τα φωτα του ενυδρειου και ερχεται φως μονο απο εξω?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το κανει αυτο, μονο οταν ειναι σβηστα τα φωτα του ενυδρειου και ερχεται φως μονο απο εξω?

το κανει συνεχως ητε με φυσικο ητε με τεχνιτο φως....οσο αφορα την πλαγιοτητα αυτη ειναι μερικες μοιρες....και βεβαια ειναι εμφανεσ επειδη τα αλλα ψαρια ειναι απολυτοσ ευθυγραμμα.........το ph πως μπορω να το ριξω?...............

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας τύρφη στο φίλτρο, ή με αντίστροφη όσμωση, αλήθεια τι φίλτρο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά στο άρθρο που έχει γράψει ο Κώστας για την χρήση τύρφης θα σε βοηθήσει πολύ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69872&hl=%F4%F5%F1%F6%E7

Επίσης όσον αφορά το φυτό που έχεις μπροστά στο ενυδρείο σου ρίξε μια ματιά στο άρθρο του Θοδωρή.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43368

Τροφή για την ελεύθερη ώρα :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το κανει αυτο, μονο οταν ειναι σβηστα τα φωτα του ενυδρειου και ερχεται φως μονο απο εξω?

Σπυρο, ειναι προβλημα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Συνηθιζουν να βαζουν πλατη στο φως τα ψαρια γιαυτο ρωτησα.

Αν χτυπαει ο ηλιος απο το πλαι στο ενυδρειο, γερνουν τα ψαρια.

Καμια φορα γερνουν και οταν κανουν επιθεση σαν στουκας, αλλα αυτο κραταει για λιγο και ειναι αλλο θεμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Α,γιατι τα δικα μου σκαλαρια όταν είναι αβγά τα τα φώτα πανε στο πλάι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1ον και άσχετο, βγάλε τις δράκενες από το ενυδρείο.Θα σου σαπίσουν σύντομα και είναι κρίμα.

2ον προσωπικά άν και στην περίπτωση σου χρειάζονται φωτό ή/και βίντεο του ψαριού για να κρίνουμε θα έκανα προληπτικά μιά εβδομαδιαία θεραπέια με Flagyl ή κάποιο αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...