Jump to content

Αρχάριος προσπαθεί να στήσει ενυδρείο


lkont

Recommended Posts

Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το θέμα γράφοντας πως είμαι εντελώς νέος σε αυτό το χόμπι.

Εκεί που είχα μια γυάλα με 2 χρυσόψαρα αποφάσισα να κάνω το ντεκόρ λίγο πιο εντπωσιακό και αγόρασα ένα μικρό ενυδρείο των 60 λίτρων. Πάνω στον ενθουσιασμό μου αγόρασα και αλλα 5 χρυσόψαρα. Έστησα λοιπόν το ενυδρείο και έβαλα μέσα τα ψαράκια...! Ψάχνοντας γενικά πληροφορίες, έμαθα ότι πρέπει να το στρώσω πρώτα το ενυδρείο με κάποιες διαδικασιές και μετά να ρίξω μέσα τα κακόμοιρα τα ψαράκια. Αυτό φυσικά δεν έγινε αφού το έμαθα εκ των υστέρων. Διάβασα και για την αμμωνία, έκανα τα τεστ, και φυσικά υπάρχει πρόβλημα.

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει τρόπος να στρώσω το ενυδρείο μου και να γλιτώσουν τα ψαράκια μου ή αν θα ζήσουν το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποιον να σου δώσει στρωμένα υλικά να βάλεις ΑΜΕΣΑ στο φίλτρο σου.

Βρες κάποιον να του δώσεις τουλάχιστον τα 3 από τα 5 χρυσόψαρα. ΑΜΕΣΑ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τώρα που γνωρίζεις τι πρέπει να γίνει να επιστρέψεις όλα τα ψάρια στο κατάστημα που τα πήρες και να του ζητήσεις να σου κρατήσει μόνο 2 απο αυτά!

Δεν νομίζω πως με τα λίτρα που έχεις θα μπορείς να έχεις πάνω απο 2 χρυσόψαρα!

Ισως και τα 2 να είναι πολλά, τι είδος είναι;

Μελέτησε όλα τα άρθρα που υπάρχουν για το γλυκό νερό και σε ενδιαφέρουν!

Ξεκίνα το στρώσιμο με την αμμωνία και ότι απορίες έχεις ρωτάς!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση που σου λέει ο kouzman, να τα επιστρέψεις δηλαδή, είναι η καλύτερη. Εαν όμως δεν τα παίρνει πίσω το petshop, πρέπει να τα δώσεις κάπου γρήγορα, γιατί είναι 100% βέβαιο (για 'μένα τουλάχιστον) ότι θα πεθάνουν αργά και βασανιστικά... ;)

Τώρα, σχετικά με το στρώσιμο με αμμωνία, δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει σε ενυδρείο που έχει ψάρια μέσα... Αυτό που χρειάζεσαι είναι έτοιμη αποικία βακτηριδίων να ρίξεις άμεσα μέσα στο φίλτρο σου, για να καθαρίζεται το νερό από αμμωνίες και ΝΟ2, όσο αυτό είναι δυνατόν βέβαια με τέτοια ιχθυοφόρτιση. Αλήθεια, πόσο μεγάλα είναι τα ψάρια? Και είναι τελικά 5 ή 7 μέσα?.

Αν μπορείς να έρθεις στο Βύρωνα το βράδυ μετά τις 8, θα μπορούσα να σου έδινα λίγη "μούργα" να ρίξεις στο φίλτρο σου, μπας και σωθεί τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια μου είναι 7. Είναι μικρά αλλά δεν ξέρω ακόμη τα είδη. Τα τρία πάντως ίσως είναι τα shabukin. Δύο είναι χοντρούλικα και τα άλλα δύο έχουν τα μάτια διογκωμένα προς τα έξω.

Προς το παρόν αντιμετωπίζω την αμμωνία με χημικά και με αλλαγές του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...