Jump to content

Aiptasia...πληροφοριες,πιθανες Λυσεις.... Κ.α


mad23

Recommended Posts

Ποσο ευκολο ειναι να κολλησεις; Ειναι γενικα συχνο φαινομενο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.μπορει να σου ερθει απο φραγκακι,απο βραχο ακομη και μεσα σε στο νερο της σακουλας.

Οι οργανισμοι καταπολεμισης ειναι:

Γαριδες peppermind

Filefish

Chelmon rostratus

Bergia

Ισως να μου διαφευγει και καποιος ακομη. Για τα wrasse δεν εχω ακουσει να κανουν τετοιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

............... Για τα wrasse δεν εχω ακουσει να κανουν τετοιο πράγμα.

 

Το έχω δεί με τα μάτια μου για χρόνια .

Στο σαμπ να έχει γεμίσει τις μάζευα και τις έριχνα στο ενυδρείο , τρελαινόντουσαν τα Ρας .

Link to comment
Share on other sites

Wrasse υπαρχουν πολλα ειδη, για καποιο συγκεκριμενο που να τρωει απταιζιες δεν εχω ακουσει ουτε εγω

 

Τα ειδη που ασχολουνται με απταιζιες ειναι αυτα που εγραψε ο Ευγενιος παραπανω

 

Link to comment
Share on other sites

thalassoma

Κάποιο συγκεκριμένο?

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Thallassoma lunare είναι αυτό νομίζω

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τα Ρας κάνουν καλή δουλειά αν μπορεί κάποιος να τα βάλει .

 

 

thalassoma

 

 

Το έχω δεί με τα μάτια μου για χρόνια .

Στο σαμπ να έχει γεμίσει τις μάζευα και τις έριχνα στο ενυδρείο , τρελαινόντουσαν τα Ρας .

 

 

 

Τι εγεινε παληκαρι μου το ριξαμε στο θαλασσινο? Αποστατησες κι εσυ?

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να ξεκινησω καποιον κυκλο συζητησεις για το ψαρακι εδω, θα πω μονο οτι με μια πολυ γρηγορη ματια που εριξα δεν αναφερεατι πουθρνα οτι τρωει απταιζιες(Σταματη θα πω οτι μπορει να τρωει ομως, οπως αλλα ψαρια τρωνε πραγματα τα οποια κανονικα δεν τα τρωνε). ειναι πολυ επιθετικο και κτητικο και θελει ενυδρειο 400 λιτρα με αθφονες κρυψωνες, επισης τρωει γαριδες και οτι αλλο χωραει στο στομα του και αναγερεται στην λιστα με τα ακριβα ψαρια και ειναι και ευαισθητο, αρα χρειαζεται καποιον εμπειρο χομπυστα και οχι καποιον που τωρα μπαινει στο χομπυ.

 

αρα δεν κανει για αμεσει αντιμετοπισει γιατι πολυ απλα αντε βρες το. ενω οι peppermint ειναι πιο ευκολες, φθηνες και διαθεσημες...

 

για καποιον ομως που εχει την εμπειρια και του αρεσει(πραγματικα πολυ ομορφο ψαρακι) ειναι μια καλη επιλογη.....

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό έγραψα απ την αρχή , "αν μπορεί κάποιος να τα βάλει" .

Εγω απλά για την αναφορά το είπα , επειδή το είδα με τα μάτια μου επανειλημμένα και μου έκανε εντύπωση .

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως οι peppermint δεν κάνανε τίποτα 2,5 μήνες τώρα. Πεινασμένες ρε παιδιά πως τις έχετε? Κάνετε δίαιτα διάρκειας και στα ψάρια;

Όσο αφορά το Ρας του Σταμάτη, μην το βάλει κανείς για απταισιες, δεν είναι για τέτοια δουλειά, και δεν ειναιν για ριφ γενικά! Για επιθετικό fish only είναι ότι πρεπει όμως!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα κοιταζω να μην πεφτει φαγητο κατω. Μηπως εχεις πολλους οργανισμους στον βραχο και τρωει απο αυτους? Πχ.κωπηποδα,gammarus κλπ.

Οσεσ φορες εχω βαλει γαριδα εχω πολυ θετικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα κοιταζω να μην πεφτει φαγητο κατω. Μηπως εχεις πολλους οργανισμους στον βραχο και τρωει απο αυτους? Πχ.κωπηποδα,gammarus κλπ.

Οσεσ φορες εχω βαλει γαριδα εχω πολυ θετικα αποτελεσματα.

Ευγενείς κοπιπδα και αμφιποδα όντως έχω πολλά λόγω μεγάλου refugium kai rdsb. Τρώνε και αυτά τα ωφέλιμα ή peppermint? Αν ναι μου κάνουν και ζημιά και θα πρέπει να τις βγάλω!
Link to comment
Share on other sites

και γώ θα υποστηρίξω τις pepermint μιας και ο απόλυτος θηρευτής, τα berghia δηλ. είναι και πανάκριβα και δυσεύρετα.

Να προτείνω επίσης και ένα κολπάκι που πιάνει με λίγη τυχη και αν η θέση της απταίζιας το επιτρέπει.. απλά σκεπάστε την με ένα βραχάκι για να της εμποδίζει το φώς. Η απταίζια, ως ανεμώνη, θα ψάξει να βρεί διέξοδο προς το φώς. Έτσι με λίγη τύχη θα ανέβει στο βραχάκι που τη σκεπάζει και έτσι απλά το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να πετάξουμε το βραχακι. :)

 

Θα το άφηνα πάνω της 4-5 μέρες χωρίς να το ενοχλήσω ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτερες γαριδες/καβουρια θα την πεσουν σε κωπηποδα κλπ. Εμενα ολες οι γαριδες (εκτος τις harlekin) μου τρωνε Αρτεμια κωπηποδα κλπ. Αλλα και παλι δεν ειναι και το ποιο ευκολο να πιάσει κωπηποδο η γαριδα.ποιο ευκολα θα την πεσει σε απταισια που ειναι σταθερη σε ενα σημειο παρα σε κωπηποδο που εχει την δυνατοτητα να τρεξει,να παει σε σημειο που δεν εχει προσβαση η γαριδα κλπ. Εκτος και αν εχεις χουφτες απο κωπηποδα κλπ και ειναι μονιμος η γαριδα χορτατη. Αλλα δεν το νομιζω. Εγω θα ελεγα να τις αφησεις μεσα.δεν μπορουν να σου τα φανε σε σημειο να νεκρωσει ο βραχος απο οργανισμους.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια ερωτηση, αν και το θεμα ειναι παλιο. Εστω οτι βαζουμε μεσα στο ενυδρειο ενα frag που εχει απταιζιες. Αν το εντοπισουμε και το αφαιρεσουμε μετα απο κανα δυωρο παλι θα εχουμε θεμα? 

 

Ρωταω γιατι ακριβως αυτο εγινε με εμενα σημερα. Χρονος παραμονης στο ενυδρειο κανα δυωρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Jackal έγραψε:

Μια ερωτηση, αν και το θεμα ειναι παλιο. Εστω οτι βαζουμε μεσα στο ενυδρειο ενα frag που εχει απταιζιες. Αν το εντοπισουμε και το αφαιρεσουμε μετα απο κανα δυωρο παλι θα εχουμε θεμα? 

 

Ρωταω γιατι ακριβως αυτο εγινε με εμενα σημερα. Χρονος παραμονης στο ενυδρειο κανα δυωρο

 

κατα πασα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα. Παρατηρησε ομως τις επόμενες μέρες ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Ηταν ζαλισμενες και απο το ξτιπ φανταζομαι. Μακαρι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα φιλε.

που το ακουμπησες στο βραχο ή στην αμμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...