Jump to content

Υποστρωμα-Sera floredepot


Recommended Posts

καλημερα σε ολους!!!εδω και 5 μηνες εχω ριξει στο φυτεμενο μου ενυδρειο οταν το εστηνα το υποστρωμα της sera και εχω δυο αποριες.1.τι ειναι ακριβως οι ασπρες ταμπλετες που περιεχει????ρωταω γιατι δεν τις βλεπω να εχουν λιωσει σχεδον καθολου και μου κανει εντυπωση.2.τα καφε μ****α κομματακια που περιεχει και επισης δεν λιωνουν τι ειναι???αυτα με εχουν προβληματισει λιγο γιατι ανεβαινουν αρκετα συχνα πανω απο το υποστρωμα και φαινονται λιγο ασχημα!!ευχαριστω εκ των προτερων!! ;)

Link to comment
Share on other sites

ειδατε την ερωτηση μου????μηπως γνωριζει κανεις να μου λυσει την απορία?????

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου έχεις υπόστρωμα της sera ή έριξες ταμπλέτες λίπανσης της sera. Δώσε πιο ακριβής στοιχεία.

Τέλος πάντων αν τοποθέτησες ταμπλέτες είναι λογικό να μην λιώσου και δεν πρέπει να λιώσουν γρήγορα αλλά σιγά σιγά για να τροφοδοτούνται η ρίζες των φυτών. Τώρα γιατί βγαίνουν έξω λίγο μυστήριο αυτό. Μήπως ο βυθός σου δεν είναι αρκετά βαθύς ή έχεις ψάρια που σκάβούν;

Link to comment
Share on other sites

το floredepot περιεχει κατι ασπρες ταμπλετες σκορπιες μεσα στο υλικο

στην συσκευασια που αγορασα εγω γραφει απο εξω New:With active pellets for stronger plants

αν εχω καταλαβει καλα αυτες οι ταμπλετες ειναι το florenette A που ειναι Iron and mineral fertilizer in tablet form.

Link to comment
Share on other sites

Αμ γειά σου.Οι Florenettes είναι χωρίς όνομα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου έχεις υπόστρωμα της sera ή έριξες ταμπλέτες λίπανσης της sera. Δώσε πιο ακριβής στοιχεία.

Τέλος πάντων αν τοποθέτησες ταμπλέτες είναι λογικό να μην λιώσου και δεν πρέπει να λιώσουν γρήγορα αλλά σιγά σιγά για να τροφοδοτούνται η ρίζες των φυτών. Τώρα γιατί βγαίνουν έξω λίγο μυστήριο αυτό. Μήπως ο βυθός σου δεν είναι αρκετά βαθύς ή έχεις ψάρια που σκάβούν;

εννοω τις ταμπλετες που υπαρχουν μεσα στο λιπασμα καθως επισης και κατι καφε μ****α συστατικα που υπαρχουν μεσα σε αυτο.αυτα ειναι που βγαινουν πανω απο το υποστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως η Sera δεν ονοματίζει τις ταμπλέτες αυτές με κάποιο όνομα,συγκεκριμένο.

Τουλάχιστον στο χαρτί που έχω το οποίο υπάρχει στην συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Ότι περιέχει το υπόστρωμα είναι λίπασμα για τα φυτά!

Απλά το σκεπάζουμε με το υλικό του βυθού (χαλίκι, άμμος κ.α.)!

Φροντίζουμε επίσης να υπάρχει αρκετό υλικό απο πάνω για να μήν βγεί το υπόστρωμα στο νερό και ανέβει στην επιφάνεια (καθώς είναι ελαφρύτερο)!

Αν τα ψάρια σκάβουν και ξεθάβουν το υπόστρωμα θα πρέπει να προσθέσεις υλικό στον βυθό σου για να το σκεπάσεις καλύτερα!

Πρόσεξε όμως το πάχος του πυθμένα (μην το παρακάνεις)!

Συνολικά (υπόστρωμα και υλικά βυθού) δεν θα πρέπει να ξεπερνάνε τα 7 εκατοστά!

Τι πάχος έχει τώρα ο βυθός σου και απο τι αποτελείτε;

Link to comment
Share on other sites

Ότι περιέχει το υπόστρωμα είναι λίπασμα για τα φυτά!

Απλά το σκεπάζουμε με το υλικό του βυθού (χαλίκι, άμμος κ.α.)!

Φροντίζουμε επίσης να υπάρχει αρκετό υλικό απο πάνω για να μήν βγεί το υπόστρωμα στο νερό και ανέβει στην επιφάνεια (καθώς είναι ελαφρύτερο)!

Αν τα ψάρια σκάβουν και ξεθάβουν το υπόστρωμα θα πρέπει να προσθέσεις υλικό στον βυθό σου για να το σκεπάσεις καλύτερα!

Πρόσεξε όμως το πάχος του πυθμένα (μην το παρακάνεις)!

Συνολικά (υπόστρωμα και υλικά βυθού) δεν θα πρέπει να ξεπερνάνε τα 7 εκατοστά!

Τι πάχος έχει τώρα ο βυθός σου και απο τι αποτελείτε;

ευχαριστω για την ανταποκριση.ο βυθος μου ειναι περιπου 5 εκατοστα και ειναι απο χαλαζιακο χαλικι διαμετρου 2 εως 3 χιλιοστων

Link to comment
Share on other sites

Κατά συνέπεια θα ήταν καλό να προσθέσεις ακόμα 2 εκατοστά χαλίκι για να μην βγαίνει στην επιφάνεια το υπόστρωμα και παράλληλα να μπορείς να φυτεύεις πιο εύκολα τα φυτά σου!

;)

Link to comment
Share on other sites

Κατά συνέπεια θα ήταν καλό να προσθέσεις ακόμα 2 εκατοστά χαλίκι για να μην βγαίνει στην επιφάνεια το υπόστρωμα και παράλληλα να μπορείς να φυτεύεις πιο εύκολα τα φυτά σου!

;)

ευχαριστω πολυ!την τριτη παω να παρω και αλλο χαλικι να συμπληρωσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...