Jump to content

Ψηφοφορία Ενυδρείο του Αquazone (Γλυκού Νερού).


Aquazone Project Team

Ψηφίστε το ενυδρείο που σας αρέσει περισσότερο  

75 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ενυδρείο Νο1



post-1684-1171548309_thumb.jpg

Γενικές Πληροφορίες-Βιογραφικό Σημείωμα

Α- Σύντομο βιογραφικό σημείωμα σχετικά με το χόμπι

Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με το χόμπι με διάφορα είδη τροπικών ενυδρείων όπως βιοτόπων, φυτεμένα, κοινωνικά, Malawi και μονομάχους. Αρχικά ξεκίνησα με platies, mollies και guppies, αργότερα gouramis, ramirezi, διάφορα είδη tetras και αγγελόψαρα. Στη συνέχεια το ενδιαφέρον μου κέντρισαν οι κιχλίδες Malawi αλλά και οι μονομάχοι. Σήμερα έχω στην κατοχή μου τα εξής ενυδρεία:

•Juwel, RIO 125 κοινωνικό φυτεμένο (αυτό που παρουσιάζω εδώ)

•Juwel, RIO 300 βιότοπου λίμνης Malawi (σε φάση ξαναστησίματος)

•Tetra AquaArt 30 λίτρων φυτεμένο, με μονομάχο

•ΑΑ270, 7 λίτρων βοηθητικό για το μονομάχο

•Ένα ενυδρείο 15 λίτρων καραντίνας.

Β- Γενικές πληροφορίες του υποψήφιου ενυδρείου μου- Παρουσίαση

Το ενυδρείο που παρουσιάζω είναι ένα Juwel RIO 125 με τη δική του βάση. Οι διαστάσεις και ο συνολικός όγκος είναι : 81x36x50 – δηλαδή 145 μεικτά λίτρα, ουσιαστικά εσωτερικά λίτρα 125 και περίπου 110 λίτρα καθαρά.

Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) σε εκατοστά: 81x36x50

Όγκος ενυδρείου (μεικτός) σε λίτρα: 145

Όγκος ενυδρείου (καθαρός) σε λίτρα: Περίπου 110 λίτρα

Όγκος sump σε λίτρα:-

Συνολικός καθαρός όγκος νερού: 100 λίτρα

Xρόνος λειτουργίας ενυδρείου: >3 χρόνια, σημειώνεται όμως ότι τον Αύγουστο του 2006 μετακόμισε σε άλλο χώρο οπότε πρακτικά ξαναστήθηκε.

post-1684-1171548359_thumb.jpg..post-1684-1171548411_thumb.jpg..

Υπόστρωμα

Υπόστρωμα (είδος, ποσότητα): 5 κιλά Sera floredepot + 3 κιλά υπόστρωμα JBL

2-3 εκατοστά συνολικό υπόστρωμα

Χαλίκι / άμμος (είδος, ποσότητα): 5 κιλά Hobby aqualit + 3 κιλά χαλίκι λάβας, ύψους 5-7 εκατοστά

Συνολικό ύψος υποστρώματος , χαλικιού: 7-10 εκατοστά

Φίλτρανση

1 Tetratec 700 (εξωτερικό) με ροή 700 lt/h

Υλικά: Μακαρόνι μηχανικού καθαρισμού (tetra) βιολογικό σφουγγάρι (tetra), βιόμπαλες (tetra) Subtrate Pro (EHEIM), βιολογικό σφουγγάρι και υαλοβάμβακας (tetra). Στο φίλτρο αυτό προστίθενται, όταν απαιτείται, υλικά για χημικό καθαρισμό (π.χ. ενεργός άνθρακας ή Green της Hagen αντιφωσφορικό.

1 Juwel (compact H του ενυδρείου)(εσωτερικό) με ροή 600 lt/h

Υλικά: Σφουγγάρι μηχανικού καθαρισμού, σφουγγάρι βιολογικού καθαρισμού (Juwel), Subtrate Pro (EHEIM) και υαλοβάμβακας (Hobby).

post-1684-1171548661_thumb.jpg

Φωτισμός

Λαμπτήρες:

1 Original Tropical Arcadia 18 watt(4300 kelvin) με ωράριο λειτουργίας (10:00-20:00)

1 Freshwater Arcadia 18 watt(6500 kelvin) με ωράριο λειτουργίας (11:00-19:00)

1 Original Tropical Arcadia 18 watt(4300 kelvin) με ωράριο λειτουργίας (11:00-19:00)

1 Freshwater Arcadia 18 watt(6500 kelvin) με ωράριο λειτουργίας (13:30-16:00)

Moonlight:

Cold cathode blue με ωράριο λειτουργίας (07:30-10:30 και 19:30-23:30)

Spot μπλε (leds) aqua color Hydor με ωράριο λειτουργίας (07:30-10:30 και 19:30-23:30)

Όπως φαίνεται από τα ωράρια λειτουργίας των λαμπτήρων, ο φωτισμός είναι ρυθμισμένος ώστε να προσομοιώνει στοιχειωδώς το ξημέρωμα, το σούρουπο, το εντονότερο φως του μεσημεριού και τέλος το φεγγαρόφωτο.

post-1684-1171548740_thumb.jpg

Λοιπός γενικός και ειδικός εξοπλισμός

Θερμαντικό σώμα/σώματα

Θερμοκρασία λειτουργίας: Θερμαντήρας Juwel 100Watt στη θήκη του εσωτερικού συγκροτήματος φίλτρανσης και δεύτερος θερμαντήρας Hydor 50 Watt στην ακριβώς αντίθετη πλευρά για να βοηθάει στην εξισορρόπηση της θέρμανσης <25oC

Ψυκτικό/ανεμιστήρες

Θερμοκρασία λειτουργίας: DIY με 2 ανεμιστήρες 12V (διάμετρος 12 εκατοστά) και ψηφιακό προγραμματιστή ενεργοποίησης – απενεργοποίησης.

>27 oC

post-1684-1171548686_thumb.jpg..post-1684-1171548714_thumb.jpg

Θερμόμετρο / Controller θερμοκρασίας: Ένα ψηφιακό (ENDA ET1311) συνδεδεμένο με το σύστημα ψύξης, δύο εσωτερικά οινοπνεύματος σε διαφορετικές θέσεις και βάθος και ένα αυτοκόλλητο.

Eξοπλισμός CO2: Δίλιτρη μπουκάλα CΟ2, μανόμετρα και βελονοειδής βαλβίδα Papillon,

ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα standard AquaMedic, σύνδεση με χρονοδιακόπτη φωτισμού.

Διαχυτήρας: Ο διαχυτήρας (μείκτης) Ferplast με ενσωματωμένο κυκλοφορητή, σύνδεση με χρονοδιακόπτη φωτισμού.

Αεραντλία: Eheim 3704 με ροή 400 lt/h και ωράριο λειτουργίας 21:00 – 07:00.

Αλλαγές νερού: Κάθε 10 ημέρες κατά μέσο όρο, 30%-40%, ανάμεικτο δικτύου και απιονισμένο (συνήθης αναλογία 1 προς 2).

Διάφορα:

UPS 1.200 VA για τα φίλτρα και έναν θερμαντήρα

Σύστημα UV, 9 Watt, της εταιρείας ΑΑ (ΑΑ12V-UV9W), εσωτερικό με δικό του κυκλοφορητή, λειτουργεί τρεις ώρες την ημέρα.

Αυτόματη ταΐστρα Εheim με μείγμα τροφών Tetra Pro.

Φιλοξενούμενοι Οργανισμοί

Ψάρια:

1 x Ansistrus sp.3

2 x Corydoras aeneus bronze

2 x Corydoras aeneus albino

2 x Pelvicachromis Pulcher (ζεύγος)

14 x neon tetra

2 x CAE

2 x SAE

Φυτά:

Anubias barteri var.nana

Cryptocoryne

Bacopa caroliniana

Echinodorus bleheri

Sagittaria subulata

Ludwigia repens

Valisneria

Ceratophyllum demersum

Παράμετροι νερού

Συνθήκες νερού

θερμοκρασία (oCelcius):25-26

pH 7 – 7.2

kH (odH) 5-6

GH (odH) 9-10

TDS (μS) -

CO2 (ppm) 8-10 mg/lit

NH¬3-NH¬4 (ppm) 0

NO¬2 (ppm) 0

NO3 (ppm) 20-30

Cu (ppm) -

O¬2 (ppm) -

Fe (ppm) 0.1 mg/lit

Calcium (ppm) -

Αλατότητα -

PO¬4 (ppm) ~1.0

Φροντίδα

- Αλλαγές νερού: Κάθε δέκα ημέρες κατά μέσο όρο, σε ποσοστό 30-40%. Χρησιμοποιείται απιονισμένο νερό μαζί με νερό από το δίκτυο με συνήθη αναλογία 2 προς 1. Οι αλλαγές γίνονται με ταυτόχρονο σιφωνάρισμα με σκούπα για καθάρισμα του βυθού, (όπου είναι δυνατόν λόγω φυτών). Ο υαλοβάμβακας του εσωτερικού φίλτρου αλλάζεται κάθε Παρασκευή και του εξωτερικού κάθε 15-20 ημέρες. Ένα μέρος των υλικών των φίλτρων πλένενται περιοδικά σε νερό ενυδρείου κάθε τρεις μήνες. Στις αλλαγές νερού προστίθεται StressCoat (API) ή Seachem Prime και StressZyme (API). Προσθήκη ιχνοστοιχείων Seachem Freshwater ή Kent Freshwater σε ποσότητα ανάλογη του απιονισμένου που μπαίνει στο ενυδρείο. Προσθήκη Tetra Vital σε κάθε δεύτερη αλλαγή νερού και Tetra Flora Pride ή Sera Florena σε κάθε αλλαγή νερού. Μία φορά το μήνα προστίθεται μία δόση Αlgovec (Sera) ή Algumin (Tetra). Σε κάθε δεύτερη αλλαγή νερού πρoστίθεται αλάτι API (10-15ml).

- Μετρήσεις: κάθε 10-15 ημέρες με τεστ Sera

- Κλάδεμα: όποτε προκύπτει ανάγκη

- Λάμπες: αλλάζονται κυκλικά μετά από 8-10 μήνες και με δύο μήνες διαφορά μεταξύ τους

- Διατροφή:

Ημερησίως: Μία φορά μείγμα Tetra Pro Crisps με τη χρήση ταΐστρας.

Τρεις φορές την εβδομάδα: Omega One color flakes ή OSI Freshwater και Cichlid flakes. Μία φορά την εβδομάδα η τροφή αυτή χορηγείται με Sera Fishtamin ή Seachem Garlic.

Τρεις φορές την εβδομάδα: Sera ή Tropical artemia shrimps ή Sera GVG mix ή Sera Tubifex ή Sera bloodworms ή Tropical daphnia.

Μία φορά την εβδομάδα: κατεψυγμένη τροφή Van Gerven (bloodworms ή artemia ή white mosquito larves ή daphnia).

post-1684-1171548627_thumb.jpg..post-1684-1171548526_thumb.jpg

Προσωπικά Σχόλια

Το συγκεκριμένο ενυδρείο λειτούργησε τρία περίπου χρόνια στο σπίτι και τον Αύγουστο του 2006 το μετέφερα στο χώρο εργασίας μου με μία οργανωμένη κυριακάτικη επιχείρηση την οποία ευχαριστήθηκαν όλοι οι συμμετέχοντες (πλήρες άδειασμα του ενυδρείου, φίλτρα σε λειτουργία σε κουβάδες, τα ψάρια με αεραντλία σε άλλο κουβά μαζί με τα φυτά, πλύσιμο υπάρχοντος χαλικιού, μεταφορά όλων των υλικών και προσθήκη καινούργιου υποστρώματος, νέου και παλιού χαλικιού, νέα και παλιά φυτά, καινούργιο εξωτερικό φίλτρο). Στο χώρο εργασίας προσφέρει ηρεμία, χαλάρωση, χρώμα και ζωή όχι μόνο σε μένα αλλά πιστεύω και σε όποιον εισέρχεται στο χώρο αυτό.

Στο αρχικό του στήσιμο το ενυδρείο είχε δύο ζευγάρια ramirezi ενώ στη συνέχεια μετατράπηκε σε ενυδρείο με αγγελόψαρα (ζευγάρι). Το 2006 μπήκε ένα ζευγάρι kribensis το οποίο δεν έδειξε και τόσο καλές διαθέσεις, όπως ήταν αναμενόμενο, προς τα αγγελόψαρα ιδίως μετά από γέννα, οπότε τα αγγελόψαρα χαρίστηκαν. Ο τρέχων πληθυσμός του ενυδρείου, τόσο ως προς την ιχθυοφόρτωση όσο και ως προς την ποικιλία, μου φαίνεται αρκετά ικανοποιητικός. Αν θα άλλαζα κάτι, ίσως να αντικαθιστούσα τα Kribensis με ένα ζεύγος Hemichromis Lifalili ή θα επέστρεφα είτε σε αγγελόψαρα είτε σε αμιγές ενυδρείο Αμαζονίου με tetras μόνο και μεγαλύτερη έμφαση στα φυτά.

Πιστεύω ότι με τη συστηματική μελέτη βιβλίων, με τη συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων με φίλους συνχομπίστες είτε σε Forum είτε ζωντανά και με την αναζήτηση πληροφοριών στο Internet, μπορεί κανείς να αποφύγει, όσο είναι δυνατόν, τα προβλήματα. Όπως και γενικότερα στη ζωή, ποτέ κανείς δεν μπορεί να είναι τέλειος και οι γνώσεις που αποκτούμε είναι πάντα σταγόνα στον ωκεανό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πάντα θα υπάρχουν πολλά νέα πράγματα να μάθεις, άλλα να θυμηθείς και άλλα να εμπεδώσεις, ώστε να προσπαθείς να γίνεσαι συνεχώς καλύτερος, μέχρι το τέλος.

Ενυδρείο Νο2



post-1684-1171549484_thumb.jpg..post-1684-1171549456_thumb.jpg

Γενικές Πληροφορίες-Βιογραφικό Σημείωμα

Α- Σύντομο βιογραφικό σημείωμα σχετικά με το χόμπι

Ασχολούμαι με το χόμπι του ενυδρείου από το 1990. Ξεκίνησα με ένα μικρό ενυδρείο 30 λίτρων με χρυσόψαρα……

Σήμερα έχω στην κατοχή μου τρία βιοτοπικά ενυδρεία γλυκού νερού και ένα θαλασσινό……

Β- Γενικές πληροφορίες του υποψήφιου ενυδρείου μου- Παρουσίαση

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το ξεκίνησα το Νοέμβριο του 1999. Είναι μία κατασκευή DIY με 10 χιλιοστά κρύσταλλο και καπάκι από κόντρα πλακέ θαλάσσης. Στηρίζεται σε βάση κατασκευασμένη από μεταλλική στράνζα 5 εκατοστών με επένδυση ξύλου MDF και λειτουργικά ντουλάπια.(φωτο 2)…..

Οι διαστάσεις και ο συνολικός όγκος είναι :

Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) σε εκατοστά: 81x36x50

Όγκος ενυδρείου (μεικτός) σε λίτρα: 145

Όγκος ενυδρείου (καθαρός) σε λίτρα: Περίπου 110 λίτρα

Όγκος sump σε λίτρα:-

Συνολικός καθαρός όγκος νερού: 100 λίτρα

Xρόνος λειτουργίας ενυδρείου: >3 χρόνια, σημειώνεται όμως ότι τον Αύγουστο του 2006 μετακόμισε σε άλλο χώρο οπότε πρακτικά ξαναστήθηκε.

Υπόστρωμα

Υπόστρωμα (είδος, ποσότητα): 10 ΚΙΛΑ jbl classic

Χαλίκι / άμμος (είδος, ποσότητα): 7 κιλά χαλίκι διαμέτρου 1-3mm, ύψους 5 εκατοστά

Συνολικό ύψος υποστρώματος , χαλικιού: 6-7 εκατοστά

Φίλτρανση

Εheim 2217 (εξωτερικό) με ροή 1000 lt/h

Υλικά: σφουγγάρια,

3lt siporax,βιοσφαιρες

FLUVAL 3 (εσωτερικό) με ροή 480 lt/h

Υλικά: σφουγγάρια,

Substrut Pro,τύρφη

post-1684-1171549506_thumb.jpg..post-1684-1171549547_thumb.jpg

Φωτισμός

Λαμπτήρες:

Flora glo 20 watt (6500 kelvin) με ωράριο λειτουργίας 20:00-8:00

Aqua glo 20 watt (6500 kelvin) με ωράριο λειτουργίας 20:00-8:00

Λοιπός γενικός και ειδικός εξοπλισμός

Θερμαντικό σώμα/σώματα

Θερμοκρασία λειτουργίας: 1x Jager 200Watt

<26Celcius

Θερμόμετρο / Controller θερμοκρασίας:

Sera /αναλογικο

Eξοπλισμός CO2: diy co2,μετρητής φυσσαλίδων jbl ,ανεπίστροφη βαλβίδα ροής

Αεραντλία: tetra με ροή 400 lt/h

Αλλαγές νερού: Κάθε 7ημέρες 30%

Διάφορα: Αυτόματες ταΐστρες lidl

post-1684-1171549573_thumb.jpg

Φιλοξενούμενοι Οργανισμοί

Ψάρια:

2 x angelifih

1 XCorydoras aeneus

3xbolivian ram

2x silver shark

4x apple snails

1 x sae

1 x bettas

1 x blue gourami

1 x common pleco

Φυτά:

Anubias barteri var. barteri

Anubias barteri var.nana

Polysperma

Παράμετροι νερού

Συνθήκες νερού

θερμοκρασία (oCelcius) 26

pH 6.4

kH (odH) 3

GH (odH) 5.5

TDS (μS)

CO2 (ppm)

NH¬3-NH¬4 (ppm) 0

NO¬2 (ppm) 0

NO3 (ppm) 25

Cu (ppm) 0

O¬2 (ppm)

Fe (ppm) 0.2

Calcium (ppm)

Αλατότητα

PO¬4 (ppm) 1.0

Φροντίδα

Καθε 7 ημερες αλλαγη νερου 30%.

Καθε 2 ημερες λιπασματα cu fe ,κτλ

Και άλλα Παρόμοια.

Προσωπικά Σχόλια

Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που συντηρώ ένα τέτοιο ενυδρείο. Παρόλο την σχετικά κουραστική (ή όχι) συντήρησή του, οι στιγμές απόλαυσης και χαλάρωσης που μου προσφέρει, ειδικά όταν γυρίζω το βράδυ σπίτι μετά από μία κουραστική ημέρα, είναι απερίγραπτες……

Ενυδρείο Νο3



post-1684-1171549615_thumb.jpg

Γενικές Πληροφορίες-Βιογραφικό Σημείωμα

Α- Σύντομο βιογραφικό σημείωμα σχετικά με το χόμπι

Ασχολούμαι με το χόμπι του ενυδρείου από το 1993. Ξεκίνησα με ένα μικρό ενυδρείο 40 λίτρων με Oscar και 1 γύαλα με χρυσόψαρα.

Σήμερα έχω στην κατοχή μου 2 Φυτεμένα ενυδρεία με piranha και 3 ενυδρεία που φτιάχνονται βιοτοπικά και φυτεμένα…

Β- Γενικές πληροφορίες του υποψήφιου ενυδρείου μου- Παρουσίαση

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το ξεκίνησα τον Αύγουστο του 2006. Είναι μία κατασκευή DIY με 6 χιλιοστά κρύσταλλο και καπάκι από γυαλί. Στηρίζεται σε ξύλινη βάση με συρτάρια…..

Οι διαστάσεις και ο συνολικός όγκος είναι :

Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) σε εκατοστά: 50x50x35

Όγκος ενυδρείου (μεικτός) σε λίτρα: 96

Όγκος ενυδρείου (καθαρός) σε λίτρα: 70

Όγκος sump σε λίτρα:-0

Συνολικός καθαρός όγκος νερού: 70

Xρόνος λειτουργίας ενυδρείου: 5 μήνες

Υπόστρωμα

Υπόστρωμα (είδος, ποσότητα): 2,5 κιλά Tetrapond ~2 εκατοστά

Χαλίκι / άμμος (είδος, ποσότητα): χαλίκι διαμέτρου 3-5mm, ύψους 5-6 εκατοστά

Συνολικό ύψος υποστρώματος , χαλικιού: 7-8 εκατοστά

Φίλτρανση

1 Eheim 2213 (εξωτερικό) με ροή 440 lt/h

Υλικά: σφουγγάρια,

Substrut Pro, Mech

post-1684-1171550007_thumb.jpg

Φωτισμός

Λαμπτήρες:

1 Arcadia Original Tropical 14 watt με ωράριο λειτουργίας 14:00-01:00

1 Osram Flora 14 watt με ωράριο λειτουργίας 14:00-01:00

1 Flora Glo 15 watt με ωράριο λειτουργίας 14:00-01:00

Λοιπός γενικός και ειδικός εξοπλισμός

Θερμαντικό σώμα/σώματα

Θερμοκρασία λειτουργίας: 1 x Jager 100Watt

26oCelcius

Ψυκτικό/ανεμιστήρες

Θερμοκρασία λειτουργίας: -

Θερμόμετρο / Controller θερμοκρασίας: -

Eξοπλισμός CO2: Μπουκάλα πεπιεσμένου CO2 5 κιλών

με ανεπίστροφη βαλβίδα ροής

Διαχυτήρας: DIY

Αεραντλία: 2 αεραντλίες και τις χρησιμοποιώ μόνο όταν χρειάζεται…

Αλλαγές νερού: Κάθε 1 εβδομάδα 30%

Διάφορα:-

post-1684-1171549928_thumb.jpg

Φιλοξενούμενοι Οργανισμοί

Ψάρια:

1 x Serrasalmus Sanchezi

4 x Zebra Snails

post-1684-1171550225_thumb.jpg.post-1684-1171550300_thumb.jpg

Φυτά:

Anoubias

Echinodorus

Cryptocyne

ludwigia repens

vallisneria natans

vallisneria gigantea

nymphaea lotus

ceratofyllum demersum

Microsorum Pteropus

hydrocotyle leucocephala

hygrophila polysperma

Littorella uniflora

Eleocharis ''parvula''

Hygrophila difformis

post-1684-1171549696_thumb.jpg.post-1684-1171549818_thumb.jpg.post-1684-1171549842_thumb.jpg.

post-1684-1171549886_thumb.jpg.post-1684-1171550320_thumb.jpg

Παράμετροι νερού

Συνθήκες νερού

θερμοκρασία (oCelcius) 26

pH 7.1

kH (odH) 12

GH (odH) 13

TDS (μS)

CO2 (ppm) 22-24

NH¬3-NH¬4 (ppm) 0

NO¬2 (ppm) 0

NO3 (ppm) 10

Cu (ppm)

O¬2 (ppm) 0.3

Fe (ppm) 0.3

Calcium (ppm)

Αλατότητα

PO¬4 (ppm) 0.25

Φροντίδα

Αλλαγές νερού γίνονται κάθε εβδομάδα σε ποσοστό 30%. Ταυτόχρονα προσθήκη αντιχλώριου Tetra. Ταυτόχρονα προστίθενται τα πιο κάτω λιπάσματα για την ανάπτυξη των φυτών 3 φορές την εβδομάδα στο 1/3 της δόσης που προτείνει η Seachem:

Seachem Flourish

Seachem Iron

Seachem Potassium

Seachem Excel

Seachem Nitrogen (όταν χρειάζεται)

Seachem Phosphorus (όταν χρειάζεται)

Κάθε 15 ημέρες ρίχνω τις βιταμίνες Sera Fishtamin για την βελτίωση της υγείας των ψαριών.

Κάθε 2 εβδομάδες κλαδεύω τα φυτά και καθαρίζω με «ποτήρι» το υπόστρωμα.

Κάθε 6 μήνες αλλάζω τις λάμπες.

Κάθε 3 εβδομάδες αλλάζω τον υαλοβάμβακα του εξωτερικού φίλτρου.

Προσωπικά Σχόλια

Μετά από πολλές ερωτήσεις, διάβασμα, και μεράκι πιστεύω πως κατάφερα να φτάσω σε ένα καλό «για μένα» επίπεδο ώστε να μπορώ να συντηρήσω ένα ενυδρείο με ζωντανά φυτά. Παρόλη την ψυχολογική και σωματική σχετικά κούραση όπως και τον χρόνο που διαθέτουμε όλοι οι χομπίστες για τα ενυδρεία μας , πιστεύω πως ένα ωραίο και υγειές αποτέλεσμα είναι η ανταμοιβή όλων όσων έχουμε κάνει.

Η ικανοποίηση να βλέπεις να μεγαλώνει μέσα στο σπίτι σου (ενυδρείο) ένας κήπος από πολύχρωμα φυτά είναι κάτι απίστευτο… Η χαρά που παίρνεις όταν βλέπεις τα φυτά σου να μεγαλώνουν υγιέστετα μέσα στο ενυδρείο που έστησες με μεράκι , είναι τρομερή εμπειρία.

Ενυδρείο Νο4



post-1684-1171549026_thumb.jpg..post-1684-1171549103_thumb.jpg

Γενικές Πληροφορίες-Βιογραφικό Σημείωμα

Ασχολούμαι με το χόμπι του ενυδρείου εδώ και 2 περίπου χρόνια. Ξεκίνησα με ένα ενυδρείο 120 λίτρων το οποίο φιλοξενούσε κυρίως ζωοτόκα (guppies, mollies, ξιφοφόρους) και ένα κοπάδι neon και cardinal tetra. Συνέχισα με ένα ενυδρείο 300 lt με Malawi mbuna. Σήμερα έχω στην κατοχή μου 2 ενυδρεία γλυκού νερού (λίμνης Malawi).

Γενικές πληροφορίες του υποψήφιου ενυδρείου μου- Παρουσίαση

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το ξεκίνησα τον φετινό Σεπτέμβριο. Είναι ένα ενυδρείο εμπορίου και ο κύριως λόγος αγοράς του ήταν για να φιλοξενήσει κιχλίδες από τη λίμνη Malawi (mbuna) υπό τις καλύτερες δυνατές συνθήκες γι’αυτές. Στηρίζεται σε έπιπλο με 4 πολύ χρηστικά ντουλάπια.

Οι διαστάσεις και ο συνολικός όγκος είναι :

Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) σε εκατοστά:200χ70χ70

Όγκος ενυδρείου (μεικτός) σε λίτρα:980

Όγκος ενυδρείου (καθαρός) σε λίτρα:833

Xρόνος λειτουργίας ενυδρείου:2 μήνες

Υπόστρωμα:

Υπόστρωμα (είδος, ποσότητα):150 κιλά άμμος

Χαλίκι / άμμος (είδος, ποσότητα):10 κιλά χαλίκι ακριβώς κάτω από την άμμο

Συνολικό ύψος υποστρώματος , χαλικιού:10 εκατοστά

Πέτρες:Περίπου 80 κιλά ποταμίσιες πέτρες που σχηματίζουν σπηλιές, 150 κιλά πέτρες moonstone με άπειρες τρύπες - κρυψώνες.

Φίλτρανση

Φίλτρο Νο1:JBL Crystalprofi 500 εξωτερικό με Ροή 1200lt/h.

Φιλτράρισμα μηχανικό και βιολογικό με υλικά με Βιόσφαιρες, «μακαρόνι», σφουγγάρι, άνθρακας

Φίλτρο Νο2:JBL Crystalprofi 500 εξωτερικό με Ροή 1200lt/h.

Φιλτράρισμα μηχανικό και βιολογικό με υλικά με Βιόσφαιρες, «μακαρόνι», σφουγγάρι, άνθρακας

post-1684-1171549221_thumb.jpg..

Φωτισμός

Λαμπτήρες:

8 λάμπες (4 tropical – 4 daylight) συνολικών 220 watt με ωράριο λειτουργίας 12:00-00:00

Moonlight:

12 led με κλιπς πιασμένο πάνω σε λάμπα των 1,5 watt με ωράριο λειτουργίας 00.00-01.00

Λοιπός γενικός και ειδικός εξοπλισμός

Θερμαντικό σώμα/σώματα:1 x Jager 300Watt

Θερμοκρασία λειτουργίας:27oCelcius

PH controller:Hanna ΗΙ981402 (σταθερό)

Αεραντλία:Schego (γερμανική) με ροή 400 lt/h και ωράριο λειτουργίας 10 ώρες την ημέρα.

Αλλαγές νερού:Κάθε 20 ημέρες (300 lt).

Διάφορα Χρονοδιακόπτες για την αεραντλία, τα φώτα και το moonlight και αυτόματη ταΐστρα.

Αυτόματη ταΐστρα

post-1684-1171549153_thumb.jpg..post-1684-1171549169_thumb.jpg

Φιλοξενούμενοι Οργανισμοί

Ψάρια:

3 χ pseudotropheus zebra (+ μικρά που γεννήθηκαν στο ενυδρείο)

4 χ pseudotropheus acei

5 χ cynotilapia afra

5 χ labidochromis caerileus

8 χ iodotropheus sprengerae (F 1)

5 χ melanochromis maingano

4 χ labidochromis lundu blue

1 χ gibbiceps

1 χ synodontis njassae

1 χ common pleco

Τροφές:

Omega one (Super Veggie)

Ocean Nutrition (Cichlid Vegi Formula)

Tetra (Pro Vegetable)

JBL (Novo Vert)

Ocean Nutrition (Ad Konings Cichlid Vegi Formula Κατεψυγμένη)

Αντιχλώριο:

Kent (Pro Tech Coat)

Βακτηρίδια:

Aquarium Pharmaceuticals (Stress Zyme)

Βιταμίνες:

Sera Fishtamins

post-1684-1171549192_thumb.jpg

Παράμετροι νερού:

θερμοκρασία (oCelcius):26-27

pH:8,4

NH3-NH4:0 (ppm)

NO2:0

NO3:25

Φροντίδα:

Αλλαγές νερού γίνονται κάθε 20 μέρες σε ποσοστό 20-30%.

Κάθε 2 μήνες γίνεται καθαρισμός των φίλτρων εναλλάξ.

Προσωπικά Σχόλια:

Αυτό που ονειρευομουν το έκανα. Ένα ενυδρείο γύρω στα 1000 λίτρα ώστε να μπορούν τα αγαπημένα μου ψάρια (Malawi mbuna) να ζουν όπως τους πρέπει. Περιττό να αναφέρω πως με αυτά τα ψάρια έχω απλά ΨΥΧΩΣΗ. Μου εύχομαι και εις ανώτερα (ίσως 2000 lt.)

Eνυδρείο Νο5



post-1684-1171548804_thumb.jpg..post-1684-1171548942_thumb.jpg

Γενικές Πληροφορίες-Βιογραφικό Σημείωμα

Το παιδικό μου όνειρο, να αποκτήσω ένα ενυδρείο, πραγματοποιήθηκε επιτέλους.

Αν και καθυστερημένα, σύμφωνα με τις παιδικές μου φιλοδοξίες, άρχισα να ασχολούμαι με το χόμπι στα τέλη της δεκαετίας του ’90.

Το 1999, απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο το οποίο ξέφευγε κάπως από τα όρια του “ερασιτεχνισμού” και της αναζήτησης.

Ήταν ένα βιοτοπικό ενυδρείο με αφρικάνες, μόλις 80 λίτρων.

Σύντομα αντιλήφθηκα ότι τα 80 λίτρα ήταν πολύ λίγα για να καλύψουν τις ανάγκες μου στο χόμπι. Έτσι έφτασα στο σήμερα, έχοντας στην κατοχή μου ένα κοινοβιακό τροπικό ενυδρείο, 400 λίτρων με δίσκους.

Γενικές πληροφορίες του υποψήφιου ενυδρείου μου- Παρουσίαση

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το ξεκίνησα τον Ιούλιο του 2005.

Πρόκειται για ένα προκατασκευασμένο ενυδρείο RIO 400 της εταιρείας JUWEL.

Οι διαστάσεις και ο συνολικός όγκος είναι :

Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) σε εκατοστά:151x50x50

Όγκος ενυδρείου (μεικτός) σε λίτρα:400

Όγκος ενυδρείου (καθαρός) σε λίτρα :355

Xρόνος λειτουργίας ενυδρείου:1 έτος

Το ενυδρείο είναι τοποθετημένο σε ξύλινη βάση με ντουλάπια και ραφάκια της ίδιας εταιρείας κατασκευής.

Υπόστρωμα

Το υπόστρωμα αποτελείται από ποταμίσια και χαλαζιακή άμμο, βάρους 35 κιλά, με διάμετρο κόκκου 1-3mm και επιπλέον 18 κιλά τεχνητής λάβας.

Το όλο πάχος- ύψος του υποστρώματος ανέρχεται στα 6-7 εκατοστά του μέτρου.

Φίλτρανση

Την βιολογική ισορροπία του συστήματος αυτού, την έχουν αναλάβει, επάξια, δύο εξωτερικά φίλτρα.

Ένα Εheim Pro II 2026 εξωτερικό 950 lt/h με μακαρόνι, βιολογικό σφουγγάρι και 2 lt Substrut Pro,

Και ένα RENA XP-3 εξωτερικό 1000 lt/h, το οποίο χρησιμοποιείται σαν χημικό με αντιφωσφορικό, αντινιτρικό υλικό και τύρφη ή άνθρακα όποτε και αν κρίνονται απαραίτητα.

post-1684-1171548825_thumb.jpg..post-1684-1171548836_thumb.jpg

Φωτισμός

Το φωτισμό του ενυδρείου μου, έχουν οι ενσωματωμένες στο καπάκι λάμπες Τ8 μία της Arcadia 34W, 6500K και μία POWER -GLO 40W 1800K με χρονοπερίοδο καιοι δύο 10:00-00:00.

Ο φωτισμός, σκόπιμα, δεν είναι πολύ ισχυρός, για δύο κυρίως λόγους.

Ο πρώτος είναι ότι τα κύρια ψάρια στο ενυδρείο μου, είναι οι δίσκοι, οι οποίοι δεν συμπαθούν το δυνατό φως και ο δεύτερος ότι τα φυτά, που έχω επιλέξει για το σκοπό αυτό, είναι φυτά χαμηλών απαιτήσεων σε φως.

Λοιπός γενικός και ειδικός εξοπλισμός

Ο υπόλοιπος γενικός εξοπλισμός, περιλαμβάνει τις πιο κάτω συσκευές:

-θερμαντικό σώμα με τον ενσωματωμένο θερμοστάτη, μάρκας Jager 300Watt, ρυθμισμένο σε θερμοκρασία <29 Celcius

-Αεραντλία SCHEGO με ροή 250 lt/h και χρόνος λειτουργίας 24 ώρες τη μέρα συνδεδεμένη σε μία αερόπετρα

-Αυτόματη ταΐστρα Eheim

-Reverse Osmosis RO-BRACKET 3 σταδίων (75gal/day) για την προπαρασκευή του νερού

-αναλογικό θερμόμετρο

Φιλοξενούμενοι Οργανισμοί

ΨΑΡΙΑ:

7 x Ansistrus sp.

1 x pit bull pleco

3 x Corydoras bronze

9 x γαρίδες

8 x Collie loach

3 x S.A.E

1 x μυδι

6 x δίσκους

21 x cardinal fish

5 x rubby nose

post-1684-1171548849_thumb.jpg.post-1684-1171548870_thumb.jpg.post-1684-1171548892_thumb.jpg.post-1684-1171548911_thumb.jpg.

Παράμετροι νερού

θερμοκρασία (oCelcius) 29-30

pH 6.8

kH (odH) 2

GH (odH) 3

NH3-NH4 (ppm) 0

NO2 (ppm) 0

NO3 (ppm) 15-20

Cu (ppm) 0

Φροντίδα

-Καθημερινό τάισμα, μία φορά, με διάφορες κατεψυγμένες τροφές και αποξηραμένης τροφής σε μορφή bits, δύο φορές από την ταίστρα.

-Έλεγχος των παραμέτρων του νερού μια φορά την εβδομάδα και αν υπάρχει ανάγκη ρύθμιση αυτών με φυσικές μεθόδους, όπως για παράδειγμα χρήση τύρφης στην έξοδο του φίλτρου.

-Συστηματικές αλλαγές νερού Κάθε 7 ημέρες 20% από συσκευή Α/Ο με προσθήκη ιχνοστοιχείων.

-Καθαρισμός βιολογικού φίλτρου όποτε μειωθεί σημαντικά η ροή του νερού στην έξοδό του.

-Καθαρισμός χημικού φίλτρου όποτε κρίνεται απαραίτητο, πχ αυξημένες τιμές φωσφορικών.

Προσωπικά Σχόλια

Το ενυδρείο μου αποτελεί τόσο για μένα όσο και στην κοπέλα μου, μέσον ξεκούρασης και ηρεμίας μετά από τη ρουτίνα της καθημερινότητας.

Η παρατήρηση του μικρού αυτού υδάτινου κόσμου μου παρέχει στιγμές μεγάλης απόλαυσης.

Ακόμα και οι εργασίες της συστηματικής συντήρησης αποτελούν για μένα μια πολύ ενδιαφέρουσα ενασχόληση, που την κάνω πάντα με ιδιαίτερη χαρά.

Το όνειρό μου είναι, αφού αποκτήσω την ανάλογη εμπειρία, να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή των δίσκων.

Eνυδρείο Νο6



post-1684-1171549392_thumb.jpg

Γενικές Πληροφορίες-Βιογραφικό Σημείωμα

Ασχολούμαι με το χόμπι του ενυδρείου εδώ και 5 μήνες. Ξεκίνησα με ένα μικρό ενυδρείο 100λίτρων κοινωνικό φυτεμένο και στοχεύω στην αγορά μεγαλύτερου με προορισμό να γίνει

100% βιοτοπικό Αμαζονίου.

Γενικές πληροφορίες του υποψήφιου ενυδρείου μου- Παρουσίαση

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το ξεκίνησα το Μάϊο του 2006. Είναι αγορασμένο από τα Carrefour και το καπάκι είnαι DIY από κόντρα πλακέ θαλάσσης.

post-1684-1171549367_thumb.jpg

Οι διαστάσεις και ο συνολικός όγκος είναι :

Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) σε εκατοστά:80x30x40

Όγκος ενυδρείου (μεικτός) σε λίτρα:120

Όγκος ενυδρείου (καθαρός) σε λίτρα:96

Συνολικός καθαρός όγκος νερού:80

Xρόνος λειτουργίας ενυδρείου:6 μήνες.

Υπόστρωμα:

Υπόστρωμα (είδος, ποσότητα):10 κιλά Sera floredepot ~2,5 εκατοστά.

Χαλίκι / άμμος (είδος, ποσότητα):20 κιλά χαλαζιακό χαλίκι διαμέτρου 1-3mm, ύψους 3-4 εκατοστά.

Συνολικό ύψος υποστρώματος , χαλικιού:5-6 εκατοστά.

Φίλτρανση:

Φίλτρο:Φίλτρο πλάτης με κυκλοφορητή.

Τύπος:εσωτερικό

Φιλτράρισμα:μηχανικό-βιολογικό

Υλικά:σφουγγάρια, Substrat Pro.

Φωτισμός:

Λαμπτήρες

Arcadia Original Tropical 25Watt- 6500Kelvin με ωράριο λειτουργίας 10:00-21:00

Arcadia Freshwater 25Watt-7500Kelvin με ωράριο λειτουργίας 13:00-19:00

Sylvania Aquastar 25Watt-10000Kelvinμε ωράριο λειτουργίας 14:00-17:00

Λοιπός γενικός και ειδικός εξοπλισμός

Θερμαντικό σώμα/σώματα:1 x Jager 150Watt

Θερμοκρασία λειτουργίας:<28oCelcius.

Θερμόμετρο / Controller θερμοκρασίας:Sera(βαθμονομημένο κατά 1°C).

Eξοπλισμός CO2 DIY μπουκάλι CO2 1,5lt.

Διαχυτήρας Σκάλα Hagen.

Αλλαγές νερού:Κάθε 20 ημέρες 40%.

Διάφορα:Αυτόματες ταΐστρες Eheim.

Φιλοξενούμενοι Οργανισμοί

Ψάρια:

2 Corydoras Rabauti(Rust Cory)

2 Corydoras Paleatus(Peppered Cory)

7 Paracheirodon Axelrodi(Cardinal Tetra)

7 Nannostomus Beckfordi(Golden Pencilfish Tetra)

5 Caridinas Japonica

1 Ancistrus Sp.3

1 Ancistrus Red-Black

1 Botia Macracanthus(Clown loach)

3 Otocinclus Affinitis

post-1684-1171549354_thumb.jpg..post-1684-1171549319_thumb.jpg..post-1684-1171549424_thumb.jpg

Φυτά:

Hygrophilla Corymbosa

Hygrophilla polysperma

Anubia Nana

Limnophila aquatica

Limnophila Sessiflora

Eusteralis stellata

Myriophyllum Rouge

Ceratophyllum Demersum

Cabomba Caroliniana

Camboba Furcata

Ceratopteris thalictroides

Vesicularia dubyana (Java moss)

Shinnersia riv. “Weiss-Grun”

Παράμετροι νερού

Συνθήκες νερού:

θερμοκρασία (oCelcius):28-29

pH:7

kH (odH):6

GH (odH):9

CO2 (ppm):24

NH3-NH4 (ppm):0

NO2 (ppm):0

NO3 (ppm):12.5

Fe (ppm):0.5

Αλατότητα:0

PO4 (ppm):0.5

Φροντίδα:

-Αλλαγές νερού γίνονται κάθε 20 μέρες σε ποσοστό 40%.Ταυτόχρονα προστίθενται τα πιο κάτω λιπάσματα για την ανάπτυξη των φυτών(αναλόγως με τις μετρήσεις των επιμέρους στοιχείων):

1)Seachem Flourish – Comprehensive Plant Supplement

2)Seachem Flourish – Potassium

3)Seachem Flourish – Phosphorus

4)KENT Botanica - Fe

5)KENT Botanica – Nitro+

6)Kent Freshwater – Black Water Expert

7)Seachem – Discus Trace

-Σε κάθε αλλαγή ρίχνω Aqutan για την απαραίτητη αποχλωριοποίηση του νερού καθώς και το

Black Water Expert.

-Ανά 4 ημέρες προσθέτω το Seachem Discus Trace.

-Κάθε 3 μήνες(και ανάλογα την ανάπτυξη) κλαδεύω τα φυτά και καθαρίζω με «ποτήρι» το υπόστρωμα.

-Κάθε 6 μήνες αλλάζω τις λάμπες.

-Το τάισμα των ψαριών περιλαμβένει τροφή με βιταμίνες όπως:

1)Tetra Prima – Complete Food

2)Sinkable Wafers της Ocean Nutrition

3)Sera – Discus Color Red/Blue

Eνυδρείο Νο7



post-1684-1171550376_thumb.jpg..post-1684-1171550399_thumb.jpg

Ηταν Ιούνιος του 1987 όταν μπήκα στη ΔΕΗ και συγκεκριμένα στα Ορυχεία της Κοζάνης όταν εκτός από το καναρίνι τα χαμστεράκια (17 τον αριθμό μετά από τη πρώτη γέννα) ηρθαν και τα πρώτα ψαράκια αφού πουλήθηκαν σε PET shop τα χαμστεράκια.

Το ενυδρειάκι ήταν 20 λίτρων αλλά τα ψαράκια 150 τον αριθμό. Platys, gappys, ξυφοφόροι και άλλα. Έγιναν τόσα μετά από απανωτές γέννες.

Το ενυδρειάκι μεγάλωσε και έγινε ένα των 120 λίτρων.

Τα φυτά μου σε έξαρση και τα ψαράκια μου όλο ζωή, οι αλλαγές νερού το 1/3 του όγκου του κάθε μήνα.

Και νάμαστε σήμερα:

Στοιχεία Ενυδρείου: JUWEL Trigon 190

Τύπος Ενυδρείου: Φυτεμένο με Δίσκους

Λίτρα: 190 λίτρα

Ψάρια :

1 Corydoras Aeneus

1 Corydoras Sterbai

1 Corydoras Albino

1 Cardinal Tetra

3 Neon Tetra

2 Cobalt Blue Discus (Stendker)

1 Rainbow Discus

4 Caridina Japonica

2 Romacea bridgesii (Apple Snail)

2 Platys

7 Rodostomus

10 Arlekinoi

Φυτά:

Anubias barterii var. nana

Ceratophyllum demercum

Echinodorus bleheri

Echinodorus oriental

Microsorum pteropus narrow

Vallisneria Americana (natans)

Vallisneria Americana (gigantea)

Εξοπλισμός:

Φιλτράρισμα: 1 εσωτερικό της JUWEL & 1 εξωτερικό της EHEIM 440 lit/h

Θερμοστάτης:1 x 250W Jager

Φωτισμός: 1x18 watt Arcadia Freshwater

1x18 watt Arcadia original tropical.

Λειτουργία με χρονοδιακόπτη 12 ώρες τη μέρα.

Λίπανση: Παροχή CO2 complete pant 500 - with magnetic valve

Λοιπές πληροφορίες:

Αλλαγές νερού: Κάθε 7 μέρες το 25 %.

Θερμοκρασία: 28 C

Παράμετροι:

PH: 6,4

GH: 7

KH: 3

NO2: 0

NO3: 0-10

NH3/NH4: 0

KAΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!



Η ψηφοφορία θα κλείσει 28/02/07 και ώρα 9:00 μ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία σε ολους ;)

Τα ενυδρεια σας ειναι πενεμορφα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία σε όλους!

Όλα τα ενυδρεία είναι υπέροχα καταπληκτικά!

Μπράβο σε όλους...

Από τις πιο δύσκολες ψηφοφορίες...

Link to comment
Share on other sites

κάποια ενυδρεία μου φαίνεται ότι τα έχω ξαναδεί

να συμμετέχουν..

ακόμη κι αν κάνω λάθος, αναρωτιέμαι αν υπάρχει

αυτή η δυνατότητα..μάλλον υπάρχει..

πάντως όλα τα ενυδρεία είναι πανέμορφα..

καλή επιτυχία!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινουργιος εδω και ειναι η πρωτη φορα που εχω την δυνατοτητα να ψηφισω αλλα.. ειλικρινα δεν μπορω να διαλεξω!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε ολους τους συμμετεχοντες! ;)

Θα διαλεξω καποιο βεβαια, αλλα θα ηθελα να ξερετε οτι μου αρεσουν ολα παρα πολυ! :D

Link to comment
Share on other sites

κάποια ενυδρεία μου φαίνεται ότι τα έχω ξαναδεί

να συμμετέχουν..

ακόμη κι αν κάνω λάθος, αναρωτιέμαι αν υπάρχει

αυτή η δυνατότητα..μάλλον υπάρχει..

πάντως όλα τα ενυδρεία είναι πανέμορφα..

καλή επιτυχία!! ;)

Φυσικα και υπαρχει αυτη η δυνατοτητα :D

Απόσπασμα από τους κανονισμούς :

Σε κάθε διαγωνισμό όλοι πλην του νικητή αυτομάτως συμμετέχουν και στον διαγωνισμό του επόμενου διμήνου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια παιδια.μπραβο σας!!!!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν ψήφισες ???????

Link to comment
Share on other sites

Ολα ομορφα και φτιαγμενα με μερακι.

Link to comment
Share on other sites

Να συγχαρώ και εγώ όλους τους φίλους για το μεράκι και την προσπάθεια τους. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Περνάνε οι μέρες ....

Link to comment
Share on other sites

Θα κλεισει η καλπη σε λιγες μερες!!! ΠΡΟΛΑΒΑΙΤΕ!!!!!!

εκπληκτικες φωτογραφιες. συγχαρητηρια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...