Jump to content

περι φυτων


TROOPER

Recommended Posts

Γνωρίζω κάποιους που το δοκίμασαν και απ' όσο ξέρω τα αποτελέσματα ποικίλουν. Αλλα φυτά άντεξαν και άλλα (τα περισσότερα) όχι. Κυρίως λόγω θερμοκρασίας πρέπει να έγινε αυτό υποθέτω. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η εισαγωγή διαφόρων ανεπιθύμητων οργανισμών στο ενυδρείο, που εκτιμώ ότι είναι αρκετός λόγος για να το ξανασκεφτεί κάποιος. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν μπορείς να το δοκιμάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει είχα φέρει από τις πρεσπες μερικά φυτά το ένα έμοιαζε με Ceratophyllum demersum με την διαφορά ότι τα φύλα ήταν σαν αγκαθωτά μου άντεξαν τον χειμώνα αλλά το καλοκαίρι μου χαλάσανε με τις ζέστες(τότε δεν περίμενα ότι το ανεμιστιρακι κάνει τέτοια δουλειά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει προληπτικός τρόπος να βάλεις π.χ. κάποιο φάρμακο κάτι να εξωντοση κάποιους οργανισμούς , βέβαια θα είναι σε καραντίνα τα συγκεκριμένα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει προληπτικός τρόπος να βάλεις π.χ. κάποιο φάρμακο κάτι να εξωντοση κάποιους οργανισμούς , βέβαια θα είναι σε καραντίνα τα συγκεκριμένα φυτά

Ισως αν τα περάσεις από ΕΚΤΟΖΟΝ και ΜΥΧΑΖΙΝ να τα απολυμάνεις κάπως, αλλά όχι 100% νομίζω. Ενα μικρό ρίσκο πάντα θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να συμπληρώσω ότι τα φυτά τα οποία είναι στην φύση και είναι "άγρια" έχουν διαφορετικές ανάγκες από τα φυτά τα οποία τα προμηθευόμαστε από κάποιο μαγαζί.

Στις λίμνες Ελληνικές ή μη επικρατούν διαφορετικές συνθήκες φωτισμού θερμοκρασίας και ιχνοστοιχείων και μακροστοιχείων αλλά στις λίμνες έχουμε και την έντονη παρουσία του φυτοπλακτού και του ζωοπλακτού που και αυτά βοηθούν στην ανάπτυξη αυτών.

Υπάρχει και η διαφορά ότι τα περισσότερα φυτά είναι στην επιφάνεια του νερού και όχι από κάτω, άλλα είναι υδρόβια και άλλα είναι υδρόφυλλα φυτά. Και για σου δώσω και ένα παράδειγμα,δες την λεγόμενη Δράκαινα η οποιά έχει φανταστική ανάπτυξη εκτός νερού αλλά μέσα στο νερό δεν αντέχει και σαπίζει.

Αυτά τα ολίγα αλλά μην σε πέρνει από κάτω μπορείς να πειραματιστείς και να μας ανακοινώσεις τις παρατηρήσεις σου.

Φιλικά J.J(Ιορδάνης)

Υ.Γ. Όσο για την προεργασία αυτό που προτείνω είναι εμβάπτιση του κάθε φυτού για ένα λεπτό σε διάλυμα 1 προς 19 χλωρίνη και νερό χωρίς όμως το ριζικό τους σύστημα και μετά καλό ξέπλυμα.

Έγινε επεξεργασία - J.J
Link to comment
Share on other sites

Ισως αν τα περάσεις από ΕΚΤΟΖΟΝ και ΜΥΧΑΖΙΝ να τα απολυμάνεις κάπως, αλλά όχι 100% νομίζω. Ενα μικρό ρίσκο πάντα θα υπάρχει.

αυτα εινε ενυδριακα φαρμακα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...