• Ανακοινώσεις

• rastaman

Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Πίτας   11/02/2017

Αγαπητοί φίλοι του Aquazone , με χαρά σας προσκαλούμε  για 12η φορά στην εκδήλωση μας για την κοπή της πίτας στην Αθήνα για το 2017!!! Ημερομηνία ορίζεται η Κυριακή 19 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00.....   More info/comments    
Sign in to follow this  
Ακόλουθοι 0
NicKtheGreeK1100

Ψαροσυνθεση Τανγκανικα

3 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλησπερα στο φορουμ! Σαν Αφρικανος που ειμαι εριξα διαβασμα και κατεληξα να στησω ενα ενυδρειο Τανγκανικα για ξεκινημα, οταν βρω τον χωρο (σε παρα πολυ καιρο δηλαδη)... Δεν εχω ουτε ενυδρειο, ουτε εξοπλισμο, ουτε τιποτα, ανοιξα αυτο το θεμα απλα για να κανω ερωτησεις, ετσι ωστε οταν ερθει η μεγαλη στιγμη να εχω ετοιμες τις απαντησεις!

Λοιπον μπαινω στο ψητο... Εχω στο μυαλο μου ενυδρειο 200-300 λιτρα (ουτε μεγαλυτερο, ουτε μικροτερο), με μεγαλυτερη εμφαση στο μηκος. Aquascape με πετρες και βαλισνεριες τοποθετημενες ετσι ωστε να δημιουργουνται νοητες περιοχες μεταξυ των ψαριων.

Λιγο ανοιχτος χωρος με σκετη αμμο για να φιλοξενηθει ενα ζευγαρακι απο τα εξης ειδη: Enantiopus melanogenys, Xenotilapia flavipinnis, X. papilio, ή X. spilopterus (ξερω, αυτο χρειαζεται και συγκροτημα με πετρες). Θα μου πειτε εσεις πιο απο ολα προτεινετε, σε σχεση με τους συγκατοικους τους.

Φυσικα δεν μπορουν να μεινουν απ εξω τα Julidochromis, σκεφτομαι ενα ζευγαρακι απο τα εξης ειδη: J. transcriptus, J. ornatus, J. marlieri, ή J. regani. Ποιο ειναι το καταλληλοτερο?

Και ενα ζευγαρι Altolamprologus. Ειτε A. calvus, ειτε A. compressiceps. Γνωριζω τον κινδυνο για τους γονους των αλλων ψαριων, οποτε θα φροντισω να στησω πολυ εξυπνα το aquascape...

Τελος, εχω πολλα υποψηφια ειδη κοχυλοψαρων και σκεφτομαι ενα ζευγαρι η χαρεμακι (εξαρταται το ειδος) απο τα εξης: Neolamprologus meeli, N. brevis, N. ocellatus, N. similis, N. multifasciatus, Lamprologus ornatipinnis, L. meleagris, L. speciosus, ή L. callipterus (αυτο ειδικα μου αρεσει λογω μεγεθους του αρσενικου). Ειναι τοσα πολλα, που δεν μπορω να διαλεξω...

Ηδη ειπα πολλα ψαρια για αυτα τα λιτρα, οποτε δεν τολμαω να ρωτησω για Cyprichromis-Paracyprichromis, Brichardi ή Leleupi... Παρακαλω μια μια οι μουντζες! :P

Μ' αρέσεις γιατί το ψάχνεις θεωρητικά πρώτα :)

Από την πρώτη ομάδα ψαριών αμφιβάλλω αν βρεις κάποιο στο ελλαδιστάν,

εκτός κι αν έχεις να τα σκάσεις σε παραγγελία (και άν..).

Συνδυασμός J.transcriptus+Alto+similis νομίζω μπορεί να δουλέψει άνετα

κι αν έχεις μήκος ενυδρείου 1.20+ βάζεις κι μια ομάδα Paracyprichromis.

Brichardi-Cyprichromis τα αποκλείω (κυριαρχικά τα πρώτα, γίνονται μεγάλα τα δεύτερα).

Τα Leleupi θα τα έβαζα στην θέση των julies (αν και μεγαλώνουν αρκετά και θεωρούνται επιθετικά σ' εμένα είναι απροβλημάτιστα).

Καλή μελέτη και γρήγορα μ' ένα μεγάλο ενυδρείο!

Μα εννοειται πως πρωτα θα ψαχτω και μετα θα προχωρησω, ετσι γινονται οι σωστες δουλειες!

Τοτε αποκλειουμε τα sand dwellers.

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Δεν εχω να ρωτησω κατι αλλο, με καλυψες απολυτα προς το παρον!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
Sign in to follow this  
Ακόλουθοι 0

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από dpap
      Ανοίγω το θέμα για να με βοηθήσετε στο aquascape.
      Θα βγω για πέτρες και αμμο σε λιγο και η πρωτη μου σκεψη ειναι να ψαξω πετρες λαβας "κοκκινες" και αμμο κανονικη.

Εριξα μια ματια σε aquascapes εδω στο φορουμ και σε αλλες σελιδες και νομιχω οτι θα παω για καποιο aquascape με χαμηλο στησιμο.

Στο 200αρι τα ψαρια κινουνται εξω απο τις πετρες σε ολο το μηκος και υψος του ενυδρειου. Λετε να ωφειλεται στο γεγονος οτι δεν υπαρχουν πολλες κρυψωνες ; (Στο 200αρι τα βουναλακια δεν ειναι μεγαλα)

Πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερα να ψαξω για μεγαλες πετρες ωστε να δημιουργηθει ενα πιο "φυσικο" τοπιο χωρις πολυ υψος ;
    • Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα φίλοι, και καλή χρονιά μιας και δεν έγραψα φέτος! μπαίνω γρήγορα στο θέμα, γυρίζοντας σπίτι στις 2 του μήνα, βρήκα ξανά την μία θηλύκια μου μπουκωμένη. Έλειπα 3 η μέρες από το σπίτι, οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς μπουκώθηκε, αλλά υπολογίζω χοντρικά από 1/1/2017. Μετέφερα το ψάρι σε ένα παλιό ενυδρείο γεννήστρα αλλά έως σήμερα 26/1/2017 δεν τα έχει φτύσει, αν και μερικές φορές τρώει τα Flakes της Ocean Nutrition που ρίχνω. Τι κάνω? περιμένω??
    • Από argy1
      Γενική κατηγορία ενυδρείου Αφρική Λίμνη Τανγκανίκα

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60x30x30
      Συνολικά Λίτρα:54
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά:Στην αρχη υπηρχαν βαλισνεριες,αυτη τη στιγμη τιποτα
      Ψάρια:Neolamprologus similis
      Άλλα είδη:Melanoides trubeculata,δυο physa (τα θελω γιατι τρωνε τα αυγα τους απο το τζαμι,μεζεδακι)

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:Μαυρο αυτοκολητο
      Πέτρες:
      Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά : 100 (ακριβως) αδεια κελυφη απο helix aspersa maxima
      Υπόστρωμα:
      Βυθός:Αμμο θαλασσης

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):Μια t8 sylvania grolux 15watt
      Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:Astro 2208 700lt/h,σφουγγαρι,βαμβακι και τρια λιτρα σιποραξ
      Θέρμανση/ Ψύξη:θερμαντηρας 100watt και ανεμησταρας ελεγχομενος απο stc-1000
      Λίπανση:Οχι
      Παροχή CO2:Οχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:ocean nutricion omni flakes,tropical tanganyika flakes, νεοεκκολαφθεισα artemia,νεογεννητα σαλιγκαρια physa.

Παράμετροι
      pH:8
      Γενική σκληρότητα (GH):8
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
      Αμμωνία (ΝΗ3):
      Νιτρώδη (ΝΟ2):
      Νιτρικά (ΝΟ3): 0-40
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):23 (χειμωνα) 28 (καλοκαιρι)

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:Καθε εβδομαδα 40%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Προετοιμασια σε βαρελι,παιρνω νερο απο φιλτρο κεντρικης παροχης και προσθετω cichlid lake salt.Το αλατι δεν το βαζω για να πειραξω τις σκληροτητες αλλα κυριως για να μην λειψει καποιο ιχνοστοιχειο απο το νερο οποτε μπαινει και σε μικροτερη δοσολογια απο την συνηστωμενη.
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Καθαρισμος φιλτρου και σκουπα οταν χρειαζεται αλλα σκουπα θελει πολυ σπανια.

Φωτογραφίες:
      Γενικα το ενυδρειο εχει περασει διαφορα οπως αλλαγη φωτισμου,μετακομηση,αφαιρεση φυτων (τα ψαρια το ηθελαν και το εκαναν μονα τους) Οποτε οι φωτογραφιες ειναι απο τις διαφορες φασεις που περασε στο παρελθον και κυριως οταν πρωτοστηθηκε.Υποσχομαι και μια φωτογραφια του ενυδρειου οπως ειναι αυτη τη στγιμη αλλα θα την ανεβασω λιγο αργοτερα.Θα δειτε την κατασταση του βυθου και θα εκπλαγειτε! Ειδικα αυτοι που ισχυριζονται οτι τα similis δεν σκαβουν οσο τα μουλτις
      Λοιπον στην πρωτη φωτο βλεπετε το ενα και μοναδικο ζευγαρι που καταφερα να βρω πριν απο δυο χρονια.Εμφανως ταλαιπωρημενα και με μονιμο προβλημμα στα πτερυγια (αφου συγκατοικουσαν με mbuna στον προηγουμενο ιδιοκτητη).Eυτυχως καταφεραν να επιζησουν και να δημιουργησουν μια τεραστια αποικια και να δωσω και σε συνχομπιστες ψαρια απο αυτα τα δυο.Ευτυχως οι απογονοι ειναι υγειεστατοι αφου τα γονιδια τους ειναι σωστα,απλως δεν προκειται να ξαναβγαλουν πτερυγια αλλα δεν με πειραζει καθολου.

Βίντεο:
      Εδω βλεπετε πως επεξεργαζονται την προσθηκη ενος ramshorn πριν το εκτελεσουν (αυτο δεν το τραβηξα)

Ωρα φαγητου

Υποσχομαι και ενα βιντεο ακομη την ωρα της αρτεμιας ;P
    • Από dim africa
      ανταλλάσσω
      γύρω στα 40 tropheus red moliro, με ανάλογη ποσότητα ψαριών malawi mbuna. Μονό από Αθήνα.
    • Από Husky_Jim
      Ήρθε λοιπόν ο καιρός να φτιάξω και εγώ ένα ενυδρείο (έστω και μικρό) για το σαλόνι μου.....

Αποφάσισα να πάω στα μαυρόνερα και συγκεκριμένα Rio Negro  με μία 'χροιά' αφρικής....

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 60χ45χ40ύψος και μου το κόλλησε το "γνωστό άγνωστο" μαλλιαρό αγόρι @nidal.....Το ενυδρείο είναι rimless (μουαχαχαχαχαχαχαχα τρέμετε θαλασσινοί) με 10άρι τζάμι και το μπροστινό τζάμι είναι crystal clear....(έτσι για την μαγκιά...αχαχαχχαχαχα θά 'ναι που θά'ναι μαύρο το νερό ας βλέπουμε και τίποτα.... )

Η βάση θα είναι ξύλινη χειροποίητη και φυσικά την φτιάχνω εγώ.....Τα ξύλα που επέλεξα είναι 60mmX30mmκαι ήδη τελείωσα με την κατασκευή.Αυτό που απομένει είναι να "ντυθεί" με μελαμίνη και να γίνει ντουλάπι το μπροστά κομμάτι....

Για φωτιστικό θα μπεί ένα Chichiros A-Series Led A601 (39Watt) το οποίο έχει σκάλες διαβάθμισης φωτεινότητας:
      http://www.hinterfeld.com/chihiros-a-series-aquatic-aquarium-high-output-led-lamp-12-39w-light-20-60cm/

Για φίλτρανση θα χρησιμοποιήσω είτε ένα από τα πολλά Eheim Classic 2213/15/17 που έχω ή ένα Aquael Multikani 800 που επίσης κάθετε...

Εδώ και οι μέχρι τώρα φωτό...

Τα καδρόνια και το αγαπημένο μου Dewalt...

Διάφορα υλικά και εργαλεία που χρησιμοποίησα...

Όπως φαίνεται και στην φωτό έφτιαξα δύο τελάρα με κόντρα και στην μέση τα οποία θα στηρίζονται σε πέντε 'κολώνες', μιά για κάθε γωνία και μία ακριβώς στην μέση...Σε όλες τις ενώσεις μπήκε ξυλόκολλα και όλες οι τρύπες ανοίχτηκαν με μικρό τρυπανάκι πρίν βιδωθούν οι βίδες για την αποφυγή ανοίγματος του ξύλου....

Εδώ και το τελειωμένο πλαίσιο....αύριο θα πάω να κόψω μελαμίνη για να ντυθεί καθώς και να πάρω ηλεκτρολογικό υλικό (πρίζοδιακόπτες)

Εδώ και η γυάλα με εμφανή διαφορά στο χρώμα/διαφάνεια του μπροστινού τζαμιού....

Από ψάρια τώρα το ενυδρείο θα είναι 90% βιοτοπικό Rio Negro μαζί (Ancistrus Dolichopterus, Nannostomus Eques, Corydoras sp.) και 10% αφρικάνικο με ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες Nanochromis Transvestitus που έχουν τις ίδιες απαιτήσεις νερού....

Από φυτά θα μπεί λευκοκεφάλα καθώς και 1-2 που έχω υπόψιν άν μπορούν να βρεθούν.....Επίσης θα μπούν καρποί φυτών από την βραζιλία και φυσικά ξύλα/ρίζες....

Ελπίζω να σας έχω σύντομα το επόμενο update!!!
    • Από NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα και καλη χρονια στην παρεα. Αν και ψιλοασχετος με ενυδρεια εχω στα υποψην μου ενα προτζεκτ (κοινωνικο τανγκανικα) για το μακρινο μελλον. Προς το παρον δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε το χρημα αλλα επειδη με εχει φαει το σαρακι θα σας πρηξω λιγο.

Για αρχη προσπαθω να σκεφτω μια ψαροσυνθεση για 250-450 καθαρα λιτρα. Ενα ζευγαρι tretocephalus και leleupi, με ενα χαρεμακι shell dweller (callipterus, brevis ή ocellatus). Ως πιο επιθετικα ειδη φανταζομαι οτι χρειαζονται γυρω στα 300-350 λιτρα?
      Mια διαφορετικη ψαροσυνθεση με πιο ειρηνικα ψαρακια που σκεφτηκα ειναι ενα ζευγαρι julidochromis, eretmodus/spathodus/tanganicodus και ενα απο τα παραπανω shell dwellers ή ενα χαρεμακι enantiopus χρειαζονται περιπου 300 λιτρα? Βεβαια εδω με τις κιχλιδες goby τιθεται και το διατροφικο θεμα γιατι απο οσα ξερω ειναι φυτοφαγες.
      Και φυσικα σε καθε περιπτωση αν το επιτρεπουν τα λιτρα και μια ομαδουλα cyprichromis ή paracyprichromis?

Παρακαλω βοηθηστε, δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ  

• Από fachnar
      9 Κιχλιδες χαριζονται. Ειναι 4 αρσενικα και 5 θυληκα.
      Δεν μπορω μα τις συντηρησω και ειναι κριμα.
      Ειναι απο ενα ειδος  ολα τα μελη (δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα).
      Μονη προυποθεση να τα πιασετε εσεις.
      Μενω Π. Φαληρο