Jump to content

Ramirezi Φύλο!!!!


Makisperama

Recommended Posts

Καλησπέρα

Εχω αυτά τα 2 ramirezi μήπως ξερεται να μου πείτε

Αν είναι αρσενικά η θυληκα;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία - Makisperama
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι Microgeophagus ramirezi αλλά Mikrogeophagus altispinosus,

οι φωτογραφίες δεν βοηθούν για αναγνώριση φύλου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λέει ο φίλος Σταύρος (devilsnake). Τα αγόρασες για ramirezi; πόσο καιρό τα έχεις;

Το πλέον ασφαλές χαρακτηριστικό γνωρίσμα είναι το γεννητικό τους όργανο, χοντρό και κατακόρυφο στα κοριτσάκια, λεπτό και με κλίση προς τα πίσω στα αγοράκια.Επίσης συχνά χρησιμοποιούμενα χαρακτηριστικά διαφοροποίσης αρσενικών-θηλυκών, χωρις όμως να παρέχουν βεβαιότητα είναι οι πρώτες (μπροστινές) ακτίνες του ραχιαίου πτερυγίου του αρσενικού είναι πιο μεγάλες και μυτερές όπως επίσης και το ουριαίο πτερύγιο, η κορυφή του οποίου εκτείνεται πολύ περισσότερο στα αρσενικά από ότι στα θηλυκά. Ακόμα, η κοιλίτσα της θηλυκιάς κοκκινίζει κάπως περισσότερο, αλλά έχω την άποψη ότι αυτό συμβαίνει κυρίως όταν η θηλυκιά είναι έτοιμη για αναπαραγωγή.

Άσχετα με το ερώτημα σου, τα ψαράκια σου σε άμμο θα δείξουν μια ιδιαίτερη και ξεχωριστή συμπεριφορά, από την οποία προκύπτει και το όνομα τους : γεωφάγοι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!!!!δλδ φίλε μου theodor τι μου προτείνεις να κάνω ;;;;

Βασικά για αρσενικά μου τα είχαν πουλήσει ....θυληκο που μπορώ να βρω;;;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με τι στα πουλησανε εχεις 2 πολυ ομορφα ψαρακια! Σε τι ενυδρειο τα εχεις; Εννοω διαστασεις και ογκο;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ! Λοιπον για ριξε μια ματια εδω στο προφιλ τους: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25960&p=212562

Εγω εχω 6 απ αυτα σε ενυδρειο 450 λιτρων αλλα σε ενυδρειο των 100 δεν θα προτεινα τοσα πολλα! Τσακωνονται καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να εβγαλες ζευγαρι αλλα δεν σιγουρο ακομη! Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, μονο απο εμπειρια μου σου λεω οτι ειναι το πρωτο αρσενικο και το

δευτερο θηλυκο! Ετσι μου φαινεται αλλα και παλι χωρις να ειμαι σιγουρος! Με τι αλλο τα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αμα ήταν ζευγάρι δεν θα είχα γεννα(υ.γ είμαι αρχαριος και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω άμα έχω γέννα);;;;;έχω ένα sae,ένα πλεκο,ενα ancistrus,και ένα red eye(δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτό με τα κόκκινα τα ματια).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο πως θα εχεις γεννα. Δεν στο εγγυαται κανεις πως θα γινουν ζευγος! Αλλα ακομη και να ηταν ζευγος δεν αντε γνωριστηκαμε αντε γεννησαμε! Θελει υπομονη, καταλληλες συνθηκες, θερμοκρασια, καμια φορα και τροφη! Η ψαροσυνθεση σου ειναι λιγο περιεργη για ταλιτρα σου! Ο πλεκο τι μεγεθος εχει;

Link to comment
Share on other sites

Περίεργη;;;;τι εννοείς;;;δεν είναι όλα κοινωνικά;;;;μικρός είναι δεν είναι μεγάλος;;;;τι μου προτείνεις φίλε μου δλδ να κάνω;;;;σορυ άμα σε έχω πρηξει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με εχεις πρηξει! Ο πλεκο θα μεγαλωσει πολυ για τα λιτρα σου, το σαε εκτος οτι θελει κοπαδακι κι αυτος με την σειρα του θελει μεγαλυτερο ενυδρειο. Το red eye που λες, αν ειναι το red eye tetra θελει κοπαδι και το ενυδρειο σου ειναι και για αυτο μικρο! Τωρα οσοσν αφορα τα ραμ επειδη ειναι κοντα στο βυθο αν ζευγαρωσουν θα ειναι πολυ επιθετικα με τα αλλα βυθοψαρα σου αλλα και ισως να στρεσαριστουν και να φανε τα αυγα του! Αυτα εν ολιγοις!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μακη ( αν σε λενε ετσι ) εχει λαθακια το ενυδρειακι σου! Κανε αν θες μια πιο αναλυτικη παρουσιαση στην κατηγορια που λεει "ενυδρεια μελων" για περαιτερω βοηθεια. Απ οσο βλεπω παντως θα σου πω οτι ο βυθος που εχεις δηλαδη αυτο το χοντρο χαλικι που βλεπω δεν κανει για τα ραμ μιας και τους αρεσει να σκαβουν και για τροφη αλλα και κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης. Ουτε αυτες οι πετρες βοηθανε οι οποιες μαλλον ειναι ασβεστολιθικες

( αν κρινω απ το χρωμα ) αλλα ουτε και αυτα τα κοχυλια! Στην 2η φωτο το σαε που βλεπω, δεν ειμαι σιγουρος αλλα μου φαινεται για cae αλλα μπορει να κανω και λαθος! Στην 3η φωτο το αριστερο με το ματι μου φαινεται για θηλυκο και το δεξι για αρσενικο ( χωρις να βαζω και το χερι μου στην φωτια)!

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ με τον Strum σχετικά με την αναγνώριση, όπως είπα παραπάνω, εκατό τοις εκατό σίγουρος είσαι από το αναπαραγωγικό τους όργανο. Δες φωτο από τα δικά μου (παλιότερα) και θα καταλάβεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20881&hl=

Με μια πρώτη μάτια, τα λίτρα σου ειναι λίγα για τα ψαράκια αυτά. Δε βλέπω και πολλές κρυψώνες! Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου;Εγώ τα είχα σε 120 μικτά, ήταν αρσενικό θρυλικό, όχι όμως ζευγάρι και πάρα το ότι είχα δημιουργήσει στις δύο άκρες του ενυδρείου κρυψώνες το θηλυκό αρκετά συχνά ήταν στρεσαρισμενο.

Διώξε οπωσδήποτε τα κοχύλια γιατί θα σου κάνουν το νερό όλο και πιο σκληρό και έλεγξε τις πέτρες με ξύδι ή ακουαφόρτε. Αν βγουν ασβεστολιθικές απομάκρυνε τες και αυτές. Θέλουν μαλακό νεράκι. Ξέρεις τι τιμές έχει το νερό του ενυδρείου σου;

Το ΣΑΕ είναι πράγματι ΣΑΕ και όχι CAE.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...