Jump to content

Μεγάλωμα Φυτων Για Μελλοντικη Χρηση...


Recommended Posts

Τέλειο Άγγελε , ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Την μετάβαση στο sumbersed πως θα την κάνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Για emersed εχω ενα και τρέχει, με μια led λάμπα, υποστρωμα φυλοχωμα, και λιγο νερο που ειχα ριξει πριν 2 μηνες περίπου απο τοτε δεν το πειραξα, θερμοκρασια τωρα δωματιου εχει 14 c, απο αναπτυξη λιγη αλλα υπάρχει... καποια στιγμη θα βαλω φω το ναδεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας Αγγελε,το κανουν πολλοι αυτο στο εξωτερικο με πολυ μεγαλη επιτυχια.

Να ξερεις οτι απο emersed σε submersed παλι θα χρειαστεις καποιον χρονο προσαρμογης και ισως η κρυπτοκορινα να χασει ολα τα φυλλα της.Μη σε ανησυχει ομως αυτο γιατι θα πεταξει νεα.

Εγω στο δικο μου το φως το εχω 13-14 ωρες.Τωρα πιστευω πως αν ειχες στα ποτιρακια λιγο υποστρωμα η φυλλοχωμα μπορει να πηγαιναν ακομη καλυτερα τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγη θα την οπως λενε οτι γινεται στα σαιτ που διαβασα για την φαση αυτην, απλα τα βαζεις μεσα :-Ρ βεβαια λενε οτι θελουν μεχρι και 3 βδομαδες να προσαρμοστουν και αναλογα το καθε φυτο, επισης οπως λεει και ο Ραστα καποια μπορει να χασουν μεχρι και ολα τους τα φυλλα, αλλα μετα την προσαρμογη επανερχονται...

Στο προηγουμενο σετ απ, επειδη πειραματιζομουν, ειχα βαλη σε καποια σκετο υποστρωμα της τετρα και σε καποια aquabasis με manado....ισως επειδη ειναι κατα βαση πολλες οι ανουμπιες και εχουν ετσι και αλλιως αργη αναπτυξη, δεν ειδα πολλα πραγματα...

Η κρυπτοκορινα ειναι σε aquabasis με manado ακομα....

Την φωτοπεριοδο την εχω χαμηλα για λογους οικονομιας, το καλοκαιρι θα τα βγαλω στην αυλη που εχει νταλα ηλιο και θα εχω μονο το φιλτρο σε λειτουργια...

Ευχαριστω για το ενδιαφερων :-)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...