Jump to content

Killifish


Χρήστος

Recommended Posts

Τόσα χρόνια στο χόμπι και θα σας πω κάτι που έμαθα πριν λίγο καιρό, και που με ξάφνιασε ευχάριστα.

Έχω βάλει κάποια ψάρια στο μάτι για το νέο μου παλουταριουμ αλλά δύσκολα τα βρίσκω στην αγορά, τα Killifish.

Ψάχνοντας λοιπόν για αυτά τα ψάρια βρήκα ένα βιντεακι στο γιουτιουπ

Εν ολίγης διηγείται πως τα συγκεκριμένα ψάρια γεννήθηκαν μέσα σε μια πατημασιά από ελέφαντα αφού γέμισε με νερό μετά από βροχή.

(το βιντεάκι)

http://www.youtube.com/watch?v=4sy3R3f_GCY

Στην αρχή δεν πίστευα αλλά έψαξα και έμαθα οτι τα αγά από τα ψάρια αυτά μπορούν να διατηρηθούν μέσα σε υγρό χώμα και εκκολάπτονται όταν έρθουν σε επαφή με το νερό. Περίπου δηλαδή όπως τα

αυγά από της αρτεμιες αλλά σε πολλή ποιο soft version.

Μετά από ψάξιμο έμαθα και βρήκα πως μπορείς με λίγα χρήματα να παραγγείλεις αυγά από Killifish και θα σου έρθουν με το ταχυδρομείο όπου εσύ μετά θα τα εκκολάψεις και θα χαίρεσαι τα ψαράκια σου.

Το σίγουρο είναι ότι θα το επιχηρίσω μόλις ετοιμάσω το παλουταριο μου.

3 σελίδες σαν δήγμα απο το ebay.

http://www.ebay.de/itm/Killifish-mixed-120-eggs-Hatching-Apparatus-/221295190323?pt=Live_Fish&hash=item338638a133

http://www.ebay.de/itm/40-Eggs-of-Austrolebias-juanlangi-Parque-Rivera-Melo-SAA-Killifish-/310669734278?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item48555bf186

http://www.ebay.de/itm/40-Eggs-of-Xenurolebias-myersi-Conceicao-da-Barra-SAA-Killifish-/310669373507?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item4855567043

στο γιουτιουπ εχει αρκετά βιντεο με την αναπαραγωγή τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το πρώτο βίντεο δεν το πίστευα..!

Όσο για τα ψάρια πολύ ωραία και αξίζουν να ασχοληθείς μαζί τους πιστεύω..!

Όσο για τα αυγά μόνο τα έξοδα αποστολής είναι λίγο ακριβά..αλλά και μέχρι να τα εκκολάψεις και να γίνουν ψάρια..

Έμποροι δεν τα φέρνουν Ελλάδα αυτά τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Έχει και φτηνούς, από την Αγγλία με λογικές τημές πχ 20 αυγά 11 ευρώ συν 5 τα ταχυδρομικά.

Εγώ προτιμώ τα αυγά γιατί θα έχω την χαρά της γέννησης και θα ξέρω ότι τα ψάρια από την αρχή θα βρίσκονται στο σωστό περιβάλλον με της σωστές συνθήκες χωρίς ασθένειες χωρίς στρες και ότι άλλο έχουν τα ζωντανά.

Τα αυγά θεωρό πως είναι η ποιο χουμανιστικη μεταφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο κοιτα εδω :)

Επισης,παλιοτερα αν θυμασαι ο Φωτης ειχε παραγγειλει τετοια αυγα και ειχε καταφερει να τα κανει ψαρακια.Υπαρχει ενα θεμα εδω με ολη την διαδηκασια που ακολουθησε.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο το ξερεις πως κρεμομαστε απ τα χειλη σου για την ολη διαδικασια!

Link to comment
Share on other sites

στην αμερικη ειπαρχουν και kit που πουλανε τετοια αυγα ψαρακια σαν παιχνιδια για τα μωρα νομιζω λεγεται the magic fish life καπως ετσι κοστιζει 30$ και τα διαφημιζουν σε μικρες γυαλες 8 τετοια ψαρακια οπως κανουν με τα χρυσοψαρα η τους μονομαχους..

Link to comment
Share on other sites

Ράστα δεν τα είχα δει αυτά τα θέματα πάντως εδώ και αρκετό καιρό είμαι στην πρίζα για αυτά τα ψάρια ο μόνος λόγος που δεν έχω αποφασίσει 100% είναι ότι ζουν πολλή λίγο συνήθως κάτω από χρόνο ίσος και για αυτό δεν τα βρίσκεις στο εμπόριο.

Γενικά το ξέρεις πως η ενασχόληση μου με τα ψάρια είναι πολλή μικρή και δεν ξέρω πολλά πολλά καθώς τα ψάρια τα θεωρώ δευτερεύων μέσα στο ενυδρείο μου πρώτη θέση έχουν πάντα τα φυτά τα ψάρια είναι διακοσμητικά στοιχειά :)

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω Χρησταρα,τα εχουμε πει αλλωστε πολλες φορες.

Υπαρχουν και αλλα θεματα εδω μεσα γι αυτα τα ψαρακια,ειναι ομορφα και εχουν πολλα χρωματα αλλα ζουν λιγο οπως λες.Καποια στιγμη ειχα δει και μια αγγελια εδω που καποιος πουλουσε τετοια ψαρακια σε χαρεμακια ετοιμα για αναπαραγωγες.

Παντως αν και ζουν λιγο νομιζω αξιζει τον κοπο να μπεις στη διαδηκασια της αναπαραγωγης και εκολαψης των αυγων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε βοηθήσω να βρεις μεγάλα ψαράκια.. Δεν είναι δύσκολο..

Αν τελικά πάρεις αυγά σε παρακαλώ στείλε μου π.μ. διότι αν και ήδη έχω αυγά και μεγάλα ψάρια θέλω να δοκιμάσω και με άλλο είδος!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε βοηθήσω να βρεις μεγάλα ψαράκια.. Δεν είναι δύσκολο..

Αν τελικά πάρεις αυγά σε παρακαλώ στείλε μου π.μ. διότι αν και ήδη έχω αυγά και μεγάλα ψάρια θέλω να δοκιμάσω και με άλλο είδος!!

Οκ όταν έρθει η ωρα θα σε ενημερώσω ακόμη στήνω το παλουταριο για αυτό ήθελα ψάρια που να ζουν σε χαμηλή στάθμη νερού αλλά και να έχουν χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε βοηθήσω να βρεις μεγάλα ψαράκια.. Δεν είναι δύσκολο..

Αν τελικά πάρεις αυγά σε παρακαλώ στείλε μου π.μ. διότι αν και ήδη έχω αυγά και μεγάλα ψάρια θέλω να δοκιμάσω και με άλλο είδος!!

ειναι πολυ ομορφα!αν γινεται να μας πεις αν υπαρχει καποιο μαγαζι που να δινει τετοια ψαρακια,εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πανεμορφα ψαρια.Βρηκα αλλο ενα ενδιαφερον βιντεακι :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε σιγα σιγά να ξεκινάμε, Χρηστο πρώτα απο την γυάλα.. και μετα τα ψάρια... :meh:

Τελικά είχες δίκαιο ξεκίνησα με το μικρό και τώρα σκέφτομαι να κάνω παλουταριο το trigon 350 αλλά το ρημάδι έχει πολλές γρατσουνιές και δεν μου κάθετε καλά στο μάτι.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι βαρέθηκα τα κοινά ενυδρεία και σίγουρα θα κάνω μόνο παλουταριο τώρα θα είναι μικρό ή όχι δεν ξέρω ακόμη.

Αλλά τα ψαράκια αυτά βολεύουν καλά, έμαθα ότι πιδανε κιόλας και ίσος να κόψουν καμιά βόλτα μέσα στο παλουτριουμ γενικά κολλάνε καλά στο σκοτεινό βυθό που θέλω να κάνω, ετκώς αν κάποιος με μετάξι καμιά άλλη ιδέα με κάποιο ψάρι που ίσος δεν το πρόσεξα δεόντως.

@Στράτο ενδιαφέρων βιντεάκι θα το δω με την ησυχία μου.

Γενικά όποιος είχε ή έχει αυτά τα ψάρια κάθε πληροφορία θα μου είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχες δίκαιο ξεκίνησα με το μικρό και τώρα σκέφτομαι να κάνω παλουταριο το trigon 350 αλλά το ρημάδι έχει πολλές γρατσουνιές και δεν μου κάθετε καλά στο μάτι.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι βαρέθηκα τα κοινά ενυδρεία και σίγουρα θα κάνω μόνο παλουταριο τώρα θα είναι μικρό ή όχι δεν ξέρω ακόμη.

Αλλά τα ψαράκια αυτά βολεύουν καλά, έμαθα ότι πιδανε κιόλας και ίσος να κόψουν καμιά βόλτα μέσα στο παλουτριουμ γενικά κολλάνε καλά στο σκοτεινό βυθό που θέλω να κάνω, ετκώς αν κάποιος με μετάξι καμιά άλλη ιδέα με κάποιο ψάρι που ίσος δεν το πρόσεξα δεόντως.

@Στράτο ενδιαφέρων βιντεάκι θα το δω με την ησυχία μου.

Γενικά όποιος είχε ή έχει αυτά τα ψάρια κάθε πληροφορία θα μου είναι ευπρόσδεκτη.

Αλλαξε το μπροστινό τζάμι....

σκοτεινό βυθό??? Και το mini γλοσοστιγμα πως θα απλώσει? :bigemo_harabe_net-66:

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ο σκοτεινός βυθός θα είναι στο κάτω μέρος θα έχει και άλλο επίπεδο :bigemo_harabe_net-62:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν θες βοηθεια σε κατι μπορεις να με ρωτήσεις ! Δεν τα ξερω ολα προφανως αλλα θα μπορεσω να σε κατευθύνω ακομα και σε δυσκολες ερψτησεις! Αν θες διαβασε το θεμα μ και ρωτα οτι θες!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα καταλήξω πια ή ποιο είδος θα βάλω, μετά θα διαβάσω τα θέματα εδώ, και μετά θα επανέλθω με συγκεκριμένες ερωτήσεις αν δεν μου λυθούν οι απορίες.

Πάντως σε ευχαριστώ για την διάθεσή σου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφερεται παντως στο γνωστο ενυδρειομαγαζο στην κηφισια που ειχα παει βολτα σημερα εχει αρκετα aphyosemion striatum, τιμες παντως δεν θυμαμαι, παντως ενα εχω να πω οτι σου τραβανε αρκετα το ενδιαφερον ειδικα με τα χρωματα τους :)

Aphyosemion_striatum_LEC_93-29_J_01_800.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε φίλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιας και που έχω εκκολάψει αυγά ας κάνω μια μικρή ανασκόπηση.. Μπορεί οι πληροφορίες που θα δώσω να φανούν χρήσιμες για κάποιους που θέλουν να ασχοληθούν παραπάνω με αυτά τα εκπληκτικά ψαράκια!!!

Αυτά που πήρα αρχικά πριν αρχίσω τη διαδικασία ήταν μια αεραντλία, μια βαλβίδα αντεπιστροφής, μια διακλάδωση και 2 μέτρα σωληνάκι.

Έπειτα προμηθεύτηκα την αρτέμια που την πήρα χήμα, αλλά έχει πολύ καλά ποσοστά εκκολαψης!!!Μετά το ενυδρειακό αλάτι και 2 μεγάλα μπουκάλια των 1,5 λίτρων από κοκα κολα..

Πρώτα έκανα κάποιες δοκιμές με την αρτέμια για να δω την εκκολαπτικότητα των αυγών. Χωρίς φως σε 18-20 βαθμούς είχα πάρα πολλά μικρά!!

Μετά παρήγγειλα 2 είδη. Το ένα δεν εκκολάφθηκε ούτε ένα μικρό. Ήταν νον ανουαλ. Το άλλο που ήταν ανουαλ βγήκαν 4 μικρά σε λίγες μόνο ώρες!!Όπως και να έχει αφού πέρασαν 2 μέρες μέσα σε νερό όλα τα αυγά ( μην ξεχάσω ήταν παλαιωμένο νερό ενυδρείου..) τα στράγγιξα σε μια χαρτοπετσέτα καιταέβαλα πάλι στο σακουλάκι που θα μείνουν για 2-3 βδομάδες και μετά θα τα ξανά βρέξω!

Το μεγάλωμα των μικρών ΄ταν μια δύσκολη δουλειά καθώς έκανα καθημερινές αλλαγές νερού, σχεδόν όλο, σιφωνάροντας τον πυθμένα,πάντα με νερό ενυδρείου.. Έτσι έκανα και μικροαλλαγές στο "μεγάλο".. Τα άνουαλ είναι σε ένα κουτάκι μαργαρίνης και θα μείνουν εκεί μέχρι να πάρουν μπόι. Το νον ανουαλ είναι στο κεντρικό ενυδρείο..Αν μπουν μαζί μόνο το νον ανουαλ θα μείνει καθώς είναι σαφώς μεγαλύτερο σε μέγεθος!!!

Με αυτά και με εκείνα ακόμα μεγαλώνω τα μικρά και τελικά έχω (ως τώρα) 3 annual και 1 non anual killifish!!!

Μπορεί να ξέχασα να πω κάποια αλλά αν έχετε ερωτήσεις είναι όλες ευπρόσδεκτες!! Ελπίζω να βοήθησα!!!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα ας ανανεώσω με τα μικρά killifish!![/size]
Είναι 3 στον αριθμό και έχουν καλή ανάπτυξη!![/size]
Είναι στο 15λ ενυδρείο και πολύ σύντομα μετακομίζουν στο 30λ και μετά σε πιο μεγάλο..[/size]

Η τροφή τους είναι grindal και κάποιες φορές τους δίνω και φυλλαράκια τροφής!! Τρώνε τα πάντα τα άτιμα!![/size]

Συγκατοικούν με κάποια blue apple snails τα οποία όταν γεννοβολάνε τα δίνω!![/size]
 
 
 
 
post-51821-0-27096200-1395572135_thumb.jpg
post-51821-0-58360100-1395572140_thumb.jpg
post-51821-0-89248600-1395572145_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας και μια όταν ανοίξουν τα φώτα γιατί δεν φαίνεται τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...