Jump to content

Κατασταλαξαμε Στα Convict!!!


JOHN1801

Recommended Posts

μετά από το ξεστησιμο του φυτεμενου λογω υπερβολικής αλγης και πολλών προβλημάτων ξεκίνησα τα διαδικασία για να στήσω ένα αφρικανικο! μετά από κάποιες φωτογραφίες που είχα βάλει σε κάποιο post μου είπαν οι Αφρικανοί οτι για να γινει κατάλληλο το ενυδρείο για αφρικανες θα έπρεπε να βάλω και άλλες πέτρες ακομα μέσα στο ενυδρείο,τελικά όμως αυτό δεν γινόταν για το λόγο οτι δεν ήμουν 100% σίγουρος για το βάρος της κατασκυης αυτής.οπότε άφησα τις πέτρες που είχα και έβαλα το ζευγαρακι που είχα τα convict με μερικά από τα γεννητουρια τους!

και ιδού η φαμίλια....

Link to comment
Share on other sites

μετά από το ξεστησιμο του φυτεμενου λογω υπερβολικής αλγης και πολλών προβλημάτων Τι προβληματα ειχες ;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα ψαράκια! Πανέμορφα! :D

Μερικές παρατηρήσεις:

Αν μπορείς, παίξε λίγο με το στήσιμο των πετρών και προσπάθησε να δώσεις λίγο ύψος ώστε να δημιουργηθούν κρυψώνες!

Επίσης οι Convict είναι Αμερικανικές Κιχλίδες, όχι Αφρικανές! ;)

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ ωραίο!

:)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

μετά από το ξεστησιμο του φυτεμενου λογω υπερβολικής αλγης και πολλών προβλημάτων Τι προβληματα ειχες ;

ειχε γεμίσει το ενυδρείο bba παντού όμως..στα φυτά,στο manado,στην είσοδο και έξοδο του φίλτρου μου και γενικότερα παντού! μετά άρχισα και έχανα και ψαράκια,τελοσπαντων πάει αυτό.πάμε γι'αλλα!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα ψαράκια! Πανέμορφα! :D

Μερικές παρατηρήσεις:

Αν μπορείς, παίξε λίγο με το στήσιμο των πετρών και προσπάθησε να δώσεις λίγο ύψος ώστε να δημιουργηθούν κρυψώνες!

Επίσης οι Convict είναι Αμερικανικές Κιχλίδες, όχι Αφρικανές! ;)

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ ωραίο!

:)

το γνωρίζω οτι είναι αμερικάνικες κιχλιδες απλά έγραψα οτι ξεκίνησα για αφρικανικο!!

οσο για το ύψος που είπες να δωσω στις πέτρες το εχουν κανονίσει είδη αυτό τα ψαράκια μου..κάτω από τις πέτρες εχουν φτιάξει ολόκληρα τούνελ! θα κοιτάξω μήπως με κάποιο τρόπο βάλω και καμία βαλισνερια!

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω οτι είναι αμερικάνικες κιχλιδες απλά έγραψα οτι ξεκίνησα για αφρικανικο!!

Οκ τότε :)

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις φυτα που φυτευονται δεν θα μεινει τιποτα. Βαλε καμια δυο ριζες να διακλαδωνονται και θα με θυμηθεις. Δεσε και πανω καμια ανουμπια ή καμια μος και θα εισαι πρωτος!

Αυτα ειναι τα ψαρακια που λεγαμε πριν κανα 3μηνο-4μηνο;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ωραιο ετσι οπως το εχει ο φιλος Γιαννης. Θα ηθελα ομως και καμια ριζα!

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις φυτα που φυτευονται δεν θα μεινει τιποτα. Βαλε καμια δυο ριζες να διακλαδωνονται και θα με θυμηθεις. Δεσε και πανω καμια ανουμπια ή καμια μος και θα εισαι πρωτος!

Αυτα ειναι τα ψαρακια που λεγαμε πριν κανα 3μηνο-4μηνο;

ναι αυτά είναι..τα αρσενικα εχουν γινει τούμπανο σε μέγεθος! τα θυληκα είναι πιο μικροκαμωμενα και εχουν είδη αρχίσει να παίρνουν ένα κίτρινο χρωματακι στη κοιλιά και στο πάνω πτερυγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Eιναι πανεμορφα Γιαννη, να σου ζησουν!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα κυκλοφορητη που έχω.θελω να το τοποθετήσω στο ενυδρείο για καλύτερη κυκλοφορία του νερού.σε ποιο σημείο πρέπει να τον βάλω? απέναντι από την εισαγωγή του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω θα είναι μια χαρά !

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να το βαλεις διπλα στην εξαγωγη και την μεση της πλευρας ψηλα στην επιφανεια!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ο κυκλοφορητης τοποθετήθηκε αρχικά λιγο πιο δίπλα από την εξαγωγή του φίλτρου και προς την επιφάνεια.αυτό που παρατηρώ όμως είναι οτι έχει πολύ δυνατή ροή,γυρίζει 1000lt/h.θα έχω προβλημα? μήπως αυτό δημιουργεί stress στα ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

τελικά ο κυκλοφορητης βγήκε από το ενυδρείο για το λόγο οτι τα ψαράκια από την ώρα που μπηκε σε λειτουργία τα ψαράκια δεν βγαίνανε για κανένα λόγο μέσα από τις πέτρες! λογικά ίσως ο κυκλοφορητης είναι μεγαλύτερος απ'οτι πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

το καλο ειναι οτι το δοκιμασες και σου έφυγε η απορία... αλλα νομίζω οτι για τα λίτρα σου και τα ψαρια σου δεν ειναι απαραίτητος ο κυβοφοροτης... καμία φωτο έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

μετά από ένα χρονο παραμονής στην αποθήκη έβγαλα σήμερα ένα βράχο της juwel και τον έβαλα στο ενυδρείο για να ενισχύσω λιγο την εμφάνιση της διακόσμησης! ακούω απόψεις..καλύτερο ή χειρότερο?

βέβαια μόλις πιάσει και αλγη πάνω θα είναι ακομα καλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...