Jump to content

μεταφορα απο 100λιτρο σε 400λιτρο


rockxk

Recommended Posts

λοιπον μολις ολοκληρωθηκε η μεταφορα απο το 100 λιτρο καρφουρ στο ριο 400

εχω βαλει μονο το εξωτερικο φιλτρο 2217

οι μετρησεις μου βγαινουν:

1. NH3/NH4 = 0,5

2. NO2 = 0

3. NO3 = 5

4. PH = 7,5

5. KH = εδω νομιζω οτι κατι κανω λαθος διοτι μεχρι τις 35!!!! σταγονες δεν εγινε κιτρινο...απο μπλε εγινε πρασινο στις 8 σταγονες αν θυμαμαι καλα και μετα πορτοκαλι σκουρο πορτοκαλι εφτασα τις 35 και σταματησα.

μεχρι ποσες σταγονες φτανει? ποια ειναι η ιδανικη μετρηση?

6. GH = εδω δεν ειχε χαρτι μεσα οποτε δε ξερω πως γινεται.μαλλον οπως το KH οποτε και εδω για πειτε μου πως γινεται η μετρηση?οπως στο ''KH" με καθε σταγονα και βαθμος?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις ολοκληρωθηκε η μεταφορα απο το 100 λιτρο καρφουρ στο ριο 400

εχω βαλει μονο το εξωτερικο φιλτρο 2217

οι μετρησεις μου βγαινουν:

1. NH3/NH4 = 0,5

2. NO2 = 0

3. NO3 = 5

4. PH = 7,5

5. KH = εδω νομιζω οτι κατι κανω λαθος διοτι μεχρι τις 35!!!! σταγονες δεν εγινε κιτρινο...απο μπλε εγινε πρασινο στις 8 σταγονες αν θυμαμαι καλα και μετα πορτοκαλι σκουρο πορτοκαλι εφτασα τις 35 και σταματησα.

μεχρι ποσες σταγονες φτανει? ποια ειναι η ιδανικη μετρηση?

6. GH = εδω δεν ειχε χαρτι μεσα οποτε δε ξερω πως γινεται.μαλλον οπως το KH οποτε και εδω για πειτε μου πως γινεται η μετρηση?οπως στο ''KH" με καθε σταγονα και βαθμος?

Απο οτι καταλαβα το το 2217 το χρισιμοπιουσες και στο100λιτρο αν ναι τοτε δεν 8α εχεις κανενα προβλιμα, αυτη ειναι η γνωμη μου Στρατος

Link to comment
Share on other sites

το ριο 400 τωρα το αγορασα μαζι με το 2217.

για τα τεστ γνωριζεις να μου πεις συνχομπιστα στρατο?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το kh πανω απο 35 μου φενεται πολυ τρελο,δεν το κανεις αλλη μια...

Νομιζω οτι καλα θα ειναι να βρισκεσε γυρω στο 6(μην σε παρω στο λαιμο μου παρε και αλλες γνωμες)

Οσο για το gh ισχυει ο ιδιος τροπος αλλα το κανεις με διαφορετικο μπουκαλακι(αν υπαρχει στην συσκευασια σου ,δεν ξερω)και οι ιδανικες τιμες αλλαζουν αναλογα με τα ψαρια που εχεις.Οι δισκοι πχ θελουν πολυ μαλακο ενω οι αφρικανες ας πουμε ,σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι της σερα....και ειδικα τα τεστ kh,gh και ph τα χρησιμοποιησα για πρωτη φορα.

διαβασα οτι μαλλον ειναι πεταμα

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι της σερα....και ειδικα τα τεστ kh,gh και ph τα χρησιμοποιησα για πρωτη φορα.

διαβασα οτι μαλλον ειναι πεταμα

οχι δεν ειναι για πεταμα εκτος αν εχουν ληξει (δες ημερομηνια)

βεβαι θα σου προτεινα τα τεστ της API

TO GH μετριεται με τον ιδιο τροπο σταγονα και βαθμο μεχρι να αλλαξει χρωμα.

δες και το site του κου στελλα που εκανε το κοπο να τα " ανεβασει" ολα αυτα http://www.istellas.gr/aquarium/my_tests.html

τελος να σου ευχηθω καλη αρχη και να σε ρωτησω αν εστρωσες το 2217 πριν ξεκινησεις.

το αφησες να δουλεψει μεσα στο παλιο σου ενυδρειο?

nh3/nh4 πρεπει να μηδενισεις πριν βαλεις ψαρακια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν λήξει θα σου πρότεινα να κάνεις ξανά το τέστ και στο νερό του ενυδρείου σου αλλά και στο νερό της βρύσης!

Ακολουθείς πιστά τις οδηγίες χρήσης και μας λες τι τιμές έχεις!

Link to comment
Share on other sites

σημερα το βραδυ θα κανω ξανα τα τεστς.

το kh μεχρι ποσες σταγονες σας εχει φτασει?

φοβαμαι οτι κατι δε παει καλα με τα τεστ διοτι η αμμωνια 0,5 ηταν και στο 100λιτρο...

τα τεστ kh,gh και ph ειναι αγορασμενα 1 εβδομαδα.

πως θα καταλαβω αν μετρησω το νερο της βρυσης οτι ειναι ελλατωματικα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις ολοκληρωθηκε η μεταφορα απο το 100 λιτρο καρφουρ στο ριο 400

εχω βαλει μονο το εξωτερικο φιλτρο 2217

οι μετρησεις μου βγαινουν:

1. NH3/NH4 = 0,5

2. NO2 = 0

3. NO3 = 5

4. PH = 7,5

5. KH = εδω νομιζω οτι κατι κανω λαθος διοτι μεχρι τις 35!!!! σταγονες δεν εγινε κιτρινο...απο μπλε εγινε πρασινο στις 8 σταγονες αν θυμαμαι καλα και μετα πορτοκαλι σκουρο πορτοκαλι εφτασα τις 35 και σταματησα.

μεχρι ποσες σταγονες φτανει? ποια ειναι η ιδανικη μετρηση?

6. GH = εδω δεν ειχε χαρτι μεσα οποτε δε ξερω πως γινεται.μαλλον οπως το KH οποτε και εδω για πειτε μου πως γινεται η μετρηση?οπως στο ''KH" με καθε σταγονα και βαθμος?

Molis ekana tin idia skatza prin ena mina (ase pou exo tin entiposi pos telika to carfour eitan 120LT)

Sto 400LT exo 3 filtra:

Fluval 405 (bio)

305 (Bio)

kai to esoteriko tis RIO (Sfougaria, anthraka etc)

Prosexe giati tin patisa kai go etsi metrisa kai kai vrika Nitrit & Nitrat 0, Ammonia 0 kai ousiastika den eixe xekinisei o kiklos tou Nitriti me apotelesma na anevi o Nitrit sto 1. Eutixos eixa stromeno to 305 kai molis to petaxa pano epese se 24h se 0.2 kai meta se 0.

Oso gia to KH me to test tis Tropic Marine kathe stagona kai vathmos ektos ean valeis 10ml gia kaliteri metrisi. Tha prepei na paei apo kokkino se prasino kai sou exei kai endiktika xromata pano sto koutaki.

Episeis skeftomai to 305 na to kano de-nitrat axizei i na to afiso me makaronia?

Kamia idea re paidia?

To enidrio einai Mix Africanes.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.λοιπον ξαναεκανα τα τεστς και εχω:

NH4/NH3 = 0,5 = TO ATIMO

NO2 = 0

NO3 = 5

KH = 6

GH = 10

PH = 7,5

τα ψαρια που εχω ειναι:

6 μελανοταινιες = 2 πικοκ + 4 μποεσμανι

2 σκαλαρια

2 κις γκουραμι

2 λαμπεο = μπικολορ + αλπινο = εχει σταματησει το κυνηγητο

καλα ειμαι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου Κώστα θα έπαιρνα κι ένα δεύτερο τεστ, άλλης εταιρείας για να είμαι σίγουρος ότι δε φταίει κάτι σε αυτό, και θα μετρούσα την αμμωνία. Στην περίπτωση που είναι ορθή η μέτρηση τα ψαράκια σου ίσως κινδυνεύουν και πρέπει να "πλακωθείς" στις αλλαγές προκειμένου να πέσει η αμμωνία. Βέβαια, το ότι έχεις ΝΟ2 μηδέν αλλά έχεις ΝΟ3 είναι μια ένδειξη ότι μπορεί και να είναι εσφαλμένη η τιμή του ΝΗ3/4... Όταν τα μετέφερες απο το 100αρι στο RIO ξέπλυνες τα υλικά του παλιού σου φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εβαλα ολο το βιολογικο υλικο στο 2217 και προσθεσα επιπλεον υλικο για να γεμισει καθως και ολο το νερο του παλιου + καινουργιο το οποιο το ειχα ζεστανει (μπανιερα) και ετσι εβαλα αμμεσα τα ψαρια μεσα.

η θερμοκρασια ειναι στους 26 βαθμους.

θα παω να παρω αλλης μαρκας τεστ για να βεβαιωθω.

Link to comment
Share on other sites

Episeis skeftomai to 305 na to kano de-nitrat axizei i na to afiso me makaronia?

Kamia idea re paidia?

Δεν θα στο πρότινα καθώς το αποτέλεσμα που έχει το βιολογικό υλικό (ουσιαστικός καθαρισμός του νερού) είναι πάρα πολύ δύσκολο και πιό δαπανηρό να επιτευχθεί με τέτοια χημικά φίλτρα!

Παράλληλα, θα πρέπει να είμαστε και απόλυτα σίγουροι ότι το βιολογικό υλικό που υπάρχει είναι επαρκές και οι αλλαγές νερού γίνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα και στην σωστή αναλογία (σύμφωνα πάντα με τα λίτρα μας και την ιχθυοφόρτωση)!

Μόνο αν συντρέχουν όλοι αυτοί οι παράγοντες και έχουμε πάλι πρόβλημα με τα ΝΟ3 τότε και μόνο τότε καταφεύγουμε σε τέτοιες λύσεις!

καλημερα.λοιπον ξαναεκανα τα τεστς και εχω:

NH4/NH3 = 0,5 = TO ATIMO

NO2 = 0

NO3 = 5

KH = 6

GH = 10

PH = 7,5

Αν δεν λάβουμε υπόψη την αμμωνία οι παράμετροι του νερού είναι σε λογικά επίπεδα!

Ίσως χρειαστεί να ρίξεις λίγο την σκληρώτητα του νερού (gH) ανάλογα με τα είδη που θές να φιλοξενίσεις!

Μετρήσεις στο νερό της βρύσης δεν έκανες;

Αποτελεί βασικό παράγοντα στη συντήρηση του ενυδρείου μας να γνωρίζουμε τις τιμές του νερού για να ξέρουμε τι βάζουμε μέσα σε κάθε αλλαγή!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To παλιό χαλίκι το μετέφερες στο καινούργιο? Αν ναι τότε είναι πιθανό να ωφείλεται εκεί η αυξημένη αμμωνία λόγω της αναταραχής και αποβλήτων που βγήκαν στην επιφάνεια.

Πάντως δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς ιδιαίτερα γιατί με ph 7,5 το ποσό του τοξικού αμμώνιου που απελευθερώνεται είναι μη θανατηφόρο με τιμή αμμωνίας 0,5, άμεσος κίνδυνος υπάρχει πανω από 1 ppm. Πρόβλημα θα δημιουργηθεί με παρατεταμένες χρονικά τιμές σε αυτά τα επίπεδα που όμως αν δεις ότι συνεχίζονται θα αντιμετωπίσεις με αλλαγές νερού. Ρίξε και καμιά αμπούλα βακτήρια να το βοηθήσεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

στο ριο εβαλα καινουργιο υποστρωμα 3 εκ + καινουργιο χαλικι 5 εκ.συνολο 8 εκ.

πως προτεινετε να ριξω τη σκληροτητα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στο πρότινα καθώς το αποτέλεσμα που έχει το βιολογικό υλικό (ουσιαστικός καθαρισμός του νερού) είναι πάρα πολύ δύσκολο και πιό δαπανηρό να επιτευχθεί με τέτοια χημικά φίλτρα!

Παράλληλα, θα πρέπει να είμαστε και απόλυτα σίγουροι ότι το βιολογικό υλικό που υπάρχει είναι επαρκές και οι αλλαγές νερού γίνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα και στην σωστή αναλογία (σύμφωνα πάντα με τα λίτρα μας και την ιχθυοφόρτωση)!

Den mou proteinan ximika mou proteinan "viologiko iliko paraplisio me ta makaronia alla gia De-Nitrat"

Oso gia to torino setup einai ena Fluval 405 & ena 305 mono makaronia kai to esoteriko me sfougaria, anthrakes etc.

Ta sinolika psaria mexri stigmis einai 18 me teliko skopo ta 25-27 se 400LT. Apo auta to 90% tha exoun teliko megethos kato apo 15 ekatosta.

Mexri stigmis exo:

PH: 8.2

NH: 0

Nitrit: 0

Nitrat: 5

KH: 16

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα τεστ αμμωνας με τροπικα μαριν και βγηκε 0!!!!

οεο

Link to comment
Share on other sites

Den mou proteinan ximika mou proteinan "viologiko iliko paraplisio me ta makaronia alla gia De-Nitrat"

Oso gia to torino setup einai ena Fluval 405 & ena 305 mono makaronia kai to esoteriko me sfougaria, anthrakes etc.

Ta sinolika psaria mexri stigmis einai 18 me teliko skopo ta 25-27 se 400LT. Apo auta to 90% tha exoun teliko megethos kato apo 15 ekatosta.

Mexri stigmis exo:

PH: 8.2

NH: 0

Nitrit: 0

Nitrat: 5

KH: 16

Πρωτον δεν θα έλεγα ότι με ΝΟ3 5 αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα!

Κατα συνέπεια, ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε υλικό που δεσμεύει τα νιτρικά!

Δεύτερον θα ήθελα να μάθω άν έχεις αληθινά φυτά στο ενυδρείο σου!

Όπως θα γνωρίζεις δεσμεύουν και χρησιμοποιούν τά ΝΟ3, τα οποία αποτελούν βασικό συστατικό στις λειτουργίες τους!

Συμπερασματικά, θα σου πρότεινα να μην βάλεις κάποιο χημικό υλικο (ακόμα κι αν αυτό επιτελεί παράλληλα και βιολογικές λειτουργίες) στο φίλτρο σου και να βάλεις αρκετά έως πολλά φυτά που θα προσφέρουν με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους στο σύστημα σου!

Τον ενεργό άνθρακα γιατί τον έχεις στο φίλτρο σου;

Μπορείς να μας περιγράψεις ακριβώς την διαρίθμηση του εσωτερικού φίλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...