Jump to content

Προβλημα Με Κυανο


Recommended Posts

καλησπερα σας εβαλα το ALGAEFIX για κυανο που εχω στο ριφ μου,το εχει βαλει κανεις??και καθε ποτε βαζουμε???ευχαριστω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη μου,το εχω χρησιμοποιησει παλαιοτερα αλλα για αλγες και οχι για κυανο.

Mε τριχοειδη,με ειχε βοηθησει αρκετα.

Μηπως εννοεις chemi clean που ειναι για κυανο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι βαγγελη μου,για τις αλγες ειναι δυστυχως.

Ισα ισα που υπαρχουν αναφορες(και μια ι δικη μου) που προκαλει κιολας λιγο κυανο,απο τις αλγες που νεκρωνουν.

Για το κυανο,θα σου κανει πολυ πολυ καλη δουλεια το chemi clean αλλα πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ προσοχη στις οδηγιες χρησης γιατι προσφατως καποια παιδια που εκαναν υπερδοσολογια βεβαια,ειχαν προβλημα με τα ενυδρεια τους.

Αν τηρησεις τις οδηγιες κατα γραμμα δεν θα εχεις προβλημα.

Με πολυ προσοχη γιατι το ενυδρειο σου ειναι διαμαντι βαγγελη!

Εχει εξαπλωθει πολυ?

Ριξε μια ματια και εδω για το chemiclean

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89785-chemi-clean/

και εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/71807-eoaiiaaeoyneiiueeiiaitheaaea/

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καλημερα την δευτερα εκανα μια μεγαλη αλλαγη και τα συφωναρισα και εβαλα και απο το φαρμακο και μεχρι εχθες δεν ειδα τιποτα.δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα βαγγελη...

Ειναι λογικο να μην βλεπεις βελτιωση γιατι το φαρμακο δεν κανει απολυτως τιποτα(δυστυχως) με το κυανο.

Μην βαλεις αλλη ποσοτητα.

Εαν θες να αντιμετωπισεις αμεσα το κυανο,το chemi clean θα στο εξαφανισει κυριολεκτικα.

Επαναλαμβανω ομως...πολυ πολυ πολυ ΠΡΟΣΟΧΗ στις οδηγιες!

Το επισης σημαντικο ειναι ,αν ειναι δυνατον,να προσπαθησεις να βρεις την αιτια που εμφανιστηκε.

Γιατι αν δες βρεις τι το προκαλεσε ακομα και μετα το φαρμακο,θα ξαναβγει(συντομα η' αργοτερα).

Μηπως πεθανε καποιος οργανισμος(σαλιγκαρι κτλ)?

p.s

Να σου αλλαξω τον τιτλο σε "προβλημα με κυανο",για να το δουν και τα υπολοιπα παιδια,ωστε να πουν και εκεινοι εμπειριες κτλ?

Link to comment
Share on other sites

το κυάνο μπορείς να το αντιμετωπίσεις ρίχνοντας στα θρεπτικά στο 0 και βοηθώντας το με σιφωνάρισμα. μετά από καιρό θα αποδυναμωθεί και θα χαθεί! όσο για το πως ρίχνεις τα θρεπτικά. υπάρχουν πολλοί τρόποι: μπορεί με την προσθήκη ATS(algea scrubber), refugium με άλγες που θα λειτουργούν ως ανταγωνιστές, με καλύτερο Σκίμμερ ή προβιοτική με προσθήκη βακτηριδίων και πηγή άνθρακα κ.ά.

το chemi clean είναι πολύ καλό προϊόν, όπως αναφέρει και ο Mad23, αλλά δεν είναι η λύση στο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μιχαλη αλαξε το τιτλο.εβαλα χαετο παλι μαλλον το προβλιμα ηταν οτι οι λαμπες μου ηταν 11 μηνων αλλα της αλαξα εδω και ενα μηνα.να ριχνω βακτιρια;;και καθε ποτε να βαζω;; ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

προσοχη με το chemi clean αδερφε! κοφτες κουταλιες και οχι (βουναλακια).καλο αερισμο και να ακολουθησεις τις οδηγιες με θρησκευτικη ευλαβια,!;αν ησουν απο τα μερη μας με ολη μου τη καρδια να σου εδινα το δικο μου.(δε θελω να το βλεπω)χαχα.εισαι σιγουρος οτι εχεις κυανο?τα σαλιγκαρια στρομπους κανουν τρομερη δουλεια.αυτο φυσικα θα στο πουν τα τσακαλια εδω μεσα για ποιο σιγουρα.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και ο Μιχάλης το algaefix marine αν και γράφει οτι βοηθάει στο κυανο δεν του κάνει τιποτα

Σε κάποιες αλγες απο την αλλη ειναι αρκετά αποτελεσματικό...

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες και το σιφωναρισμα ειναι η καλυτερη λυση βαγγελη! :thumbsu:

Τα φαρμακα ειναι καλο να ειναι η τελευταια επιλογη,οπως ειπωθηκε παραπανω.

Οσο το πολεμας με αυτο τον τροπο,προσπαθησε ταυτοχρονα να δεις και τι μπορει να το εχει προκαλεσει.

Θα κανει τη δουλεια σου ευκολοτερη.

Δυστυχως επειδη το κυανο μπορει να προκληθει απο χιλιαδυο πραγματα δεν υπαρχει μια η' δυο λυσεις για την καταπολεμηση του.

-Δες αν εχει πεθανει καποιος οργανισμος

-Δες αν εχουν μαζευτει σε καποιο σημειο οπου δεν εχεις καλη κυκλοφορια...detritus,τροφες κτλ

-Δες αν ολος ο εξοπλισμος σου δουλευει κανονικα(skimmer,αντλιες κτλ)

-Kανε και μερικες μετρησεις για να εχεις λιγο καλυτερη εικονα(κυριως no3).

Κατα την ταπεινη μου εμπειρια και αποψη,δεν στο εχει προκαλεσει η αλλαγη στις λαμπες.

Μην ανησυχεις,επιμονη και θα απαλαχτεις συντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα βαγγελη.

Ειχες καμια εξελιξη με το κυανο?

Βελτιωθηκε καθολου η κατασταση?

καλησπερα μιχαλη φιλε μου.σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον οχι δεν εχω ξεμπερδεψει με το κυανο αλλα το παλευω με αλλαγες καθε βδομαδα.με εχει κουράσει θα ελεγα αλλα τι να κανω?? ειναι και 3 μηνες περιπου τωρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους σας παιδια.σας βλεπω σαν μια μεγαλη οικογενεια εδω μεσα.υπαρχουν παιδια που ειναι σαν να ειναι γειτονες σου και τους ξερεις.κωσταρα αν θες μπορουμε να μιλησουμε με π.μ. Και σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Νικο μου σε ευχαριστω.ενας φιλος που το ειχε δοκιμαση του διαλισε το ενυδρειο.δεν ξερω ομως πως το δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Mην ευχαριστεις για τετοια πραγματα βαγγελη μου,οπως ειπες(και ειναι απο τα ωραιοτερα πραγματα που εχω διαβασει)..."σας βλεπω σαν μια μεγαλη οικογενεια εδω μεσα.υπαρχουν παιδια που ειναι σαν να ειναι γειτονες σου και τους ξερεις"...

Μου ξεκινησες τη μερα πολυ ομορφα :thumbsu:

Ασε με το κυανο και εγω ειμαι στον 1,5 μηνα...ακομα δεν εχω καταλαβει τι το προκαλει και οσο και να σιφωναρω και εγω...τα ιδια παντελη μου :jig:

Μαλλον απο εβδομαδα θα αγορασω το cyano clean της kz να δω αν θα κανει δουλεια.

Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου,παντως εχω δει αρκετα παιδια με βαρια στοκαρισμενα σε κοραλια ενυδρεια,που χρησιμοποιησαν το chemi clean(με τη καταλληλη δοσολογια) και δεν ειχαν απολυτως κανενα προβλημα.

Δεν εχεις καταληξει στο τι το προκαλει ε?

Link to comment
Share on other sites

Νικο μου σε ευχαριστω.ενας φιλος που το ειχε δοκιμαση του διαλισε το ενυδρειο.δεν ξερω ομως πως το δουλεψε.

Βαγγελη μου δεν χρειαζετε να ευχαριστεις και στο πρωτεινω γιατι ειναι ποιο ελαφρυ απο chemi clean.

Link to comment
Share on other sites

Το κλασσικό κυανοβακτήριο......Το βλέπω όμως αποδυναμωμένο!Δώσε λίγες ακόμα αλλαγές νερού με σίφωνι και αν δεν φύγει εντελώς στο στέλνω πακετάκι!

Link to comment
Share on other sites

Το κλασσικό κυανοβακτήριο......Το βλέπω όμως αποδυναμωμένο!Δώσε λίγες ακόμα αλλαγές νερού με σίφωνι και αν δεν φύγει εντελώς στο στέλνω πακετάκι!

κωστα στο τελος δεν θα εχω αραγονιτη ρε φιλε :D δεν ξερω απο που προέρχεται ομως.εχω μια υποψία οτι την ζημιά την εκανε το ριφ πλας,αλλα εχω ενα μηνα να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...