Jump to content

Ένας Έξυπνος Θερμοστάτης....


Aiolos

Recommended Posts

Presentation.jpg

fluval-e-series-heaters.jpg

Ένας έξυπνος θερμοστάτης και με "ευαισθησίες"

Αναφέρομαι στον θερμοστάτη της Fluval της σειράς Ε.

Κυκλοφορεί σε 4 μεγέθη, από 50 - 100 - 200 και 300 watt.

Αυτό που τον ξεχωρίζει από τους άλλους είναι πολλά σημεία.

Είναι τοποθετημένος μέσα σε πλαστική θήκη ώστε να προστατεύεται ο γυάλινος σωλήνας από χτυπήματα και θραύση.
Φυσικά μπορεί να αφαιρεθεί και να καθαριστή όποτε χρειαστεί.

Διαθέτει LCD οθόνη η οποία αναγράφει την τρέχουσα θερμοκρασία, άρα λειτουργεί και ως ψηφιακό θερμόμετρο σε βήματα των 0,5 βαθμών Κελσίου ή και Φαρενάιτ εάν επιθυμείτε.

Στην οθόνη εκτός από τις ενδείξεις της θερμοκρασίας αναγράφεται και κάποιο λάθος (error code) αν παρουσιαστεί, αλλά και αν η ροή είναι χαμηλή γύρω από τον θερμοστάτη εμφανίζει την ένδειξη LF (χαμηλή ροή)

Η οθόνη έχει τρία χρώματα. Μπλε, όταν η θερμοκρασία πέσει ένα βαθμό από αυτήν που έχετε ρυθμίσει ως επιθυμητή, Κόκκινη αν υπερβεί κατά ένα βαθμό το όριο και Πράσινη εάν λειτουργεί στα "φυσιολογικά" πλαίσια που τον ρυθμίσατε.

Αν η θερμοκρασία ξεφύγει κατά 3 βαθμούς Κελσίου, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω, η οθόνη αναβοσβήνει (με τα ανάλογα ενδεικτικά χρώματα) για να επιστήσει την προσοχή σας.

fluval_heater.jpg

Η θερμοκρασία ρυθμίζεται πολύ απλά με έναν μοχλό σε βήματα των 0,5 βαθμών Κελσίου.

Σε περίπτωση που τον αφαιρέσετε από το νερό εφόσον είναι αναμμένος, σβήνει αυτόματα.

Σαν κατασκευή είναι πολύ καλός και με όλα αυτά τα καλούδια πολύ πρακτικός.

Το μοναδικό μειονέκτημα του είναι ότι δεν υπάρχει ενδεικτική λυχνία το πότε είναι σε λειτουργία και πότε όχι.

Σε όσους αρέσουν αυτές οι καινοτομίες, θα πρέπει να πληρώσουν μια διπλάσια (και παραπάνω) τιμή, ενός αντίστοιχου μοντέλου από κάποια επώνυμου εταιρία.

http://uk.hagen.com/Aquatic/Heating/Heaters/A774

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιο ,στημ ελλαδα εχει ερθει?οταν λεμε για τιμη εχουμε καποιες ενδεικτικες?

Link to comment
Share on other sites

εχει ερθει στην ελλαδα .τα 300 watt εχουν περιπου 45 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι εξυπνος θερμοστατης ,,,θα το αναφερω στο Γιωργο τον κουμουλο να δω αν μπορει να φερει τέτοιους θερμοστατες και αν ειναι αξιόπιστη.

Σ ευχαριστουμε Βαγγελη για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

εχει ερθει στην ελλαδα .τα 300 watt εχουν περιπου 45 ευρω.

Tα 300watt έχουν 33 ευρώ !!Ο αντίστοιχος της σειράς Μ έχει γύρω στα 20 ευρώ

και ένας 300watt Jager γύρω στα 24ευρώ!!

Νομίζω πως δεν είναι και τόσο ακριβώς για όλες αυτές τις "ευκολίες" που παρέχει . . .

Link to comment
Share on other sites

Παντός εγώ θα προτιμούσα τη δοκιμασμένη λύση του jager με ενα οικονομικό κοντρολερ

θερμοκρασίας. Είναι για μια ζωή τα άτιμα.!

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα βλέπω υπερβολικα όλα αυτα τα πολύχρωμα φωτάκια-οθόνες, που αναβοσβήνουν και χτυπούν συναγερμούς κτλ. Όπως λέει και ο φίλος vtsuk, ένας jager (αξιοπιστία) σε συνδυασμό με εναν controler θερμοκρασίας και τελείωσε η δουλειά.....ασε που ειναι γκουμούτσα ολόκληρη.

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω στο δισκάδικο στο γραφείο!Πολύ καλός αλλά πολύ ακριβός ρε Βαγγέλη....μετά από την χρήση του κατέληξα στο συμπέρασμα ότι σαν τον jager δεν έχει...... :bling:

Link to comment
Share on other sites

Καφέ φτιάχνει;
Προσωπικά προτιμώ τους εξωτερικούς.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ερθει στην Ελλαδα

και οι τιμες που ειδα μεσω ιντερνετε

ειναι:

300w 32,9

200w 29,9

100w 28,9

50w 28,1

Ακριβααα

και απο το μαγαζι οπως ειπε ο zapetros φτανουν μεχρι 45

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λεφτά για μια αντίσταση με ένα θερμοστάτη. Τα υπόλοιπα είναι περί ορέξεως. Εγώ με αυτούς έχω βρει την υγεια μου. http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/thermansi-psyksi/thermantiras-rs-300w-300mm-detail?Itemid=0 http://www.ebay.com/itm/500W-Temperature-Adjustable-Fish-Tank-Aquarium-Heater-Thermostat-EU-Plug-EP98-/121161815301?pt=Heaters_and_Chillers&hash=item1c35ce9505 Καλοί σε απόδοση φτηνοί και αρκετά αξιόπιστη για τα λεφτά τους. Ο δε 500αρις κλείνει τώρα τα 5 χρόνια ζωής χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ έχω τον 300άρη.Πραγματικά δεν χρειάζεται θερμόμετρο το ενυδρείο...

Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και έχω σκοπό να τον βάλω και στο θαλασσινό μου! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...