Jump to content

Γέννα Hypancistrus Contradens - Βίντεο


Husky_Jim

Recommended Posts

Ένα βίντεο από γέννα Hypancistrus Contradens με τα μικρά να τρώνε μία ταμπλέτα και μιά ιδέα από την σπηλιά όπου ο αρσενικός φυλάει και άλλα μικρά από επόμενη γέννα....

;)

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

Η γεννηστρα ολα τα λεφτα

την εχω δει , αλλα δεν την εχω χρειαστει για να την αγορασω

Πανεμορφα τα μικρα

με το καλο να σου ερθουν και τα αλλα

ΥΓ ποσα διαφορετικα ειδη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως χρησιμοποιώ μόνο τέτοιες γενίστρες αλλά το μεγαλύτερο μέγεθος, τροποποιημένη για να δουλεύει με αντλία και όχι αεραντλία για πολύ περισσότερη κυκλοφορία....

Έχω αρκετά είδη αλλά πολύ λιγότερα από το παρελθόν.....(μας έφαγε η μετακόμιση και η έλλειψη χώρου, μιάς και έχω μείνει μόνο με ένα rack από 5 που είχα... :D )

Τα πόστ αυτά τα κάνω περισσότερο για να κάνουμε συζήτηση πάνω στις αναπαραγωγές και στις συνθήκες που χρειάζονται αυτά τα ψάρια, δέν τα κάνω για να 'δειχτώ' ούτε και για να ακούσω καλά λόγια...(γιατί όπως είπαμε και πρόσφατα με λένε Δημήτρη και σκοτώνω ψάρια... ;) )

Όποιος ασχοληθεί και κάνει συστηματικές αναπαραγωγές σε κάποια είδη θα καταλάβει ότι είναι 'κόλλημα' αλλά και ότι καλύτερο για τα ψάρια αλλά και το χόμπι τόσο σε προσωπικό αλλά και συνολικό επίπεδο....

Περισσότερες φωτό υπάρχουν και σε αυτό το πόστ από το 2008 όταν αγόρασα τα ψάρια αυτά :

http://www.aquazone.gr/forums/topic/18193-hypancistrus-contradens-l201/

Link to comment
Share on other sites

5 rackkkkk

Στα ψαρακια γινει τροφες μονο συσκευασμενες

ή και λαχανικα?

Σε ποσα λιτρα τα εχεις και ποιος ειναι ο αριθμος τους?

Και μιας που το ειπες

σε τι συνθηκες τα εχεις?

Γιατι μπορει καποιος αλλος να θελησει να κανει αναπαραγωγη του συγκεκριμενου ειδους

και σιγουρα θα του φανει πολυ χρησιμω αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

5 rackkkkk

Στα ψαρακια γινει τροφες μονο συσκευασμενες

ή και λαχανικα?

Σε ποσα λιτρα τα εχεις και ποιος ειναι ο αριθμος τους?

Και μιας που το ειπες

σε τι συνθηκες τα εχεις?

Γιατι μπορει καποιος αλλος να θελησει να κανει αναπαραγωγη του συγκεκριμενου ειδους

και σιγουρα θα του φανει πολυ χρησιμω αυτο το θεμα

:D

Χρησιμοποιώ πάρα πολλές διαφορετικές πλεκοτροφές αλλά και λαχανικά/φρούτα (μήλο,πατάτα,κολοκύθι,αγγούρι, κόκκινη πιπερια....), όπως και ζωντανές τροφές (dafnia,bloodworms....) για τα ενήλικα.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι ένα Juwel Record 60 με δύο εσωτερικά και ένα εξωτερικό φίλτρο.

Αλλαγές γίνονται σχεδόν με 100% AO αλλά συχνά ανάλογα με την περίοδο και την περίσταση γίνονται και με βρύσης.

Το PH είναι 6,2 και τα μς αγωγιμότητας περίπου 50-170 ανάλογα με τις αλλαγές νερού ΑΟ/βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

respect.πως τα καταφερνεις με τις γεννες ειναι αξιοθαυμαστο.

Link to comment
Share on other sites

respect.πως τα καταφερνεις με τις γεννες ειναι αξιοθαυμαστο.

Εγώ δέν κα΄νω τίποτα...αυτά γεννάνε.... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...