Jump to content

Moss Project


Recommended Posts

Τα διάφορα είδη Moss τραβούν την προσοχή μου περισσότερο από σχεδόν οποιοδήποτε άλλο φυτό . Έτσι, αφού το Emersed Project απέτυχε , κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου,γνώσεων και σωστών συνθηκών , λέω να δοκιμάσω την τύχη μου με κάτι διαφορετικό που σκέφτομαι τελευταία .Εχω ένα διάφανο πλαστικό κουτί από το ικεα χωρητικότητας 50 περίπου λίτρων , έναν θερμοστατη 50 watt, ένα μικρο κινέζικο φιλτρακι και μια απλή λαμπα 40 watt.Λεω να τα συνδυάσω κάνοντας πείραμα στο υπόγειο (θερμοκρασία περίπου 13°).Θα γεμίσω την δεξαμενή με μερικά εκατοστά νερού ,θα βάλω το φιλτρακι για να δημιουργηθεί ροή και τον θερμοστατη(θα δούμε τι μπορεί να καταφέρει πριν αρχίσω ).Στον βυθο θα τοποθετήσω κομμάτια Eggcrate η ανοξειδωτου συρματος με 3-4 διαφορετικά είδη moss, τουλάχιστον έτσι το φαντάζομαι .Οι απορίες τώρα :

1) Για να έχω σωστή ανάπτυξη του φυτού, εκτός από τη μεγάλη φωτοπεριοδο,την φίλτρανση και θέρμανση ,και φυσικά τα υγρά λιπάσματα πρέπει να υπάρχει ζωντανός οργανισμός μέσα στη δεξαμενή και στρωμενο φιλτρο αφού προορίζεται αποκλειστικά για καλλιέργεια ενός συγκεκριμένου φυτού ;

Το φιλτρο τι πρέπει να περιέχει και ποια θερμοκρασία θεωρείται ιδανική για το νερό ;

Αυτά για την ώρα και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Ευχαριστώ

Βασίλης :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε Βασιλη γιατι να κανεις ολα αυτα βρε παιδι μου?

Ξαναδοκιμασε να κανεις μια emersed καλλιεργεια,ουτε φιλτρα,ουτε λιπασματα ουτε τιποτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση επειδή το θέμα ξεχάστηκε.Πείτε μου την γνώμη σας...Η δεξαμενή ίσως μπει και στο εσωτερικό του σπιτιού για να έχουμε επιθυμητές θερμοκρασίες.Δεν το κάνω εμερσεντ για τους εξής λόγους:

1) Τα περισσότερα φυτά ζορίζονται στην μεταφορά απο Emersed σε Submersed.

2) Ίσως το ενυδρείο χρησιμοποιηθεί στο μέλλον και για άλλους σκοπούς π.χ. καραντίνα,γεννήστρα και πάει λέγοντας.

Το μόνο που μου μένει είναι να πείτε την γνώμη σας για το ερώτημα μου στο 1ο ποστ ώστε να ξεκινήσω.Σκέφτομαι να βάλλω μπόλικα είδη μοςς και να πειραματιστώ με αυτή ακόμα και στο άλλο μου ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη,δεν ζοριζονται φιλε τα φυτα και πολυ απο emersed σε submersed,πιστεψε με.Αφου θα το εχεις μεσα στο σπιτι επιμενω για emersed..

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά απέτυχε παταγωδώς ... Λες να έχω καλή ανάπτυξη ; Τι χώμα προτείνεις; Το απλό που είχα την προηγούμενη φορά φουσκώνει παρα να παρα πολύ και είχε ως αποτέλεσμα τα φυτα είτε να καλύπτονται είτε να ξερενονται.Σκεφτομουν ότι με τα τόσα υγρα λιπάσματα που θα εριχνα στο ενυδρειακι μου σκεφτομουν θα έχω μεγαλύτερη ανάπτυξη από ότι σε εμερσεντ

Link to comment
Share on other sites

Για μοςς?Δεν θα τη φυτεψεις ρε Βασιλη,δεστη σε καμια πετρουλα η κανενα ξυλαρακι.

Το αλλο απετυχε γιατι εκανες κατι λαθος.Αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο που εχω (dry start project) εχω cuba,staurogyne repens και eleocharis parvula και πανε σουπερ μεχρι στιγμης!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Κώστα ξέρω ότι δεν φυτεύεται η Moss... απλά σέφτομαι τί θα ήταν καλύτερο για την ανάπτυξή της...Αυτό που πρότεινα ή ένα απλό δέσιμο σε ξύλο.Και πάλι άμα πάω σε emersed χρειάζομαι σωστό υπόστρωμα, ακούω ιδέες

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν φυτευεται,πως θα την φυτεψεις?

Τι αλλο θα βαλεις σε emersed και θελεις υποστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου δεν το διευκρίνισα.Αν πάω σε emersed δεν θα βάλω σκέτη μοςς.Απλά όπως είπα μου φαίνεται πολύ ''λίγο'' να βάλω μοςς πάνω σε ένα ξύλο μπροστά σε αυτό που προτείνω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update!

Επειδή δεν πήρα τις απαντήσεις που ήθελα για την έμερσεντ άρχισα κάτι διαφορετικό όπως θα δείτε στις φωτογραφίες.Πήρα κάποια κλαδέματα Polysperma και τα έβαλα σε κομμένα πλαστικά ποτηράκια γεμάτα χώμα, τα οποία είχα προηγουμένως τρυπήσει.Μετά γέμησα με λίγο νερό ενυδρείου το κουτί για να υπάρχει υγρασία και το έκλεισα από πάνω με σελοφάν.Έριξα μέσα στο νερό λίπασμα της BrightWell Aquatics και έβαλα από πάνω μια λάμπα φθοριδμού 6watt 6500kelvin.Σκέφτομαι μόλις βρω τον χρονοδιακόπτη να τον ρυθμίσω στις 11 ώρες φωτοπερίοδο.Ακούω γνώμες.

post-39178-0-55148800-1390074495_thumb.jpgpost-39178-0-38014900-1390074571_thumb.jpgpost-39178-0-91968500-1390074573_thumb.jpg

Βασίλης ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα το εκανα αλλιως.Δεν θα εβαζα νερο μεσα στο ενυδρειο και θα εβαζα τα γλαστρακια σκετα.Θα ψεκαζα 2 φορες την ημερα οπου μεσα σ αυτο το νερο θα εριχνα λιγο υγρο λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα λόγω έλλειψης χρόνου είπα να το δοκιμάσω έτσι.Τα φυτα ειναι κλαδεματα και περιμενω να βγαλουν ριζες, σιγα σιγα θα μειωθει το νερακι αν πιασουν.Λέω να το γεμίσω και άλλο και να βάλω ένα θερμοστάτη μέσα, θα ανέβει η θερμοκρασία καμιά 30αριά βαθμοι για πλάκα με τον 50 αρι ρυθμισμενο στους 23 βαθμους και η υγρασία θα πάει τούμπανο!Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Στο δωματιο τι θερμοκρασια εχεις?Οι 30 ειναι πολυ υψηλη θερμοκρασια Βασιλη.

Τα ψεκαζεις καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα η θερμοκρασία είναι στους 20 βαθμούς.Χθες το άρχιζα και δεν έχω ψεκάσει καθόλου, απλά έριξα λίγο νεράκι κάποια στιγμή πάνω στα φύλλα αν και επειδή τα περισσότερα είναι μέσα στο νερό δεν υπάρχει θέμα.Αυτό που με ανυσηχεί είναι αν θα βγάλουν ρίζες.Θα δοκιμάσω τον θερμοτάτη ρυθμίζοντας τον στην χαμλότερη δυνατή θερμοκρασία γιατί οι υδρατμοί που υπάρχουν και η θερμοκρασία δεν με ικανοποιεί.Είδωμεν λοίπον..Όποιος έχει να προσθέσει κάτι παρακαλώ ας το κάνει.

Φιλικά Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι με μπερδεψες...τα φυτα ειναι εντος νερου η εκτος?Γιατι αν ειναι εκτος πρεπει να τα ψεκαζεις 2 φορες την ημερα.Αν ειναι εντος δεν μιλαμε για emersed πλεον..Τους υδρατμους δεν θα τους πετυχεις με τον θερμοστατη αλλα ουτε και τη θερμοκρασια εντος του ενυδρειου.Αν μπορεις βαλε μια λαμπα αλογονου σε ενα φωτιστικο και θα εισαι οκ απο θερμοκρασια,αυτο εχω κανει και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα κλαδάκια γέρνουν μέσα στο νερό, μέχρι να δυναμώσουν και να βγούνε από αυτό.Με τον θερμοστάτη γιατί δεν θα υπάρχουν υδρατμοί; Αφού θα έχω υψηλή θερμοκρασία.Όταν έβαλα το λίγο νερό από το ενυδρείο (27 βαθμοί) γέμισα υδρατμούς οι οποίοι μειώθηκαν την επόμενη μέρα αφου έπεσε η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να κανεις αυτο που λεω πιο πανω Βασιλη.Εγω θα εβγαζα τελειως το νερο απο μεσα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα θα δω λίγο πως πάει έτσι και ίσως το άλλαξω,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όμως να το κάνω και γιατί δεν θα δημιουργηθούν υδρατμοί με τον θερμοστάτη.

Φιλικά Βασίλης ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν εχεις κατι που θερμενει μεσα ολο το ενυδρειο θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα απο τα να εχεις εναν θερμοστατη που θα ζεστενει το νερο που εχεις μεσα τωρα.Αλλο ζεστενω το νερο το οποιο μπαινει λιγο απο τις τρυπες που εχεις κανει στα γλαστρακια και αλλο ζεστενω το θερμοκηπιο ολοκληρο και ξεκαζω με νερο τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα Βασιλη καλη αρχη με το θεμα σου, εχω και εγω ενα στην ιδια κατηγορια, το ξεκινησα γιατι δεν ηξερα τι να κανω καποια φυτα που μου εμειναν...

Διαβαζοντας διαφορα φορουμ ξενα που ασχολουνται πολυ με τα emersed, ολοι ειχα απο 2 μεχρι και 10 ποντους νερο, αναλογα παντα με δοχειο που ειχαν τα φυτα και φυσικα το μεγεθος τους...

Σταματα να τα ψεκαζεις γιατι τα τραβας πισω, χρειαζεται απο 2 εως 6 εβδομαδες για να προσαρμοστουν στην emersed κατασταση και να ξεκινησουν να τραβανε το νερο μονο απ τις ριζες τους...

Εγω εχω βαλει θερμοστατη για να βοηθαει το νερο να μενει γρηγορα σε μια σταθερη ψηλη θερμοκρασια γιατι με τος λαμπες οσο να 'ναι αργει το ολο συστημα....

Προτηνουν για φωτοπεριοδο 12ωρο και εαν θελεις μπορεις να βαλεις και τον θερμοστατη πανω για οικονομια....

Λιπασματα δεν θελει, αλλα αλλαγες νερου...

Αμα εχεις ακομα καποιο αλλο ενυδρειο, οτι νερο βγαζεις να το βαζεις εκει μαζι με 2-4 λιτρα φρεσκο νερο για διαφορα στοιχεια που στο νερο αλλαγης δεν θα υπαρχουν....

Επισης προτηνουν λαμπα φθορισμου και αλογονου(πιο πολυ αυτες για θερμοτητα αλλα θελει προσοχη μην στα καψει)....

Για να διμιουργεισης υγρασια μπορεις να βαλεις ενα πολυ μικρο φιλτρο για αρκετους λογους, να κατανεμετε σωστα το ζεστο νερο σε οοολο το δοχειο, να εχει αναταραξη(εκει διμιουργητε η υγρασια), να μαζευει στερεα καταληπα που μενουν με καιρο....

Πολλα φυλαρακι θα πεσουν ή μαραθουν και θα μαζεψουν, αλλα θα βγουν καινουργεια....

Αυτα για αρχη....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα Βασιλη καλη αρχη με το θεμα σου, εχω και εγω ενα στην ιδια κατηγορια, το ξεκινησα γιατι δεν ηξερα τι να κανω καποια φυτα που μου εμειναν...

Διαβαζοντας διαφορα φορουμ ξενα που ασχολουνται πολυ με τα emersed, ολοι ειχα απο 2 μεχρι και 10 ποντους νερο, αναλογα παντα με δοχειο που ειχαν τα φυτα και φυσικα το μεγεθος τους...

Σταματα να τα ψεκαζεις γιατι τα τραβας πισω, χρειαζεται απο 2 εως 6 εβδομαδες για να προσαρμοστουν στην emersed κατασταση και να ξεκινησουν να τραβανε το νερο μονο απ τις ριζες τους...

Εγω εχω βαλει θερμοστατη για να βοηθαει το νερο να μενει γρηγορα σε μια σταθερη ψηλη θερμοκρασια γιατι με τος λαμπες οσο να 'ναι αργει το ολο συστημα....

Προτηνουν για φωτοπεριοδο 12ωρο και εαν θελεις μπορεις να βαλεις και τον θερμοστατη πανω για οικονομια....

Λιπασματα δεν θελει, αλλα αλλαγες νερου...

Αμα εχεις ακομα καποιο αλλο ενυδρειο, οτι νερο βγαζεις να το βαζεις εκει μαζι με 2-4 λιτρα φρεσκο νερο για διαφορα στοιχεια που στο νερο αλλαγης δεν θα υπαρχουν....

Επισης προτηνουν λαμπα φθορισμου και αλογονου(πιο πολυ αυτες για θερμοτητα αλλα θελει προσοχη μην στα καψει)....

Για να διμιουργεισης υγρασια μπορεις να βαλεις ενα πολυ μικρο φιλτρο για αρκετους λογους, να κατανεμετε σωστα το ζεστο νερο σε οοολο το δοχειο, να εχει αναταραξη(εκει διμιουργητε η υγρασια), να μαζευει στερεα καταληπα που μενουν με καιρο....

Πολλα φυλαρακι θα πεσουν ή μαραθουν και θα μαζεψουν, αλλα θα βγουν καινουργεια....

Αυτα για αρχη....

Να ρωτησω κατι?Γιατι να μη τα ψεκαζει και γιατι τα τραβα πισω?

Εγω στο δικο μου τα ψεκαζω και πανε μια χαρα..

Ειχα κανει και emersed σε ενα μικρο ενυδρειακι με φυτοχωμα και καποια κλαδεματα απο το ενυδρειο μου.Και εκει ψεκαζα και πηγαιναν μια χαρα τα φυτα,χωρις νερα,φιλτρα και θερμοστατες..αν ειναι να βαζετε ολα αυτα ρε παιδια καντε το κατευθιαν submersed για να μη χρειαζεστε και τον χρονο προσαρμογης των φυτων απο την μια κατασταση στην αλλη..

Και να σου πω την αληθεια επειδη τυχαινει να διαβαζω και εγω ξενα φορα,οι περισσοτεροι τα βαζουν σε γλαστρακια χωρις νερο και τα ψεκαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Γραψε λαθος....μπερδευτικα....γραφω απο κινητο και πελαγοσα....

Αλλα αμα εχει μεσα νερο δεν χρειαζεται....αμα το βγαλει ειναι απαραιτιτο.....-

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα χριαζεται ρε Αγγελε γιατι θελουν υγρασια τα φυτα.Κανονικα μεσα στα emersed αν δεν θες να ψεκαζεις βαζεις φογγερ και πετυχενεις την υγρασια που χριαζονται.

Παντως εγω επιμενω οτι αν ειναι να εχεις ενυδρειο με νερο μεσα,φιλτρο και θερμοστατη,δεν χριαζεται να το κανεις emersed.To emersed σημαινει καλλιεργεια εκτος νερου,βαζεις μερικα γλαστρακια με φυλοχωμα μεσα σε ενα κουτι,το σκεπαζεις με μεμβρανη,βαζεις φως απο πανω η καλυτερα το βγαζεις στον ηλιο και ψεκαζεις και τελος.Ουτε αλλαγες νερου,ουτε φιλτρα,ουτε θερμοστατες.Το κανετε πολυ πολυπλοκο ενω δεν ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα υπαρχουν διαφοροι τροποι, ο τροπος που περιγραφω πηγαινει ολο και πιο πολυ προς την υδροπονικη, μπορεις να βαλεις οπως λες φυτοχωμα και να ψαξαζεις, μπορεις να βαλεις νερο με τερμα φως και θερμοστατη και να βασιστης σε οση υγρασια διμιουργειτε, που ειναι απιστευτα πολυ(θελω και εγω πχ να παρω ενα οργανο να την μετρεισω για να ξερω που παω)....

Επισης εαν δεις βιντεο απο tropica και darnelle(εαν την λεω σωστα) απο τια εγκαταστασης τους θα καταλαβεις τι εννοω και πως γινεται, δεν λεω οτι θα φτασεις εκει, αλλα κατι κανεις....

Οι αλλαγες δεν χρειαζονται να ειναι 50-100 λιτρα, εγω εχω 10 λιτρα νερο και αλλαζω 7 περιπου, και βαζω το νερο απ τα χρυσοψαρα, τα φυτα πετανε 2 φυλλα την βδομαδα, σταματησα να το αλλαζω για 2 εβδομαδες και μετρησα να δω τι γινεται, δεν ειχε τπτ απο νιτρηκα και το νερο που ειχα βαλει ηταν περιπου στα 60.....

Τεσπα απλα λεω οτι υπαρχουν και αλλοι τροποι, ας διαλεξει ο Βασιλης οποια θελει και τον βολευει, εαν δεν πειραματηστουμε δεν θα μαθουμε.....:-)

Υγ: και φογκερ μπορεις να βαλεις, απλα ανεβενεις για την αγορα του αλλα καταργεις τον θερμοστατη, ειναι διλημα το ατιμο....!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...