Jump to content

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ??


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να με διαφωτήσετε για το υπόστρωμα!στο βυθό μου εγω για παράδειγμα εχω άμμο υψους 4 cm στο μπροστινό μέρος και γυρω στα 6 cm στο πίσω.Ειναι καλό αυτό?το ενυδρείο είναι 60 lt και έχω απο φυτά έχω κερατόφυλλο, Valilisneria gigantea/amerikana, και Microsorium pteropus!Χρειάζεται να αλλάξω κάτι στο βυθό μου?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να το ισοσταθμισεις ολο το βυθο στα 4-5 εκατοστα.οσο για το υποστρωμα ειναι ενα ειδος χαλικιου το οποιο περιεχει θρεπτικες ουσιες.στη θεση του μπορεις να χρεισιμοποιησεις ταμπλετες για τις ριζες των φυτων(αυτο κανω εγω διοτι δεν εχω πολυ απαιτιτικα φυτα και επισης δεν εχου ουτε υποστρωμα).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις πρόβλημα με τα φυτά σου;

Εάν όχι τότε είσαι μια χαρά με μια μικρή εξαίρεση μπροστά εάν μπορείς βαλε 5 εκατοστά.

Εάν πάλη έχεις πρόβλημα περιέγραψε το να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα με το χαλικι υπαρχουν καποια στανταρ αλλα σε γενικες γραμμες εχουμε και καποια περιθωρια .Αυτο που εχει κανει ο φιλος μας δινει βαθος στο ενυδρειο του και ενα ομορφο αποτελεσμα συναμα . Αν προσθεσεις ενα εκατοστο μπροστα θα σου προτεινα να προσθεσεις ενα εκατοστο και πισω .

Τωρα απο κει και περα απο τα φυτα που εχεις δεν εχει καποιο ιδιαιτερες απαιτησεις ετσι ωστε να χρειαστει υποστρωμα .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους τον διαμορφωσα τον βυθό!εβαλα μπροστα 5cm και πισω 6cm.Aν υπάρξει κανένα προβλημα θα σας ενημερώσω.Με τα φυτά μου δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.Λίγο το microsorium έχει κατι μαυράκια σαν να είναι σαπιο στις άκρες των φύλλων αλλα απο το μααζί που το πήρα μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...