Jump to content

Astronotus Ocellatus - Oscar Από Την Αρχή


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Μιας και είχαμε πολλές αλλαγές τελευταία σχετικά με την ψαροσύνθεση, σκέφτομαι το ενδεχόμενο ( μικρό μεν αλλά όχι μηδενικό ) στο μέλλον να αλλάξω σε Αμερική. Συγκεκριμένα σε Astronotus ocellatus - Oscar. Το ενυδρείο είναι 140*45*55 με εξωτερικό φίλτρο eheim 2217 και εσωτερικό κυκλοφορητής 250lt/h.

Ερωτήσεις τώρα :

  • Γνωρίζω οτι είναι πολύ βρώμικα ψάρια οπότε η φίλτρανση επαρκεί ?
  • Συγκάτοικοι μπαίνουν;
  • Τα λίτρα μου είναι οριακά για ένα ζευγάρι αλλά θα γίνει το καλοκαίρι αλλαγή σε μεγαλύτερο οπότε μην βιαστείτε να φωνάξετε! :-)
  • Σαν βαθμό δυσκολίας πως είναι? έχουμε κανέναν που να τα φιλοξενεί;
  • Μπορεί να γίνει κάποια άλλη αντιπρόταση αν τελικά δεν μπορούν να φιλοξενηθούν τα παραπάνω ψαράκια ( ενδιαφέρομαι για μεγάλες κιχλιδες )

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα

Γιώργος

Υ.Γ. Τόσες αλλαγές γνώμης σε ψαροσύνθεση δεν γνωρίζω αν έχει κανένας άλλος εδώ μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκληρά ψάρια...μεγαλώνουν στο πι και φι...είναι ρίσκο άλλα όχι και ακατόρθωτο αν και πολύ θα διαφωνήσουν μαζί μου!Ότι φίλτρανση κ να βάλεις σε αυτά τα λίτρα η διαδικασία ρουτίνας αλλαγής θα βοηθάει αρκτετά στην καθαριότητα και ποιότητα του νερού!

Υ.Γ.Severum red spotted/wild μπορείς άνετα να φιλοξενήσεις...ειδικά τα red spotted είναι φανταστικά και πιστεύω σε Αμερικάνικο με λίτρα δεν πρέπει να λείπουν από την λίστα επιλογής!!!! :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Kipis
Link to comment
Share on other sites

Σκληρά ψάρια...μεγαλώνουν στο πι και φι...είναι ρίσκο άλλα όχι και ακατόρθωτο αν και πολύ θα διαφωνήσουν μαζί μου!Ότι φίλτρανση κ να βάλεις σε αυτά τα λίτρα η διαδικασία ρουτίνας αλλαγής θα βοηθάει αρκτετά στην καθαριότητα και ποιότητα του νερού!

Εννοείται πως οι σωστές αλλαγές νερού θα κάνουν την διαφορά.Τώρα γίνονται αλλαγές σε εβδομαδιαία βάση 30%. Χρειάζεται κάτι πιο extreme??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Μιας και είχαμε πολλές αλλαγές τελευταία σχετικά με την ψαροσύνθεση, σκέφτομαι το ενδεχόμενο ( μικρό μεν αλλά όχι μηδενικό ) στο μέλλον να αλλάξω σε Αμερική. Συγκεκριμένα σε Astronotus ocellatus - Oscar. Το ενυδρείο είναι 140*45*55 με εξωτερικό φίλτρο eheim 2217 και εσωτερικό κυκλοφορητής 250lt/h.

Ερωτήσεις τώρα :

  • Γνωρίζω οτι είναι πολύ βρώμικα ψάρια οπότε η φίλτρανση επαρκεί ?
  • Συγκάτοικοι μπαίνουν;
  • Τα λίτρα μου είναι οριακά για ένα ζευγάρι αλλά θα γίνει το καλοκαίρι αλλαγή σε μεγαλύτερο οπότε μην βιαστείτε να φωνάξετε! :-)
  • Σαν βαθμό δυσκολίας πως είναι? έχουμε κανέναν που να τα φιλοξενεί;
  • Μπορεί να γίνει κάποια άλλη αντιπρόταση αν τελικά δεν μπορούν να φιλοξενηθούν τα παραπάνω ψαράκια ( ενδιαφέρομαι για μεγάλες κιχλιδες )

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα

Γιώργος

Υ.Γ. Τόσες αλλαγές γνώμης σε ψαροσύνθεση δεν γνωρίζω αν έχει κανένας άλλος εδώ μέσα!!!

1. Οι μετρήσεις θα σου δείξουν εάν επαρκεί ή όχι η φίλτρανση, εάν είναι μικρά οκ μεγαλώνοντας ίσως χρειαστείς επιπλέον άλλο φίλτρο

2. Συγκάτοικοι μπαίνουν εάν μπουν από μικρά μαζί, αργότερα θα είναι πολύ δύσκολο.

3. Τα λίτρα είναι καλά όπως λες εάν καταφέρεις και τους δώσεις κοντά στα 500 αργότερα θα είναι καλύτερα.

4. εδώ υπάρχουν πολλά ωραία είδη από κιχλίδες, πάντως τα Oscar είναι κανονικό pet, θα το καταλάβεις όταν μεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το σκέφτομαι και εγώ. Έχω βρει μεγάλα oscar σε αγγελίες αλλά....προτιμώ να τα μεγαλώσω εγώ για να μπορώ να βάλω και κανένα συγκάτοικο και να έχω χρόνο να αγοράσω εξτρά φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μαζί με τα Oscar έχω πολλούς μικρούς συγκάτοικους και δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μεγάλωσαν όλα μαζί και φυσικά είναι πάντα χορτάτα.

Για τον βαθμό δυσκολίας που ρώτησες, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο φαγητό, τρώνε τα πάντα, όμως μπορείς να τα μάθεις να τρώνε ξηρά τροφή από την ταΐστρα όσο είναι μικρά και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μαζί με τα Oscar έχω πολλούς μικρούς συγκάτοικους και δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μεγάλωσαν όλα μαζί και φυσικά είναι πάντα χορτάτα.

Για τον βαθμό δυσκολίας που ρώτησες, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο φαγητό, τρώνε τα πάντα, όμως μπορείς να τα μάθεις να τρώνε ξηρά τροφή από την ταΐστρα όσο είναι μικρά και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Τι τροφές χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει πολλές τροφές, γιατί μεγαλώνοντας μόνα τους άλλαζαν την συνήθειά τους, τώρα την τροφή που τους δίνω και τους αρέσει πολύ είναι η Sera Viformo και γαιωσκόληκες για ποικιλία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει πολλές τροφές, γιατί μεγαλώνοντας μόνα τους άλλαζαν την συνήθειά τους, τώρα την τροφή που τους δίνω και τους αρέσει πολύ είναι η Sera Viformo και γαιωσκόληκες για ποικιλία.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αν σκεφτεσαι να βαλεις δυο και συγκατοικους φροντισε να εχεις πολλα λιτρα! Και οταν λεμε πολλα εννοουμε καθαρα λιτρα και οχι ονομαστικα!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αν σκεφτεσαι να βαλεις δυο και συγκατοικους φροντισε να εχεις πολλα λιτρα! Και οταν λεμε πολλα εννοουμε καθαρα λιτρα και οχι ονομαστικα!

Καλημέρα Θοδωρή!

Αυτό βλέπω και προβληματίζομαι. Είμαι οριακά σε λίτρα και από ότι διαβάζω χρειάζομαι εξτρά φίλτρανση. Για την ώρα παγώνει το επιχείρημα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...