Jump to content

Ανεμιστηρακια Στο Καπακι, Ροη Προς Τα Μεσα Η Εξω?


samilias21

Recommended Posts

Βλέπω οτι τα ανεμιστηράκια τοποθετούνται τις περισσότερες φορές εσωτερικά του καπακιου.

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την υγρασία? (λογικά οταν δεν δουλευουν τα ανεμιστήρια γιατι οταν δουλευουν φαντάζομαι η υγρασία εξαφανίζεται κατω απο τα καπακια παρόλο που υπάρχει εξάτμιση)

Υγρασια υπαρχει και οταν τοποθετουνται πανω απο το καπακι.

Σε μικροτερο βαθμο βεβαια.

Παιζει ρολο αν ειναι κοντα στην αναταραξη του νερου.

Σε μικροτερο βαθμο αντιστοιχα, γινεται και η αναταραξη του νερου απο τα ανεμιστηρακια (που παιζει κι αυτο ρολο στην δυναμη της ψυξης) οταν ειναι τοποθετημενα πανω απο το καπακι.

Επισης οταν ειναι τοποθετημενα κατω απο το καπακι, δεν φαινονται. (Οπως και η καλωδιωση τους)

Κατι κερδιζεις, κατι χανεις.

Παντως δεν ειναι πολυ σημαντικες οι διαφορες στην αποτελεσματικοτητα της ψυξης απο αυτον το παραγοντα.

Βαλτα απο εξω (αν δεν σε πειραζεις να τα βλεπεις) και αν δεις οτι δεν εχεις το αποτελεσμα της ψυξης που θελεις, δοκιμασε τα κι απο κατω.

(χρησιμοποιησε λαστιχενιες βιδες για ανεμιστηρακια PC - με μια κινηση βγαινουν και δεν χρειαζεται βιδωμα/ξεβιδωμα, ουτε σκουριαζουν κλπ)

Αν δεν σε φτανει και παλι η ψυξη, παει να παει οτι ηθελες πιο δυνατα ανεμιστηρακια.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια μαγγια αυτες οι βιδες φιλε

Μπορουμε να τις βρουμε σε καποιο ελληνικο καταστημα;

Στο e-shop.gr ας πουμε

Link to comment
Share on other sites

Aν και το ενυδρείο του θέματος έχει τακτοποιηθεί καλό είναι όταν προτείνουμε κάτι να διευκρινίζουμε και κάποιες

λεπτομέρειες που πιθανόν κάποιοι να μην έχουν την δυνατότα να τις εντοπίσουν

.

Επίσης 0.85ευρώ η τετράδα δεν θα έλεγα πως είναι οικονομική λύση ακόμα και μπροστά στις ανοξείδωτες βίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις προτεινα ως πιο οικονομικες, αλλα ως πιο ευχρηστες για την περιπτωση του (δοκιμη, βαλε βγαλε αμεσα)

Δεν χαθηκε κι ο κοσμος αν δεν του κανουν οι βιδες. Δεν θα του ψοφησει και κανενα ψαρι με την απροσεκτη συμβουλη μου.

.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο βίδωμα πριν το καλοκαιρι κσι στο ξεβιδωμα το φθινοπωρο των 4 ανεμιστήρων που έχω στο καπάκι μου έφυγε στην κυριολεξία ο πάτος, θα πρότεινα κι εγω τις λαστιχένιες....όσο κανουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχρηστη είναι και η σιλικόνη αλλά και το tireup που με αυτά και αν δεν μπατιρίζουμε.

Σημασία έχει τι είναι σωστό και τι θα μας βγάλει το καλοκαίρι και όχι μόνο!!

Για τα συγκεκριμένα επιμένω γιατί τα έχω δοκιμάσει σε pc και έχω δει τα χαίρια τους.

Πανάγο χαίρομαι ιδιαίτερα που δεν "βιδώνεις το παξιμάδι" αλλά για να μην παιδεύεσαι οταν χρειάζεται

μπορείς να χρησιμοποιήσεις λαμαρινόβιδα 1mm πιο χοντρή από την διάμετρο της τρύπας του ανεμιστήρα

να σφίξεις σωστά και να σου κάνει και σπείρωμα στο φανούρι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας με την αποψη του απο τις εμπειριες του.

Κι εγω τα εχω δοκιμασει και μου εχουν λυσει τα χερια.

Μεχρι σε 0.8 εκ πλεξι και πολυκαρβονικο τα εχω δοκιμασει.

Δεν εχει χαλασει κανενα, βαλε βγαλε.

ΚΙ αν χαλασει και κανενα, χαλαλι με τοσο κοπο που γλυτωνω με τα βιδωματα.

ΥΓ 0.85 η τετραδα και δεν χρειαζεται να βαζουμε 4 σε καθε ανεμιστηρι. Και με δυο διαγωνια γινεται πολυ καλα η δουλεια μας.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Εύχρηστη είναι και η σιλικόνη αλλά και το tireup που με αυτά και αν δεν μπατιρίζουμε.

Σημασία έχει τι είναι σωστό και τι θα μας βγάλει το καλοκαίρι και όχι μόνο!!

Για τα συγκεκριμένα επιμένω γιατί τα έχω δοκιμάσει σε pc και έχω δει τα χαίρια τους.

Πανάγο χαίρομαι ιδιαίτερα που δεν "βιδώνεις το παξιμάδι" αλλά για να μην παιδεύεσαι οταν χρειάζεται

μπορείς να χρησιμοποιήσεις λαμαρινόβιδα 1mm πιο χοντρή από την διάμετρο της τρύπας του ανεμιστήρα

να σφίξεις σωστά και να σου κάνει και σπείρωμα στο φανούρι ;)

Βασίλη κανονικά το "βιδώνω το παξιμάδι" και αυτο ειναι που με ταλαιπωρεί στο βάλε βγάλε (πως τα λέω έτσι ρε γαμώτο και ακούγονται περίεργα μερικές φορες) κάθε φορά. Με το tire up πως θα γίνει όμως; Χρειάζεται και μια δεύτερη τρύπα διπλα απο κάθε μια. Υπάρχει άλλος τρόπος;
Link to comment
Share on other sites

Πανάγο δεν με πιάνεις για το "βίδωμα" και ανησυχώ :huh:

Με τα tireup και με τις 2 τρύπες που έχει σε κάθε πλευρά το φανούρι είσαι μια χαρά.Το βάζεις από την μια το βγάζεις από την άλλη :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Με το tire up πως θα γίνει όμως; Χρειάζεται και μια δεύτερη τρύπα διπλα απο κάθε μια. Υπάρχει άλλος τρόπος;

Για κάθε τρύπα θα χρειαστείς 2 ή 3 tire up.

Περνας το 1 tire up στη τρύπα, αν το κεφάλι του tire up δεν σφηνώνει , κόβεις την άκρη και την περνας στο κεφάλι ή περνας ένα 3ο tire up. Στην άλλη άκρη μερνας ένα άλλο tire up και το κόβεις και αφήνεις μόνο το κεφάλι. Κεφάλι εννοώ τη θηλιά του tire up.

Link to comment
Share on other sites

Πανάγο δεν με πιάνεις για το "βίδωμα" και ανησυχώ :huh:

Με τα tireup και με τις 2 τρύπες που έχει σε κάθε πλευρά το φανούρι είσαι μια χαρά.Το βάζεις από την μια το βγάζεις από την άλλη :bleh:

Εγω σε πιάνω, εσυ δεν πιάνεις τον αυτοσαρκασμο μου χαχαχα! Το πιάνω απο τη μια και το περνάω απο την άλλη, πως το ασφλίζω όμως; Πρεπει να περάσει και απο το πλαστικό του καπακιού, πως θα ανεβει μετα πάλι επάνω για να το ασφαλίσω;

Τάκη, εσυ πάλι με μπέρδεψες πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη λυση έιναι να βάζεις ένα tire up ανα 2 τρύπες, τότε θα χρειαστείς μακρύ tire up ή να ενώσεις 2 μαζί. Από τη μία θα μπαίνει δηλαδή και απο την άλλη θα βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Πανάγο δεν με πιάνεις για το "βίδωμα" και ανησυχώ :huh:

Με τα tireup και με τις 2 τρύπες που έχει σε κάθε πλευρά το φανούρι είσαι μια χαρά.Το βάζεις από την μια το βγάζεις από την άλλη :bleh:

Με πρόλαβες :)

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες :)

Εννοείς να τα ενώσω έτσι ώστε να υπάρχουν δυο κεφάλια στις το πλευρές; Ενα πάνω απο την τρύπα του ανεμιστήρα και το άλλο κάτω απο το καπάκι έτσι ώστε να δέσει και να μη κουνιέται;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να τα ενώσω έτσι ώστε να υπάρχουν δυο κεφάλια στις το πλευρές; Ενα πάνω απο την τρύπα του ανεμιστήρα και το άλλο κάτω απο το καπάκι έτσι ώστε να δέσει και να μη κουνιέται;

Σωστά

Link to comment
Share on other sites

Πανάγο θα αρχίσω να πιστεύω οτι δεν είσαι καλός με τα περάσματα στις τρύπες :P

Αν έχεις μακρια tireup και με ένα μόνο κάνεις δουλειά.

Αν έχεις κοντα πέρασε ένα από την μια τρύπα από πάνω προς τα κάτω και το αντίθετο από την άλλη.

Δεν μπορεί δεν μπορεί . . . κάπου θα συναντηθούνε . . .

εεεεε.... εκεί ένωνεις κιολας :P

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...