Jump to content

Σύνδεση εν σειρά


Recommended Posts

Κατ' αρχήν αν το θέμα βρίσκεται σε λάθος ενότητα παρακαλώ να μετακινηθεί.Στο θέμα τώρα: διαθέτω 2 εξωτερικά φίλτρα 1 2213 & 1 2215 το ενυδρείο που μετακόμισα πρόσφατα "λειτουργεί" με το 2215 που ήταν στρωμένο απο το προηγούμενο.Το 2213 θέλω να το χρησιμοποιήσω μόνο με τα "σφουγγάρια" του.Και ρωτώ μπορεί το 2213 να μπεί πρώτο στην σειρά και να ακολουθεί το 2215 δίχως να το "πνίγει" ???

Ευχαριστώ.

:blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Δέν υπάρχει λόγος να τα βάλεις σε σειρά.

Πάντα το ένα θα έχει διαφορετική ροή από το άλλο ακόμα και άν είναι τα ίδια φίλτρα καθώς αυτό εξαρτάτε από πολλά πράγματα και πρώτο και κύριο τα είδη των υλικών που έχει το κάθε φίλτρο.

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να τα βάλεις σε σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις δηλαδή να χρησιμοποιείς παράλληλα και τα δύο φίλτρα, το 2215 σαν βιολογικό και το 2213 σαν μηχανικό;

Αν είναι έτσι πρέπει να τα αφήσεις να δουλεύουν ανεξάρτητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Zeroboy,

αυτό που αναφέρεις το είχα κάνει εγώ όντας αρχάριος πριν από 4-5 χρονάκια. Είχα συνδέσει ένα Ecco 2231 με ένα 2213 σε σειρά. Το αποτέλεσμα ήταν κάκιστο. Οι λόγοι ήταν οι εξής: όταν έβαζα πρώτα αυτό με τη μικρό τερη ροή, τότε το δεύτερο δεν απέδιδε όσο έπρεπε. Άρα στην πραγματικότητα είχα την ροή όχι από τα δύο φίλτρα αλλά από αυτό που είχε τη μικρότερη ροή. Επίσης όταν "μπούκωνε" το πρώτο, πράγμα που γινόταν πολύ εύκολα γιατί αυτό έπαιρνε πρώτο από το νερό όλη τη βρωμιά, έπεφτε πολύ η ροή τους. Μετά το ξανασκέφτηκα και τα έβαλα αντίστροφα, δηλ πρώτα αυτό με την δυνατή ροή και μετά αυτό με τη χαμηλότερη. Και πάλι είχα σαν αποτέλεσμα η ροή μου να ισούται με αυτή του μικρότερου φίλτρου. Χειρότερο βέβαια ήταν ότι μετά από κάποιο διάστημα δοκιμών σε αυτή τη σειρά, έσπασε το αξονάκι του δεύτερου φίλτρου από την μεγαλύτερη πίεση που δεχόταν.

Γι' αυτό όπως λένε και τα παιδιά, βάλτα χώρια. Και καλύτερη ροή θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο για το αν βούλωσε κάποιο φίλτρο, ποιο βούλωσε, γιατί δεν βγάζει κ.τ.λ.

Υ.Γ. Και μετά μου ήρθε στο μυαλό... καλά φυσικός άνθρωπος σπούδασα, τσάμπα πήγε το διάβασμα στο μάθημα για τα ρευστά και τη ροή που κάναμε στο πανεπιστήμιο??? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια. Συνδεοντας τα φιλτρα σε σειρα αποδυναμωνεις κατ' ουσιαν την δυνατοτητα φιλτραρισματος του ενυδρειου. Δεν υπαρχει λογος, βαλτα να δουλευουν ανεξαρτητα. Ετσι θα εχεις και back up σε περιπτωση που το ενα φιλτρο μπλοκαρει. Επι πλεον, θα μπορεις να τα καθαριζεις ανετα, χωρις φοβο οτι θα μειωσεις βακτηριδια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Θα κοιτάξω να κάνω "πατέντα" στο καπάκι προκειμένου να χωρέσουν οι σωλήνες και να δουλέψουν παράλληλα για όλους τους λόγους που προαναφέρατε. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Θα κοιτάξω να κάνω "πατέντα" στο καπάκι προκειμένου να χωρέσουν οι σωλήνες και να δουλέψουν παράλληλα για όλους τους λόγους που προαναφέρατε. :blush:

4135[/snapback]

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...