Jump to content

Πρόβλημα με NO3


Recommended Posts

Έχω πρόβλημα με NO3, ανεβαίνει πολύ γρήγορα και δεν ξέρω τι να κάνω μέσα σε 2 μέρες ανεβάζει 15ppm (με βάση το τεστ της Red Sea). Καταρχήν σε τι επίπεδα πρέπει να κυμαίνετε πολύ χαμηλά γύρο στο 0 η να είναι ποιο πάνω μέχρι το 20ppm??? Γιατί άμα είναι να κάνω αλλαγές κάθε 2 με 3 μέρες την έκατσα την βάρκα!!!!

Έχω ένα ενυδρείο στα 60 λίτρα, έχει φυτά και τα περισσότερα είναι της γρήγορης ανάπτυξης (το 70% των φυτών είναι γρήγορης ανάπτυξης), έχει ένα ξύλο και μερικές πέτρες. Τι μπορώ να κάνω ώστε να μην ανεβαίνει το NO3 τόσο γρήγορα?????????

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και τις άλλες μετρήσεις αν έχεις κάνει. Αν δεν έχεις, κάνε και δώσε μας και εκείνες. Έχεις κάνει στρώσιμο στο ενυδρείο σου; Χρησιμοποίησες ενεργά βακτήρια; Δώσε μας κάποια από αυτά τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις πολλά ψάρια μέσα ή μήπως ταΐζεις πολύ?

Συνήθως η μεγάλη άνοδος των ΝΟ3 οφείλεται σε αυτούς τους λόγους. Πάντως μέχρι το 25-30 δεν υπάρχει πρόβλημα, από εκεί και πάνω όμως πρέπει να προβληματιστείς. Για να στα τραβάνε τα φυτά θα πρέπει όχι μόνο να υπάρχουν απλώς μέσα αλλά και να αναπτύσσονται γρήγορα, πράγμα που σημαίνει σωστή σχέση στις σχετικές παραμέτρους (ποσότητα διοξειδίου, λιπάσματα, φως κλπ).

Τι ζωντανά έχεις μέσα στα 60 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το πιο σωστό θα ήταν να δώσεις περισσότερα στοιχεία για το ίδιο το ενυδρείο αλλά και περισσότερα για τις υπόλοιπες παραμέτρους/μετρήσεις του νερού σου. Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο (διαστάσεις 100 χ 20 χ 35) είναι σχετικά καινούργιο 3ον εβδομάδων, αλλά το φίλτρο (εξωτερικό της EHEIM) το είχα 2 μήνες ποιο πριν και δούλευε σε ένα 20λιτρο ενυδρείο που είχα.

Από λάμπες έχω δυο, μια για τα φυτά και μια για τα ψάρια.

Με βάση τα τεστ της Red Sea

Αμμωνία είναι στο 0

NO2 είναι στο 0,05

ΝΟ3 είναι στο 5 (είχα κάνει μια αλλαγή στο νερό γιατί είχε φτάσει το ΝΟ3 κοντά στο 50)

Με βάση το τεστ της Sera

PH είναι στο 7

Αν τα ταΐζω πολύ και το ελαττώσω, το πρόβλημα μετά από πόσο καιρό θα διορθωθεί (αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα)

Από τα φυτά που έχω τα παραθέτω σε φωτογραφίες γιατί δεν ξέρω την ονομασία τους...

post-1948-1173703948_thumb.jpg

post-1948-1173703966_thumb.jpg

post-1948-1173703976_thumb.jpg

post-1948-1173703988_thumb.jpg

post-1948-1173704005_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...Αν τα ταΐζω πολύ και το ελαττώσω, το πρόβλημα μετά από πόσο καιρό θα διορθωθεί (αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα)...

Αμεσα. Από τη πρώτη εβδομάδα θα δεις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην τα ταισεις μια,δυο ημερες δεν παθαινουν τιποτα.Μετα μειωσε την τροφη οπως σου

ειπε ο filoxenos.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...