Jump to content

Γνώμες και προτάσεις


Recommended Posts

Αγόρασα καινούρια τεστ της tetra γιατί της Α.Ρ. δεν βρήκα και οι μετρήσεις με αυτά έχουν ως εξής:

ΝΗ4: 0mg/lt

NO2: 0.5mg/lt (Μόνο αυτό το μέτρησα με τεστ της JBL)

NO3: 50mg/lt

GH: 24

KH: 10

PH: 9

Τι ψάρια μπορώ να βάλω μέσα; Εννοείται ότι θα μηδενιστούν πρώτα και τα ΝΟ2. Έχω βάλει επίσης 2 ξύλα και έχω βάλει τα εξής φυτά: 2 Anubias barteri var. nana, 1 Anubias barteri var. angustifolia, 1 cryptocoryne undulata "broad leaves" όπου αυτά τα έχω βάλει πάνω στα ξύλα και 1 Microsorum pteropus "Windelov". Βέβαια το ένα ξύλο επιπλέει ακόμα γιατί χθες το έβαλα Από φωτισμό έχω 1 λάμπα για τα φυτά, tropical νομίζω λέγετε, 18W και μια daylight 18W. Επίσης έχω και το Flourish excel της Seachem. Ακούω παρατηρήσεις και βάζω και φωτογραφίες να μου πείτε γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε!Τις μετρήσεις τις εκανες με στικάκια ή με υγρα τέστ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε!Τις μετρήσεις τις εκανες με στικάκια ή με υγρα τέστ?

Με υγρά τέστ

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα καινούρια τεστ της tetra γιατί της Α.Ρ. δεν βρήκα και οι μετρήσεις με αυτά έχουν ως εξής:

ΝΗ4: 0mg/lt

NO2: 0.5mg/lt (Μόνο αυτό το μέτρησα με τεστ της JBL)

NO3: 50mg/lt

GH: 24

KH: 10

PH: 9

Τι ψάρια μπορώ να βάλω μέσα; Εννοείται ότι θα μηδενιστούν πρώτα και τα ΝΟ2. Έχω βάλει επίσης 2 ξύλα και έχω βάλει τα εξής φυτά: 2 Anubias barteri var. nana, 1 Anubias barteri var. angustifolia, 1 cryptocoryne undulata "broad leaves" όπου αυτά τα έχω βάλει πάνω στα ξύλα και 1 Microsorum pteropus "Windelov". Βέβαια το ένα ξύλο επιπλέει ακόμα γιατί χθες το έβαλα Από φωτισμό έχω 1 λάμπα για τα φυτά, tropical νομίζω λέγετε, 18W και μια daylight 18W. Επίσης έχω και το Flourish excel της Seachem. Ακούω παρατηρήσεις και βάζω και φωτογραφίες να μου πείτε γνώμες.

Δεν ξέρω αλλά κάτι δεν πέι καλά σε αυτές τις μετρήσεις. Είσαι σίγουρος? ΡΗ 9, GH 24!!! Συνήθως το νερό δεν έχει σκληρότητα πέραν του 8-8.2. Τί το ανέβασε εκεί πάνω? Τα ξύλα και τα φυτά θα έπρεπε φυσιολογικά να κατέβαζαν κάτω το ΡΗ. Συνηστώ να κάνεις τον κόπο για άλλα υγρά τέστ άλλης εταιρείας και είμαι σίγουρος θα δεις την διαφορά. Αυτό έπαθα και εγώ πρόσφατα. Κάποιο τεστ μου έδειχνε ΡΗ 7 και κάποιο άλλο 8.5

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...