Jump to content

Κατι Σκληραινει Το Νερο Σε Ενυδρειο Με Αγγελοψαρα


Recommended Posts

Μετα απο αλεπαλληλες μετρησεις καταλαβα οτι το νερο σκληραινει (16GH 10KH )απο το χαλικι του ενυδρείου! ...το δοκιμασα με ξύδι κ εβγαζε φουσκαλες αν το εκανα σωστα βεβαια???... το ενυδρειο ειναι 3 μηνών φυτεμενο 360lt με 50 κιλα χαλικι 1mm επισης κατω απο το χαλικι εχει υποστρωμα της seachem... μαζι με καποια αλλα ψαρια απο το παλιο μου ενυδρειο πρόσφατα εβαλα 4 αγγελοψαρα.... τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω εγώ είναι να αλλάξεις το χαλίκι σου , εγώ προσωπικά δεν ξέρω άλλη λύση και όταν είχα πάθει κάτι παρόμοιο αυτό έκανα !
Βέβαια περίμενε μήπως κάποιο άλλο μέλος έχει να σου προτείνει κάτι πιο εύκολο και οικονομικότερο !

Link to comment
Share on other sites

Αν οι τιμες σου ειναι πολυ πανω απο το επιθυμητο πρεπει να το βγαλεις αλλιως η προσθηκη φυσικων ξυλων για διακοσμηση θα σου κατεβασει και τη σκληροτητα του νερου

Link to comment
Share on other sites

Αν το χαλίκι-άμμος είναι ασβεστολιθικό, που σίγουρα είναι αφού άφρισε, θα πρέπει να αφαιρεθεί! Αλλιώς το νερό σου θα κρατάει τις τιμές σε υψηλά επίπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι τιμες σου ειναι πολυ πανω απο το επιθυμητο πρεπει να το βγαλεις αλλιως η προσθηκη φυσικων ξυλων για διακοσμηση θα σου κατεβασει και τη σκληροτητα του νερου

Αυτο με τα ξυλα δεν ισχυει.Τα ξυλα δε ριχνουν τις σκληροτητες και οι διαδορες ειναι ανεπεσθητες.Αν εχει ασβεστολυθικο χαλικι οτι και αν κανει δεν θα εχει αποτελεσμα,

Πρεπει να βγει το χαλικι και να μπει μη ασβεστολυθικο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει 2-3 μεγαλα ξυλα φυσικά το ενυδρειο ηδη... πως αφαιρουνε 50 κιλα απο χαλικι μεσα απο ενυδρείο που λειτουργεί;;;; ...μήπως αν ριξω απο επανω καποιο άλλο υλικό θα λειτουργησει σαν μονωτικο;;; μηπως κ αλλα ξυλα να ισορροπήσουν την κατασταση;;;

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν θα κανουν οι ριζες, οσες και να βαλεις... και καταπα να το γεμισεις, οι τιμες δεν θα πολυ πεσουν απο την στιγμη που εχεις 50 κιλα ασβεστολυθικο χαλικι..

Θα πρεπει να αφαιρεθει...

κλεινεις φιλτρο, βγαζεις ΟΛΑ τα ζωντανα σε μια λεκανη - πλαστικο δοχειο(οσα περισσοτερα λιτρα μπορεις), οτι φυτα και ριζες εχεις.. βγαζεις μετα το χαλικι και βαζεις το νεο..

Βαζεις το φιλτρο σε λειτουργια και οταν ξεθολωσει το νερο βαζεις το ψαρια πισω..

καλο ειναι να βαλεις και μια αεραντλια κι εναν θερμοστατη στα ψαρια , γιατι θα παρει ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Εχει 2-3 μεγαλα ξυλα φυσικά το ενυδρειο ηδη... πως αφαιρουνε 50 κιλα απο χαλικι μεσα απο ενυδρείο που λειτουργεί;;;; ...μήπως αν ριξω απο επανω καποιο άλλο υλικό θα λειτουργησει σαν μονωτικο;;; μηπως κ αλλα ξυλα να ισορροπήσουν την κατασταση;;;

Λαθος μου,τα ξυλα εχουν να κανουν πιο πολυ με το Ph,για να το αφαιρεσεις μπορεις με σκετο λαστιχο να το ρουφιξεις απλα προσεχε να μην τραβηξεις και το υποστρωμα μαζι.Εχω περασει τα ιδια και ειναι ο μονος τροπος να το αφαιρεσεις χωρις να δημιουργησεις θολουρες και ιστοριες.Ευτυχως ειναι ψιλο χαλικι,ειχα χοντρο και δε περνουσε απο λαστιχο..

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου,τα ξυλα εχουν να κανουν πιο πολυ με το Ph,για να το αφαιρεσεις μπορεις με σκετο λαστιχο να το ρουφιξεις απλα προσεχε να μην τραβηξεις και το υποστρωμα μαζι.Εχω περασει τα ιδια και ειναι ο μονος τροπος να το αφαιρεσεις χωρις να δημιουργησεις θολουρες και ιστοριες.Ευτυχως ειναι ψιλο χαλικι,ειχα χοντρο και δε περνουσε απο λαστιχο..

Παλι εισαι λιγο φαουλ γιατι το ph εχει να κανει με τις σκληροτητες του νερου και αυτες δεν τις επιρεαζουν τα ξυλα,Οπωτε τα ξυλα δεν ειναι λυση για να μαλακωσει καποιος το νερο του.

Link to comment
Share on other sites

Παλι εισαι λιγο φαουλ γιατι το ph εχει να κανει με τις σκληροτητες του νερου και αυτες δεν τις επιρεαζουν τα ξυλα,Οπωτε τα ξυλα δεν ειναι λυση για να μαλακωσει καποιος το νερο του.

Τι να σου πω..λογια petshoπαδων κατα καιρους....Εδειξα εμπιστοσυνη..Τελικα καλυτερη πειρα ειναι αυτη που αποκτας με τον καιρο μονος !!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως είναι το καταλληλο περιβαλλον για αφρικανικες κιχλιδες τελικά; ...& το πιο αναιμακτο..???

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω..λογια petshoπαδων κατα καιρους....Εδειξα εμπιστοσυνη..Τελικα καλυτερη πειρα ειναι αυτη που αποκτας με τον καιρο μονος !!

Δυστυχος δεν ισχυυν.Υπαρχουν αλλοι τροποι για να μαλακωσει καποιος το νερο του.

Μηπως είναι το καταλληλο περιβαλλον για αφρικανικες κιχλιδες τελικά; ...& το πιο αναιμακτο..???

Αναλογα τι θες να κανεις και σε τι εισαι διατεθημενος να μπεις.Και παλι χαλικι και Αφρικανες δεν παει,θελουν αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις μια φωτογραφια να δουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε 1mm κοκκομετρια...???

Link to comment
Share on other sites

Ουτε 1mm κοκκομετρια...???

Δες το δικο μου ενυδρειο με κιχλιδες στο προφιλ μου,αν ειναι τοσο ψιλο το χαλικι εισαι οκ αλλα αν εχεις φυτα λιγα αντεχουν οπως πχ anubias γιατι τα τιμπανε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το υποστρωμα μαζι με ενα black shark που τον εχω 4 χρονια απο το παλιο μικρο ενυδρειο ...

post-15902-0-77086800-1396086174_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kakofonix
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το υποστρωμα μαζι με ενα black shark που τον εχω 4 χρονια απο το παλιο μικρο ενυδρειο ...

Για τον black shark δε ξερω,δεν ειχα ποτε..Τα αγγελοψαρα σιγουρα δε θα μπορεσεις να τα κρατησεις αν το κανεις για κιχλιδες.Εγω εχω εναν synodontis κι εναν μεγαλο Pleco και τα πανε αψογα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω ειναι περισσοτερο χοντρη αμμος παρα χαλικι! Εισαι σιγουρος οτι φταιει αυτο; Παντως αν ειναι οντως αυτο, η λυση ειναι μια! Βγαζεις βυθο και βαζεις καινουριο! Κατα προτιμηση χαλαζιακη, ουδετερη αμμο!

Τι ψαρια και φυτα εχεις μεσα γιατι τα βλεπω λιγο μπερδεμενα!

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι μπορει να ειναι κατι αλλο;;

δοκιμασα ενα δείγμα με ξυδι κ εβγαζε φουσκαλες..ετσι το συμπερανα.

Black shark

Serpae tetra 4

Cory 6

Siam algae eater 1 απο το παλιο ενυδρειο

Black angelfish 4 πρόσφατα

Φυτα

Nana anubia

Cryptocorine

Εγκερια

Εχινοδορος κ αλλα που δεν θυμαμαι τα ονοματα.

post-15902-0-50130600-1396093595_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πιο πολυ μου κανουν οι πετρες για ασβεστολιθικες παρα η αμμος!

Η ψαροσυνθεση ειναι λιγο λαθος!

Link to comment
Share on other sites

η ψαροσυνθεση ειναι λαθος

αλλα ειναι και πολλα ψαρια αν τα εχεις στα 100 λιτρα που εχεις στο προφιλ σου

πρεπει να βγαλεις την αμμο και τις πετρες

και να προσθεσεις χαλαζιακη αμμο και να αφησεις μονο τις ριζες και τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πιο πολυ μου κανουν οι πετρες για ασβεστολιθικες παρα η αμμος!

Η ψαροσυνθεση ειναι λιγο λαθος!

Πως θα ειμαι σίγουρος τι φταίει??? Υπαρχει καποιος αξιοπιστος τροπος να το τεσταρω ??

Οσον αφορα τη ψαροσυνθεση ετυχε λογω αλλαγης απο πιο παλιο ενυδρειο στο οποιο δεν χώραγε πλέον το black shark που καποια ασχετη κοπελίτσα μου ειχε πει οτι κάνει στα 80lt που ημουν... προσπαθω τωρα να το διορθώσω με ταση προς τα angelfish αφου βεβαια το καινούριο ενυδρείο σταθεροποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα ειμαι σίγουρος τι φταίει??? Υπαρχει καποιος αξιοπιστος τροπος να το τεσταρω ??

Οσον αφορα τη ψαροσυνθεση ετυχε λογω αλλαγης απο πιο παλιο ενυδρειο στο οποιο δεν χώραγε πλέον το black shark που καποια ασχετη κοπελίτσα μου ειχε πει οτι κάνει στα 80lt που ημουν... προσπαθω τωρα να το διορθώσω με ταση προς τα angelfish αφου βεβαια το καινούριο ενυδρείο σταθεροποιηθει.

Δοκίμασε με ακουαφόρτε.Βγάλε μια ποσότητα χαλίκι ξέπλυνε την καλά και ρίξε.

Για τις πέτρες τώρα προσπάθησε να σπάσεις κομμάτι.Αν κάποιες δεν σπάνε

κάνε ότι με το χαλίκι απλά πριν τις ξαναβάλεις ξεπλυνε καλά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...