Jump to content

Ενυδρείο με τροπικά ψάρια...


Recommended Posts

Παιδιά πήγα σήμερα σε ένα Pet shop και μου είπε αυτή πως μια που έχω τροπικά ψάρια στο ενυδρείο (Angel fish, Lion head, orada κ.λ.π.) Καλό θα ήταν να κάνω το νερό καφέ(π.χ. με το να βάλω ένα ξύλο) γιατί και το νερό στον Αμαζώνιο είναι καφέ. ισχύουν όλα αυτά;;;;;;;;;; Αν το ph μου είναι μια χαρά πρέπει απαραίτητα και το νερό να είναι καφέ;;;; Δεν μου αρέσει εδώ που τα λέμε και το καφέ νερό μέσα στο ενυδρείο. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά πήγα σήμερα σε ένα Pet shop και μου είπε αυτή πως μια που έχω τροπικά ψάρια στο ενυδρείο (Angel fish, Lion head, orada κ.λ.π.) Καλό θα ήταν να κάνω το νερό καφέ(π.χ. με το να βάλω ένα ξύλο) γιατί και το νερό στον Αμαζώνιο είναι καφέ. ισχύουν όλα αυτά;;;;;;;;;; Αν το ph μου είναι μια χαρά πρέπει απαραίτητα και το νερό να είναι καφέ;;;; Δεν μου αρέσει εδώ που τα λέμε και το καφέ νερό μέσα στο ενυδρείο. :lmao:

Τι λέει βρε παιδιά? :rasp::lmao: Έλεος!

Δηλαδή επειδή εμένα μου αρέσει το μπλέ πρέπει να κάνω το νερό έτσι?

Όχι φίλε μου δεν είναι ανάγκη. Το καφέ χρώμα στο νερό το δίνει το ξύλο αλλά νομίζω και η τύρφη. Βάζουμε αυτά τα δύο στο νερό όταν θέλουμε πολύ χαμηλό ΡΗ, σχεδόν όξυνο.

Το άλλο Τα Lion Head & Orandas είναι είδη χρυσόψαρων (corps) είναι κρύων νερών. Το Angel όμως είναι τροπικό. Δεν κάνουν μαζί.

Orandas για να φανταστείς έχω και στη λίμνη μου που η θερμοκρασία πέφτει χαμηλά, και πάει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Α! Τα Lion Head & Orandas δεν κατάγονται καν από τον Αμαζώνιο!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε black Dragon με αυτά που έχω γράψει δεν εννοώ βέβαια εσένα αλλά κάποιους που θέλουν να ονομάζονται επαγγελματίες, και προσπαθώντας να πείσουν ότι κατέχουν το θέμα σκαρφίζονται το κάθε τι παράξενο. Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Α! Τα Lion Head & Orandas δεν κατάγονται καν από τον Αμαζώνιο!

Ναι φίλε η τύρφη το κάνει έτσι το νερό. Όσο για τα Lion head και τα Orandas είσαι σίγουρος;;; Ένα φιλαράκι έχει Pet shop δίπλα από το σπίτι μου και μου τα έδωσε και μου είπε ότι κάνουνε, ούτε καν του τα έχω πληρώσει ακόμα τα έχω μια βδομάδα και μου είπε πως κάνουνε και μια χαρά. Τα βλέπω και ζωηρά και τρώνε και παίζουνε μαζί μια χαρά δείχνουν. Σίγουρα δεν κάνουνε;;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε black Dragon με αυτά που έχω γράψει δεν εννοώ βέβαια εσένα αλλά κάποιους που θέλουν να ονομάζονται επαγγελματίες, και προσπαθώντας να πείσουν ότι κατέχουν το θέμα σκαρφίζονται το κάθε τι παράξενο. Έλεος!

Ναι φίλε το κατάλαβα. Συμφωνώ μαζί σου. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε η τύρφη το κάνει έτσι το νερό. Όσο για τα Lion head και τα Orandas είσαι σίγουρος;;; Ένα φιλαράκι έχει Pet shop δίπλα από το σπίτι μου και μου τα έδωσε και μου είπε ότι κάνουνε, ούτε καν του τα έχω πληρώσει ακόμα τα έχω μια βδομάδα και μου είπε πως κάνουνε και μια χαρά. Τα βλέπω και ζωηρά και τρώνε και παίζουνε μαζί μια χαρά δείχνουν. Σίγουρα δεν κάνουνε;;;

Τα Lion head και τα Orandas κινέζικα είναι! Πως μπορούν να συνυπάρχουν με Αμαζώνιο? Θέλουν Άλλες θερμοκρασίες και παραμέτρους νερού. Στην Κίνα η θερμοκρασία στις λίμνες όπου ζουν πέφτει χαμηλά Ο Αμαζώνιος όπως γνωρίζουμε είναι στα τροπικά, πιο κοντά στον Ισημμερινό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα σε ότι αφορά τα ψάρια σου.

Όσο για το χρώμα, εγώ σκουραίνω το νερό των μονομάχων μου και πολλές φορές και του "αμαζονίου" μου. Προσωπικά μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα σε ότι αφορά τα ψάρια σου.

Όσο για το χρώμα, εγώ σκουραίνω το νερό των μονομάχων μου και πολλές φορές και του "αμαζονίου" μου. Προσωπικά μου αρέσει πολύ.

Συμφωνώ! Αν είχα δίσκους, τι δεν θα'δεινα να ήταν σε σκουρόχρωμο νερό!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τα Lion head και τα Orandas κινέζικα είναι! Πως μπορούν να συνυπάρχουν με Αμαζώνιο? Θέλουν Άλλες θερμοκρασίες και παραμέτρους νερού. Στην Κίνα η θερμοκρασία στις λίμνες όπου ζουν πέφτει χαμηλά Ο Αμαζώνιος όπως γνωρίζουμε είναι στα τροπικά, πιο κοντά στον Ισημμερινό.

Οκ αν είναι να ταλαιπωρούνται τα ψάρια να του τα δώσω πίσω. Όσο για το νερό προς το παρόν μου αρέσει άσπρο αλλά οκ ίσως αργότερα το σκουραίνω λίγο...Αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν πρέπει να είναι υποχρεωτικά σκούρο αφού δεν είναι υποχρεωτικά οκ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αν είναι να ταλαιπωρούνται τα ψάρια να του τα δώσω πίσω. Όσο για το νερό προς το παρόν μου αρέσει άσπρο αλλά οκ ίσως αργότερα το σκουραίνω λίγο...Αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν πρέπει να είναι υποχρεωτικά σκούρο αφού δεν είναι υποχρεωτικά οκ.

Όχι, δεν πρέπει υποχραιωτικά να είναι καφέ, αν και το ΡΗ σου είναι τόσο χαμηλό όσο χρειάζεται. Τί ΡΗ έχεις αυτή τη στιγμή? Δώσε και τις άλλες σου τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πρέπει υποχραιωτικά να είναι καφέ, αν και το ΡΗ σου είναι τόσο χαμηλό όσο χρειάζεται. Τί ΡΗ έχεις αυτή τη στιγμή? Δώσε και τις άλλες σου τιμές.

Το ph φιλαράκι είναι 7 τις άλλες μετρήσεις δεν μου τις κάνανε στο pet shop. Το ενυδρείο είναι καινούργιο και είμαι λίγο απροετοίμαστος. Πες μου τι μετρήσεις να κάνω να του πάω ένα δείγμα το βράδυ να το μετρήσει να σου πω. Θα πήγαινα έτσι και αλλιώς για καφεδάκι εκεί με το παιδί :rasp: .

Link to comment
Share on other sites

Το ph φιλαράκι είναι 7 τις άλλες μετρήσεις δεν μου τις κάνανε στο pet shop. Το ενυδρείο είναι καινούργιο και είμαι λίγο απροετοίμαστος. Πες μου τι μετρήσεις να κάνω να του πάω ένα δείγμα το βράδυ να το μετρήσει να σου πω. Θα πήγαινα έτσι και αλλιώς για καφεδάκι εκεί με το παιδί :rasp: .

Θέλεις ακόμα KH, GH, NO2, NH3

(NO2, NH3 αν είναι ανεβασμένα είναι θανατηφόρα για τα ψάρια σου)

Να σε ρωτήσω και κάτι άσχετο. Πότε έβαλες νερό στο ενυδρείο σου και πότε τα ψαράκια σου?

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις ακόμα KH, GH, NO2, NH3

(NO2, NH3 αν είναι ανεβασμένα είναι θανατηφόρα για τα ψάρια σου)

Να σε ρωτήσω και κάτι άσχετο. Πότε έβαλες νερό στο ενυδρείο σου και πότε τα ψαράκια σου?

Φιλαράκι χαίρομαι πραγματικά για το ενδιαφέρον σου. :lmao: Λοιπόν το ενυδρείο το είχα μια βδομάδα εδώ και δούλευε και του έβαζα και τα φάρμακα του. Μετά ήρθε το παιδί του Pet Shop και μέτρησε το Ph και ήταν τότε 7.5 και μου λέει βάλε ένα μονομάχο μέσα (Που έχει η κοπέλα μου) να αρχίσει να τρώει και να κατουράει μέσα να κάνει βακτηρίδια μετά από μια βδομάδα τον έβαλα όλα ok. Μετά το ph έγινε 7 και έβαλα ένα σκαλάρι μέσα μετά ένα γλύφτη και μετά το Oranda και το Lion head (Τα έβαλα αυτά με διαφορά 2-3 μέρες το καθένα). Όπως τα βλέπω εγώ τα ψάρια είναι ζωηρά και παίζουν συνεχώς μεταξύ τους. Αλλά σαν αρχάριος ίσως να μην παρατηρώ κάτι που θα μπορούσε να παρατηρήσει κάποιος έμπειρος. Α! έχω και 2 φυτά μέσα (Δεν θυμάμαι όνομα :lmao: θα το μάθω και αυτό το βράδυ :rasp: )

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι χαίρομαι πραγματικά για το ενδιαφέρον σου. :lmao: Λοιπόν το ενυδρείο το είχα μια βδομάδα εδώ και δούλευε και του έβαζα και τα φάρμακα του. Μετά ήρθε το παιδί του Pet Shop και μέτρησε το Ph και ήταν τότε 7.5 και μου λέει βάλε ένα μονομάχο μέσα (Που έχει η κοπέλα μου) να αρχίσει να τρώει και να κατουράει μέσα να κάνει βακτηρίδια μετά από μια βδομάδα τον έβαλα όλα ok. Μετά το ph έγινε 7 και έβαλα ένα σκαλάρι μέσα μετά ένα γλύφτη και μετά το Oranda και το Lion head (Τα έβαλα αυτά με διαφορά 2-3 μέρες το καθένα). Όπως τα βλέπω εγώ τα ψάρια είναι ζωηρά και παίζουν συνεχώς μεταξύ τους. Αλλά σαν αρχάριος ίσως να μην παρατηρώ κάτι που θα μπορούσε να παρατηρήσει κάποιος έμπειρος. Α! έχω και 2 φυτά μέσα (Δεν θυμάμαι όνομα :lmao: θα το μάθω και αυτό το βράδυ :rasp: )

Πρέπει να μετρήσεις οπωσδήποτε ΝΗ3 και ΝΟ2 πρέπει να έχεις "χθές" αυτές τις μετρήσεις. Μια βδομάδα είναι πολύ λιγο χρονικό διάστημα για να βάλεις ψάρια. Το ενυδρείο σου ακόμα να οριμάσει!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μετρήσεις οπωσδήποτε ΝΗ3 και ΝΟ2 πρέπει να έχεις "χθές" αυτές τις μετρήσεις. Μια βδομάδα είναι πολύ λιγο χρονικό διάστημα για να βάλεις ψάρια. Το ενυδρείο σου ακόμα να οριμάσει!

Συγνώμη για την καθυστέριση :rasp: Λοιπόν τις έκανα τις μετρήσεις σήμερα. Περιμένω να μου πείτε αν όλα πάνε καλά. Είναι

PH: 7

KH:6

GH:6

NO2:1

NO3:25

Είναι όλα οκ????????

Link to comment
Share on other sites

αμωνια και νιτροδη και νιτρικα δεν μετρουσες κατα τη διαρκεια του στρωσιματος μονο ph;

Όχι φίλε δεν τα μέτραγα. Δηλαδή δεν είχα και κανένα να μου το πει για να τα μετρήσω πήγαινα λίγο νερό και μου μετρούσαν το PH δεν μου είχανε πει τίποτα για όλα αυτά.Το καλό είναι ότι όλα τα ψάρια είναι ζωντανά οπότε αν έγινε κάποιο λάθος τουλάχιστον την βγάλανε τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέριση :rasp: Λοιπόν τις έκανα τις μετρήσεις σήμερα. Περιμένω να μου πείτε αν όλα πάνε καλά. Είναι

PH: 7

KH:6

GH:6

NO2:1

NO3:25

Είναι όλα οκ????????

Αυτό που φοβόμουν. Το ενυδρείο δεν ήταν έτοιμο να δεχτεί ψάρια. τα ΝΟ2 & ΝΗ3 πολύ ψηλά!

Άμεσα να προσθέτεις καθημερινά ζωντανά βακτήρια, μείωσε την τροφή στο ελάχιστον ίσα που να ζουν. (Καμιά μέρα καλά θα ήταν να μην ταΐσεις καθόλου), Βάλε καμιά δυο ριζούλες φυτάκια και πολλή προσευχή να πάνε όλα καλά.

Αν δεν τα λέω καλά, ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι ή και να προσθέσουν κι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβόμουν. Το ενυδρείο δεν ήταν έτοιμο να δεχτεί ψάρια. τα ΝΟ2 & ΝΗ3 πολύ ψηλά!

Άμεσα να προσθέτεις καθημερινά ζωντανά βακτήρια, μείωσε την τροφή στο ελάχιστον ίσα που να ζουν. (Καμιά μέρα καλά θα ήταν να μην ταΐσεις καθόλου), Βάλε καμιά δυο ριζούλες φυτάκια και πολλή προσευχή να πάνε όλα καλά.

Αν δεν τα λέω καλά, ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι ή και να προσθέσουν κι άλλα.

Είναι τόσο σοβαρό ;;;; Έχω είδη 2 φυτά να βάλω και άλλα;;;; οκ θα μειώσω και το τάισμα αν μπορείς κάνε μου μια χάρη. Βάλε μου εδώ τις ιδανικές τιμές να ξέρω και εγώ πόσο πρέπει να πέσουν.

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=15-20

Εσύ μέτρησες ΝΟ3=25 (νιτρικά) και όχι ΝΗ3 (αμμωνία) αν κατάλαβα σωστά.

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0

:rasp: Τόσο ψηλά είναι;;;;;;; Χάθηκα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=15-20

Εσύ μέτρησες ΝΟ3=25 (νιτρικά) και όχι ΝΗ3 (αμμωνία) αν κατάλαβα σωστά.

Ναι φίλε μου. Έτσι μου το χει γράψει. NO3.

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=15-20

Εσύ μέτρησες ΝΟ3=25 (νιτρικά) και όχι ΝΗ3 (αμμωνία) αν κατάλαβα σωστά.

Φίλε Black Dragon ξεκαθάρησε το αυτό.

Αν είναι έτσι πάρε μετρήσεις και για ΝΗ3 (Πολύ συμαντικό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...